Sport / outdoor

Nejlepší brankářské rukavice na fotbal: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší brankářské fotbalové rukavice Fotbal patří rozhodně mezi nejoblíbenější sportovní hry na světě. V naší zemi se těší obzvláštní přízni. Stejně tak ve většině zbývajících států Evropy, ale i v Africe, Jižní Americe a na mnoha dalších místech. Česko možná nedosahuje ve fotbale takového významu jako třeba Anglie nebo Španělsko, na radosti ze hry nám to ale nic neubírá. Fotbal je zábava pro milovníky pohybu všeho věku, patří k našemu životu a kultuře. Jednou ze zásadních výhod je, že nevyžaduje téměř žádné nákladné vybavení. Stačí míč a vhodný prostor. Ostatní už je v improvizovaných podmínkách nahraditelné či postradatelné. Jedna pomůcka je ale přece jen poměrně důležitá. Jsou to brankářské rukavice. Gólmanovy ruce dostávají pořádně zabrat – zvlášť pokud se soupeři daří prolamovat obranu. Je proto na místě si je dobře chránit. V dnešním článku se tedy podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší brankářské rukavice na fotbal.

Věnovat se budeme všem důležitým parametrům tohoto vybavení a faktorům, podle kterých se vyplatí řídit. Dobré gólmanské rukavice můžou pozvednout vaši hru na zcela novou úroveň. Neposkytují jen ochranu a větší bezpečí. Svými vlastnostmi mohou pomoci k lepší výkonnosti a efektivitě i výsledkům. Pro brankáře jsou rukavice tím, čím je štít pro rytíře. Jejich výběr byste tudíž rozhodně neměli podcenit. Ne vždy však musí jít o zvlášť závratnou investici. Najdou se i velmi dostupné a přitom solidní modely, které mohou dobře sloužit. Vždy záleží na vašich nárocích, intenzitě používání a ambicích.

Níže vás čeká obsáhlý, ale přehledný průvodce světem brankářských rukavic. Důležitou součástí článku je však i žebříček konkrétních modelů. Ten vám poslouží jako inspirace k výběru. Zařadili jsme do něj ty nejlepší a nejprodávanější gólmanské rukavice. O tom, zda jste na správné stopě, se můžete přesvědčit i prostřednictvím odborných či uživatelských testů a recenzí brankářských rukavic. V nich najdete zajímavé zkušenosti a poznatky o konkrétních výrobcích.

Nejlepší brankářské fotbalové rukavice na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1adidas Predator Pro
Náš vítěz, nejlepší brankářské rukavice
✔️ hřbet rukavice je z příjemného úpletu
✔️ polstrovaná latexová dlaň URG 2.0
✔️ rukavice s přilnavými prvky
✔️ negativní střih = pohodlně sedí
✔️ Velikosti: 5,5 - 11,5
📌 od 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Uhlsport HYPERACT Supergrip+
TOP 2 na trhu dle nás
✔️ lehké a velmi pohodlné
✔️ optimální přilnavost
✔️ zapínání na pásku se suchým zipem
✔️ Velikosti: 7 - 11
📌 od 3100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Nike Goalkeeper Vapor Grip3
Nejlepší od NIKE
✔️ Grip3 na palci, ukazováku a malíčku se speciální pěnou = líp drží míč
✔️ nastavitelný pásek je níž pod zápěstím
✔️ pěnové tlumení
✔️ Velikosti: 6 - 11
📌 od 2700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Puma FUTURE Grip 5.1 Hybrid
Nejlepší do 2000 Kč
✔️ dlaň disponuje 4mm plochou z měkké latexové pěny
✔️ hřbet ruky a prsty jsou vybaveny ochrannými prvky
✔️ síťoviny zajistí prodyšnost a příjemné klima
✔️ Velikosti: 8 - 11
📌 od 1900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Uhlsport Soft Resist Flex Frame
Nejlepší do 1000 Kč
✔️ pro hru na tvrdém povrchu nebo umělé trávě
✔️ klasický střih
✔️ na dlani je speciální latexová pěna SOFT RESIST
✔️ Velikosti: 5 - 11
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Kipsta F500 (Decathlon)
Nejlepší dětské brankářské rukavice
✔️ dobrý kompromis mezi odolností a přilnavostí
✔️ nízká cena
✔️ dlaň z latexu soft grip pro snadnější uchopení míče
✔️ Velikosti: 5 - 7
📌 od 480 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat brankářské rukavice

Na výběru brankářských rukavic ve skutečnosti není třeba hledat kdovíjaké složitosti. Zaměřit byste se však měli na několik faktorů. Samozřejmě je to především správná velikost. Rukavice musejí perfektně sednout. Dále jde o zpracování. To se odvíjí i od toho, v jakých podmínkách nejčastěji hrajete a jaké máte osobní požadavky. Důležitý je i střih rukavic. Ten se může odvíjet od tvaru dlaně, osobních preferencí i dalších aspektů. Zajímat vás jistě bude i cena, potažmo značka výrobce.

Kde se vzaly brankářské rukavice?

Fotbal neboli kopaná má poměrně prastarý původ. Již ve starověku hráli antické civilizace různé míčové hry. Jednou z nich byl řecký a římský harpaston. Hrál se rukama i nohama s vycpaným koženým míčem nebo nafouklým zvířecím měchýřem. Podobně různé míčové hry hrály v dávných dobách i kultury asijské či americké.

Žádnou nelze ještě jasně označit za přímého předchůdce moderního fotbalu – spíše jde o součást vývojové linie kolektivních a míčových sportovních her jako takových. Počátky fotbalu, jak ho známe dnes, lze datovat spíše do novověké Anglie. Dlouho však ještě splýval s budoucím ragby a dalšími sporty. Teprve v druhé polovině 19. století začala pravidla dostávat svou moderní podobu.

K současnému vybavení – včetně brankářských rukavic – však vedla ještě dlouhá cesta. V roce 1909 se poprvé brankář oblékl do odlišného dresu než jeho spoluhráči. Hra se tím zpřehlednila. Ruce měl však stále holé. „Upgrade“ v podobě rukavic se prosadil až později. Bývá připisován argentinskému hráči jménem Amadeo Carizzo a datován do 40. let minulého století. Carizzo mohl být průkopníkem, ale o masové rozšíření používání rukavic se zasloužil teprve anglický brankář Gordon Banks.

Už tehdy se do velkovýroby rukavic pustily dodnes působící renomované značky jako Reusch či Uhlsport. Nová „móda“ byla na světě. Rukavice zažívaly rychlý vývoj. Objevovaly se nové střihy a materiály. I dnes dochází k neustálým inovacím.

Brankářské fotbalové rukavice

K čemu jsou brankářské rukavice?

Proč se brankářské rukavice nakonec staly nepostradatelnou součástí výbavy na fotbal? Důvodů je celá řada.

  • Rukavice zpevňují prsty i zápěstí, poskytují pevnější, jistější úchop.
  • Chrání před chladem i mokrem, odvádějí pot a omezují klouzání.
  • Chrání před zraněním prstů i dalších částí ruky.

Velikost rukavic

Správná velikost rukavic rozhodně představuje jeden z nejdůležitějších faktorů. Pokud vám rukavice nebudou dobře sedět, těžko pozitivně ovlivní váš výkon a poskytnou adekvátní ochranu.

Brankářské rukavice nemají být ani příliš těsně přiléhající, ale ani volné. Při výběru je možné vycházet ze dvou základních mír.

  • Obvod dlaně
  • Šířka dlaně

V obou případech se de facto měří na stejném místě. Rozevřete dlaň a krejčovským metrem ji změřte v nejširší části. Tedy cca centimetr nad kořenem palce a v nejvyšším bodě malíkové hrany. Je třeba mít při měření prsty roztažené od sebe (dlaň se mírně rozšíří). Následně je třeba naměřenou hodnotu porovnat s tabulkou velikostí. Tu u většiny dobrých prodejců najdete.

Juniorské velikosti bývají do čísla 6. Dospělé 7 až 11, resp. 12. Největší standardní velikostí rukavic je obvykle právě č. 12. To odpovídá šířce dlaně 12 cm (obvod cca 31,8 cm).

Fotbalové rukavice pro děti
Fotbalové rukavice pro děti

Brankářské rukavice do mokra a sucha

I panující podmínky by měly hrát roli při volbě rukavic. Můžete pochopitelně používat jedny „univerzální“ rukavice za všech okolností. Pokud však budete chtít časem povýšit svou hru na lepší úroveň, vyplatí se mít ve výbavě rukavice do různých podmínek.

Výrobci řeší tyto požadavky speciálními materiály a úpravami. Např. vyšší pórovitostí pěny v oblasti dlaně pro vyšší přilnavost v mokrých podmínkách. Najít můžete řadu brankářských rukavic, které jsou přímo určeny na tyto účely. Patří sem např. i rukavice značky Uhlsport s technologií Aquasoft (populární řada rukavic Uhlsport Aquasoft).

Konkurenční značka Reusch má zas svou pěnu s obchodním názvem A2 – Aqua Tech. Používá ji např. u rukavic Reusch Prisma Prime A2 Evolution. Mezi oblíbené rukavice do mokra se řadí i Puma One Grip Aqua. Puma nabízí i velmi kvalitní univerzální rukavice, které dobře obstojí za sucha i mokra. Jde o některé modely Puma EvoPower Grip.

Brankářské rukavice podle tlumení

Pokud požadujete vyšší ochranu, je vhodné poohlédnout se po rukavicích s tlumicími vlastnostmi. Posílené tlumení oceníte při boxování i ostatních brankářských úkonech. Prsty, klouby i třeba citlivá malíková hrana jsou pod lepší ochranou.

Nevýhodou může být jisté omezení flexibility a citu, což je daň za vyšší bezpečí. Pochopitelně se výrobci snaží tento problém vyřešit a vyvíjet rukavice, které poskytnou vyšší ochranu bez ústupků v pohyblivosti a citu. Některým se to daří víc, jiným méně.

Mezi populární rukavice s tlumicími prvky patří např. modely Adidas Predator FingerSave, Half N či Top Training. Tlumením disponují i již zmíněné rukavice Puma One Grip Aqua, taky třeba Reusch Club Series, Nike Grip3 či Spyne a další.

Rukavice podle povrchu

Rukavice je vhodné vybírat i s ohledem na převažující typ povrchu. Na umělých površích dostávají rukavice podstatně víc zabrat. Kromě vhodného výběru hraje zásadní roli i následná péče. Ta musí být u umělých povrchů zvýšená. Rukavice je ihned po tréninku či hře třeba opláchnout a odstranit ručně všechny nečistoty. Po očištění a umytí je nechte schnout hřbetem dolů. Důležitá je i samotná technika hry, která by měla povrch zohledňovat.

I při nejlepší péči, vůli a s kvalitními rukavicemi je však pravděpodobné, že jejich životnost při používání na umělých površích bude kratší.

Střih rukavic

Důležitou volbou je i střih rukavic. Možností je víc, my vás seznámíme alespoň s některými. Mezi oblíbené patří střih známý jako negative cut (NC). Dobře hoví užším dlaním, rukavice jsou spíše těsnější. Poskytují dobrý cit a kontakt.

Velmi populární je střih roll finger (RF). Ten naopak ocení hráči, kteří mají spíše větší, robustnější dlaně. Rukavice jsou poněkud mohutnější. Dobře tlumí. Při agresivní hře a rychlých střelách je oceníte. Jakýmsi kompromisem může být hybridní střih. Velmi zajímavý je i Hyla střih, s nímž je možné dosáhnout opravdu vynikajícího citu.

Materiály

Moderní brankářské rukavice využívají v drtivé většině případů syntetické materiály. Zásadním funkčním materiálem je obvykle latex a různé tlumivé pěny. Další prvky bývají nejčastěji z polyesteru. Setkáte se však s nejrůznějšími patentovanými úpravami a technologiemi, které zlepšují nejrůznější vlastnosti rukavic.

Údržba rukavic

Jak se o rukavice starat? Tohoto tématu jsme se dotkli už výše, v části o umělém povrchu. I při hře na trávě je však třeba o rukavice pečovat. Samozřejmostí je pečlivé omytí, zbavení nečistot. Pořídit si můžete i speciální šampony, které zlepšují a chrání funkční vlastnosti rukavic. Můžete tak zvýšit jejich životnost.

Ceny brankářských rukavic

Brankářské rukavice do 500 Kč

V této relaci najdete slušný výběr dostupných brankářských rukavic. Nechybí ani renomované značky jako Adidas, Reusch či Nike a další. Většinou jde o modely tréninkové nebo pro méně náročné použití.

Brankářské rukavice do 2000 Kč

Obrovský výběr. Vybírat můžete z velmi kvalitních rukavic vhodných i pro náročnější až profi použití. Převládají zde špičkové značky jako BU1, UPG, Reusch, Puma a další.

Brankářské rukavice nad 2000 Kč

Zde už mohou vybírat nejnáročnější hráči a profesionálové. Skvěle zpracované, odolné rukavice s nejmodernějšími materiály a technologiemi. Najdete zde TOP modely většiny již dříve zmíněných značek (a samozřejmě i jiných).

Nejlepší značky brankářských rukavic na fotbal

Které značky patří ve světě brankářských rukavic ke špičce, nabízejí skvělý poměr ceny a kvality, vynikající vlastnosti a jiné benefity? Zde je aspoň několik z nich:

  • Reusch – Tradiční a velmi ceněná značka. Nabízí rukavice v různých cenových relacích a ve velmi vysoké kvalitě. S rukavicemi Reusch chybu neuděláte.
  • BU1 – Velmi kvalitní, převážně dražší rukavice. Navzdory v průměru vyšším cenám jde o jedny z nejprodávanějších brankářských rukavic na trhu.
  • Adidas – Značku Adidas snad netřeba představovat. Tento německý výrobce nabízí skvělý výběr dostupnějších i špičkových a profesionálních modelů.
  • Puma – Puma je alternativou Adidas. Její rukavice patří rovněž k velmi žádaným a vysoce kvalitním.
ProduktInfoHodnocení
#1adidas Predator Pro
Náš vítěz, nejlepší brankářské rukavice
✔️ hřbet rukavice je z příjemného úpletu
✔️ polstrovaná latexová dlaň URG 2.0
✔️ rukavice s přilnavými prvky
✔️ negativní střih = pohodlně sedí
✔️ Velikosti: 5,5 - 11,5
📌 od 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Uhlsport HYPERACT Supergrip+
TOP 2 na trhu dle nás
✔️ lehké a velmi pohodlné
✔️ optimální přilnavost
✔️ zapínání na pásku se suchým zipem
✔️ Velikosti: 7 - 11
📌 od 3100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Nike Goalkeeper Vapor Grip3
Nejlepší od NIKE
✔️ Grip3 na palci, ukazováku a malíčku se speciální pěnou = líp drží míč
✔️ nastavitelný pásek je níž pod zápěstím
✔️ pěnové tlumení
✔️ Velikosti: 6 - 11
📌 od 2700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Puma FUTURE Grip 5.1 Hybrid
Nejlepší do 2000 Kč
✔️ dlaň disponuje 4mm plochou z měkké latexové pěny
✔️ hřbet ruky a prsty jsou vybaveny ochrannými prvky
✔️ síťoviny zajistí prodyšnost a příjemné klima
✔️ Velikosti: 8 - 11
📌 od 1900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Uhlsport Soft Resist Flex Frame
Nejlepší do 1000 Kč
✔️ pro hru na tvrdém povrchu nebo umělé trávě
✔️ klasický střih
✔️ na dlani je speciální latexová pěna SOFT RESIST
✔️ Velikosti: 5 - 11
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Kipsta F500 (Decathlon)
Nejlepší dětské brankářské rukavice
✔️ dobrý kompromis mezi odolností a přilnavostí
✔️ nízká cena
✔️ dlaň z latexu soft grip pro snadnější uchopení míče
✔️ Velikosti: 5 - 7
📌 od 480 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Kam dál?

0 Sdílení