Sport / outdoor

Recenze 9 nejlepších horských kol roku 2021 pro rekreační cyklisty

Nejlepší horská kola na trhu Oblíbenost kola coby dopravního prostředku na celém světě neustále roste. Život bez tohoto jednostopého vozidla na lidský pohon si nedokážou představit sportovně laděné duše ani ekologicky smýšlející osoby. Horská kola přitom patří k nejoblíbenější volbě. Můžete s nimi totiž nejen brázdit silnice, ale také zdolávat kopce, hory nebo jiná přírodní prostředí. V následujícím testu jsme pro vás proto vybrali 9+ nejlepších horských kol pro rekreační cyklisty.

Pokud se právě chystáte kolo tohoto typu pořizovat, možná si najdete svého favorita právě mezi našimi hodnocenými modely. Za recenzí horských kol pak najdete průvodce, který vám pomůže ujasnit si, na jaké parametry se zaměřit a jaké možnosti jsou při výběru k dispozici. Pořízení horského kola je poměrně značná investice a není radno jednat bez dostatku informací.

Aby mohl být test ku pomoci opravdu každému, zařadili jsme do něj jak modely pánské, tak i dámské.

A samozřejmě přinášíme modely z různých cenových relací – od vyloženě lidových variant až po kola, která ocení i nároční a zkušenější jezdci. Tak vzhůru do sedel…

Test nejlepších horských kol pro rekreakční cyklisty

ProduktParametryHodnocení
Levný základ (do 10000 Kč +/-)
#927,5" ST530 ROCKRIDER
Rám: hliník
Převody: 9
Pláště: 27,5"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true" size=20]
#8ROMET JOLENE 6.2
Rám: hliník
Převody: 21
Pláště: 26"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true" size=20]
#7Kross Level 1.0 29"
Rám: hliník
Převody: 18
Pláště: 29"
[usr 5 text="true" tooltip="true" size=20]
Zlatá střední cesta (10000 - 20000 Kč)
#6KELLYS SPIDER 50 29"
Rám: hliník
Převody: 27
Pláště: 29"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true" size=20]
#5530 S ROCKRIDER
Rám: hliník
Převody: 2x8
Pláště: 27,5"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true" size=20]
#4Specialized Rockhopper Comp 29 2x 2021
Rám: hliník
Převody: 2x9
Pláště: 29"
[usr 5 text="true" tooltip="true" size=20]
Vhodné i pro náročnější cyklisty (nad 20000 Kč)
#3Rock Machine Torrent 70-29 2021
Rám: hliník
Převody: 1x11
Pláště: 29"
[usr 5 text="true" tooltip="true" size=20]
#2Sava 27 Carbon 5.0
Rám: karbon
Převody: 30
Pláště: 27,5"
[usr 5 text="true" tooltip="true" size=20]
#1Trek X-Caliber 9 2021
Rám: dural
Převody: 1x12
Pláště: 29"
[usr 5 text="true" tooltip="true" size=20]

Jaké je tedy nejlepší horské kolo na trhu?

 1. Trek X-Caliber 9 2021
 2. Sava 27 Carbon 5.0
 3. Rock Machine Torrent 70-29 2021
 4. Specialized Rockhopper Comp 29 2x 2021
 5. 530 S ROCKRIDER
 6. KELLYS SPIDER 50 29″
 7. Kross Level 1.0 29″
 8. ROMET JOLENE 6.2
 9. 27,5″ ST530 ROCKRIDER

Jak vybrat horské kolo?

Horská kola se již mnoho let těší všeobecně obrovské popularitě. Jejich stavba umožňuje vydat se s nimi i do obtížnějšího terénu, jako jsou lesní stezky apod. Některé – zejména dražší – modely jsou pak určeny i do skutečně náročných podmínek. Horské kolo však můžete vzít bez problémů na projížďku i po městě nebo dlážděné cyklostezce.

Na těchto površích sice budou za silničními modely zaostávat rychlostí a na delších tratích se projeví jejich vyšší hmotnost, ale pro rekreační ježdění nebo dojíždění do práce jsou perfektní. V obtížnějším terénu je naopak zvýhodňuje robustnější a odolnější konstrukce, díky které se kolo na náročné trati „nerozsype“. Širší pláště lépe tlumí nárazy, aby vás každý kámen nevyhodil se sedla, a mají lepší přilnavost v mokrém, kluzkém nebo nerovném prostředí. Velký počet převodů pak umožňuje zdolat i strmé nebo obtížné úseky.

Pokud chcete vědět, jaké koupit horské kolo, aby vám sloužilo spolehlivě a co nejdéle a obstálo na tratích, po kterých se s ním vydáte, pomůže vám náš průvodce.

Horské kolo v lese

Výhody a nevýhody horských kol

Jaké jsou specifické vlastnosti a taky výhody a nevýhody horských kol v porovnání například se silničními nebo městskými modely? A proč si (ne)vybrat právě horské kolo? Pojďme si to přehledně shrnout.

Výhody:

 • Univerzálnost použití – Horská kola jsou podobně jako krosová či trekkingová oblíbená pro svůj univerzální charakter. Na horském kole zvládnete lehký i těžký přírodní terén (pro který jsou primárně určeny), ale nic nebrání tomu, abyste s nimi brázdili třeba úhledné cyklostezky nebo silnice. Jistě, horské kolo zde nebude tak rychlé jako silniční speciál, ale zase můžete kdykoli sjet do terénu. Pokud budete často jezdit po kvalitních silnicích, lze uvažovat o výměně plášťů za hladší, které zde budou mít lepší vlastnosti.
 • Odolnost – Horská kola jsou robustní a vyrobená tak, aby odolala vysoké zátěži. To znamená, že se pod vámi jen tak „nerozpadnou“.
 • Odpružení – Odpružení trochu omezuje akceleraci a záběr na rovné, úhledné silnici, ale zase zásadně usnadňuje překonávání nerovností a překážek.
 • Velký výběr – Horská kola jsou stále nesmírně populární, a proto se můžete těšit na opravdu vynikající rozsah sortimentu. Včetně cenově dostupných modelů.

Nevýhody:

 • Vyšší hmotnost – Horská kola musejí být odolná a robustnější, proto jsou taky těžší.
 • Horší vlastnosti na silnicích – Je vcelku zřejmé, že horské kolo se nemůže vlastnostmi vyrovnat silničnímu modelu, pokud jde o rychlost, akceleraci apod. při jízdě po perfektních površích. Horské kolo tento nedostatek vynahrazuje zmíněnou univerzálností.

Velikost kol

Velikost kol se udává v palcích a je zásadním parametrem při výběru. Horská kola se dnes prodávají s koly 26, 27,5 nebo 29 palcovými (méně často pak můžete najít horská kola velikosti 28). Na rozdíl od dřívějších dob, kdy jasně dominovala 26 palcová kola, se dnes miska vah naklání na stranu kol o větším rozměru. Ale do šrotu 26 palcová kola určitě nepatří – disponují vlastnostmi, které leckdo ocení.

Menší kola jsou totiž lépe ovladatelná a mají samozřejmě výrazně rychlejší akceleraci. Větší kola je však překonávají v jiných oblastech. Větší kola umožňují dosáhnout vyšší rychlosti a udržovat ji s menší námahou. Mnohem lepší jsou také jejich vlastnosti v terénu, který zdolávají snadněji. Z těchto důvodů dnes 29palcová kola převládají a menší průměry se používají spíše pro kola určená pro různé technické disciplíny.

Není také pravdou, že 29palcová kola jsou vhodná jen pro pánská kola a pro vyšší jezdce. Naopak, uplatňují se stejně dobře i na kolech dámských.

Typy horských kol

Ačkoli je horské kolo samo o sobě podkategorie, lze tyto dopravní prostředky ještě dále rozdělit na několik typů (oficiálně existuje 10 typů horských kol). Díky tomu si můžete lépe vybrat, co bude vyhovovat vašim potřebám. Zde jsou ty nejběžnější:

Pro rekreační sportování

Pokud chcete spíše univerzální horské kolo, které nabízí vysoké pohodlí při jízdě, zvolte některý z modelů se vzpřímenějším posedem a dobrou ovladatelností. Tyto typy kol jsou často označovány jako „trailové“ a hodí se na silnice i do terénu pro kondiční a rekreační ježdění.

Do velmi těžkého terénu

Pokud rádi zdoláváte velmi obtížně tratě a chcete kolo, které dostojí svému přídomku „horské“ – potom sáhněte po modelu s velmi širokými plášti a robustní konstrukcí. Někdy jsou taková kola označována „enduro“. Velmi důležité je také celoodpružení.

Sportovní a závodní ježdění

Pokud je pro vás důležitá rychlost a patříte mezi zapálenější sportovce, bude vhodné zvolit sportovní model s položeným posedem, nízkou hmotností, odlehčeným rámem a vysokou kvalitou komponent. Závodní kolo nabízí v principu totéž – jen dotažené k dokonalosti (nebo do extrému). Jedná se o nejlehčí kola s nejkvalitnějším vybavením.

Jaké je nejlepší horské kolo

Odpružení vidlice, nebo celoodpružené horské kolo?

Také odpružení kola představuje určité dilema. Možnosti jsou přitom jen dvě. Horské kolo s odpružením přední vidlice (pevné nebo také hardtail) a celoodpružené kolo, které má odpruženou i zadní stavbu (full).

Mnohem běžnější je pevné kolo s odpružením přední vidlice. Tato varianta přináší výhody v podobě nižší hmotnosti a také nižší ceny. Celoodpružená horská kola jsou dražší, ale v terénu mají mnohem lepší vlastnosti a jízda na nich je celkově pohodlnější. Často se využívají zejména při různých náročných terénních disciplínách.

Materiál rámu

Kvalita rámu zásadně ovlivňuje hmotnost, odolnost a životnost celého kola. Rámy se nejčastěji vyrábějí z různých hliníkových slitin a výrobci se snaží dosáhnout optimálního poměru lehkostí a pevnosti. Dříve byly běžné rámy ocelové, na které už ale dneska příliš nenarazíte. Jejich odolnost byla sice skutečně vysoká, ale stejně tak i jejich hmotnost.

Duralové rámy jsou nejběžnější a nabízejí dobré vlastnosti při dostupné ceně. Pokud však chcete skutečnou špičku, sáhnete po kole s rámem karbonovým nebo titanovým. Stejně jako dural je i karbon kompozitem hliníku, ale disponuje vyšší odolností při nižší hmotnosti. Duralové rámy mají vysokou životnost a navíc výborné tlumivé vlastnosti zvyšující pohodlí při jízdě. Jsou však poměrně náchylné na deformace v případě nárazu z bočních směrů.

Poslední možností je rám titanový. V tomto případě jde už ale o skutečně exkluzivní variantu, po které těžko sáhne běžný cyklista. Kola s titanovým rámem stojí mnoho desítek tisíc, ale nabízejí ty nejlepší vlastnosti.

Brzdy

Jak důležité jsou kvalitní brzdy, snad není třeba připomínat. V případě horských kol máte na výběr ze dvou základních variant. Jsou to kotoučové a ráfkové brzdy. Tyto dva typy lze ještě dále dělit, ale pro běžné účely stačí vědět, že kotoučové brzdy představují zpravidla tu lepší možnost. Mají kratší brzdnou dráhu, delší životnost a jsou odolnější a mnohem efektivnější v terénu. Výhodou ráfkových brzd však může být nízká cena a také nižší hmotnost.

Řídítka

Jaká řídítka naleznete u jízdních kol? V principu můžeme mluvit o variantě rovné nebo lomené. Lomená řídítka jsou běžnější u modelů pro lehčí, rekreační použití, protože poskytují vyšší pohodlí při jízdě. Rovná řidítka umožní zase větší náklon jezdce a dosažení vyšší aerodynamiky. Jsou typická u sportovnějších a závodních modelů kol. Záleží jen na vás, kterou variantu zvolíte.

Víte že… První opravdové horské kolo bylo sestaveno v roce 1977? Teprve však až v roce 1980 bylo oficiálně nazváno jako horské kolo…

Jízda na horském kole

Ceny horských kol

Už jsme řekli, že horských kol existuje velký výběr v poměrně různorodých cenových skupinách. Kolik tedy zaplatíte za kvalitní horské kolo, kolik stojí špičkový model a kolik dostupná varianta? Máme pro vás přehledné shrnutí.

✅ Horská kola do 10 000 Kč

Tato dostupná kategorie skrývá překvapivě výborný výběr a najít zde můžete celou řadu velmi oblíbených a prodávaných modelů horských kol. Dominují zde značky jako GT, Author, Leader Fox nebo například Kellys. Jde často o poctivé, kvalitní modely, avšak určené spíše pro rekreační nebo méně náročné použití.

✅ Horská kola do 20 000 Kč

V této třídě najdete největší výběr a opět zástup velmi populárních modelů. Nabídka osloví zájemce o sportovnější jízdu, vyšší odolnost a kvalitu komponentů. Najdete zde spousty pěkných modelů značek jako Rock Machine, Specialized a dalších. Dobrá volba i pro náročnější jezdce.

✅ Horská kola nad 20 000 Kč

Pokud jezdíte aktivněji nebo dokonce závodně, jistě budete pokukovat spíše po dražších modelech. Počítejte s tím, že cena nejlepších kousků stoupá i vysoko nad 50 tisíc korun. Už do 30 nebo 40 tisíc však můžete pořídit řadu prvotřídních kol pro náročnější nebo i náročné použití.

Nejlepší značky horských kol

Které značky jsou, pokud jde o horská kola, zárukou kvality, spolehlivosti, odolného zpracování a dobrých jízdních vlastností? Zde je pár tipů na oblíbené výrobce.

 • GT – GT patří mezi nejoblíbenější horská kola u nás. Nabízí výběr ve všech cenových kategoriích, vždy v dobrém poměru ceny a kvality.
 • Specialized – Známá značka s vynikajícím výběrem především středně drahých anebo špičkových modelů.
 • Rock Machine – Vynikající výběr horských kol především v cenách do 20 tisíc korun. Opět výborná kvalita i hodnocení v testech jízdních kol.
 • Leader Fox – Značka, která je oblíbená především díky velkému výběru solidních, cenově dostupných modelů.
 • Haibike – Horská kola pro začátečníky i profesionály. Na trhu již od roku 1995 (nejdříve pod značkou Winora). Zajímavostí je jistě fakt, že Haibike uvedl na trh vůbec první elektrokolo.
 • Giant – Značka byla založena na Tchajwanu už v roce 1972. Společnost poměrně dost inovuje a vyrábí kola, která jsou určena jak začátečníkům, tak velmi pokročilým jezdcům. Některé její výrobky používají i profesionální jezdci. Kromě horských kol dnes můžeme v nabídce najít elektrokola, krosová a trekingová kola, závodní či dětská kola.
 • Scott – Švýcarský výrobce, který je v českých luzích a hájích velmi oblíbený. Společnost byla založena v roce 1986 a patří mezi nejvýznamější prodejce kol na celém světě! Kola této značky se vždy těší vysoké kvalitě.
 • Cube – Bavorská značka jízdních kol nabízí kompletní sortiment, ale především velmi úspěšně naskočila na vlak elektrokol. Její horská kola jsou oblíbená u rekreakčních sportovců a v Německu se jedná o značku číslo 1.
 • KTM – KTM je u nás známá značka spíše s ohledem motorek, to že vyrábí i horská kola už tak jasné není. Vznikla v Rakousku a dnes je spíše známkou profesionálů než rekreakčních cyklistů.

Závěrem

Náš průvodce pochopitelně nenabízí kompletní „know-how“, jelikož parametrů a komponentů, na které se lze při nákupu zaměřit, je mnohem více. Ale v tuto chvíli jste již vybaveni alespoň elementárními informacemi, které můžete při výběru horského kola zužitkovat, abyste získali model, který bude splňovat vaše nároky a potřeby.

Nezapomeňte také na správné vybavení, mezi to patří například:

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového horského kola. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního horského kola na trhu.
0 Sdílení
Téma

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře