Sport / outdoor

Nejlepší silniční kola: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší silničná kolaVýběr co nejlepšího silničního kola může být velice náročný. Proto jsme pro vás připravili komplexního průvodce. Pomůže vám dostat se do cíle nejen rychleji, ale především vítězně. Tedy s vědomím, že jste si koupili kolo, které bude přesně odpovídat vašim potřebám a možnostem. Silniční kola bývala v minulosti naprostým standardem. Později je však poněkud převrstvila zejména horská a trekingová kola, která zaujala svou univerzálností. Dnes se silniční kola vracejí do módy a hlavně na silnice, kam patří. A konečně se jim dostává pozornosti a ocenění, jaké si zaslouží. Pro rychlou jízdu po pevném a kvalitním povrchu totiž neexistuje lepší volba. Pokud tedy nevyrážíte do terénu, ale spíše brázdíte cesty a cyklostezky, o silničním kole byste měli rozhodně uvažovat.

Dobrá zpráva je, že výběr silničních modelů je v dnešní době opravdu velký. Nedosahuje sice rozsahu nabídky kol horských nebo trekingových, ale možností je víc než dost a určitě si vyberete. Pokud jde o cenu – kvalitní silniční kola bývají v porovnání s často velmi dostupnými „horáky“ většinou dražší. O důvod víc věnovat výběru patřičnou pozornost. Na co se zaměřit a čemu se vyhnout? To si podrobně probereme v tomto návodu. Doufáme, že vám poslouží jako zdroj potřebných informací, ale třeba i inspirace.

Součástí textu je i žebříček nejoblíbenějších modelů současnosti. Možná si přímo v něm vyberete potenciálního výherce. Tak jako tak neuděláte chybu, pokud si každé kolo, které vás zaujme, trochu prověříte v uživatelských recenzích silničních kol. Neváhejte si vzít na pomoc i odborné testy – pakliže jsou k danému modelu nějaké k dispozici. Dozvíte se reálné zkušenosti a další důležité poznatky.

Nejlepší silniční kola na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Pro náročné
KELLYS URC 90 28"
Materiál rámu: karbon
Velikost kol: 28"
Brzdy: čelisťové
Hmotnost: 7,24 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 000 Kč Číst recenze
#2Gravel bike
Specialized Diverge Elite E5 2022
Materiál rámu: dural
Velikost kol: 28"
Brzdy: Shimano GRX 810
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]54 000 Kč Číst recenze
#3Specialized Allez Sport 2022
Materiál rámu: hliník
Velikost kol: -
Brzdy: Axis 1.0 caliper
Hmotnost: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35 000 Kč Číst recenze
#4Nejlepší z Decathlonu
Ultra CF ULTEGRA VAN RYSEL
Materiál rámu: karbon
Velikost kol: 28"
Brzdy: čelisťové
Hmotnost: 7,60 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]55 000 Kč Číst recenze
#5Oblíbený produkt
RC520 TRIBAN (Decathlon)
Materiál rámu: hliník
Velikost kol: 28"
Brzdy: kotoučové
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]23 500 Kč Číst recenze
#6Sava Road Carbon 3.2
Materiál rámu: karbon
Velikost kol: 28"
Brzdy: PRO, brake caliper
Hmotnost: 9 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]35 000 Kč Číst recenze
#7Levné
TRIBAN RC120 (Decathlon)
Materiál rámu: karbonová vidlice, alu rám
Velikost kol: 28"
Brzdy: mechanické kotoučové
Hmotnost: 11,25 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]13 000 Kč Číst recenze

Jak vybrat silniční kolo

Spousta lidí vybírá i tak nákladné věci velmi snadno a rychle. Stačí jim pěkný design, zajímavá cenovka nebo značka, která dobře zní. Pokud máte vyšší nároky a chcete si vybrat jízdní kolo skutečně na míru, pak je pro vás tento náš návod jako dělaný. Podíváme se v něm na všechny důležité technické parametry, typy kol i další důležité faktory výběru.

Nevynecháme ani cenové relace. Konkrétně vás čeká shrnutí tří základních kategorií a jejich sortimentu. A vyhýbat se nebudeme ani zmíněným značkám. Nabídneme tipy na několik osvědčených výrobců.

jak vybrat silniční kolo

Druhy kol

S jakými druhy jízdních kol se lze na současném trhu vůbec setkat? Je jich celá řada a je dobré mít v nich alespoň základní přehled, abyste si mohli být jistí, že sáhnete po tom pravém a nejvhodnějším. Každý typ má své přednosti a nedostatky a vede si dobře v jiných podmínkách nebo při specifickém způsobu použití. Je tedy právě silniční bicykl skutečně to, co hledáte?

???? Horské kolo

Nemůžeme začít ničím jiným než oblíbeným typem jízdního kola. Horská kola již léta vévodí žebříčkům prodejnosti a je jich taky zdaleka největší výběr. Tato kola jsou uzpůsobená do terénu. Tomu odpovídají širší pneumatiky s výrazným vzorem, ale taky posed a konstrukce. Rám je obvykle „pánský“, ale tato kola jsou k dostání i v dámských, dětských a unisex provedeních.

Rám je poměrně robustní a odolný. Typickým znakem horského kola jsou taky rovná řídítka a odpružení (částečné nebo celkové). Kolo se musí umět vypořádat s přírodními stezkami i s nepřízní počasí. Výrobci se samozřejmě snaží co nejlépe vybalancovat poměr hmotnosti a odolnosti kola, ale i komfortu pro jezdce. S moderními technologiemi a materiály se jim to daří stále lépe.

Hlavní výhodou tohoto typu je určitá univerzálnost. Kolo zvládá jízdu na většině povrchů, se kterými přijde běžný cyklista do styku. Faktem však je, že na silnicích zdaleka nedosahují takových jízdních vlastností a rychlosti jako kola silniční.

???? Trekingové a krosové kolo

Trekingová/krosová kola jsou oproti horským více zaměřena na silniční provoz, ale lze s nimi bez problémů vyjet do lehčího terénu – na úhlednou lesní či polní cestu apod. Jde tedy o zajímavý kompromis mezi horskou a silniční variantou, a proto jsou taky trekingová a krosová kola velmi populární.

Jsou vhodná především pro cykloturistiku a nabízejí dobrou kombinaci pohodlí, rychlosti a odolnosti. Trekingové modely bývají odpružené a často vybavené blatníky, světly a dalším příslušenstvím.

???? Městské kolo

I městská kola se vracejí do módy. Důvodem je nárůst obliby cyklistiky ve velkých evropských metropolích. Tato kola jsou plně uzpůsobena právě pro městský provoz. Důraz je kladen na pohodlí, jezdec sedí prakticky vzpřímeně. Taky rám je snížený a umožňuje snadné a časté nasedání a sesedání, což je v provozu důležité. Navíc se počítá s jízdou v civilním oblečení, které může omezovat v pohybu.

Typický je taky kryt řetězu a časté je i vybavení jako blatníky, zvonek, světla apod. Kola nejsou zvlášť rychlá ani určená do terénních podmínek. Při cestách do práce, na nákup nebo jinam v rámci města si však vedou skvěle.

???? BMX, freestyle, sjezdová kola

Speciální kola, která nejsou určena pro běžný provoz, ale pro různé specifické disciplíny. Např. pro jízdu na rampách nebo sjezdy v extrémním terénu.

???? Elektrokolo

Zajímavou alternativou klasického jízdního kola může být i elektrické kolo, které je opatřeno elektromotorem poháněným silným akumulátorem. Tato kola oceníte ve městě, ale i při vyjížďkách v přírodě. Jsou skvělá, pokud se chcete spíše v klidu přepravit z bodu A do bodu B nebo se kochat krajinou a nemáte zájem podávat sportovní výkony. Tato kola ocení i senioři nebo lidé pohybově oslabení.

???? Skládací kolo

Jde vlastně o zvláštní variantu městského kola. Skládací kola jsou velmi lehká, určená pro přejezdy na krátké vzdálenosti. Zvlášť když část cesty potřebujete ujet např. v hromadném dopravním prostředku.

???? Silniční kolo

A konečně kolo, které nás nejvíce zajímá. Silniční bicykl je jasným vládcem dobře upravených povrchů, jako jsou asfaltové silnice a cyklostezky. Tato kola jsou lehká, už na první pohled je vidět, že konstrukce je kompletně podřízena dosažení maximální rychlosti. Rám je tenčí, sedadlo je uzpůsobeno pro aerodynamický sportovní posed (který je ale méně pohodlný).

Dalším typickým rysem jsou řídítka zahnutá směrem dolů, pro které se vžilo přiléhavé lidové označení „berany“. Silniční kolo taky poznáte podle mimořádně úzkých pneumatik. Z těchto faktorů je jasně patrné, že silniční kolo vůbec nepatří do terénu, ale opravdu jen na kvalitní podloží.

Jízda v terénu by byla velmi nepohodlná až bolestivá, protože tato kola nejsou odpružená – a to ani částečně. V terénu by se kolo mohlo poškodit a mohlo by snáz dojít i k nebezpečné nehodě. Myslete na to, pokud se pro tento typ jízdního kola rozhodnete. Silniční kola jsou taky vhodná spíše pro zdatnější cyklisty. Podle zkušeností jezdce se však ještě dále dělí na několik typů.

Video

Typy silničních kol

I mezi silničními koly jsou v rámci kategorie rozdíly. Je jasné, že profesionální sportovec má jiné požadavky než rekreační výletník.

Rekreační silniční kolo

Tato kategorie silničního kola bere víc v potaz pohodlí jezdce a nezaměřuje se na maximální výsledky a výkony. To se odráží ve vybavení, komponentech i konstrukci. Například posed je oproti závodní nebo sportovní verzi o něco vzpřímenější – a tedy méně namáhavý pro záda.

Konstrukce bývá obvykle z dostupnějšího materiálu (hliník a slitiny), protože není tak nutné hrát na naprosto minimální hmotnost. Rekreační modely jsou dobře uzpůsobeny pro rychlou, ale pohodovou jízdu.

Sportovní silniční kolo

Tato kola už jedou mnohem více na výkon. Odpovídá tomu bytelnější rám, který musí snést intenzivní používání – častěji se proto setkáte s karbonem a jinými dražšími materiály. Posed je méně vzpřímený, ale stále poskytuje jistý komfort. Tento typ kol by měl taky obstát i na ne úplně dokonalém povrchu. Například na dlážděné nebo horší silnici.

Sportovní kola jsou vybavena vysoce kvalitními až špičkovými komponenty s využitím nejmodernějších technologií. Od toho se taky odvíjí jejich cena, která je výrazně vyšší než u rekreačních modelů.

Závodní silniční kolo

Závodní silniční modely představují nejvyšší kategorii. A to i cenovou. Jde o kola určená pro aktivní, profesionální sportovce a pro použití právě při závodech, nikoli pro civilní ježdění. Jakýkoli jízdní komfort jde stranou. Konstrukce musí být maximálně lehká a zároveň velmi odolná. Používají se proto nejpokročilejší materiály a taky nejlepší dostupné komponenty. Kola jsou určena pro jízdu na velmi kvalitních površích.

Adventure a gravel silniční kola

Jde o zajímavé moderní verze silničních modelů, které jsou více zaměřeny na univerzálnost a pohodlí při jízdě a jsou vhodné pro dlouhé výlety. Poradí si i s určitým lehčím terénem, což je posouvá blízko kategorie krosových a trekingových kol.

Kola mají odolný rám, někdy dokonce odpruženou vidlici. Mohou mít i další výbavu jako blatníky, nosiče, brašny apod. Posed je poněkud vzpřímenější.

Otázky při výběru silničního kola

Na co se ptát, když se rozhodujete, jaké kolo koupit? Zde je alespoň základní sada otázek, které vás mohou navést správným směrem.

  • Kde budu jezdit? – U silničních kol zní odpověď zdánlivě jasně. Je však třeba si ujasnit, zda budete chtít kolo používat jen na velmi kvalitních cestách, nebo budete chtít, aby kolo zvládlo i horší dlažbu nebo kvalitu asfaltu. Speciální modely jako gravel bike pak umožňují sjet i do lehkého terénu (např. na polní cestu).
  • Jaké jsou mé schopnosti a jak intenzivně budu jezdit? – Podle toho se musíte rozhodnout, zda zvolíte model rekreační, sportovní, nebo dokonce závodní.
  • Jaký mám rozpočet? – Cenovými relacemi se budeme zabývat také.

Velikost kola

Při výběru silničního kola je volba správné velikosti mimořádně důležitá. Konkrétně se budeme zajímat o délku rámu (sedlové trubky). Ta musí odpovídat velikosti postavy jezdce. Zde je orientační tabulka.

  • Postava do 165 cm – rám 49 cm
  • Postava cca 160 do 180 cm – 52 cm
  • Postava cca 175 až 185 cm – 54 cm
  • Postava cca 180 až 190 cm – 56 cm
  • Postava cca 185 až 195 cm – 58 cm
  • Vyšší postava – 60 cm

Tento přehled slouží pouze pro zběžnou představu o tom, jakou velikost rámu budete potřebovat. Některé hodnoty se překrývají. Důvodem je i to, že roli hrají další faktory (délka nohou a rukou vůči trupu apod.). Proto je nejlepší optimální velikost kola vyzkoušet.

jaké koupit silniční kolo

Technické parametry a komponenty

V této části se budeme věnovat technickým parametrům, komponentům a vybavení, ale i dalším vlastnostem a faktorům. Je dobré se na tyto záležitosti při výběru zaměřit.

⏩ Rám

O samotné konstrukci a rámu jsme si už řekli leccos výše. Rám silničního kola je tenčí kvůli snížení hmotnosti. Přesto musí být dostatečně odolný. U silničních kol se setkáte prakticky výhradně s vyšším rámem.

Velmi nízký „dámský“ rám už dnes není tak běžný a vyskytuje se zejména u městských kol. I jezdkyně často raději volí vyšší variantu. U rekreačních silničních modelů může být rám o něco nižší než u sportovních, či dokonce závodních verzí.

⏩ Materiálové zpracování rámu

Velmi důležitým faktorem je materiál rámu. Ten zásadně ovlivní celkové vlastnosti kola. Především poměr odolnosti a hmotnosti – a tedy i maximální dosažitelnou rychlost. Jaké materiály se používají a jaké jsou jejich hlavní vlastnosti?

  • Hliník – Mimořádně oblíbený zejména v nižších a středních cenových relacích. Vysoká odolnost, ale nižší flexibilita a oproti dražším variantám i větší hmotnost.
  • Ocel – Setkáte se s ním spíše u levných modelů kol. Ocel je velmi odolná, ale taky těžká.
  • Karbon – Drahý, ale špičkový. Tento rám dosahuje minimální hmotnosti a zároveň pevnosti i pružnosti.
  • Hořčík – Další prvotřídní moderní materiál, který umožní dosažení skvělého poměru mezi hmotností a odolností. Opět vysoká cena.
  • Titan – Perfektní vlastnosti, velmi vysoká cena.

U rekreačních modelů silničních kol se setkáte především s hliníkovými rámy, které jsou pro tyto účely plně dostačující. Sportovní a závodní modely už budou využívat spíše karbonové nebo titanové varianty.

⏩ Kola

Kola jsou u dospělých silničních modelů rozměrná, obvykle 28palcová. Pláště jsou přitom typicky velmi úzké. Vše opět směřuje k maximální rychlosti, ale jízda na kvalitním povrchu je i velmi pohodlná. Naopak terénní nerovnosti mohou vést snadno k poškození kola, které na takové prostředí není stavěné.

⏩ Brzdy

Pokud jde o brzdy, máte dnes prakticky dvě možnosti. Tou první jsou brzdy čelisťové, které představují dostupnou variantu a jsou standardem u starších kol. Vyšší třídu pak představují brzdy kotoučové, které mají mnohem lepší vlastnosti.

Kotoučové brzdy se ještě dále dělí na mechanické a hydraulické. Druhá varianta je výkonnější, ale dražší a taky náročnější na údržbu a servis. U silničních kol dlouho převažovaly obyčejnější čelisťové brzdy, dnes už i do této kategorie pronikají brzdy kotoučové.

⏩ Odpružení

U klasických silničních kol se s odpružením nesetkáte. Pevný rám umožňuje maximální přenos síly na kolo. Odpružená vidlice se však objevuje u moderních kompromisních variant, jako jsou gravel biky. To kvůli ztlumení vibrací z méně kvalitních povrchů.

⏩ Posed

Jak už jsme několikrát zmínili, posed na silničních modelech jízdních kol je typicky sportovní. Geometrie kol umožňuje velmi aerodynamické posazení jezdce, které však není příliš pohodlné. Posed se však může lišit v závislosti na tom, zda je o kolo rekreační, sportovní nebo závodní.

Video

Ceny silničních kol

Dostáváme se k velmi důležité záležitosti – a tou je cena. Ne každý má neomezený rozpočet. Na co se však připravit, pokud chcete pokukovat po silničním modelu jízdního kola? Tento malý přehled vám pomůže udělat si představu.

✅ Silniční kola do 15 000 Kč

Bohužel, nemůžete příliš počítat s tím, že pořídíte kvalitní dospělé silniční kolo pod 10 tisíc korun. Teprve pod hranicí 15 tisíc se objevují první solidní modely. A ani zde není výběr zvlášť dobrý. Jde spíše o dostupné modely pro nenáročné od značek jako Author nebo Kellys.

✅ Silniční kola do 30 000 Kč

V této relaci naopak najdete velmi dobrý výběr a pořídit si můžete velmi kvalitní rekreační silniční kolo. Nachází se zde taky většina nejoblíbenějších modelů. Oblíbené jsou značky jako Specialized, Rock Machine, Cannondale nebo GT.

✅Silniční kola nad 30 000 Kč

A konečně kategorie pro náročné, kde můžete pomalu objevovat modely sportovní a posléze i závodní. Kvalitní až špičkové komponenty a použití pokročilých materiálů.

Nejlepší značky silničních kol

Kterým výrobcům se daří na poli kvalitních silničních kol? Máme pro vás pár tipů.

  • Kellys – Značka, která nabízí velký výběr kol v širokém cenovém spektru, od poměrně velmi dostupných až po mimořádně drahá. Kola Kellys se těší opravdu velké oblibě.
  • Specialized – Především drahá až velmi drahá silniční kola a obrovský výběr. Modely se těší vynikajícím hodnocením v testech silničních kol. Vyberou si i velmi nároční cyklisté.
  • Rock Machine – Značka nenabízí takový výběr, ale některé její silniční modely jsou velmi populární. Potěší i cenová rozmanitost.
  • Cannondale – Špičkový výběr silničních kol, především velmi klasického střihu. Převažují velmi drahé modely nad 30 tisíc. Opět i pro velmi náročné zájemce.

Nejprodávanější silniční kola na trhu

Nejprodávanější silniční kola na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Pro náročné
KELLYS URC 90 28"
Materiál rámu: karbon
Velikost kol: 28"
Brzdy: čelisťové
Hmotnost: 7,24 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 000 Kč Číst recenze
#2Gravel bike
Specialized Diverge Elite E5 2022
Materiál rámu: dural
Velikost kol: 28"
Brzdy: Shimano GRX 810
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]54 000 Kč Číst recenze
#3Specialized Allez Sport 2022
Materiál rámu: hliník
Velikost kol: -
Brzdy: Axis 1.0 caliper
Hmotnost: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35 000 Kč Číst recenze
#4Nejlepší z Decathlonu
Ultra CF ULTEGRA VAN RYSEL
Materiál rámu: karbon
Velikost kol: 28"
Brzdy: čelisťové
Hmotnost: 7,60 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]55 000 Kč Číst recenze
#5Oblíbený produkt
RC520 TRIBAN (Decathlon)
Materiál rámu: hliník
Velikost kol: 28"
Brzdy: kotoučové
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]23 500 Kč Číst recenze
#6Sava Road Carbon 3.2
Materiál rámu: karbon
Velikost kol: 28"
Brzdy: PRO, brake caliper
Hmotnost: 9 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]35 000 Kč Číst recenze
#7Levné
TRIBAN RC120 (Decathlon)
Materiál rámu: karbonová vidlice, alu rám
Velikost kol: 28"
Brzdy: mechanické kotoučové
Hmotnost: 11,25 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]13 000 Kč Číst recenze
0 Sdílení