Sport / outdoor

Nejlepší freestyle koloběžky: TOP 6 modelů podle recenzí a testů

Nejlepší freestyle koloběžky

Rozhodli jste se pořídit si co nejlepší freestyle koloběžku, ale nevíte, jak začít s výběrem? V tom případě se pohodlně usaďte a pusťte se do čtení našeho průvodce. V něm se totiž zaměříme právě na tento specifický typ koloběžek. Koloběžky jsou coby dopravní prostředek na vzestupu a těší se velké popularitě. Jsou skladné, stylové a ideální do rušného městského prostředí. Koloběžky na freestyle jsou ale specializované především na skákání a triky, ačkoli vás samozřejmě taky dopraví z bodu A do bodu B.

Jak poznat freestyle koloběžku od ostatních typů? A jak si vybrat takovou, která vám bude sedět a bude odpovídat vašim schopnostem? To vše – a ještě leccos dalšího se dozvíte v našem článku. Postupně rozebereme všechny důležité aspekty a parametry, podle kterých byste se měli při výběru a nákupu orientovat. Kvalitní freestyle koloběžka je otázkou spíše několikatisícové investice, takže pečlivé rozhodování je na místě.

V našem článku najdete obšírný návod, který vás provede výběrem od začátku do konce. Taky vám však nabídneme žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů, který vám může posloužit jako inspirace – a třeba si mezi zařazenými modely i vyberete. Koloběžku, která vás zaujme, si ale proklepněte i pomocí dalších zdrojů. Důležitá vodítka mohou poskytnout uživatelské recenze freestyle koloběžek na internetu a ještě více se často dozvíte z odborných testů, kterých jistě taky najdete dostatečné množství.

Nejlepší freestyle koloběžky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Street Surfing BANDIT
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: Hliník, Ocel
Hmotnost: 3,4 kg
Typ koleček: PU gumová
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#2Street Surfing RIPPER
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnost: 3,9 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#3SPARTAN Stunt
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnost: 3,3 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1470 Kč Číst recenze
#4SPARTAN Extrem Stunt
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: letecký hliník
Hmotnost: 3,7 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1920 Kč Číst recenze
#5Freestyle koloběžka LMT L
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 115 mm
Materiál rámu: Ocel, Hliník
Hmotnost: 3,7 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#6SPARTAN Stunt Profi
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnost: 3,6 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze

Jak vybrat freestyle koloběžku

Jak postupovat při výběru koloběžky na freestyle? Především je potřeba zvolit provedení, které bude odpovídat vašim schopnostem. Modely pro začátečníky se od pokročilých a profesionálních variant v mnoha ohledech liší.

Konkrétní rozdíly si vysvětlíme později. Dále se musíte zaměřit na konkrétní parametry a komponenty, jako jsou kola, řídítka nebo deska. Zcela zásadní roli hrají i rozměry koloběžky, které je třeba volit na míru uživateli.

A pak je tu nikoli nevýznamná otázka ceny. Proto jsme připravili i stručné resumé sortimentu, který najdete ve třech základních cenových kategoriích. Budete tak moci lépe odhadnout, jakou investici očekávat. Opět se dočkáte i pár tipů na známé a dobré výrobce.

jak vybrat freestyle koloběžku

Typy koloběžek

Jen ve zkratce se podíváme na základní typy současných koloběžek, abyste měli lepší přehled v tom, jak se od sebe vzájemně liší, a věděli jste, co potřebujete a co kupujete.

Dětské koloběžky

Dříve byla koloběžka považována za ryze dětskou záležitost a dodnes je tento segment velice výrazný. Dětská koloběžka se logicky dá poznat podle velikosti. Taky konstrukce je obvykle jednodušší, kola jsou většinou menší, nejvýš střední velikosti – někdy mohou být tři (dvě vepředu) pro vyšší stabilitu. Koloběžky jsou vhodné pro děti od cca 2 let. Modely pro starší děti se čím dál víc podobou přibližují dospělým verzím.

Městské koloběžky

Velmi oblíbený typ koloběžek pro dospělé. Mohou mít středně velká až větší kola, někdy je přední kolo výrazně větší než zadní. Konstrukce je dostatečně odolná, aby unesla minimálně 100 kg. Často je přítomna alespoň jedna ruční brzda. Specifickou variantu představují skládací modely, které jsou mimořádně vhodné pro kratší přejezdy v rušném velkoměstě. Podle potřeby je můžete složit a vzít do MHD nebo auta apod.

Koloběžky na delší trasy

Koloběžky sportovnější nebo turistické se liší především propracovanější konstrukcí, u které je kladen důraz na vysokou odolnost. Kola mohou být i poměrně značně rozměrná a typické jsou i širší pneumatiky (u turistických modelů). Dvě ruční brzdy patří v podstatě ke standardnímu vybavení.

Elektrické koloběžky

Stále oblíbenější řešení. Tyto koloběžky mají obvykle klasickou podobu, ale jsou opatřeny elektromotorem a akumulátorem. Dosahují rychlosti max. do cca 25 až 30 km/h. Dojezd je pak velmi různorodý – od cca 15 km až po více než 50 km u nejvýkonnějších modelů.

Freestyle koloběžky

A konečně koloběžky, které jsou hlavním předmětem dnešního průvodce. Freestyle koloběžky musejí především obstát při různých tricích a skocích, ke kterým jsou určeny. Tomu odpovídá co nejlehčí, ale zároveň mimořádně odolná konstrukce s vysokou nosností.

Typická jsou taky malá kolečka a níže položená řídítka. Freestyle koloběžky nemohou být skládací. Lze je použít i pro běžné ježdění, ale spíše na krátké vzdálenosti. Malá kola a nízko umístěná řídítka předznamenávají, že tyto modely nebudou pro delší vyjížďky ani pohodlné, ani praktické.

Video

Typy freestyle koloběžek

I mezi freestyle koloběžkami lze ještě najít několik odlišných variant. A to především z hlediska prostředí a terénu, pro které jsou primárně určeny. Mluvit tak můžeme například o:

 • „Streetových“ modelech, které jsou v rámci kategorie poněkud rozměrnější a mohutnější. Mají podlouhlé, těžší a širší desky i širší řídítka.
 • Modely do skateparků jsou oproti streetovým celkově subtilnější. Desky jsou kratší a lehčí i užší, umožňují ale dosažení lepších triků a jsou ovladatelnější.
 • A pak jsou tu ještě „dirt“ koloběžky. Ty jsou pro změnu určeny do terénu. Na první pohled se od ostatních liší koly s velice výrazným vzorem.

Koloběžky podle schopností jezdce

Mezi nejdůležitější faktory při výběru freestyle koloběžky patří samotné schopnosti uživatele.

⏩ Koloběžky pro začátečníky

Za koloběžky pro začátečníky lze považovat modely určené pro děti od cca 8 let věku. Začátečnická koloběžka může být poměrně levná, ale pokud chcete, aby přece jen něco dovedla a něco vydržela, je rozumnější vyhnout se úplně nejlevnějším modelům pod cca 2000 Kč, které mají opravdu velmi slabou konstrukci a nejsou určeny pro děti starší cca 12 let.

Kvůli skokům je na konstrukci vyvíjen obrovský tlak (výrazně větší než u běžných koloběžek). Levné koloběžky tomuto náporu brzy podlehnou, začnou se projevovat slabiny v jednotlivých komponentech.

Oprava nebo upgrade pak může vyjít na víc než původně koloběžka samotná. Při výběru proto myslete trochu dopředu. Možná se rozhodnete, že pro vysloveně rekreační, občasné „blbnutí“ bude levný model dostačující, ale alespoň nyní víte, s jakými riziky počítat. S koloběžkou pro začátečníky je taky třeba správně zacházet.

 • Tyto koloběžky jsou zpravidla vhodné pro jezdce do zhruba 40 kg.
 • Jsou vhodné pro použití ve skateparku nebo jízdu na úhledném, rovném povrchu.
 • Lze na nich nacvičovat základní triky, ale nejsou určeny pro skoky z výšek větších než několik cm (max. 20 cm). Při skocích se konstrukce rychle opotřebovává a snižuje se životnost koloběžky.
 • Začátečnické koloběžky taky trpí smykováním a delším bržděním.

⏩ Koloběžky pro pokročilé

Modely pro pokročilejší už musejí obstát i vůči vyšší zátěži a lze je plnohodnotně používat, ačkoli v amatérské rovině. Cena takové koloběžky přitom nemusí být nějak závratná. Solidní modely pro pokročilé lze pořídit už od cca 3000 Kč.

⏩ Koloběžky pro náročné

Jezdci, kteří se freestylovým disciplínám vážně věnují, už sahají po velmi kvalitních, vyspělých modelech. Ty se vyznačují vynikajícím poměrem lehkosti a odolnosti. Poměrně běžné je, že si takoví jezdci sestavují koloběžky na míru z vybraných komponent.

kde použít freestyle koloběžku

Parametry a komponenty

Podle jakých konkrétních parametrů koloběžku vybírat? Zde jsou alespoň ty nejdůležitější.

Výška řídítek

Velmi důležitý faktor, který ovlivní efektivitu a pohodlí při jízdě. Existují tabulky, podle kterých můžete správnou výšku řídítek odhadnout dle vlastní výšky nebo věku, ale jsou ryze orientační. Nejlepší je si optimální výšku vyzkoušet.

Řídítka by při postoji jezdce měla sahat kousek nad jeho pas. Ruce by neměly být zcela natažené. Nižší řídítka nutí k hrbení, ale napomáhají provádění různých triků.

Šířka řídítek a tvar prohnutí

Širší řídítka poskytují větší stabilitu a setkáte se s nimi především u streetových modelů. Do skateparku je ale vhodnější užší provedení.

Taky tvar prohnutí řídítek má i jinou než estetickou funkci. Klasická řídítka do „T“ jsou vhodným řešením pro začínající jezdce. Tvar „Y“ poskytuje vyšší pevnost, ale ocení jej spíše pokročilejší uživatelé.

Kolečka

Pro freestylové koloběžky jsou příznačná velmi malá kolečka. Standardní velikost je 100 nebo 110 mm v průměru, tvrdost koleček je pak obvykle 85 nebo 88. Zejména u streetových modelů mohou být kolečka i větší.

Kompresní systém

Jde o jeden z nejdůležitějších faktorů. Kompresní systém zajišťuje spojení desky s vidlicí a řídítky. Dá se tedy říct, že právě toto ústrojí určuje, kolik koloběžka vydrží – a jde taky o nejčastější slabinu u levných modelů. V zásadě existují dva typy kompresních systémů:

 • Závitový kompresní systém – Jde o řešení, které se vyznačuje nižší kvalitou a odolností, ale taky nižší cenou. Závitové systémy se používají především u koloběžek pro začátečníky a levných modelů.
 • Bezzávitové kompresní systémy – Obecně lze bezzávitové provedení považovat za kvalitnější a setkáte se s ním u koloběžek pro pokročilejší jezdce. Pokud máte větší ambice, je vhodné se zaměřit na modely s tímto systémem, ale i v rámci této kategorie existují značné rozdíly.

Možnost dokupování dalších dílů

Freestyle koloběžky jsou silně zatěžované a nevyhnete se tomu, že některé díly se časem opotřebují. Týká se to zejména sjetých koleček, ale i například ložisek nebo brzd. Tyto komponenty lze vyměnit, ale už při nákupu je třeba zjistit, zda to bude možné a cenově přijatelné.

K některým levným modelům zakoupeným ve velkých centrech může být velmi těžké shánět kompatibilní součástky. Koloběžka je tedy výrobek, který je lepší nakupovat u odborníků, kteří se na ně specializují. Někteří prodejci mohou nabízet i výhodný servis.

Video

Ceny freestyle koloběžek

O cenách freestyle koloběžek jsme si už něco málo řekli výše, ale nezaškodí to ještě trochu shrnout pro lepší představu o tom, co očekávat.

✅ Koloběžky na freestyle do 2000 Kč

Nejlevnější sorta koloběžek, které jsou vhodné pro děti nebo začátečníky. Přestože zde nelze očekávat převratnou kvalitu, může být levnější koloběžka ekonomickou volbou – zvlášť pokud si nejste jisti, zda se vy nebo vaše dítě bude této disciplíně skutečně věnovat. V této ceně proto najdete i řadu nejprodávanějších freestyle koloběžek.

✅ Koloběžky na freestyle do 5000 Kč

Zde už můžete najít solidní nebo i velmi kvalitní koloběžky vhodné pro pokročilejší jízdu a triky. Kvalita jednotlivých komponentů je vyšší, a proto lze očekávat vyšší odolnost a životnost koloběžky.

✅ Koloběžky na freestyle nad 5000 Kč

Koloběžky pro náročnější a pokročilé jezdce, kteří to s touto disciplínou myslí skutečně vážně. Samozřejmostí je špičková kvalita komponent, obvykle se setkáte s konstrukcemi z různých odlehčených hliníkových slitin, pochopitelně s bezzávitovým kompresním systémem. Tyto koloběžky už obstojí i při velmi dravém používání.

Nejlepší značky freestyle koloběžek

Jako vždy tu pro vás máme taky pár tipů na výrobce. U těchto značek můžete pořídit kvalitní freestyle koloběžky za odpovídající ceny.

 • Spartan – Spartan je známá značka sportovního vybavení a nářadí a zabývá se i výrobou koloběžek. V její nabídce najdete i řadu freestyle modelů. Výběr je sice slušný, ale jde o velmi levné koloběžky pro začátečníky.
 • Street Surfing – Velký výběr freestyle koloběžek v rozumné ceně od cca 2 do 3 tisíc korun. Kvalita je na dobré úrovni a tyto koloběžky mohou ocenit i pokročilejší jezdci. Ocenit lze i stylové designové zpracování.
 • Chilli – V oblasti freestyle koloběžek známá a dobře hodnocená značka, která zaujme i pokročilé a náročnější jezdce. Tomu však odpovídají i převážně vyšší ceny.
 • Lucky – Velice stylová značka, která přichází s různými inovacemi a nabízí výrobu komponent na objednávku.
 • Slamm – Velmi známý a oceňovaný britský výrobce, který nabízí i freestyle koloběžky nejvyšší úrovně určené pro závodní účely.

Nejprodávanější freestyle koloběžky na trhu

Nejprodávanější freestyle koloběžky na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Street Surfing BANDIT
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: Hliník, Ocel
Hmotnost: 3,4 kg
Typ koleček: PU gumová
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#2Street Surfing RIPPER
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnost: 3,9 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#3SPARTAN Stunt
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnost: 3,3 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1470 Kč Číst recenze
#4SPARTAN Extrem Stunt
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: letecký hliník
Hmotnost: 3,7 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1920 Kč Číst recenze
#5Freestyle koloběžka LMT L
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 115 mm
Materiál rámu: Ocel, Hliník
Hmotnost: 3,7 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#6SPARTAN Stunt Profi
Nosnost: 100 kg
Kolečka: 100 mm
Materiál rámu: hliník
Hmotnost: 3,6 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
0 Sdílení