Sport / outdoor

Nejlepší lyžařské boty: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší lyžařské boty

Lyžáky představují nepostradatelný prvek výbavy každého lyžaře a v dnešním článku se proto podíváme, jak si vybrat nejlepší lyžařské boty, které vám dokonale padnou. Zatímco výběr lyží a většiny dalších doplňků je obvykle radostnou záležitostí a třeba je i zábavný – s botami to může být často jinak. Jde o ošemetnou záležitost. Nesprávně zvolené lyžáky budou nepříjemně tlačit a dochází i ke zhoršení jízdních vlastností a ovladatelnosti lyží – tudíž utrpí i samotné výkony lyžaře. Nákupu lyžáků je tedy třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Při výběru rozhodně nestačí zaměřit se pouze na design nebo velikost boty. Stejně tak byste se neměli rozhodovat výhradně na základě ceny a pořizovat nejlevnější model, anebo naopak předpokládat, že drahé lyžáky musejí být nutně ve všech ohledech lepší než cenově dostupnější varianty. V našem návodu se zaměříme na různé vlastnosti lyžařské obuvi a pokusíme se na tuto výbavu podívat z různých hledisek – tak abyste si byli schopni ujasnit, jaké boty vlastně potřebujete.

Kromě samotného návodu, ve kterém najdete především obecnější tipy, rady a informace, jsme pro vás samozřejmě sestavili i žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Pokud vás některý z nich zaujme, neváhejte využít i poznatky obsažené například v uživatelských recenzích lyžařských bot anebo v různých odborných testech. Přímé zkušenosti lyžařů s konkrétními modely mohou být neocenitelným vodítkem.

Nejlepší lyžařské boty na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nordica SPORTMACHINE SP 100
Pohodlné pro celodenní lyžování
Určení: unisex
Schopnosti lyžaře: pokročilý
Flex index: 100
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
#2Nordica SPORTMACHINE SP 80
Skvělý poměr cena / výkon
Určení: unisex
Schopnosti lyžaře: středně pokročilý
Flex index: 80
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze
#3Atomic Hawx Prime 100
Určení: pro muže
Schopnosti lyžaře: sportovní
Flex index: 100
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6650 Kč Číst recenze
#4Head NEXT EDGE 75

 Sportovně rekreační 
Určení: pánské
Schopnosti lyžaře: mírně až středně pokročilí
Flex index: 75
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5Nordica CRUISE 80 S

 Začátečník, mírně pokročilý 
Určení: pánské
Schopnosti lyžaře: rekreační, středně pokročilý
Flex index: 80
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze
#6Atomic HAWX MAGNA 75 W
Určení: dámské
Schopnosti lyžaře: začátečník až mírně pokročilý
Flex index: 75
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#7Nordica CRUISE 60 S
Určení: unisex
Schopnosti lyžaře: rekreační
Flex index: 60
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze

Jak vybrat lyžařské boty – lyžáky

Protože lyžáky mohou být poměrně drahou záležitostí a značně ovlivní kvalitu jízdy i pohodlí, není radno jejich výběr podceňovat. Existuje spousta hledisek a aspektů, na které se lze při pořizování lyžařské obuvi zaměřovat.

V našem průvodci se pokusíme o co nejpřehlednější shrnutí všech podstatných faktorů, které se mohou na vlastnostech bot podílet. Samozřejmě je při nákupu nemusíte nutně zohlednit úplně všechny. Je ale dobré být s nimi obeznámen a mít v nich přehled. Budete tak schopni lépe samostatně porovnávat různé modely, a naopak se stanete méně náchylní k podléhání reklamním trikům.

jak vybrat lyžařské boty

Důležité otázky a aspekty výběru

Předtím než se pustíte do výběru lyžáků, byste si měli ujasnit některé důležité požadavky, zohlednit své nároky, ale i možnosti a specifické potřeby. Následujícími body a otázkami se vám pokusíme trochu umést cestičku k dobré koupi. Čím přesněji víte, co chcete, tím je výběr jednodušší. S dostatečně přesnou představou můžete nakonec jít takřka na jistotu.

 • Pro koho jsou boty určeny? Žena, muž, dítě…
 • Jaké jsou vaše schopnosti a na jaké úrovni lyžujete? Rekreační, sportovní, profesionální a závodní…
 • Jakou disciplínu preferujete? Sjezd, běžecké lyžování, freeride, skoky a freestyle,…
 • Jaká je vaše hmotnost a velikost nohy?
 • Jaké jsou vaše nároky na pohodlí vs. výkon?
 • Jaká je vaše odolnost vůči chladu?
 • A v neposlední řadě, jaké jsou vaše finanční možnosti (rozpočet)?

Výběr lyžáků podle velikosti

Začněme jedním z nejdůležitějších faktorů výběru – a to velikostí boty. Zatímco při pořizování normálních bot vás obvykle zajímá pouze to, zda vás bota netlačí, nebo v ní naopak neplavete, při výběru lyžařské obuvi nutné zaměřit se na optimální délku i šířku. Přičemž se velmi často stává, že zejména méně zkušení lyžaři sáhnout po příliš velkém modelu. Jde o běžnou, ale docela velkou chybu.

Příliš velké lyžáky

Příliš velká bota omezuje ovladatelnost lyže a může být nakonec méně pohodlná – i proto, že vám v ní zřejmě větší zima. Ačkoli to může znít divně, lyžáky byste měli vybírat tak, aby při nasazení nebyly úplně komfortní. Respektive měly byste cítit dostatečné sevření nohy a dotyk palce na přední straně. I po zapnutí by bota měla být dostatečně „těsná“. Samozřejmě však bota nesmí stlačovat nohu příliš silně, nebo dokonce bolestivě.

Zkuste boty bez vložky (shellfitting)

Optimální velikost můžete zjistit i tak, že z lyžáku vyjmete vložku a do samotného skeletu vstoupíte nohou s obyčejnou ponožkou. Palec posuňte dopředu tak, aby se dotýkal stěny. Podle toho, kolik místa zbude mezi patou a zadní stěnou můžete boty ohodnotit. Vzdálenost můžete odhadnout např. vložením prstů, fixy nebo jiné vhodné pomůcky.

Okolo půl cm prostoru je poměrně málo a o této možnosti lze uvažovat, pouze pokud jdete opravdu po maximálním výkonu. Do cca 1,5 cm lze mluvit o velmi dobrém poměru pohodlí a výkonu.
Optimální volba pro většinu lyžařů. Pokud lyžujete opravdu čistě rekreačně a na srdci vám leží především komfort, lze uznat ještě prostor do cca 2 cm. Této metodě zkoušení boty se anglicky říká shellfitting a jde o poměrně precizní způsob.

Šířka

Zatím jsme se zabývali především délkou lyžáků, ale velmi důležitá je i šířka. Platí zde však stejné obecné pravidlo. Tenčí boty jsou vhodné pro výkonnostní lyžování, širší pro rekreační sportování a vyšší míru pohodlí.

Závodní lyžáky mívají šířku do 95 mm. Do 98 mm jde o velmi výkonné sportovní a freeridové modely. Zhruba do 100 mm mluvíme o sportovních lyžácích. Do 103 mm pak o lehkých sportovních modelech – tato kategorie patří mezi nejuniverzálnější. Od 104 mm už jde o vysloveně rekreační lyžařské obutí.

 • Uváděné šířky se odvíjejí od základní velikosti 26,5 a s každým číslem nahoru nebo dolu je nutné přičíst cca 1,5 mm pro zjištění reálné šířky.

Usazení paty

Abychom záležitost velikosti vzali opravdu z gruntu, povíme si ještě něco o usazení nohy. Tentokrát už nebudete testovat prázdný skelet, ale kompletní lyžák s vnitřní botičkou. Vložte do ní nohu a snažte se jí napasovat co nejvíce patou dozadu. Zapínejte přezky odspoda, ale zpočátku je úplně nedotahujte. To udělejte až následně. Nakonec zapněte nejvyšší přezku.

Pokud jste narazily na ty správné lyžáky, bude vám při tomto postupu pata perfektně sedět upevněná v zadní části boty – bez jakýchkoli pohybů. To je velmi důležité. Ani při lyžařských pohybech byste neměli v botě cítit vůli.

Pozn.: Při zkoušení usazení nohy by měla bota sedět na max. druhý nebo třetí „zub“ přezek. Musíte totiž počítat s tím, že postupem času bude třeba pevnější zapnutí v důsledku povolování botičky.

kvalitní lyžařské boty pro muže a ženy

Tvrdost lyžáků

Vedle velikosti je nejdůležitějším faktorem při výběru lyžáků tuhost či tvrdost. Výhodou je, že se nemusíte snažit boty lámat ve svěráku. Existuje standardizované hodnocení – tzv. flexindex – který označuje lyžáky na škále od 40 do 170. Podle konkrétního čísla si můžete udělat alespoň rámcovou představu a vlastnostech lyžáků a jejich vhodnosti pro konkrétní disciplínu nebo styl jízdy.

Myslete ale na to, že tyto hodnoty jsou skutečně jen orientační a jsou poněkud obtížně vzájemně srovnatelné napříč výrobci. Lépe poslouží např. při posuzování a srovnávání více modelů ze stejné řady od jednoho výrobce.

 • Index od 40 do 60 – Takto jsou označeny nejměkčí lyžařské boty. Jde ale především o dámské nebo juniorské modely pro velmi rekreační použití.
 • Index od 60 do 80 – Lyžáky určené pro začátečníky a nenáročné rekreační lyžaře. Jsou určeny i pro dospělé (pánské i dámské), ale nejsou vhodné pro osoby s vyšší hmotností.
 • Index od 80 do 100 – Tyto lyžařské boty budou vyhovovat širšímu spektru kandidátů. Mohou to být sportovnější lyžařky a lyžaři (nízké váhové kategorie), anebo naopak rekreační lyžaři silnější postavy.
 • Index od 100 do 120 – Vhodná volba pro sportovní lyžování.
 • Index od 120 do 150 – Tyto lyžáky už jsou určeny pro vysoce výkonnostní sportovní lyžování až závodní lyžování. S vyšším indexem než 150 se lze setkat málo.

Pozn.: Flexindex se určuje při experimentálním ohýbání lyžáků v zapnutém stavu. Realitu ale silně ovlivňuje řada dalších faktorů, se kterými pokusné podmínky nepočítají. Proto jde o údaj orientační.

Příliš měkké lyžáky

Při volbě tuhosti lyžáků dělá spousta lyžařů chybu podobně zásadní jako v případě velikosti boty. Pořizují si totiž modely s příliš nízkou tuhostí. Tyto boty zpravidla nemají příliš dobré vlastnosti, kvalitu ani životnost – za to je lze pořídit levněji. Nemusíte se tedy vyšší tuhosti příliš bát a flexindex by měl především taky odpovídat kvalitě a potřebám vašich lyžích.

Náklek

Náklek už je při výběru lyžařské obuvi tak trochu vyšší dívčí. Tento faktor proto řeší spíše zkušenější lyžaři. Jde v podstatě o úhel, který svírá komín se spodní částí boty. Náklek by se měl pohybovat v rozmezí cca 13 až 17 stupňů. Běžný lyžař však nemusí tento aspekt při nákupu obuvi řešit – zmiňujeme ho jen pro úplnost.

Součásti lyžařské boty

Pro lepší přehled tu máme ještě krátké shrnutí toho, z jakých částí se lyžák skládá.

 • Skelet – Pevný „obal“ boty.
 • Botička – Vnitřní polstrovaná část, kterou lze vyjmout. Přizpůsobuje se noze a reaguje na teplo.
 • Komín – Horní část skeletu.
 • Canting – Neboli kloub. Spojuje komín se spodní částí skeletu.

Video

Ceny lyžařských bot

Kolik stojí kvalitní lyžáky, kolik špičkové závodní modely a za jakou cenu lze naopak pořídit cenově dostupné kousky pro velmi nenáročné rekreační lyžování? Máme tu pro vás obvyklé shrnutí nabídky tří základních cenových kategorií.

Lyžařské boty do 2000 Kč

V této ceně lze pořídit opravdu velmi levné lyžáky. Zpravidla ale půjde o dětské modely, u kterých tato cena není tak neobvyklá. Bot pro dospělé lyžaře zde najdete opravdu jen minimální množství a skutečně nelze počítat s příliš vysokou kvalitou.

Lyžařské boty do 6000 Kč

Velmi oblíbená kategorie, ve které naleznete pestrou škálu modelů pro děti i dospělé. Nachází se zde řada nejprodávanějších lyžařských bot a vybírat můžete nejen z rekreačních a sportovních, ale dokonce i menšího množství závodních modelů (samozřejmě nepůjde o úplně špičkové kousky). Tato cenová relace by měla uspokojit většinu méně náročných lyžařů.

Lyžařské boty nad 6000 Kč

Lyžařské boty nejsou vůbec levná záležitost, a proto se velké množství nejoblíbenějších modelů (a taky největší výběr) skrývá teprve v této cenové kategorii. Počítejte s tím, že cena opravdu vysoce kvalitních, značkových kousků hravě překoná i hranici 10 tisíc korun. V této kategorii si vyberou především lyžaři se sportovními ambicemi a závodní lyžaři.lyžařské boty zkušenosti

Nejlepší značky lyžařských bot

Podívejme se teď ještě na to, které značky či výrobci lyžáků nabízejí dobrý poměr ceny a kvality, těší se vysokému hodnocení v testech lyžařských bot anebo se mohou pochlubit rozsáhlým sortimentem.

 • Fischer – Populární značka, která má hned několik zástupců na předních příčkách prodejních žebříčků lyžařských bot. Tento výrobce nabízí velmi solidní výběr závodních, rekreačních, ale zejména sportovních modelů v ceně především od 5 tisíc do 10 tisíc korun.
 • Atomic – Značka Atomic nabízí dobrý výběr ve všech cenových kategoriích a taky se zaměřuje především na sportovní modely. Lyžáky Atomic jsou velmi populární a vysoce hodnocené.
 • Salomon – Značka Salomon patří k těm, u jejichž nabídky zaplesá i srdce rekreačního lyžaře. Velmi dobrý poměr ceny a kvality, obvykle vynikající hodnocení. Populární výrobce s řadou velmi úspěšných modelů.
 • Tecnica – Další žádaná značka. Tecnica osloví mimořádnou šíří sortimentu. Nabízí navíc poměrně značný výběr lyžáků v nižších cenách do cca 5000 Kč. Tomu odpovídá i zaměření především na rekreační lyžaře. Ale nechybí ani sportovní a závodní modely.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak dlouho lyžařská bota vydrží?

V závislosti na kvalitě modelu a intenzitě používání lze uvést průměr okolo 3-5 let nebo přesněji okolo 80 lyžařských dnů u solidních bot. U levnějších a měkčích modelů to může být třeba jen polovina (40 dnů). To, že je čas na výměnu, poznáte především podle snižujícího se upevnění nohy a rostoucí vůle pohybu nohy v botičce.

Nejprodávanější lyžařské boty (lyžáky)

Nejprodávanější lyžařské boty (lyžáky) dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nordica SPORTMACHINE SP 100
Pohodlné pro celodenní lyžování
Určení: unisex
Schopnosti lyžaře: pokročilý
Flex index: 100
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
#2Nordica SPORTMACHINE SP 80
Skvělý poměr cena / výkon
Určení: unisex
Schopnosti lyžaře: středně pokročilý
Flex index: 80
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze
#3Atomic Hawx Prime 100
Určení: pro muže
Schopnosti lyžaře: sportovní
Flex index: 100
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6650 Kč Číst recenze
#4Head NEXT EDGE 75

 Sportovně rekreační 
Určení: pánské
Schopnosti lyžaře: mírně až středně pokročilí
Flex index: 75
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5Nordica CRUISE 80 S

 Začátečník, mírně pokročilý 
Určení: pánské
Schopnosti lyžaře: rekreační, středně pokročilý
Flex index: 80
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze
#6Atomic HAWX MAGNA 75 W
Určení: dámské
Schopnosti lyžaře: začátečník až mírně pokročilý
Flex index: 75
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#7Nordica CRUISE 60 S
Určení: unisex
Schopnosti lyžaře: rekreační
Flex index: 60
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze
0 Sdílení