Oblečení

Nejlepší hodinky pro muže: TOP 11 modelů podle recenzí a testů

Nejlepší pánské hodinky

Jak vybrat nejlepší hodinky pro muže? Ačkoli už dnes umožňuje prosté sledování času i například mobilní telefon, který nosí většina lidí u sebe, náramkové hodinky stále patří k nejoblíbenějším funkčním a zároveň módním doplňkům. Většina stylu dbalých mužů si své zápěstí bez této ozdoby neumí ani představit. Kvalitní hodinky jsou taky často předmětem darů při různých významných příležitostech. Výběr správného modelu ale není snadný…

Hodinky jsou velmi osobní záležitostí a nelze je vybírat podle cenovky nebo jen tak hrubým odhadem. Ať už je kupujete pro sebe nebo jako dárek například pro někoho blízkého, věnujte volbě dostatek času a pozornosti. V našem článku vám sice neřekneme, které konkrétní hodinky vám budou nejvíce slušet, ale prozradíme vám důležité parametry, vlastnosti a faktory, které mohou hrát při nákupu roli.

Zajímavé informace vám mohou poskytnout taky recenze pánských hodinek, které najdete na internetu. Často se v nich dočtete věci, se kterými se výrobci nesvěří.

Nejlepší hodinky pro muže na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
HODINKY DO 5000 KČ
#1Emporio Armani Chrono
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 50 m
⭐ 97 %2150 Kč Číst recenze
#2Festina Chronograph
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 50 m
⭐ 98 %2400 Kč Číst recenze
#3Casio ECB-900DB-1BER
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 100 m
⭐ 100 %5200 Kč Číst recenze
#4Casio G-Shock
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 200 m
⭐ 100 %2950 Kč Číst recenze
#5Diesel Mega Chief
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 100 m
⭐ 96 %3500 Kč Číst recenze
#6Wenger Urban Classic 01.1741.111
Pohon: Bateriový Quartz
Vodotěsnost: 100 m
Hmotnost: 59 g
⭐ 98 %4300 Kč Číst recenze
LUXUSNÍ HODINKY NAD 5000 KČ
#1Zeppelin 100 Years Zeppelin Edition 7680-1
Pohon: Bateriový Quartz
Vodotěsnost: 50 m
Hmotnost: 76 g
⭐ 100 %8000 Kč Číst recenze
#2Citizen Radio Controlled
Pohon: Solární
Vodotěsnost: 200 m
Hmotnost: 190 g
⭐ 100 %10350 Kč Číst recenze
#3Wenger Urban Classic Chrono
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 100 m
Hmotnost: 75 g
⭐ 99 %7300 Kč Číst recenze
#4Citizen Promaster Pilot
Global Radio Controlled

Pohon: Solární
Vodotěsnost: 200 m
Hmotnost: 119 g
⭐ 100 %21600 Kč Číst recenze
#5Tissot Le Locle Automatic
Pohon: Automatický
Vodotěsnost: 30 m
Hmotnost: 67 g
⭐ 100 %15950 Kč Číst recenze
#6Bulova 96B251 Special Edition Lunar
Pilot Chronograph Watch

Pohon: Bateriový Quartz
Vodotěsnost: 50 m
Hmotnost: 109 g
⭐ 100 %15900 Kč Číst recenze

Nejlepší značky hodinek pro muže

 • Prim – Tradiční a stále oblíbená česká značka, která vyrábí náramkové hodinky od roku 1949.
 • Rolex – Doslova legendární švýcarské hodinky. Symbol exkluzivity a luxusu. Ceny jsou ale často závratné.
 • Casio – Cenově dostupné a přitom kvalitní japonské hodinky, které se těší velké oblibě.
 • Omega – Švýcarské hodinky špičkové úrovně. Cenově opět v nejvyšší kategorii.
 • Festina – Další švýcarský výrobce. Nabízí ale převážně dostupnější modely.
 • Patek Philippe – Švýcarská firma založená už roku 1839. Luxusní hodinky, často i za milionové částky.

Náš tip: Podívejte se na nejlepší značky hodinek na světě v samostatném článku.

Jak vybrat hodinky pro muže

Jak vybrat hodinky podle stylu, podle způsobu používání, materiálu nebo použitého mechanismu? V našem návodu najdete vodítka, která vám s výběrem mohou pomoci. V první řadě si ale musíte sami ujasnit, co přesně požadujete.

Závěrem vám taky představíme významné a oblíbené výrobce pánských hodinek; shrneme, co můžete čekat v různých cenových relacích; a pokusíme se zodpovědět některé nejčastější dotazy, které se pánských hodinek týkají.

jak vybrat hodinky pro muže

Typy hodinek podle použitého mechanismu

Na jakém principu budou hodinky pracovat? To je samozřejmě dost zásadní otázka, a proto tímto tématem začneme. Uvnitř elegantního těla hodinek, může být ukryto několik typů strojů. Každé provedení má nějaké plusy i mínusy. Vybírejte proto pečlivě…

Ručně natahované mechanické hodinky

Stará dobrá klasika. Mechanické hodinky nejsou ani v moderní době žádný přežitek. Ačkoli na chvíli ustoupily některým modernějším řešením, v poslední době se vracejí do módy a někde jsou tak žádané, že jde o nedostatkové zboží. Tyto hodinky mají v sobě určité kouzlo. A oceníte je tím víc, pokud máte alespoň hrubou představu, co se ukrývá v jejich nitru a kolik práce stojí za jejich výrobou.

Abychom vám to aspoň maličko přiblížili – uvnitř hodinek je umístěn stočený kovový plátek. Tato pružinka pohání celý mechanismus, dokud je v ní „nastřádaná“ rezerva energie, tedy dokud je natažená. Natažení se provádí tradiční „korunkou“ na boku hodinek. Toto kovové srdce je obvykle dlouhé cca 2-3 desítky cm.

Jak dlouho hodinky vydrží na jedno natažení, ale nezáleží jen na délce pružiny, ale i celkové kvalitě zpracování a seřízení. Na tom, jestli pružina dodává stálou a nekolísavou energii. A jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto hodinek:

 • Jde o velmi módní, luxusní záležitost.
 • Výroba mechanických hodinek je náročná, je za tím kus umění.
 • Hodinky nepotřebují baterii.
 • Nevýhodou je nutnost pravidelného natahování. Ideálně každodenního.
 • Ve srovnání s moderními typy nejsou mechanické hodinky tak přesné. Ačkoli u špičkových současných modelů je odchylka jen minimální.
 • Mechanické hodinky vyžadují šetrnější zacházení.
 • Nevýhodou je i vyšší cena.

Automaticky natahované mechanické hodinky

Zajímavou možnost představují samo-natahovací hodinky. Jde o variantu mechanického strojku, který ale získává energii díky speciálnímu rotoru. Stačí mít hodinky na ruce a už pohybem zápěstí například při chůzi nebo gestikulaci se tyto hodinky mechanicky „dobíjejí“.

Hodinky nelze poškodit tím, že byste je příliš natáhli. Mechanismus má ochranu, která tomu zabrání. Naopak pokud hodinky necháte příliš dlouho v klidu, může být pak potřeba je znovu nastavit. Existuje ale zařízení zvané „watch winder“. Do něj lze hodinky v době nepoužívání umístit a on jim poskytne pohyb, který je potřebný k natahování a chodu pružinky.

 • Výhody jsou podobné jako u mechanických, ručních hodinek. Jde ostatně o stejný princip. Nemusíte je ale každý den natahovat.
 • I tyto hodinky jsou ale citlivější a vyžadují jemnější zacházení a jsou méně přesné než např. quartz hodinky.
 • Natahovač (watch winder) je další investice.

Hodinky quartz

Quartz hodinky jsou moderní výdobytek, který odstraňuje většinu nevýhod mechanických modelů, a navíc je toto řešení zpravidla výrazně levnější.

Základem je oscilátor, který přenáší kmity přes elektroniku a ozubená kola. Energii mu dodává buď malá plochá baterie, nebo v případě moderních modelů i vysokokapacitní lithium-iontový akumulátor. Typickou vlastností tohoto typu hodinek je trhavý pohyb sekundové ručičky oproti krásně plynulému chodu ručičky u mechanických strojků.

 • Quartz hodinky jsou jistě v mnoha ohledech praktičtější a jsou taky přesnější než mechanické.
  Nevyžadují prakticky žádnou údržbu (kromě výměny baterie).
 • Mechanismus je výrazně odolnější, používá se u hodinek pro různé sportovní a aktivní použití.
 • Jsou taky levnější. Chybí jim ale jistá exkluzivita a kouzlo mechanického strojku.

jak vybrat pánské hodinky

Hodinky podle stylů

Existuje velké množství stylů hodinek. My se krátce seznámíme s několika nejoblíbenějšími variantami.

 • Oblekové hodinky – Tento tradiční styl vznikl už před více než sto lety. Jde o hodinky, které slouží jako doplněk společenskému oděvu. Nejsou příliš výrazné ani okázalé. Řemínek bývá kožený, samotné hodinky obvykle nevelké a tenké. Ciferník je zpracován jednoduše a přehledně, obvykle bez funkcí navíc.
 • Potápěčské hodinky – Dneska už označují skutečně spíše velmi oblíbený designový styl než vysokou vodotěsnost, ačkoli je samozřejmě spousta modelů, které svému původnímu názvu a účelu dostojí. Tyto hodinky mají typický řemínek z ocelových článků, ciferník je výrazný a odolný a hodinky celkově rozměrnější. Hodí se pro běžné i formální nošení i pro aktivnější použití.
 • Letecké hodinky – Opět původně úzce zaměřené, dnes ale běžně nošené hodinky. Typický je rozměrnější ciferník a větší množství funkcí. Řemínek je obvykle kožený. Hodinky se hodí pro „civilní“ nošení a neformální příležitosti.

Hodinky podle použití

Do práce, k formálním společenským příležitostem, na sport a do přírody? Jak vybrat hodinky podle toho, kdy je bude jejich nositel převážně používat?

 • Sportovní hodinky – Hodinky by měly být především odolné a vodotěsné. Typické je taky podsvícení a řada přídavných funkcí, zejména stopky.
 • Outdoorové hodinky – Hodinky vhodné pro náročné venkovní činnosti (ať už sportovní nebo pracovní). Měly by být opět velmi odolné a vodotěsné, s podsvíceným ciferníkem. Mohou mít i zajímavé funkce, např. kompas nebo tachymetr.
 • Chytré hodinky – Moderní varianta hodinek pro fanoušky technologií. Podstatná je přítomnost řady užitečných funkcí a možnost propojení s mobilním telefonem.
 • Luxusní hodinky – Důraz je kladen na design a styl. Existují serióznější varianty pro formální příležitosti i odvážnější modely pro běžné nošení.
 • Klasika – Jde v podstatě o oblekové hodinky. Vkusné, vhodné pro každou příležitost. Hodinky ale nebývají tak odolné a nemívají více funkcí.

Funkce

Moderní hodinky jsou často multifunkční zařízení, které vám nabídnou mnohem více než prosté sledování času. Na jaké další možnosti a funkce se můžete těšit?

 • Datum, kalendář – Může jít o jediné okénko s číslem označujícím den, ale i propracovaný kalendář, který vám oznámí den v týdnu, měsíc, rok…
 • Stopky – Velmi užitečná funkce. Bývá zejména u sportovních a outdoorových modelů.
 • Alarm, upomínka – Obvykle akustické, někdy i vibrační upozornění v nastavený datum a čas.
 • Osvětlení – Praktické pro luštění ciferníku ve tmě. Typické pro sportovní a outdoor modely.
 • Tachymetr – Umožní odhadnout rychlost pohybu.
 • Více pásem – Lze nastavit dvě časová pásma současně. Některé modely rovnou zobrazují čas ve všech časových pásmech.
 • Hloubkoměr – Odhad hloubky podle tlaku, u potápěčských modelů.
 • Barometr – Opět měření tlaku, tentokrát atmosférického tlaku vzduchu. Lze použít pro odhad vývoje počasí. Vhodné např. pro outdoor modely.
 • Kompas – Určení světových stran, opět ideální u outdoor nebo sportovních modelů.
 • Měření tepu – Obvykle součást moderních „fitness“ a chytrých hodinek. Umožní vám udržovat optimální tepovou frekvenci při fyzické námaze.

Materiály

Hodinky se dnes vyrábějí z ledasčeho. Na řemínky se tradičně používá kůže, ale může to být i ocel nebo jiný kov, guma nebo silikon (u sportovních modelů), ale i textil nebo plast – což jsou zase cenově dostupné varianty.

Samotné hodinky mohou být taky z oceli, ta vyniká odolností, ale je i poměrně těžká. Moderní řešení představují karbonová vlákna nebo kevlar – tyto materiály jsou nesmírně odolné a přitom lehké. Keramika disponuje dokonale tvrdým povrchem, hliník je dostatečně odolný a poměrně lehký. Používá se ale i titan, pozlacená ocel, mosaz a další materiály.

Sklo

A jaká specifika může mít krycí sklíčko? Oblíbeným materiálem je minerální sklo, které je velmi tvrdé a odolá poškrábání. Extrémní odolnost ale poskytuje teprve safírové sklo. Nejlevnější možností je pak plastové sklo. Sklo může být taky antireflexní nebo sférické (obojí napomáhá čitelnosti).

Video

Ceny hodinek pro muže

Kolik investovat do kvalitních hodinek pro může? Máme pro vás tři základní cenové kategorie.

Hodinky do 5000 Kč

Dá se říct, že jde o základní kategorii, a přesto v ní najdete spoustu nejoblíbenějších a nejprodávanějších hodinek. Do 5 tisíc můžete pořídit spoustu pěkných hodinek značek jako Diesel, Casio, Citizen apod.

Hodinky do 10 000 Kč

Chcete se trochu rozšoupnout? Do 10 tisíc můžete sehnat i velmi pěkné a exkluzivní kousky různých známých a oblíbených značek.

Hodinky nad 10 000 Kč

Za opravdu luxusní kousky zaplatíte i mnohanásobně tolik. Ale takové modely se vymykají možnostem většiny populace a pořídí si je jen málokdo. Ale i těsně nad 10 tisíc už lze najít i některé modely velmi exkluzivních značek.

Nejčastější otázky nakupujících

hodinky pro mužeJak dlouho vydrží mechanické hodinky na jedno natažení?

Mechanické hodinky je vhodné natahovat každý den, většina vydrží bez natažení cca 2 dny. Velmi kvalitní modely ale mohou vydržet i týden nebo dva než zcela dojde rezerva energie.

Jsou přesnější mechanické nebo elektronické hodinky?

Elektronické hodinky typu „quartz“ jsou přesnější než mechanické. Moderní a kvalitní mechanické strojky ale mají odchylku jen např. pár sekund denně. Nicméně pokud je pro vás absolutní přesnost na prvním místě, mechanické provedení nemusí být to pravé.

Jak dlouho vydrží baterie u quartz hodinek?

S obyčejnou malou, knoflíkovou baterií by měly hodinky běžně vydržet půl roku nebo víc.

hodinky pro muže zkušenostiCo je to SEIKO kinetic?

Jde o speciální, hybridní mechanismus, který v podstatě spojuje vlastnosti quartz hodinek a mechanických hodinek s rotorem. Hodinky jsou v tomto případě dobíjeny pohybem ruky, ale využívají quartzovou mechaniku. Jsou tedy dokonale přesné a přitom není třeba zabývat se baterií.

Moderní varianty už dokážou energii střádat v tzv. kondenzátoru. Hodinky tak vydrží velmi dlouho, i pokud je odložíte a nehýbete s nimi.

Co znamená, když jsou hodinky označeny „Swiss Made“?

Originální a tedy pravé „Swiss Made“ hodinky jsou takové, které obsahují alespoň 40 % švýcarských součástek a jsou ve Švýcarsku taky kompletovány. Jde o známku kvality, kterou si udrží jen hodinky na vysoké úrovni zpracování.

Při jaké příležitosti jsou hodinky vhodný dárek?

Velmi tradiční je darovat pánské hodinky při příležitosti promocí nebo třeba maturity. Nabízí se ale i další možnosti, například svatba nebo významnější výročí, ale i narozeniny nebo jiná událost. Hodinky jsou univerzální dárek, který potěší vždy a nikdy nepůsobí nepatřičně.

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
HODINKY DO 5000 KČ
#1Emporio Armani Chrono
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 50 m
⭐ 97 %2150 Kč Číst recenze
#2Festina Chronograph
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 50 m
⭐ 98 %2400 Kč Číst recenze
#3Casio ECB-900DB-1BER
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 100 m
⭐ 100 %5200 Kč Číst recenze
#4Casio G-Shock
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 200 m
⭐ 100 %2950 Kč Číst recenze
#5Diesel Mega Chief
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 100 m
⭐ 96 %3500 Kč Číst recenze
#6Wenger Urban Classic 01.1741.111
Pohon: Bateriový Quartz
Vodotěsnost: 100 m
Hmotnost: 59 g
⭐ 98 %4300 Kč Číst recenze
LUXUSNÍ HODINKY NAD 5000 KČ
#1Zeppelin 100 Years Zeppelin Edition 7680-1
Pohon: Bateriový Quartz
Vodotěsnost: 50 m
Hmotnost: 76 g
⭐ 100 %8000 Kč Číst recenze
#2Citizen Radio Controlled
Pohon: Solární
Vodotěsnost: 200 m
Hmotnost: 190 g
⭐ 100 %10350 Kč Číst recenze
#3Wenger Urban Classic Chrono
Pohon: Quartz (baterie)
Vodotěsnost: 100 m
Hmotnost: 75 g
⭐ 99 %7300 Kč Číst recenze
#4Citizen Promaster Pilot
Global Radio Controlled

Pohon: Solární
Vodotěsnost: 200 m
Hmotnost: 119 g
⭐ 100 %21600 Kč Číst recenze
#5Tissot Le Locle Automatic
Pohon: Automatický
Vodotěsnost: 30 m
Hmotnost: 67 g
⭐ 100 %15950 Kč Číst recenze
#6Bulova 96B251 Special Edition Lunar
Pilot Chronograph Watch

Pohon: Bateriový Quartz
Vodotěsnost: 50 m
Hmotnost: 109 g
⭐ 100 %15900 Kč Číst recenze
0 Sdílení