Jak vybrat nejlepší hodinky pro muže? Ačkoli už dnes umožňuje prosté sledování času i například mobilní telefon, který nosí většina lidí u sebe, náramkové hodinky stále patří k nejoblíbenějším funkčním a zároveň módním doplňkům. Většina stylu dbalých mužů si své zápěstí bez této ozdoby neumí ani představit. Kvalitní hodinky jsou taky často předmětem darů při různých významných příležitostech. Výběr správného modelu ale není snadný…
Hodinky jsou velmi osobní záležitostí a nelze je vybírat podle cenovky nebo jen tak hrubým odhadem. Ať už je kupujete pro sebe nebo jako dárek například pro někoho blízkého, věnujte volbě dostatek času a pozornosti. V našem článku vám sice neřekneme, které konkrétní hodinky vám budou nejvíce slušet, ale prozradíme vám důležité parametry, vlastnosti a faktory, které mohou hrát při nákupu roli.
Zajímavé informace vám mohou poskytnout taky recenze pánských hodinek, které najdete na internetu. Často se v nich dočtete věci, se kterými se výrobci nesvěří.
Jak vybrat hodinky podle stylu, podle způsobu používání, materiálu nebo použitého mechanismu? V našem návodu najdete vodítka, která vám s výběrem mohou pomoci. V první řadě si ale musíte sami ujasnit, co přesně požadujete.
Závěrem vám taky představíme významné a oblíbené výrobce pánských hodinek; shrneme, co můžete čekat v různých cenových relacích; a pokusíme se zodpovědět některé nejčastější dotazy, které se pánských hodinek týkají.
Typy hodinek podle použitého mechanismu
Na jakém principu budou hodinky pracovat? To je samozřejmě dost zásadní otázka, a proto tímto tématem začneme. Uvnitř elegantního těla hodinek, může být ukryto několik typů strojů. Každé provedení má nějaké plusy i mínusy. Vybírejte proto pečlivě…
Ručně natahované mechanické hodinky
Stará dobrá klasika. Mechanické hodinky nejsou ani v moderní době žádný přežitek. Ačkoli na chvíli ustoupily některým modernějším řešením, v poslední době se vracejí do módy a někde jsou tak žádané, že jde o nedostatkové zboží. Tyto hodinky mají v sobě určité kouzlo. A oceníte je tím víc, pokud máte alespoň hrubou představu, co se ukrývá v jejich nitru a kolik práce stojí za jejich výrobou.
Abychom vám to aspoň maličko přiblížili – uvnitř hodinek je umístěn stočený kovový plátek. Tato pružinka pohání celý mechanismus, dokud je v ní „nastřádaná“ rezerva energie, tedy dokud je natažená. Natažení se provádí tradiční „korunkou“ na boku hodinek. Toto kovové srdce je obvykle dlouhé cca 2-3 desítky cm.
Jak dlouho hodinky vydrží na jedno natažení, ale nezáleží jen na délce pružiny, ale i celkové kvalitě zpracování a seřízení. Na tom, jestli pružina dodává stálou a nekolísavou energii. A jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto hodinek:
Jde o velmi módní, luxusní záležitost.
Výroba mechanických hodinek je náročná, je za tím kus umění.
Hodinky nepotřebují baterii.
Nevýhodou je nutnost pravidelného natahování. Ideálně každodenního.
Ve srovnání s moderními typy nejsou mechanické hodinky tak přesné. Ačkoli u špičkových současných modelů je odchylka jen minimální.
Mechanické hodinky vyžadují šetrnější zacházení.
Nevýhodou je i vyšší cena.
Automaticky natahované mechanické hodinky
Zajímavou možnost představují samo-natahovací hodinky. Jde o variantu mechanického strojku, který ale získává energii díky speciálnímu rotoru. Stačí mít hodinky na ruce a už pohybem zápěstí například při chůzi nebo gestikulaci se tyto hodinky mechanicky „dobíjejí“.
Hodinky nelze poškodit tím, že byste je příliš natáhli. Mechanismus má ochranu, která tomu zabrání. Naopak pokud hodinky necháte příliš dlouho v klidu, může být pak potřeba je znovu nastavit. Existuje ale zařízení zvané „watch winder“. Do něj lze hodinky v době nepoužívání umístit a on jim poskytne pohyb, který je potřebný k natahování a chodu pružinky.
Výhody jsou podobné jako u mechanických, ručních hodinek. Jde ostatně o stejný princip. Nemusíte je ale každý den natahovat.
I tyto hodinky jsou ale citlivější a vyžadují jemnější zacházení a jsou méně přesné než např. quartz hodinky.
Natahovač (watch winder) je další investice.
Hodinky quartz
Quartz hodinky jsou moderní výdobytek, který odstraňuje většinu nevýhod mechanických modelů, a navíc je toto řešení zpravidla výrazně levnější.
Základem je oscilátor, který přenáší kmity přes elektroniku a ozubená kola. Energii mu dodává buď malá plochá baterie, nebo v případě moderních modelů i vysokokapacitní lithium-iontový akumulátor. Typickou vlastností tohoto typu hodinek je trhavý pohyb sekundové ručičky oproti krásně plynulému chodu ručičky u mechanických strojků.
Quartz hodinky jsou jistě v mnoha ohledech praktičtější a jsou taky přesnější než mechanické. Nevyžadují prakticky žádnou údržbu (kromě výměny baterie).
Mechanismus je výrazně odolnější, používá se u hodinek pro různé sportovní a aktivní použití.
Jsou taky levnější. Chybí jim ale jistá exkluzivita a kouzlo mechanického strojku.
Hodinky podle stylů
Existuje velké množství stylů hodinek. My se krátce seznámíme s několika nejoblíbenějšími variantami.
Oblekové hodinky – Tento tradiční styl vznikl už před více než sto lety. Jde o hodinky, které slouží jako doplněk společenskému oděvu. Nejsou příliš výrazné ani okázalé. Řemínek bývá kožený, samotné hodinky obvykle nevelké a tenké. Ciferník je zpracován jednoduše a přehledně, obvykle bez funkcí navíc.
Potápěčské hodinky – Dneska už označují skutečně spíše velmi oblíbený designový styl než vysokou vodotěsnost, ačkoli je samozřejmě spousta modelů, které svému původnímu názvu a účelu dostojí. Tyto hodinky mají typický řemínek z ocelových článků, ciferník je výrazný a odolný a hodinky celkově rozměrnější. Hodí se pro běžné i formální nošení i pro aktivnější použití.
Letecké hodinky – Opět původně úzce zaměřené, dnes ale běžně nošené hodinky. Typický je rozměrnější ciferník a větší množství funkcí. Řemínek je obvykle kožený. Hodinky se hodí pro „civilní“ nošení a neformální příležitosti.
Hodinky podle použití
Do práce, k formálním společenským příležitostem, na sport a do přírody? Jak vybrat hodinky podle toho, kdy je bude jejich nositel převážně používat?
Sportovní hodinky – Hodinky by měly být především odolné a vodotěsné. Typické je taky podsvícení a řada přídavných funkcí, zejména stopky.
Outdoorové hodinky – Hodinky vhodné pro náročné venkovní činnosti (ať už sportovní nebo pracovní). Měly by být opět velmi odolné a vodotěsné, s podsvíceným ciferníkem. Mohou mít i zajímavé funkce, např. kompas nebo tachymetr.
Chytré hodinky – Moderní varianta hodinek pro fanoušky technologií. Podstatná je přítomnost řady užitečných funkcí a možnost propojení s mobilním telefonem.
Luxusní hodinky – Důraz je kladen na design a styl. Existují serióznější varianty pro formální příležitosti i odvážnější modely pro běžné nošení.
Klasika – Jde v podstatě o oblekové hodinky. Vkusné, vhodné pro každou příležitost. Hodinky ale nebývají tak odolné a nemívají více funkcí.
Funkce
Moderní hodinky jsou často multifunkční zařízení, které vám nabídnou mnohem více než prosté sledování času. Na jaké další možnosti a funkce se můžete těšit?
Datum, kalendář – Může jít o jediné okénko s číslem označujícím den, ale i propracovaný kalendář, který vám oznámí den v týdnu, měsíc, rok…
Stopky – Velmi užitečná funkce. Bývá zejména u sportovních a outdoorových modelů.
Alarm, upomínka – Obvykle akustické, někdy i vibrační upozornění v nastavený datum a čas.
Osvětlení – Praktické pro luštění ciferníku ve tmě. Typické pro sportovní a outdoor modely.
Tachymetr – Umožní odhadnout rychlost pohybu.
Více pásem – Lze nastavit dvě časová pásma současně. Některé modely rovnou zobrazují čas ve všech časových pásmech.
Hloubkoměr – Odhad hloubky podle tlaku, u potápěčských modelů.
Barometr – Opět měření tlaku, tentokrát atmosférického tlaku vzduchu. Lze použít pro odhad vývoje počasí. Vhodné např. pro outdoor modely.
Kompas – Určení světových stran, opět ideální u outdoor nebo sportovních modelů.
Měření tepu – Obvykle součást moderních „fitness“ a chytrých hodinek. Umožní vám udržovat optimální tepovou frekvenci při fyzické námaze.
Materiály
Hodinky se dnes vyrábějí z ledasčeho. Na řemínky se tradičně používá kůže, ale může to být i ocel nebo jiný kov, guma nebo silikon (u sportovních modelů), ale i textil nebo plast – což jsou zase cenově dostupné varianty.
Samotné hodinky mohou být taky z oceli, ta vyniká odolností, ale je i poměrně těžká. Moderní řešení představují karbonová vlákna nebo kevlar – tyto materiály jsou nesmírně odolné a přitom lehké. Keramika disponuje dokonale tvrdým povrchem, hliník je dostatečně odolný a poměrně lehký. Používá se ale i titan, pozlacená ocel, mosaz a další materiály.
Sklo
A jaká specifika může mít krycí sklíčko? Oblíbeným materiálem je minerální sklo, které je velmi tvrdé a odolá poškrábání. Extrémní odolnost ale poskytuje teprve safírové sklo. Nejlevnější možností je pak plastové sklo. Sklo může být taky antireflexní nebo sférické (obojí napomáhá čitelnosti).
Kolik investovat do kvalitních hodinek pro může? Máme pro vás tři základní cenové kategorie.
Hodinky do 5000 Kč
Dá se říct, že jde o základní kategorii, a přesto v ní najdete spoustu nejoblíbenějších a nejprodávanějších hodinek. Do 5 tisíc můžete pořídit spoustu pěkných hodinek značek jako Diesel, Casio, Citizen apod.
Hodinky do 10 000 Kč
Chcete se trochu rozšoupnout? Do 10 tisíc můžete sehnat i velmi pěkné a exkluzivní kousky různých známých a oblíbených značek.
Hodinky nad 10 000 Kč
Za opravdu luxusní kousky zaplatíte i mnohanásobně tolik. Ale takové modely se vymykají možnostem většiny populace a pořídí si je jen málokdo. Ale i těsně nad 10 tisíc už lze najít i některé modely velmi exkluzivních značek.
Nejčastější otázky nakupujících
Jak dlouho vydrží mechanické hodinky na jedno natažení?
Mechanické hodinky je vhodné natahovat každý den, většina vydrží bez natažení cca 2 dny. Velmi kvalitní modely ale mohou vydržet i týden nebo dva než zcela dojde rezerva energie.
Jsou přesnější mechanické nebo elektronické hodinky?
Elektronické hodinky typu „quartz“ jsou přesnější než mechanické. Moderní a kvalitní mechanické strojky ale mají odchylku jen např. pár sekund denně. Nicméně pokud je pro vás absolutní přesnost na prvním místě, mechanické provedení nemusí být to pravé.
Jak dlouho vydrží baterie u quartz hodinek?
S obyčejnou malou, knoflíkovou baterií by měly hodinky běžně vydržet půl roku nebo víc.
Co je to SEIKO kinetic?
Jde o speciální, hybridní mechanismus, který v podstatě spojuje vlastnosti quartz hodinek a mechanických hodinek s rotorem. Hodinky jsou v tomto případě dobíjeny pohybem ruky, ale využívají quartzovou mechaniku. Jsou tedy dokonale přesné a přitom není třeba zabývat se baterií.
Moderní varianty už dokážou energii střádat v tzv. kondenzátoru. Hodinky tak vydrží velmi dlouho, i pokud je odložíte a nehýbete s nimi.
Co znamená, když jsou hodinky označeny „Swiss Made“?
Originální a tedy pravé „Swiss Made“ hodinky jsou takové, které obsahují alespoň 40 % švýcarských součástek a jsou ve Švýcarsku taky kompletovány. Jde o známku kvality, kterou si udrží jen hodinky na vysoké úrovni zpracování.
Při jaké příležitosti jsou hodinky vhodný dárek?
Velmi tradiční je darovat pánské hodinky při příležitosti promocí nebo třeba maturity. Nabízí se ale i další možnosti, například svatba nebo významnější výročí, ale i narozeniny nebo jiná událost. Hodinky jsou univerzální dárek, který potěší vždy a nikdy nepůsobí nepatřičně.
Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz