Oblečení

Nejlepší péřové bundy: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší péřové bundy

Peří se už po staletí používá například jako výplň do přikrývek, které podle toho dostaly i svůj lidový název – peřiny. V minulosti byly peřiny velmi drahocenné zboží, které se stávalo předmětem věna či dědictví. Dnes už si péřové výrobky může pořídit každý (byť cena je u kvalitního zboží stále relativně vysoká) a nejde jen o peřiny, ale třeba i spacáky nebo právě bundy. Péřové bundy mohou poskytnout fenomenální tepelný komfort. Existují modely do města, ale péřové bundy jsou běžným vybavením i v outdoor sféře. Jaké výhody a vlastnosti mají péřové bundy, do jakých situací a podmínek se hodí, jak s nimi zacházet a na co si dát pozor – a především… jak vybrat nejlepší péřovou bundu? To vše jsou otázky, na které budeme dnes hledat odpověď.

Nejlepší péřové bundy (pánské a dámské) na trhu

ProduktInfoHodnocení
Pánské péřové bundy
#1Husky Donnie M
✔️ Hřejivá a voděodolná pánská bunda
✔️ Výplň z výběrového kachního peří
✔️ Pečlivě tkaná konstrukce
📌 od 3380 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Hannah ARDEN
✔️ Z materiálu s vysokou hustotou tkaní
✔️ Bunda má široké možnosti využití
✔️ Dá se sbalit do transportního obalu
📌 od 5000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Columbia - Péřová bunda
✔️ Lehký zateplený model
✔️ Všetranné využití, elegantní design
✔️ Velmi dobrá tepelná izolace
📌 od 3100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Péřová bunda Tommy Jeans
✔️ Péřová bunda z kolekce Tommy Jeans
✔️ Zateplený model
✔️ Praktické provedení
📌 od 4700 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
Dámské péřové bundy
#1Dámský péřový kabát Husky Daili
✔️ Výplň z výběrového kachního peří
✔️ DWR vodoodpudivé vnější ošetření
✔️ Do extra chladných zimních dnů
📌 od 3380 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Dámská péřová bunda Husky Donnie
✔️ Univerzální dámská péřová bunda s kapucí
✔️ Výplň z výběrového kachního peří
✔️ Pečlivě tkaná konstrukce
📌 od 2100 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3The North Face W Diablo Down Jacket
✔️ Extrémně hřejivá bunda
✔️ Vhodná na horské výstupy
✔️ Vodoodpudivá úprava DWR
📌 od 7300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Warg Downjack W
✔️ Dámská ultralehká péřová bunda
✔️ Lehce sbalitelná
✔️ Prodloužený zadní díl
📌 od 2800 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat péřovou bundu

Při výběru je zásadní kvalita peří, plnivost a druh peří. Měli byste taky vědět, do jakých podmínek se péřové bundy hodí, a kdy naopak sáhnout po jiném řešení. Velmi nápomocné mohou být recenze péřových bund.

Kdy a kam se hodí péřová bunda?

Péřové bundy mají mnoho vynikajících – a v jistých ohledech zřejmě přímo nedostižných – vlastností. Rozhodně to však neznamená, že péřová bunda je automaticky univerzální vybavení. Bunda, kterou lze používat za každých okolností s maximálními benefity. Není tomu tak. Péřové bundy poskytnou vynikající tepelný komfort a mají i další výhody, ale mají i svá omezení.

To je předurčuje pro použití za specifických, spíše „statičtějších“, podmínek. Péřové bundy nejsou vhodná volba pro použití během intenzivnější, aerobní, sportovní aktivity. Ať už jde o lyžování a jiné zimní sporty, horolezectví nebo náročnou turistiku. Kam se tedy hodí?

Péřové bundy mohou být skvělou volbou coby součást „vycházkového“ oblečení např. do města v zimě. Skvěle vás ochrání před tuhými mrazy a budete jako v bavlnce. Péřová bunda je lehká a díky nadýchanosti působí elegantně. Jako civilní zimní oblečení je tedy vhodná.

Samozřejmě se uplatní i v outdooru, ale nikoli přímo při samotném náročném sportovním výkonu. Péřovou bundu si můžete přibalit (má nízkou hmotnost a vynikající sbalitelnost) a využít ji při pauzách mezi sportovními výkony. Taky třeba jako vybavení do základního tábora, stanu a pro mrazivé noci v horách na trecích a expedičních výpravách. Stejně tak se bude hodit při různých méně náročných přesunech a aktivitách v horách.

Náš tip: Nejlepší pánské a dámské zimní bundy

Hřeje peří?

Peří samo o sobě pochopitelně nehřeje. Hřeje vaše tělo. Peří se pouze postará o to, aby teplo nikam neunikalo. Z hlediska tepelné izolace je peří dokonalý materiál, jehož vlastnostem zatím mohou jen stěží konkurovat i nejšpičkovější synteticky vyrobené materiály. Mezi prachovým peřím vznikají drobné a nepravidelné vzduchové kapsy, které se naplní ohřátým vzduchem a zabraňují jeho cirkulaci. Veškeré teplo tak patří vám.

zimní péřová bunda

Správné vrstvení oblečení

Asi každý už slyšel o tom, že při outdoor aktivitách v mrazivých podmínkách je zásadní správné vrstvení oblečení. Jaké jsou základní vrstvy, jaké mají úkoly a jak do nich včlenit péřovou bundu?

První, nejspodnější, vrstvou je vrstva odvádějící vlhkost. Má za úkol odvést pot a udržet tělo v suchu. Materiál musí být příjemný a neomezující, ale střih poměrně přiléhavý. Pro tyto účely se používá nejčastěji funkční prádlo ze syntetických tkanin nebo merino vlny. Nepříliš vhodná je bavlna, která je těžší a pomalu schne.

Další vrstva má zateplovací funkci. Používají se podobné materiály – tedy syntetika či merino. Velmi oblíbené je fleecové oblečení. V tomto případě jde typicky o polyesterový a/nebo polyamidový fleece. Ten má dobré izolační vlastnosti a je velmi příjemný, zároveň solidně prodyšný.

Třetí vrstva slouží jako ochranná bariéra. Často jde o softshellové bundy a větrovky, které mají chránit především před větrem a vodou. Mohou disponovat různými membránami, které před těmito vlivy chrání.

Tyto tři vrstvy jsou vhodné i pro náročnější aktivity a pohyb, kdy se člověk hodně potí. V případě odpočinku či delší méně náročné činnosti přichází na řadu další vrstva. Právě zde se nejvíce uplatní péřové bundy. Jde o vrstvu, která má za úkol poskytnout dodatečný tepelný komfort.

Na druhou stranu je možné pomocí péřové bundy za jistých okolností nahradit dvě svrchní vrstvy, tedy tepelně izolační a ochrannou. Existují totiž péřovky, které již disponují i speciálními ochrannými membránami, a tak poskytují jistou ochranu proti vlhkosti a větru. Stále však platí, že jsou vhodné spíše pro méně náročné aktivity, než přímo pro výkon.

Náš tip: Nejlepší vyhřívané bundy na trhu

Jaké jsou výhody a nevýhody peří?

Jaké výhody mají péřové bundy, a jaká jsou naopak jejich omezení či nedostatky a nevýhody? Zásadní výhodou je vynikající schopnost tepelné izolace. Díky tomu dokážou péřové bundy poskytnout naprosto perfektní tepelný komfort. To však není vše. Tyto skvělé tepelné vlastnosti mají péřové bundy při zachování poměrně velmi nízké hmotnosti. Bundy jsou opravdu lehké a poskytnou stejný či vyšší tepelný komfort než tlusté a těžkopádné bundy z jiných materiálů.

Péřové bundy působí relativně objemně a nadýchaně, takže by se mohlo zdát, že jsou málo skladné až neohrabané. Ale opak je pravdou. Mají vynikající „kompresní“ vlastnosti. Při nošení tudíž neomezují v pohybu a při přepravě je možné je stlačit do velmi úsporného rozměru. Proto se skvěle přenášení v batohu či krosně, kde nezaberou mnoho místa a díky lehkosti ani nepřidají příliš na váze. Ze stejného důvodu jsou oblíbené péřové spacáky.

Za další výhodu lze považovat velmi dlouhou až extrémní životnost. Samotná výplň si zachová své vlastnosti mimořádně dlouho. S tím však již souvisí i několik úskalí. O péřové bundy je třeba se dobře starat, vyžadují jisté ohledy a údržbu. Zároveň nemusejí být příliš odolné vůči mechanickému poškození. I to je důvodem, proč nejsou péřové bundy zcela ideální pro samotné náročné aktivity (např. horolezectví), ale spíše pro zahřátí mimo výkon.

Peří a vlhkost

Jednou z největších nevýhod peří je to, že si poměrně špatně rozumí s vlhkostí. Peří se může lepit k sobě, čímž zanikají zmíněné vzduchové kapsy a cestičky, které jsou zodpovědné za skvělé izolační vlastnosti. Péřové bundy taky velmi pomalu schnou.

Dá se tedy říct, že péřové bundy jsou vhodné jen do mrazivých, ale suchých podmínek? Tak jednoznačné to není. Technologie přece jen pokročila a dnes už výrobci dokážou tyto nevýhody do jisté míry kompenzovat. Existují speciální metody ošetření náplně, ale i impregnační prostředky pro údržbu a pravidelnou povrchovou úpravu těchto bund či jiných péřových výrobků. Péřové bundy mohou být opatřeny vodoodpudivým zátěrem či membránou. Další možností je použití péřové bundy coby střední vrstvy, na kterou ještě dáme lehkou ochrannou vrstvu dobře odolávající vodě.

péřové bundy

Peří vs. syntetické výplně

Kromě peří existuje i celá škála syntetických výplní, které mohou sloužit jako alternativa. Jaké jsou výhody či nevýhody synteticky oproti peří?

Obecně vzato mají syntetické výplně typicky lepší vlastnosti, pokud jde o snášení vlhkosti. Oproti peří tak mohou být lepší volbou, pokud se budete pohybovat v prostředí s vysokou vlhkostí, kde budete často či soustavně ve styku s vodou. Tyto výplně si zachovají i za mokra svou izolační funkci, a tedy hřejivost. Taky rychleji schnou. Další výhodou může být vyšší mechanická odolnost či menší nároky na údržbu. Často i nižší cena.

Na druhou stranu bývají syntetické výplně těžší, a mají tudíž horší poměr tepelných vlastností vůči hmotnosti. Rovněž nebývají tak skladné, a přestože mohou být výrobky odolné, celková životnost a doba, po kterou si výplň zachovává adekvátní vlastnosti, může být kratší.

Mezi známé materiály, které se svými vlastnostmi snad nejvíce blíží peří, patří například syntetická výplň Primaloft nebo G-loft Supreme.

Peří vs. vlna

I vlna nabízí vynikající izolační vlastnosti. Používá se však spíše pro funkční spodní vrstvy – zejména merino vlna je pro tyto účely oblíbená. Jako materiál lze ovčí vlnu rovněž najít třeba v přikrývkách. Oproti peří si o poznání lépe poradí s vlhkostí a je hypoalergenní, velmi dobře odolává znečištění.

Vlněné bundy a kabáty pochopitelně taky existují. Ba jde o velmi starý materiál. Vlněné pláště se jako základní zimní oblečení používaly už ve starém Řecku. Nevýhodou je zde poměrně vysoká hmotnost. Dnes se vlna často kombinuje se syntetikou. Vlněné bundy jsou pohodlné a skvěle zahřejí, ale opět nejsou příliš vhodné pro náročnější fyzické aktivity a jsou méně skladné než péřovky.

Prachové vs. běžné peří

I mezi peřím existují rozdíly. Jako výplň může sloužit „klasické“ peří. Jde o viditelné peří, které se oškube z různých částí těla zejména vodních ptáků. Druhou variantou je tzv. prachové peří, které se nachází jako spodní vrstva zejména na hrudníku hus.

Jde o druh peří, které je mnohem dražší a hůře získatelné. Je velmi jemné, klasické peří už příliš nepřipomíná, jde spíše o bělostné vláknité chomáčky. Oproti klasickému peří je nesrovnatelně jemnější, měkčí a má zásadně lepší tepelně izolační vlastnosti, ale taky skladnost a nižší hmotnost.

V levnějších péřových duchnách můžete najít především klasické peří. Typicky mohou pak brka propichovat – zejména u starších peřin – povlak a vylézat ven. U kvalitních péřových bund (ale i peřin a spacáků) se očekává vysoký poměr právě prachového peří.

Poměr prachového peří

Většinu péřových výplní v peřinách i bundách tvoří směs prachového i klasického peří. Jaký poměr je však ten správný? Platí, že čím více, tím lépe?

Setkat se lze s různými poměry klasického a prachového. 80/20 nebo i nižšími, či naopak i 95/5 či vyššími (ve prospěch prachového peří). Za celkem optimální lze považovat poměr kolem 90/10 ve prospěch prachového peří. Jistí malý obsah většího peří je žádoucí už kvůli zvýšení životnosti. Prachové peří však zajišťuje sbalitelnost, skladnost, nízkou hmotnost i lepší izolaci.

Plnivost

Velmi důležitý údaj. Měří se tak, že je peří ve válcové nádobě zatíženo závažím. Výchozí jednotkou je cuin (kubický palec na unci). Kvalitnější peří zaujme větší objem.

  • Kolem 500 cuin jde o spíše levnější výrobky pro méně náročné použití.
  • Kolem 600 až 700 cuin už mluvíme o rozumné kvalitě, či spodní hranici pro náročnější použití.
  • Kolem 800 cuin jde o bundy s dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Nad 800 cuin už jde o vyšší kvalitu i pro náročnější zájemce.

Existuje několik norem (EU, US), které se částečně liší, ale ne přímo radikálně.

Husí, kachní či kajčí peří?

Jasnou dominanci má pro výrobu bund husí prachové peří, které má mnohem lepší vlastnosti než peří kachní. Husí peří je tedy zcela adekvátní volbou pro outdoor i civilní péřové oblečení a vybavení. Za zmínku snad stojí ještě kajčí peří. Jde o peří divokých ptáků, které je velmi nedostupné a drahé. Má extrémní plnivost až 1200 cuin.

To ho však nutně nečiní lepším. Aspoň ne pro použití v outdoor oblečeních, kde v jiných vlastnostech za kachním peřím zaostává. Nemluvě o enormní ceně. Kajčí peří se používá spíše jako výplň luxusních lůžkovin.

Ceny péřových bund

Kolik stojí kvalitní péřová bunda? Ceny tohoto vybavení nebývají nízké, přesto lze narazit na různé relace.

✅Bundy do 1300 Kč

Nižší plnivost a kvalita zpracování. Vhodné spíše pro nenáročné civilní použití.

✅Bundy do 3000 Kč

Velký výběr outdoor i kvalitních civilních péřových bund s lepšími parametry, kvalitou zpracování, vybavením apod.

✅Bundy nad 3000 Kč

Vysoce kvalitní bundy pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky péřových bund

Které značky patří k nejoblíbenějším?

  • Fjällräven – Švédský expert na outdoor vybavení. Velmi vysoká kvalita.
  • Kilpi – Populární česká značka s příjemným poměrem ceny a kvality.
  • Forclaz – Značka společnosti Decathlon. Opět velmi dobrý poměr ceny a kvality.
  • Columbia – Kvalitní až špičkové bundy a další vybavení.
ProduktInfoHodnocení
Pánské péřové bundy
#1Husky Donnie M
✔️ Hřejivá a voděodolná pánská bunda
✔️ Výplň z výběrového kachního peří
✔️ Pečlivě tkaná konstrukce
📌 od 3380 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Hannah ARDEN
✔️ Z materiálu s vysokou hustotou tkaní
✔️ Bunda má široké možnosti využití
✔️ Dá se sbalit do transportního obalu
📌 od 5000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Columbia - Péřová bunda
✔️ Lehký zateplený model
✔️ Všetranné využití, elegantní design
✔️ Velmi dobrá tepelná izolace
📌 od 3100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Péřová bunda Tommy Jeans
✔️ Péřová bunda z kolekce Tommy Jeans
✔️ Zateplený model
✔️ Praktické provedení
📌 od 4700 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
Dámské péřové bundy
#1Dámský péřový kabát Husky Daili
✔️ Výplň z výběrového kachního peří
✔️ DWR vodoodpudivé vnější ošetření
✔️ Do extra chladných zimních dnů
📌 od 3380 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Dámská péřová bunda Husky Donnie
✔️ Univerzální dámská péřová bunda s kapucí
✔️ Výplň z výběrového kachního peří
✔️ Pečlivě tkaná konstrukce
📌 od 2100 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3The North Face W Diablo Down Jacket
✔️ Extrémně hřejivá bunda
✔️ Vhodná na horské výstupy
✔️ Vodoodpudivá úprava DWR
📌 od 7300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Warg Downjack W
✔️ Dámská ultralehká péřová bunda
✔️ Lehce sbalitelná
✔️ Prodloužený zadní díl
📌 od 2800 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení