Oblečení

TOP 10: Nejlepší dámské a pánské peněženky

Jak vybrat peněženku Peněženka představuje jeden z nejvýznamnějších módních doplňků, které navíc nosíme u sebe po většinu času, kdy se pohybujeme mimo domov. Uchovává přitom obvykle cenný majetek, jako jsou platební karty, hotovost a v neposlední řadě doklady, jejichž ztráta vždy zabolí, přestože náhrada nebývá finančně zničující.

Peněženka je jako malá, kapesní truhla s pokladem. Ale nejen to. Pro mnoho lidí představuje taky důležitý prvek jejich stylu a vkusu. Pokud jste se rozhodli, že je na čase pořídit si kvalitní peněženku a věnovat výběru větší pozornost, abyste našli skutečně tu pravou, pak se vám jistě bude líbit dnešní článek. Zabývat se v něm budeme právě výběrem nejlepší peněženky a zajímat nás budou dámské i pánské modely.

Podíváme se taky na vhodné peněženky pro děti, které samozřejmě taky chtějí někam dát své cennosti. Ke konci se v krátkých recenzích zmíníme o některých oblíbených a osvědčených značkách a výrobcích a taky o cenových hladinách.

Peněženka je záležitost, kterou většina lidí nekupuje každý rok. A dokonce třeba ani každých pět nebo deset let. Kvalitní peněženka se může stát vaším „partnerem“ na velmi dlouhou dobu (pokud tedy nemáte tendenci tyhle věci často ztrácet). Z toho důvodu nemusí být od věci se trochu takříkajíc rozšoupnout. Investice se vám jistě vrátí. I kvalitní a krásné peněženky lze přitom pořídit za částky, které vás nejspíš nezruinují.

V dnešním článku nás budou zajímat důležité faktory výběru, jako je materiál, velikost, styl a tvar, způsob použití i další. Kromě toho jsme ani tentokrát nezapomněli nachystat žebříček, v němž se můžete inspirovat několika oblíbenými aktuálními modely. Podnětné mohou být i různé uživatelské recenze peněženek. Vzhledem k povaze tohoto produktu je však lze brát skutečně spíš jako inspiraci nebo drobnou nápovědu, nikoli jako stěžejní kritérium.

Tipy na kvalitní dámské a pánské peněženky z českých eshopů

ProduktInfoHodnocení
Nejlepší pánské peněženky
#1Samsonite Flagged 2.0
Pánská kožená peněženka
◼️ Materiál: Kůže
✔️ s 10 přihrádkami na karty
✔️ RFID ochrana
✔️ 2 oddíly na bankovky a kapsa na mince
✔️ velikost: 11 x 9 x 2 cm

📌 od 1500 Kč
⭐ 99 % Zjistit cenu
#2 Mondraghi One Black
Moderní mini peněženka
◼️ Materiál: hliník, kůže
✔️ na karty a bankovky
✔️ s RFID ochranou
✔️ prostor na 9 kreditních karet
✔️ velikost: 8,8 x 6 x 1,5 cm

📌 od 1100 Kč
⭐ 96 % Zjistit cenu
#3Tommy Hilfiger
Nejlepší klasická peněženka
◼️ Materiál: 100% Přírodní kůže
✔️ Kapsa na permanentku na cvoček
✔️ Přihrádka na bankovky
✔️ Rozměry: 13 cm. x 9,5 cm

📌 od 1500 Kč
⭐ 96 % Zjistit cenu
#4dolarovka Bushman brown
Jednoduchá
◼️ Materiál: hovězinová useň
✔️ Přihrádka na 2 karty
✔️ Mincovka s drukem
✔️ Rozměr 10,5 x 8 cm
✔️ Vyražené logo Bushman

📌 do 900 Kč
⭐ 92 % Zjistit cenu
#5Vuch Craig
Dobrá cena
◼️ Materiál: 100% Polyester Oxford
✔️ lehká, Super slim
✔️ kapsička na mince se zipem
✔️ přihrádky pro 3 karty
✔️ nejmenší pánská peněženka Vuch
✔️ rozměr: 85 x 105 x 20 mm

📌 od 500 Kč
⭐ 90 % Zjistit cenu
Nejlepší dámské peněženky
#1Peněženka Tommy Hilfiger
Velká peněženka
◼️ Materiál: textil
✔️ Počet slotů na karty: 12.
✔️ Rozměry: 10 cm x 19 cm
✔️ Vyrobena z recyklovaného polyamidu
✔️ Zapínání na zip.

📌 od 1400 Kč
⭐ 99 % Zjistit cenu
#2Vuch Belga
Oblíbený model
◼️ Materiál: 100% PU Polyuretan
✔️ Elegantní design
✔️ Hlavní zapínání na zip
✔️ Kapsa na mince na zip
✔️ Prostor pro 8 karet

📌 od 550 Kč
⭐ 97 % Zjistit cenu
#3Vuch Rorry
◼️ Materiál: 100% PU Polyuretan
✔️ až 12 karet + foto přihrádka
✔️ v nabídce 6 barevných variant
✔️ zavírání peněženky na patent
✔️ vnitřní kapsa na mince na zip

📌 od 600 Kč
⭐ 97 % Zjistit cenu
#4Peněženka Liu Jo
Značková
◼️ Materiál: textil + eco kůže
✔️ Počet slotů na karty: 12
✔️ Vyrobena z etických materiálů
✔️ Přihrádka na bankovky
✔️ Rozměry: 10,5 x 19 cm.

📌 od 1750 Kč
⭐ 96 % Zjistit cenu
#5BRIGHT Dámská peněženka
Kompaktní
◼️ Materiál: kůže
✔️ zapínání: na zip
✔️ 3 otevřené přihrádky na mince
✔️ 3/4 obvodový zip
✔️ 5 barevných variant

📌 od 300 Kč
⭐ 92 % Zjistit cenu

Jak vybrat peněženku

Na co všechno se zaměřit při pořizování kvalitní peněženky? Konkrétní parametry vyplývají ze základních pilířů, jako je osobní vkus a styl, praktičnost a samozřejmě způsob použití. Od konkrétních požadavků a nároků se pak odvíjí materiálové zpracování, design, barva, odolnost, velikost/objem a vnitřní organizace, způsob zapínání, speciální prvky apod. Přestože jde o relativně drobný prvek, výběr peněženek je opravdu mimořádně pestrý a různorodý. Zkusme se nejdříve podívat na některé základní a oblíbené druhy a variace.

Jak vybrat peněženku?

Druhy a typy peněženek

Nejdříve pro inspiraci představíme různé varianty peněženek – a to bez ohledu na to, zda jde o pánské, dámské či dětské modely. Pomůže vám to ujasnit si, jaký styl a typ by se vám nejlépe hodit a seděl k vašemu vkusu i potřebám.

Kasírky a mohutné peněženky

Peněženky s velkým objemem, obvykle obdélníkového formátu. Bývají tlusté, se spoustou vnitřních přihrádek na hotovost. Klasické kasírky jsou – jak název napovídá – doménou číšníků a v civilu se obvykle nepoužívají, ale robustní obdélné peněženky jsou taky oblíbené mezi dámami. Mohou být z různých materiálů, od textilií až po kůži, se zipovým, přezkovým nebo atypickým zapínáním. Robustní peněženky se hodí pro nošení v kabelce nebo jiném příručním zavazadle, méně už do kapsy.

Portmonka, klasická peněženka

Naprostá klasika mezi peněženkami. Řeč je o otevíracích peněženkách „knihového“ formátu (ale mohou být často i trojdílné), zpravidla s přezkovým zapínáním. Bývá zde zapínací přihrádka na mince, větší otevřená přihrádka na bankovky a menší oddíly na karty. Tradičním materiálem je kůže, dnes častěji koženka nebo různé imitace. Jde o peněženku vhodnou i pro formální situace a kombinaci s oblekem či jiným společenským oděvem. Díky úsporným rozměrům ji lze pohodlně nosit v kapse.

Textilní peněženka

Může jít o portmonky i jiné varianty. Zapínání bývá často řešeno zipem nebo suchým zipem. Obvykle se používají velmi odolné syntetické textilie a životnost kvalitních peněženek tohoto typu může být prakticky srovnatelná s koženými modely. Textilní peněženky jsou v dámském i pánském provedení a velmi oblíbené jsou u dětí a mladších lidí. Mají mnohem civilnější, někdy až sportovní charakter. Proto se skvěle hodí k celkově ležérnějšímu, neformálnímu stylu. Méně jsou naopak vhodné pro formální oděv a příležitosti. Nicméně existují i velmi vkusně zpracované modely, které ostudu neudělají.

Minimalistická portmonka

Jde o variantu klasické portmonky, kdy je důraz kladen na štíhlost a minimum materiálu. Tyto peněženky jsou velmi stylové a elegantní, ale výběr kvalitních modelů není extra velký. Taky musíte počítat s omezeným prostorem. Pokud jste zvyklí nosit v peněžence spoustu drobných, hotovosti i různorodé karty nebo další věci, zřejmě to nebude pravá volba.

Dokladovka

Specifickým typem peněženek jsou tzv. dokladovky. Jde opět o velmi minimalistické, tenké modely, které lze snadno nenápadně ukrýt i do menší kapsy. V dokladovkách typicky chybí zapínací přihrádky na mince, jsou zde především přepážky na karty. Častý je knižní formát s přihrádkou na každé straně.

Spona

I tuto variantu musíme zmínit, přestože vlastně nejde o peněženku v klasickém smyslu. Je to zkrátka spona, kterou můžete sepnout bankovky. Jde zřejmě o prostorově nejúspornější variantu, ale její použití je úměrně omezeno přímo úměrně tomuto faktu. Pěkná spona z kvalitního materiálu však může působit velice šik.

Materiálové zpracování

Z jakých materiálů může být peněženka vyrobena? Možností vlastně není nijak nepřeberné množství. Tradiční, exkluzivní a módní peněženky stále sázejí na pravou kůži. Častěji však u pánských modelů (portmonek). Kvalitní pravá kůže je krásná, má svou jedinečnou vůni a charakter – při troše péče i obrovskou životnost a odolnost. Kožené peněženky mají spíš formální tón. Některé modely mohou působit i trochu „škrobeně“, usedle či konzervativně. Existují ale i modely se svěžejším designem, které působí moderněji a civilněji.

Velmi častou volbou je pak koženka a různé imitace kůže. Většina vlastností je podobná jako u kůže. Na první pohled není u kvalitních modelů rozdíl patrný. Výhodou je nižší náročnost na údržbu. Koženka je v tomto směru svým způsobem o něco pohodlnější.

Pak je tu obrovská kategorie textilních modelů. Textilní řešení je oblíbené i u velmi drahých a exkluzivních, především dámských modelů. Samozřejmě se vyrábějí i pánské textilní peněženky a tento materiál je standardem u dětských peněženek i sportovnějších modelů. Používají se především syntetické textilie, obvykle polyester nebo polyuretan. Tyto peněženky jsou praktické, odolné a výhodou jsou mnohem širší možnosti barevného a designového zpracování než u kůže (kde je samozřejmě škoda maskovat samotný charakter kůže).

Existují i kovová pouzdra a peněženky, kovové taky bývají výše zmiňované spony. Tyto peněženky bývají velmi tenké s minimálním členěním, vhodné jsou především na karty nebo bankovky.

Zip na peněžence

Zapínání

Jaké jsou základní varianty zapínání peněženek?

 • Přezka s cvokem
 • Suchý zip
 • Kovový zip

Nelze říct, které řešení je nejlepší. Přezka s cvokem je typická pro dražší, módní peněženky. Působí velmi elegantně, stylově. Kovový zip je ale přece jen zřejmě praktičtější a lépe zabezpečí obsah peněženky. Suchý zip se používá především u dostupnějších peněženek, dětských a sportovněji laděných nebo velmi civilních modelů. Je poměrně praktický, ale ne úplně esteticky dokonalý. Zvlášť po nějaké době používání může vypadat poněkud „odraně“. Pro neformální peněženky se ale hodí.

Přihrádky, organizace

Variabilita je v ohledu členění peněženky opravdu obrovská. Jaké prvky ale patří mezi základní a nejčastější?

 • Velká přihrádka na bankovky
 • Zapínací přihrádka na mince
 • Menší oddíly na karty a doklady
 • Transparentní přihrádka (např. na fotky, doklady, kartičky na hromadnou dopravu apod.)
 • Skryté kapsy na další věci

Samozřejmě ne každá peněženka obsahuje všechny prvky a různorodý je i počet jednotlivých prvků. Vycházejte tedy z toho, jak peněženku používáte a co v ní chcete nosit.

Např. dokladovky jsou úsporné a vhodné na karty i bankovky, ale ne na mince a spousty dalších drobností. Představují volbu spíše pro pořádkumilovné typy. Pokud máte ve zvyku dávat do peněženky kdejaký doklad nebo drobnost, zvolte raději objemnější model s bohatším členěním.

Dámské, pánské a dětské modely

V současnosti jsou nejoblíbenější variantou dámských peněženek dlouhé a robustnější modely, textilní i kožené. Módní je přezka s cvokem, ale i zip nebo kombinace obojího.

U pánských modelů přetrvává formát portmonky a stále je oblíbená kůže nebo koženka.

Pro méně formální. Dětské peněženky jsou takřka výhradně textilní, obvyklý je výraznější, barevnější design, často se používají suché zipy. U modelů pro menší děti může být přítomná i krátká šňůrka pro zavěšení. Modely nošené na šňůrce na krku známé z devadesátých let už jsou však pasé.

Způsob použití, příležitost

Peněženka by měla především odpovídat způsobu použití. Od toho se odvíjí materiál, velikost, členění i další parametry a faktory. Při výběru tedy vycházejte z toho, co a kolik věcí v peněžence nosíte, zda ji nosíte v kapse (a v jaké) nebo tašce či kabelce, jestli je pro vás důležitý formální vzhled, nebo dáte přednost civilnější podobě.

Ceny peněženek

Za kolik lze pořídit kvalitní peněženku, ať už dámskou, pánskou nebo dětskou; módní nebo neformální; koženou či textilní? Zde je malá nápověda.

Peněženky do 200 Kč

V této ceně najdete dostupné peněženky vhodné pro nenáročné uživatele, kteří nad peněženkou příliš nepřemýšlejí a berou ji zkrátka jako nezbytnou věc. Najdete zde především dětské modely a textilní pánské i dámské modely. Výběr je nicméně velký.

Peněženky do 1000 Kč

Gigantický sortiment s většinou nejprodávanějších peněženek. Vyberou si i poměrně nároční uživatelé, protože od cca 500 Kč lze koupit značkové, kožené, módní a krásné peněženky.

Peněženky nad 1000 Kč

Peněženky pro velmi náročné. Jde o modely významných, exkluzivních značek. Mezi oblíbené patří např. Guess, Pierre Cardin, Tommy Hilfiger, Kelvin Klein, Versace a další.

Nejlepší značky peněženek pro muže i ženy

Které značky peněženek se těší velké oblibě a mohou nabídnout pěkný výběr kvalitních modelů?

 • Vuch – Jedna z nejoblíbenějších značek dámských peněženek. Kombinuje velmi pěkný, svěží a elegantní vzhled s rozumnou cenou.
 • Guess – Dražší, především dámské, ale i pánské, peněženky pro náročnější zájemce. Stylové modely, vysoká kvalita. Ceny od cca 800 Kč výše.
 • Tommy Hilfiger – Další dražší a exkluzivnější značka. Tentokrát zaměřená především na pánské modely. Vynikající vzhled i zpracování.
 • Wild – Krásné, kožené – především pánské – peněženky, přitom v dostupnějších cenových relacích.
ProduktInfoHodnocení
Nejlepší pánské peněženky
#1Samsonite Flagged 2.0
Pánská kožená peněženka
◼️ Materiál: Kůže
✔️ s 10 přihrádkami na karty
✔️ RFID ochrana
✔️ 2 oddíly na bankovky a kapsa na mince
✔️ velikost: 11 x 9 x 2 cm

📌 od 1500 Kč
⭐ 99 % Zjistit cenu
#2 Mondraghi One Black
Moderní mini peněženka
◼️ Materiál: hliník, kůže
✔️ na karty a bankovky
✔️ s RFID ochranou
✔️ prostor na 9 kreditních karet
✔️ velikost: 8,8 x 6 x 1,5 cm

📌 od 1100 Kč
⭐ 96 % Zjistit cenu
#3Tommy Hilfiger
Nejlepší klasická peněženka
◼️ Materiál: 100% Přírodní kůže
✔️ Kapsa na permanentku na cvoček
✔️ Přihrádka na bankovky
✔️ Rozměry: 13 cm. x 9,5 cm

📌 od 1500 Kč
⭐ 96 % Zjistit cenu
#4dolarovka Bushman brown
Jednoduchá
◼️ Materiál: hovězinová useň
✔️ Přihrádka na 2 karty
✔️ Mincovka s drukem
✔️ Rozměr 10,5 x 8 cm
✔️ Vyražené logo Bushman

📌 do 900 Kč
⭐ 92 % Zjistit cenu
#5Vuch Craig
Dobrá cena
◼️ Materiál: 100% Polyester Oxford
✔️ lehká, Super slim
✔️ kapsička na mince se zipem
✔️ přihrádky pro 3 karty
✔️ nejmenší pánská peněženka Vuch
✔️ rozměr: 85 x 105 x 20 mm

📌 od 500 Kč
⭐ 90 % Zjistit cenu
Nejlepší dámské peněženky
#1Peněženka Tommy Hilfiger
Velká peněženka
◼️ Materiál: textil
✔️ Počet slotů na karty: 12.
✔️ Rozměry: 10 cm x 19 cm
✔️ Vyrobena z recyklovaného polyamidu
✔️ Zapínání na zip.

📌 od 1400 Kč
⭐ 99 % Zjistit cenu
#2Vuch Belga
Oblíbený model
◼️ Materiál: 100% PU Polyuretan
✔️ Elegantní design
✔️ Hlavní zapínání na zip
✔️ Kapsa na mince na zip
✔️ Prostor pro 8 karet

📌 od 550 Kč
⭐ 97 % Zjistit cenu
#3Vuch Rorry
◼️ Materiál: 100% PU Polyuretan
✔️ až 12 karet + foto přihrádka
✔️ v nabídce 6 barevných variant
✔️ zavírání peněženky na patent
✔️ vnitřní kapsa na mince na zip

📌 od 600 Kč
⭐ 97 % Zjistit cenu
#4Peněženka Liu Jo
Značková
◼️ Materiál: textil + eco kůže
✔️ Počet slotů na karty: 12
✔️ Vyrobena z etických materiálů
✔️ Přihrádka na bankovky
✔️ Rozměry: 10,5 x 19 cm.

📌 od 1750 Kč
⭐ 96 % Zjistit cenu
#5BRIGHT Dámská peněženka
Kompaktní
◼️ Materiál: kůže
✔️ zapínání: na zip
✔️ 3 otevřené přihrádky na mince
✔️ 3/4 obvodový zip
✔️ 5 barevných variant

📌 od 300 Kč
⭐ 92 % Zjistit cenu
0 Sdílení