Sport / outdoor

Nejlepší boty na chození a nordic walking

Nejlepší boty na chození Chůze je nejpřirozenější pohyb, ale lidé mají v moderní době tendenci se mu vyhýbat. Jezdit raději autem či hromadnou dopravou. Přesto se spousta lidí k chůzi vrací a znovuobjevuje její kouzlo. Někteří se věnují jen vycházkám, jiní túrám či náročným trekům a někteří se zhlédli v zajímavé disciplíně známé jako nordic walking. Ať už patříte do kterékoli skupiny, budete potřebovat jednu důležitou věc. Kvalitní boty. V dnešním článku vám proto prozradíme, jak vybrat ty nejlepší boty na chůzi či nordic walking.

Nejlepší boty na aktivní chůzi a nordic walking na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1La Sportiva Karacal Woman
Pohlaví: dámské
Určení: na aktivní chůzi

+ vysoká prodyšnost, ochrana proti oděru, na různé povrchy, široký střih v přední části, podrážka s dvojí tuhostí

📌 do 3000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#2La Sportiva Lycan GTX
Pohlaví: pánské
Určení: na aktivní chůzi

+ offroadové boty pro střední a delší vzdálenosti, voděodolný a zároveň prodyšný svrchní materiál, tlumení Impact Brake System, široký střih

📌 do 3000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#3Asics Quantum Lyte
Pohlaví: pánské
Určení: na aktivní chůzi

+ flexní drážky v podešvi pro větší pohodlí, přilnavé boty s gumovou podešví, pohodlné gelové polštářky v podešvi tlumí došlap.

📌 do 1900 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Salomon Outpulse Gtx
Pohlaví: pánské
Určení: na aktivní chůzi

+ skvěle hodnoceno, pěnová směs Fuze Surfe, přilnavá podešev Contagrip, voděodolná membrána Gore-Tex, konstrukce SensiFit.

📌 do 2900 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#5Merrell Moab 2 Gtx
Pohlaví: dámské
Určení: boty na aktivní chůzi

+ oblíbená pro svoje pohodlí a univerzální použití, skvěle hodnoceno uživateli, drží dobře nohu, širší část pro prsty, lehká obuv

📌 do 2000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#6Newfeel NW500
Pohlaví: pánské
Určení: boty na nordic walking

+ cena/výkon, vynikající tlumení podešve, přilnavost, pohodlí, vhodné pro 2 až 3krát týdně na 20 až 30 km

- nižší kvalita oproti TOP na trhu

📌 do 950 Kč
⭐ 93 % Číst recenze

Jak vybrat boty na nordic walking (aktivní chůzi)

Při výběru obuvi na chůzi je důležité pohodlí, kvalita zpracování, odolnost, stabilita, ochrana, použité materiály a další vlastnosti. Vybírat byste měli s ohledem na způsob použití a vyplatí se i sledovat recenze bot na chození, ať už vás zajímají horské treky, lehčí nordic walking či cokoli jiného.

Co je to Nordic walking?

Ačkoli by název nordic walking mohl na první dobrou evokovat nějakou náročnou horskou turistiku či jinou extrémní outdoor aktivitu, pravdou je spíše opak. Takzvaná „severská chůze“ je spíše druh kondičního cvičení. Nejde však o obyčejnou chůzi, ale o chůzi, která je vykonávaná velmi dynamickým způsobem.

Tento druh kondičního chodeckého cvičení se vyvinul ve Finsku někdy kolem 70. let minulého století a rozšířil nejprve po Skandinávii, což je taky důvod, proč se nazývá právě nordic walking. Celá disciplína měla svůj počátek v letní přípravě běžkařů. Později se však osamostatnila a rozvinula ve svébytnou disciplínu se zcela jinými cíli.

Nordic walking přitom rozhodně není jakákoli libovolná chůze. Za prvé, je to chůze s holemi. Ty k této disciplíně patří zcela neodmyslitelně a v podstatě ji do značné míry definují. Ale stále ještě neplatí, že jakákoli chůze s holemi se automaticky stává nordic walkingem.

Náš tip: Nejlepší hole na nordic walking

Zásadní je totiž správná technika. Při nordic walkingu se významněji zapojuje horní část těla. Pohyb je velmi dynamický, pomocí holí dochází k aktivnímu odrážení, přičemž je důležité, že paže se protahuje a končí pohyb až za tělem. Tělo může být až mírně nakloněné ve směru pohybu a vždy s velmi rovnou páteří.

Jaké jsou přínosy a cíle nordic walkingu?

Zatímco u turistiky je chůze především prostředkem, jak se dostat z bodu A do bodu B, a hole jsou pomůckou, jak to učinit efektivněji a bezpečněji, u nordic walkingu je chůze cílem sama o sobě. Hole jsou pak zásadním prvkem umožňujícím správnou techniku a zapojení horní části těla do práce. Jde o druh kardio cvičení – tedy cvičení aerobního cvičení s nižší intenzitou, ale delším průběhem.

Boty na nordic walking

Nordic walking umožní posílení většiny svalů těla, zlepšení vytrvalosti a celkové kondice. Může být jednou z aktivit, které lze zařadit jako podporu při hubnutí. Svou povahou je totiž nordic walking vhodný pro každého. I pro osoby s těžkou nadváhou/obezitou nebo seniory, u kterých není možné zařadit (aspoň ze začátku) těžší cvičení.

Nordic walking je taky zábava a poskytuje možnost trávit čas na čerstvém vzduchu a třeba i v přírodě. Chůzi se můžete věnovat ve městě i mimo něj. Obvykle však nordic walking není určen do příliš náročného terénu, nýbrž spíše na zpevněné cesty, cyklostezky apod.

Jak vybrat boty na chůzi – základní pravidla

Při výběru bot určených k delšímu chození byste měli dbát na několik pravidel a vybírat s přihlédnutím k určitým faktorům. V první řadě je to způsob použití či chcete-li disciplína nebo styl, které budete provozovat. Vycházkové boty do města budou jiné než boty na nordic walking a ty zas budou jiné než turistické boty na drsný horský treking.

Dalším faktorem je sezóna, podmínky či počasí. Kde a kdy budete boty používat? V zimě, v létě? V tropech či divoké Skandinávii? Málokteré boty jsou tak univerzální, aby zvládly vše. Respektive, pokud ano, půjde o kompromis a nezískáte maximum komfortu, ochrany, tepelné izolace, prodyšnosti či jiných výhod.

Boty by měly nabízet dostatek prostoru pro prsty. Špička tedy má být prostorná, aby nedocházelo ke dření prstů a vzniku puchýřů či odřenin při dlouhých cestách. Oproti botám na běhání mohou být boty na chůzi či nordic walking až o půl čísla větší, více komfortní a prostorné. Dobrým trikem je zkoušet si boty až pozdě odpoledne či večer (nohy jsou oteklejší) nebo použít tlustou ponožku. I tak musí být bota pohodlná a netlačit.

Příliš nespoléhejte na to, že se bota rozchodí. U levných „hadrových“ bot skutečně možné, že vám za pár týdnů budou na noze plandat, i když vám prve byly těsné. U kvalitní chodecké či turistické obuvi hledejte model a velikost tak, aby vám boty byly pohodlné od začátku.

Velmi důležitá je stabilita. Zkuste se v botách projít, měli byste mít pocit, že stojíte takříkajíc pevně nohama na zemi. Boty musí chodidlo stabilizovat a tím plnit při chůzi i funkci ochrany před zraněním. S tím souvisí i trakce. Respektive vzorek podrážky, který zajistí správné přilnutí k terénu. Opět platí, že žádné boty nebudou dokonalé na každém terénu.

A pak je tu i otázka tlumení, které často zajišťuje kvalitní mezipodešev. Tlumení je u bot na chůzi velmi důležité – ale bude o to důležitější, pokud se pohybujete především po tvrdých površích. Ať už jsou to asfaltové cesty a stezky nebo divoké skály.

Boty na chůzi by taky měly být odolné – mechanicky i vůči vlivům počasí. U turistických a trekingových bot jde o zásadní faktor a tyto boty bývají těžší, robustnější, velmi odolné, stabilní a s vysokou mírou ochrany. Vycházková obuv pro méně náročné použití může být o něco lehčí, subtilnější.

Jak mají vypadat boty na nordic walking?

Jaké boty si pořídit na nordic walking? Existuje něco jako speciální obuv na tuto disciplínu, nebo lze použít jakékoli boty?

Boty na nordic walking skutečně existují jako samostatná kategorie a obuv upravenou primárně pro použití při této disciplíně nabízí celá řada značek a výrobců. Na druhou stranu není nezbytně nutné mít na severskou chůzi jedině boty přímo k tomu určené. Naopak můžete klidně vyrazit v běžných sportovních botách. Správné boty na nordic walking by však měly mít jisté vlastnosti.

V první řadě se vyhněte nedostatečně pevné obuvi, typu turistických sandálů, sálovek a různých plátěných bot či lakýrek nebo podobně. Při nordic walkingu skutečně volte obuv sportovního charakteru s dostatečně odolným svrškem, který dokáže ochránit i v případě, že se náhodou dostane do kontaktu s hrotem hole. Nordic walking má pak ještě další specifika a požadavky na vlastnosti boty:

 • Bota by měla mít pružnou podrážku. Nordic walking je dynamická chůze, při které dochází k výraznému odrážení a prohýbání chodidla. Je třeba, aby bota rozsah pohybu neomezovala.
 • S výše řečeným souvisí i další faktor a to je nižší střih. Pro nordic walking nejsou vhodné boty vysoké ke kotníkům či nad kotníky. Měly by to být boty pod kotníky, protože je opět potřeba umožnit větší rozsah pohybu.
 • Bota by měla být prodyšná, aby při dynamické chůzi dobře odváděla pot.
 • Boty by měly mít dobré odpružení – a to zejména v oblasti paty. Dynamická chůze totiž působí výrazněji na tuto oblast.

Z výše uvedeného vyplývá, že na nordic walking nejsou vhodné ani těžké turistické boty – tzv. pohory. Ty mají většinou poměrně tuhou podrážku, vysoký střih a prodyšnost často do jisté míry ustupuje voděodolnosti, tepelné izolaci apod. Lehčí a nižší trekové či trailové boty však samozřejmě vhodné být mohou.

A co barefoot obuv? V tomto případě může být nevýhodou především nízká míra ochrany horní, ale i spodní části chodidla před zraněním. Na druhou stranu tyto boty nabízejí maximální flexibilitu a rozsah pohybu, což je v nordic walkingu zásadní. Někteří výrobci však již nabízejí barefoot boty přímo navržené a uzpůsobené pro nordic walking. Příkladem může být značka Zaqq.

Materiálové zpracování podrážky

Podešve čili podrážky bot se vyrábějí z různých materiálů, které mají vliv na jejich vlastnosti, jako je odolnost, přilnavost, pružnost nebo izolace. Proto se při výběru bot na chůzi vyplatí znát alespoň základní materiály a jejich hlavní vlastnosti.

 • Guma – je tradiční a oblíbený materiál pro podešve bot, protože je odolná proti opotřebení, vodě a teplu. Guma má také dobrou přilnavost k různým povrchům a tlumí nárazy při chůzi. Je velmi pružná, což ji činí vhodným materiálem i pro boty na nordic walking.
 • Polyuretan (PU) – je syntetický materiál, který je lehčí a ještě pružnější než guma. PU má také dobrou izolační schopnost a odolává chemikáliím a olejům. Na druhou stranu nemá PU podešev dobrou trakci na ledu či sněhu a obecně špatně odolává nízkým teplotám. Je vhodná na chodeckou či nordic walking obuv, ale spíše pro letní boty.
 • Ethylenvinylacetát (EVA) – je pěnový materiál, který je velmi lehký a měkký. EVA má špičkovou schopnost změkčení došlapu a absorpce nárazů. Na druhou stranu není příliš odolná. U bot se proto používá spíše v mezipodešvi, kde vytváří tlumicí vrstvu.
 • Vibram – představuje značku výrobce, ale vžil se jako název pro kvalitní podrážky na bázi pryže s vynikající odolností a životností, které se používají zejména u turistické a trekové obuvi.

Materiálové zpracování svršku

U svršků panuje ještě větší rozmanitost v možnostech materiálového zpracování. Nejnižší míru ochrany a odolnosti, ale zároveň vynikající prodyšnost a pohodlí nabízejí textilní svršky. Velmi populární je momentálně strečový svršek.

Velmi časté jsou svršky ze syntetických materiálů na bázi PVC, poromerů, PU apod. Ve většině případů se vyznačují velmi solidní odolností a obvykle výbornou voděodolností a rychlým schnutím, ale nižší prodyšností.

Klasické kožené usně jsou stále velmi běžné u kvalitní turistické obuvi. Nabídnou vynikající odolnost a ochranu. Jsou i prodyšnější než syntetické usně.

Velmi časté je používání různých kombinací materiálů, aby se vzájemně vykompenzovaly některé nedostatky. Například boty ze syntetiky mohou mít textilní prodyšné dílce. Boty z textilu zas mohou mít třeba membránu (Gore-Tex) či jinou, která zajistí vyšší odolnost vůči vodě.

Ceny obuvi na nordic walking

Kolik mohou stát kvalitní boty na nordic walking nebo jiné „chodecké“ disciplíny? Ceny jsou poměrně rozmanité – stejně jako typy a materiály obuvi.

Boty na chůzi a nordic walking do 800 Kč

V této ceně pořídíte spíše dostupné „tenisky“ a běžnou sportovní či vycházkovou obuv použitelnou k nenáročným účelům. Pokud je obuv stabilní a přilnavá, lze ji použít i na nordic walking nebo lehčí túry.

Boty na chůzi a nordic walking do 2000 Kč

Velmi dobře zásobená relace, ve které už si vybere velká část zájemců. Najdete zde boty trekové, turistické, trailové i speciální boty na nordic walking. Lze očekávat lepší zpracování i životnost. Možnost použití i pro náročnější účely.

Boty na chůzi a nordic walking nad 2000 Kč

Pokud patříte mezi aktivnější turisty či vyznavače nordic walkingu, vyplatí se investovat do kvality i větší částku. Na velmi kvalitní boty se můžete spolehnout za všech okolností a vydrží vám mnoho let, takže se investice časem vrátí.

Nejlepší značky obuvi na nordic walking a aktivní chůzi

Které značky obuvi nabízejí kvalitní modely pro chůzi či nordic walking?

 • Newfeel – Značka nabízená řetězcem Decathlon. Zajímavý výběr bot přímo určených na nordic walking. Další zajímavou značkou v této síti je například Quechua s pěknou nabídkou bot pro různé sportovní účely a lehčí turistiku.
 • Salomon – Velmi známá, legendární značka. Vynikající kvalita. Boty na treky a turistiku i nordic walking.
 • Adidas – Jedna z nejznámějších značek obuvi. Komplexní výběr sportovních bot, zejména na běh, ale i chůzi.
 • La Sportiva – Parádní trekové a turistické boty i pro náročné zájemce.

Nejprodávanější boty na nordic walking nebo aktivní chůzi

Nejprodávanější boty na nordic walking či aktivní chůzi nabízejí značky: La Sportiva, Adidas, Salomon, Newfeel, Nike, Asics, Under Armour, Columbia či Puma.

ProduktInfoHodnocení
#1La Sportiva Karacal Woman
Pohlaví: dámské
Určení: na aktivní chůzi

+ vysoká prodyšnost, ochrana proti oděru, na různé povrchy, široký střih v přední části, podrážka s dvojí tuhostí

📌 do 3000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#2La Sportiva Lycan GTX
Pohlaví: pánské
Určení: na aktivní chůzi

+ offroadové boty pro střední a delší vzdálenosti, voděodolný a zároveň prodyšný svrchní materiál, tlumení Impact Brake System, široký střih

📌 do 3000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
#3Asics Quantum Lyte
Pohlaví: pánské
Určení: na aktivní chůzi

+ flexní drážky v podešvi pro větší pohodlí, přilnavé boty s gumovou podešví, pohodlné gelové polštářky v podešvi tlumí došlap.

📌 do 1900 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Salomon Outpulse Gtx
Pohlaví: pánské
Určení: na aktivní chůzi

+ skvěle hodnoceno, pěnová směs Fuze Surfe, přilnavá podešev Contagrip, voděodolná membrána Gore-Tex, konstrukce SensiFit.

📌 do 2900 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#5Merrell Moab 2 Gtx
Pohlaví: dámské
Určení: boty na aktivní chůzi

+ oblíbená pro svoje pohodlí a univerzální použití, skvěle hodnoceno uživateli, drží dobře nohu, širší část pro prsty, lehká obuv

📌 do 2000 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#6Newfeel NW500
Pohlaví: pánské
Určení: boty na nordic walking

+ cena/výkon, vynikající tlumení podešve, přilnavost, pohodlí, vhodné pro 2 až 3krát týdně na 20 až 30 km

- nižší kvalita oproti TOP na trhu

📌 do 950 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
0 Sdílení