Sport / outdoor

Nejlepší BMX freestyle kola: TOP 5 modelů podle recenzí a testů

nejlepší bmx kola
Máte chuť vyzkoušet si trochu adrenalinový a hodně atraktivní a efektní sport? Zajímavou kombinaci může představovat cyklistická disciplína známá jako BMX freestyle. V začátcích sice nad efektností převažovat adrenalin a možná i modřiny a šrámy. Ale vše má svůj čas. BMX je sport, který vyžaduje vytrvalost, disciplínu, vůli a touhu. A samozřejmě taky kvalitní vybavení. Tím nejdůležitějším je, kromě ochranných pomůcek, nepochybně speciální kolo. Na horském kole BMX opravdu provozovat nelze. Pokud vás tato disciplína zaujala a uvažujete o pořízení patřičného kola, jste na správném místě. V dnešním článku se budeme věnovat tomu, jak vybrat nejlepší BMX freestyle kolo.

Zaměříme se především na začátečníky, kteří hledají svůj první bicykl pro tyto účely. Lže předpokládat, že zkušení borci už naše rady nepotřebují. Přesto je možné, že i pokročilejší jezdci najdou v našem průvodci nějaký ten tip, poznatek či inspiraci. Zejména pak v žebříčku, který jsme pro vás sestavili. Vybrali jsme do něj nejlépe hodnocená, nejkvalitnější a nejprodávanější BMX freestyle kola současnosti. Snažili jsme se o dostatečnou pestrost – a to i po cenové stránce. Vybrat si tak může opravdu každý.

BMX freestyle je poměrně náročná disciplína, která vyžaduje zápal pro věc. Jen tak můžete překonat těžkopádné, dlouhé a nezřídka i bolestivé začátky. S dobrým kolem však máte naději, že se posunete výše. S nekvalitním vybavením naopak hrozí rychlý ústup motivace. Doporučujeme tedy nevybírat kolo jen podle nejnižší ceny. V začátcích však rozhodně není nutné ani sahat rovnou po špičkových, drahých modelech. Hledejte vyvážený poměr ceny a kvality. Kolo, které splní potřebné nároky, ale bude odpovídat vašim možnostem (nejen finančním). Velkou pomocí vám při výběru mohou být nejrůznější testy a recenze BMX freestyle kol. Mnohé z nich píšou zkušení jezdci, jejichž rady a poznatky mají svou váhu.

Nejlepší BMX freestyle kola na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1BMX kolo Galaxy Spot 20"
Náš vítěz cena / výkon
✔️ Hi-Ten ocelový rám s výztuhami
✔️ Bez potíží snese triky
✔️ 20" kola s hliníkovými ráfky
📌 od 8500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2B´Twin BMX WIPE 100
Nejlepší pro děti (8-14 let)
✔️ Na začátky s jízdou na BMX ve městě a v terénu
✔️ Otáčení řídítek o 720° (2 otočení)
✔️ Rám, vidlice a řídítka z oceli Hiten
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3BMX kolo Galaxy Early Bird 20"
Oblíbený model
✔️ Pro jízdu a triky ve skateparku či U-rampách
✔️ Pevný 9" hi-ten ocelový rám
✔️ Zadní čelisťová brzda
📌 od 7000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Mongoose Legion L10
✔️ Pro jezdce všech věkových kategorií a úrovní schopností
✔️ Skvělá volba jako první BMX kolo
📌 od 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Wethepeople Nova
✔️ Pro všechny začátečníky s výškou nad 150 cm
✔️ Výborná obratnost
📌 od 11300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat BMX freestyle kolo

Jaká jsou nejdůležitější měřítka pro výběr kvalitního freestyle BMX kola? Velmi důležitým faktorem je v každém případě velikost kola i rámu. Vycházet musíte taky z toho, jaké konkrétní disciplíně – či spíše sub-disciplíně, se chcete věnovat. Park, street, dirt,… každé odvětví klade na kolo trochu jiné nároky.

Zajímat by vás rozhodně měly i konkrétní komponenty – brzdy, řídítka, pegy atd. V neposlední řadě se na rozhodování bude zřejmě podílet designové zpracování, značka výrobce a zajisté i cena. I těmto faktorům se proto budeme v našem návodu věnovat.

co je bmx

Co je to BMX?

BMX je zkratkou slov bicykle motocross. Název odkazuje k původu sportu, který začínal jako jakási napodobenina a příprava na „reálný motokros“. V tomto smyslu se vyvinul na přelomu 60. a 70. let minulého století v USA. Kolébkou byla konkrétně jižní Kalifornie. Odtud se disciplína šířila do dalších států a nakonec do celého světa.

Vzhledem k omezenosti „kulturního importu“ před rokem 1989 se k nám znalost tohoto sportu dostala až s určitým zpožděním. Ale přesto už v roce 1984 začal český výrobce Velamos produkovat první BMX kola a konaly se první soutěže. Trvalo však ještě nějaký čas, než u nás sport pronikl do všeobecného povědomí. Dnes už má však pevné postavení.

Nejstarší a základní disciplínu však představoval především bikros. Jde o závodní disciplínu napodobující motokros. Skupina závodníků soutěží na upravené, uzavřené trati. Disciplína freestyle BMX se vyvinula v teprve později. Dnes se však těší, dá se říct, dominantnímu postavení a dělí se na množství odvětví. Ty jsou důležité už při samotném výběru kola a vybavení.

Specifika BMX kol

V čem se kolo na BMX a freestyle BMX liší od běžných jízdních kol? Zřejmě prvním a nejnápadnějším znakem je menší velikost. Neznalému oku může BMX kolo připadat jako dětské kolo, na které omylem nasedl dospělý jezdec. Rozdílů je ale mnohem víc.

BMX kola typicky nemají převody a „přehazovačku“. Dále jim chybí i většina ostatního „silničního“ vybavení, jako jsou světla, zvonky, blatníky, odrazky. Vidlice kol navíc nejsou odpružené. BMX kola mají velmi nízký a relativně krátký rám. Délka rámu je velmi důležitým faktorem a ještě se jí budeme blíže věnovat. Obecně však lze říct, že základním standardem pro většinu disciplín je 20palcový rám. Totéž platí pro velikost kol, kde je však rozptyl od 16 do 24 palců.

Další typickou vlastností je vysoká odolnost. BMX kola jsou vyráběna z kompozitních materiálů, oceli a slitin nebo i titanu. Specifickou kapitolou jsou brzdy. O těch se ještě zmíníme později. BMX freestyle kola mívají i některé specifické prvky a vlastnosti, které u jiných kol nenajdete. Jde zejména o tzv. pegy či možnost protočení řídítek o 360 stupňů (u některých disciplín).

freestyle bmx kolo

Výběr BMX kola podle disciplíny

Výběr vhodného kola a vybavení začíná u volby konkrétní disciplíny, které se budete chtít věnovat. Každá má svá specifika, k nimž je nutné přihlížet. Zde pro vás máme nápomocný tahák s představením a užitečnými tipy pro nejvýznamnější odvětví.

Bikros

Již zmíněná původní disciplína. Od roku 2008 je součástí i Olympijských her. U nás je populární od 80. let minulého století. Závodní trať je uměle vytvořená či upravená z hlíny. Tvoří duny, kopečky a další překážky. Závodníci vyrážejí společně do ze startu, o vítězství rozhoduje pořadí. Jde tedy o klasický závod. Má nejblíže k motokrosu. V současnosti u nás jeho popularita spíše ustupuje ve prospěch freestyle odvětví.

Stejně jako v mnoha jiných disciplínách se používá nejčastěji 20palcové kolo. Možností je ale i 24palcové kolo (tzv. cruiser). Pro závodní účely (race) se používají velmi lehké a přitom odolné kompozitní materiály, hliníkové slitiny nebo u drahých a špičkových modelů i titan. Důraz je kladen i na stabilitu.

Dirt (dirtjump)

Freestyle disciplína. Jezdí se na velmi podobné trati jako v případě bikros. Tedy hliněné, se skoky, kopci apod. Na rozdíl od bikrosu však nejde o závod. Hodnotí se kvalita jízdy, triků, skoků. Kolo by se mělo vyznačovat vysokou stabilitou, čemuž odpovídá specifická geometrie. Typické jsou taky hrubší pláště s terénním vzorem. Nejčastější velikostí je opět 20 palců.

Street

Velmi známá freestyle disciplína. Velmi efektní. Jezdí se na rampách, ale i po různém městském vybavení, jako jsou lavičky, schodiště, zábradlí atd. Jde o velmi technickou disciplínu, tomu odpovídá geometrie kola zaměřená na obratnost. Častá je absence brzd, zato typická je přítomnost pegů (často na jedné straně) a možnost protáčet řídítka. Typickým vybavením může být i ochrana převodníku.

Park

Disciplína je značně příbuzná streetu, do významné míry splývají. Jezdí se však ve speciálních parcích. Rám kola bývá nízký a častěji kratší než u jiných disciplín. Geometrie je taky přizpůsobena technicky náročné, trikové jízdě.

Flatland

Jak název napovídá, jezdí se na rovném povrchu, plošině. Výhodou je, že nepotřebujete prakticky vůbec nic kromě kola. Nepoužívají se obvykle ani chrániče, nemusíte hledat vhodné prvky (rampy apod.). Jde o jakousi akrobatickou krasojízdu s enormní technickou náročností. Vyžaduje vysokou přesnost a stabilitu. Rámy bývají kratší a kola mají specifickou geometrii.

Druhy BMX kol dle velikosti rámu, kvality a pokročilosti jezdce

Existuje specifické dělení BMX kol na 5 (resp. 6) kategorií. Dělení zohledňuje velikost kola, schopnosti jezdce, ale i další faktory, jako je třeba kvalita materiálového zpracování. S tímto dělení se při výběru můžete (na e-shopech) leckde setkat a pomůže vám i ujasnit si vlastní potřeby a možnosti.

BMX Benjamin

Kategorie kol pro mladší jezdce. Základní vlastností je menší kolo, které má 16 nebo 18 palců. Někdy se sem řadí i vysloveně dětská BMX kola, která mohou mít i jen 12 nebo 14 palců. Obecně jsou vhodná pro jezdce do cca 150 cm. Jde o skvělou volbu pro začátky s BMX v mladším věku.

BMX Expert

Typická velikost kola je 20 palců, což je základní BMX „standard“. Kola jsou, navzdory matoucímu názvu, určena především pro začínající dospělé jezdce. Kola jsou vhodná pro trénink a první seznamování s BMX freestyle. Jejich odolnost je však obecně nižší než u lepších tříd. Cena velmi solidních modelů začíná spíše nad hranicí 10 tisíc Kč.

BMX Master

Opět jsou 20palcová. Určena jsou pro pokročilejší jezdce a představují pomyslnou střední kategorii. Vyznačují se kvalitnějšími materiály a vyšší odolnosti. Vhodná jsou tedy nejen pro náročnější jezdce, ale i pro jezdce vyšší tělesné hmotnosti, pro které by kategorie Expert nemusela být zcela vyhovující. Ceny kvalitních modelů začínají o něco výše než u předchozí kategorie.

BMX Pro

Maximální důraz na kvalitu, odolnost i přizpůsobení celku i všech komponentů. Kola jsou určena pro náročné jezdce. Především pokročilé. Samozřejmě však není nic proti ničemu zainvestovat do kvality hned zpočátku. Zvlášť pokud máte vysoké nároky (nebo tělesnou hmotnost). Kola snesou i tvrdé zacházení.

BMX Low-class

Specifická kategorie, která k ostatním tak úplně nepatří. Přesto stojí za to ji zmínit. Název jasně odkazuje k jejímu významu. Jde o kategorii levných BMX kol, tedy kol převážně za „pár“ tisíc Kč (do cca 5 až 7 tisíc Kč). Jde o kola především pro méně náročné začátečníky. Pokud si chcete BMX spíše vyzkoušet nebo se mu věnovat takříkajíc rekreačně a nemáte zrovna na rozhazování, může jít o přiměřenou volbu. Počítejte s tím, že odolnost a celková kvalita zpracování bude odpovídat ceně. Přesto, nebo právě proto, patří mnohá BMX kola zařaditelná do této sekce k velmi populárním a žádaným.

bmx kolo

Co jsou to pegy?

Pegy jsme již zmínili výše. Jde o stupátka, která se připevňují na tzv. náby (ve středu kol). Některá kola je nabízejí již v ceně, u ostatních je možné je kdykoli přimontovat. Pegy se používají u freestyle disciplín, zejména park, street a flatland. Kolo nemusí být osazené pegy na všech pozicích. Někdy se montují jen na jednu stranu. Každopádně jde o velmi šikovnou věc při učení triků, kterou lze začátečníkům doporučit.

Jak veliká jsou kola a rámy na BMX?

Rámům jsme se již věnovali. Standardní délka vychází z 20 palců, avšak reálná délka může být např. 20,5 či i 21 palců – v závislosti na typu kola i disciplíně. Kratší rámy jsou vhodnější pro trikové a akrobatické freestyle akce, delší rám zajišťuje vyšší stabilitu (bikros, dirt,…). Velikost rámu se vybírá i podle výšky jezdce.

Kola jsou rovněž standardně 20palcová. Menší kola (18 nebo méně palců) využívají jezdci do cca 150 cm. Existují i BMX kola s 24palcovými koly. Označují se cruiser. Týkají se disciplín jako bikros či dirt.

Mají BMX kola brzdy?

Mohou i nemusejí mít. Většinou se přítomnost brzdy do začátku doporučuje a většina kol je v základu má. Brzda zrychlí učení, poskytne jistotu. Tyto pozitiva plně vyváží přidanou hmotnost. Právě ta je důvodem, proč někteří zkušení jezdci od brzd ustupují.

Ceny BMX kol

Za kolik lze pořídit kvalitní BMX kolo? Investice nemusí být horentní, ale vždy vycházejte ze svých nároků a z toho, jak vážně to s daným sportem myslíte.

✅ BMX kola do 7000 Kč

Levná kola, převážně „low-class“ kategorie. Jsou volbou převážně pro začátečníky a rekreační využití. Pokud to s BMX myslíte vážně a hledáte seriózní tréninkové (nebo dokonce profi) kolo, vyplatí se porozhlédnout spíš výše.

✅ BMX kola do 15 000 Kč

V této relaci už pořídíte slušná kola v kategorii Expert i Master vhodná pro náročnější začátečníky a pokročilejší jezdce. Dobrá volba pro vážné zájemce o BMX.

✅ BMX kola nad 15 000 Kč

Kola již mohou být velmi kvalitní, obstojí i pod náročnějším a zkušeným jezdcem. Pro začátečníka jde však o poměrně značnou investici, která není nezbytně nutná.

Video

Nejlepší značky BMX kol

Které značky BMX kol patří k nejžádanějším a nejlépe hodnoceným?

  • Wethepeople – Velmi kvalitní a dobře hodnocená BMX freestyle kola vhodná i pro náročnější a pokročilé. Ceny nad 10 tisíc Kč.
  • Flybikes – Opět renomovaná a osvědčená značka. Dobrá volba i pro seriózní, náročnější zájemce o BMX.
  • Mongoose – Velký výběr i dostupnějších BMX kol do 10 tisíc Kč. Kola vhodná především pro začátečníky a mírně pokročilé. Kvalita je však velmi dobrá.
  • GT – Kvalitní značka nabízející i široký výběr BMX kol. Dobrá volba.
ProduktInfoHodnocení
#1BMX kolo Galaxy Spot 20"
Náš vítěz cena / výkon
✔️ Hi-Ten ocelový rám s výztuhami
✔️ Bez potíží snese triky
✔️ 20" kola s hliníkovými ráfky
📌 od 8500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2B´Twin BMX WIPE 100
Nejlepší pro děti (8-14 let)
✔️ Na začátky s jízdou na BMX ve městě a v terénu
✔️ Otáčení řídítek o 720° (2 otočení)
✔️ Rám, vidlice a řídítka z oceli Hiten
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3BMX kolo Galaxy Early Bird 20"
Oblíbený model
✔️ Pro jízdu a triky ve skateparku či U-rampách
✔️ Pevný 9" hi-ten ocelový rám
✔️ Zadní čelisťová brzda
📌 od 7000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Mongoose Legion L10
✔️ Pro jezdce všech věkových kategorií a úrovní schopností
✔️ Skvělá volba jako první BMX kolo
📌 od 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Wethepeople Nova
✔️ Pro všechny začátečníky s výškou nad 150 cm
✔️ Výborná obratnost
📌 od 11300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení