Auto / moto

TOP 6: Nejlepší autožárovky H7, H4, LED – test, recenze a zkušenosti

nejlepší autožárovkyAutožárovky jsou sice drobnou, ale velmi důležitou – lépe řečeno nepostradatelnou – součástí každého vozidla a podmínkou jeho provozu. Pokud přišel čas na výměnu žárovek ve světlometech a nebyli jste příliš spokojeni s výkonem těch předchozích, pak nastal ten správný moment, abyste se nad výběrem pečlivěji zamysleli. Výběr autožárovek je poměrně gigantický. Rozhodně se přitom nedá říct, že by rozdíly mezi jednotlivými typy byly jen kosmetické a na volbě zvlášť nezáleželo. Naopak. Rozdíly mohou být překvapivě zásadní. A to nejenom ve světelném výkonu nebo životnosti, ale taky v ceně. V dnešním článku se proto podíváme na výběr nejlepších autožárovek, zaměříme se přitom na různá hlediska. Samozřejmě představíme všechny zásadní technické parametry, které byste měli při nákupu zohledňovat. V kratičkých recenzích vám dáme i pár tipů na některé spolehlivé výrobce, kteří nabízejí vysokou kvalitu za přiměřenou cenu.

Výběr autožárovky může být trochu komplikovaný. Tedy pokud se k němu hodláte postavit zodpovědně. Ale není třeba se obávat. V našem průvodci vás všemi úskalími provedeme krok za krokem a co nejsrozumitelněji. V obchodě (ať už kamenném, nebo internetovém) pak nebudeme muset tápat a porovnávání modelů pro vás bude mnohem snazší. Ne všechny autožárovky jsou zrovna laciná záležitost. Cílem dobrého nákupu však není ušetřit za každou cenu, ale získat za stanovený rozpočet co nejvyšší kvalitu.

V následujícím textu najdete především obecná doporučení, tipy a rady pro výběr a orientaci v nabídce. Nemůže však chybět ani náš obvyklý žebříček oblíbených aktuálních modelů autožárovek. V něm se můžete porozhlédnout a možná narazíte na žárovky, které budou splňovat vaše nároky. Zajímavé poznatky můžete načerpat i z různých testů a uživatelských recenzí autožárovek, jichž na internetu najdete obrovské množství.

Nejlepší autožárovky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Philips Vision 12972PRC1 H7 PX26d 12V 55W
Nejlepší autožárovka typu H7
✔️ Premium žárovka se svítivostí o 30% vyšší než standardní žárovka
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1500 lm
Patice: PX26d
Životnost: - h.
Barva světla : 3200 K
📌 od 90 Kč

[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Philips X-treme Vision 12342XVS2 H4 P43t-38 12V 60/55W
Nejlepší autožárovka typu H4
✔️ Jasné bílé světlo až o 20% bělejší než u běžných světlometů
✔️ Výborné recenze
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1650 lm
Patice: P43t-38
Životnost: 450 h.
Barva světla : 3700 K
📌 od 420 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Osram Cool Blue Intense 64176CBI H15 PGJ23t-1 12V 15/55W
Nejlepší autožárovka typu H1
✔️ Moderní světle modrobílé světlo až o 20% více světla ve srovnání se standardními žárovkami
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1330 lm
Patice: PGJ23t-1
Životnost: - h.
Barva světla : 4200 K
📌 od 600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4OSRAM H7 Night Breaker SILVER +100%
Alternativa typu H7
✔️ Teplá variace světla o přesné hodnotě 3300 K neškodí očím
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1500 lm
Patice: PX26d
Životnost: 450 h.
Barva světla : 3300 K
📌 od 220 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Philips LongLife EcoVision 12972LLECOB1 H7 PX26d 12V 55W
Alternativa typu H7
✔️ Delší životnost, méně častá výměna
✔️ Oceňovaný výrobce automobilových žárovek
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1500 lm
Patice: PX26d
Životnost: 1500 h.
Barva světla : - K
📌 od 140 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Philips LongLife EcoVision 12342LLECOC1 H4 P43t-38 12V 60/55W
Alternativa typu H4
✔️ Optimalizované vlákno pro snížení poruchovosti žárovky
Výkon: 55 W
Světelný tok: - lm
Patice: P43t-38
Životnost: - h.
Barva světla : 3100 K
📌 od 90 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat autožárovky

Na základě jakých parametrů a podmínek vybírat kvalitní autožárovky? Začněte především ověřením patice a kompatibility s vaším vozem a taky homologace výrobku, bez splnění těchto nároků nemá smysl pokračovat dál. Teprve poté přichází na řadu další technické vlastnosti – především příkon, světelný výkon (tok), životnost, ale třeba i chromatičnost čili „barevná teplota“, což je faktor, kterému je v poslední době u svítidel věnována větší (a zasloužená) pozornost. Samozřejmě nelze opomenout samotnou technologii žárovky a aspekty, jako je cena nebo značka.

jak vybrat nejlepší autožárovky

Důležité podmínky

Jak jsme řekli, v první řadě je třeba ověřit, jestli konkrétní výrobek splňuje základní vstupní požadavky. V první řadě musí žárovka do světel vašeho vozu především pasovat. Důležitá je tedy…

Kompatibilita, typ patice, napětí

Jak zjistit, zda bude žárovka s vaším vozem, resp. jeho svítidly, kompatibilní? Klíčovým slovem je patice. Tedy část, kterou se žárovka do světel upevňuje. Existuje opravdu rozmanité řešení patic. Kompatibilitu a správný typ ověříte v oficiálním návodu k vozidlu, kde je i postup k výměně žárovky. Případně si po odmontování staré žárovky můžete přečíst její označení přímo na patici a podle toho vybírat nové.

Rozhodně bychom měli zmínit i alespoň tři základní typy žárovek, které se používají nejčastěji. Jde o tyto varianty:

  • H1 jsou autožárovky s vysokým výkonem (příkon až 100 W). Jde o jednovláknové modely.
  • H4 jsou dvouvláknové a max. příkon je nižší, do 60 W, používají se spíše u starších automobilů.
  • H7 jsou moderní jednovláknové žárovky a používají se u vozů s oddělenými dálkovými a potkávacími světly.

Homologace

Tohle je záležitost především legislativní, ale důrazně doporučujeme homologaci ověřovat. Nejde navíc o nic složitého. Stačí se ujistit, že produkt nese označení E s následnou číslicí. E8 je homologace pro Českou republiku a znamená to, že žárovka je schválená pro použití v našem provozu. Nejde jen o nějakou samoúčelnou byrokratickou šikanu. Homologované žárovky mají schválenou a ověřenou kvalitu, což je samozřejmě důležité pro koncového uživatele, tedy pro vás.

Napětí

Pochopitelně je nutné zvolit taky odpovídající napětí. Opět nejde o žádný komplikovaný oříšek. Osobní automobily využívají žárovky s napětím 12 V. U nákladních je to 24 V.

Pokud jsou splněny základní náležitosti, můžete se při výběru přesunout k dalším, už volitelnějším a rozmanitějším faktorům.

Výběr autožárovky podle použité technologie

Pravděpodobně vás – podobně jako třeba u domácích svítidel – bude zajímat, jakou technologii konkrétní žárovka využívá. V současnosti už máte na výběr ze tří běžných variant. Každá má nějaké své výhody i nevýhody. Vyplatí se je znát a ujasnit si vlastní preference.

  • Halogenové žárovky jsou starší, dalo by se říct „klasická“, technologie. Dnes je jejich hlavní výhodou především cenová dostupnost. Vyznačují se průměrnými hodnotami výkonu a nemají zrovna efektivní spotřebu energie. Na druhou stranu oceníte snadnou výměnu. Halogenové žárovky jsou i dnes velmi používané a běžné, i když nedosahují technických kvalit následujících variant.
  • Xenonové výbojky jsou moderní a velmi výkonné řešení s širokým paprskem světla. Příkon je navíc efektivnější než u halogenů a životnost je delší. Ovšem je zde problém v náročnější a nákladnější montáži i vyšší pořizovací ceně.
  • LED žárovky jsou velmi oblíbené. Mají vynikající výkon i efektivitu spotřeby a bezkonkurenční životnost. I barva světla může být velmi přirozená, nejblíže dennímu světlu. LED světla jsou tedy jednoznačně výbornou volbou s jedinou větší nevýhodou v podobě vysoké ceny.

kvalitní autožárovky co sledovat

Příkon

Příkon zkrátka označuje spotřebu energie, ale obecně neznamená, že vyšší příkon znamená automaticky vyšší reálný světelný výkon. Obrovský podíl totiž nese použitá technologie a její efektivita. Například LED svítidla dokážou vyvinout stejný výkon jako halogenová při násobně nižším příkonu.

Světelný tok

Velmi důležitou a často skloňovanou hodnotou (v souvislosti s žárovkami a svítidly všeho druhu) je světelný výkon (tok). Tato hodnota je udávána v jednotkách lumen se zkratkou lm. Tuto hodnotu, ač je na pohled značně abstraktní, můžete dobře využít při porovnávání jednotlivých autožárovek mezi sebou.
Zejména u levnějších žárovek může být světelný tok pod 1000 lm, což relativně vzato není mnoho a takový výkon nemusí být dostatečně efektivní. Za velmi solidní standard se považují hodnoty kolem 1500 lm. Zde dochází k výhodnému poměru mezi spotřebou energie a výkonem. Příliš vysoké hodnoty nad cca 1600 lm mohou vést nejen ke zbytečně vysoké spotřebě a nižší životnosti, ale taky k nadměrnému oslňování dalších účastníků provozu. Není tedy náhodou, že modely s tokem 1500 lm patří mezi nejprodávanější autožárovky na trhu. Orientovat se lze i podle značky. Výborné výsledky mají ve světelném výkonu značky jako Bosch, Philips, ale i GE nebo klasická Osram.

Životnost

Životnost je vedle světelného výkonu zřejmě nejdůležitější hodnotou. Životnost se udává jednoduše v hodinách svícení bez poruchy. Toto číslo je ovšem určováno za „laboratorních“ podmínek, takže v reálu se bude lišit. Velký vliv na životnost má především četnost spínání světel, která ji snižuje. Přesto je tento údaj dostačující pro porovnávání žárovek mezi sebou.

Nemilým faktem však je, že většinou budete muset hledat kompromis či spíše optimální průsečík hodnot. Vysoký výkon žárovek obvykle vede k nižší životnosti. Žárovky s dlouhou životností i vysokým výkonem jsou zase drahé. Nejnižší životnost mají obecně halogenové žárovky, pohybuje se často ve stovkách hodin. U LED žárovek jsou to tisíce až desetitisíce hodin. Střed, pokud jde o životnost, tvoří xenonová světla.

Pokud chcete kombinaci vysoké životnosti, efektivity a výkonu, je vhodné zaměřit se na kvalitní modely osvědčených, renomovaných značek.

Chromatičnost, barva světla

I na tento parametr se vyplatí zaměřit. Údaj se značí v kelvinech (K) a označuje barevnou teplotu vyzařovaného světla. Čím méně K, tím teplejší barva světla. Kolem 3000 K jde o teplou bílou se žlutým nádechem známou z klasických domácích žárovek. Dnes jsou však v oblibě studenější odstíny, které lépe imitují denní světlo. Mezi nejprodávanější autožárovky patří ty s hodnotami od cca 3200 do 4500 K. Existují však i žárovky se studenější barvou světla nad 4500 K – jsou ale méně běžné a tyto hodnoty už mohou mít nevhodné vlastnosti.

Ceny autožárovek

Dostáváme se k předposlední kapitole našeho průvodce a ta bude věnována cenám kvalitních autožárovek. Rozdíly mohou být poměrně značné, především v závislosti na použité technologii a taky světelném výkonu a životnosti. Roli hraje samozřejmě i značka. Jaké jsou tři hlavní relace?

✅ Autožárovky do 100 Kč

V kategorii dostupných žárovek najdete vynikající výběr. Celkem logicky převažují halogenové modely. Častější je nižší světelný tok, ale najdete i modely s optimálním výkonem kolem 1500 lm. V této kategorii dominují značky jako Osram, Compass, Narva, ale najdou se i autožárovky značky Philips.

✅ Autožárovky do 300 Kč

Velmi solidní výběr kvalitních žárovek s vynikajícím světelným výkonem a obvykle i životností. Najdete zde osvědčené a v testech autožárovek vysoce hodnocené modely značek jako Osram, Philips nebo Bosch.

✅ Autožárovky nad 300 Kč

V této relaci je celkový výběr o něco nižší, ale najdete zde překvapivé množství velmi populárních a prodávaných modelů. Počítat již můžete s vynikající efektivitou a poměrem světelného výkonu a životnosti. Jde o velmi kvalitní žárovky pro náročnější zájemce. Dominuje značka Philips, GE nebo opět starý dobrý Osram.

Nejlepší značky autožárovek

V textu výše jsme již některé významné a ověřené značky výrobců autožárovek zmínili. Pojďme si ale udělat ještě malé závěrečné shrnutí. Které značky jsou zárukou spolehlivosti a kvality?

  • Osram – Značka Osram patří mezi lídry ve všech cenových kategoriích. Jde o tradiční a velmi oblíbenou značku, která nabízí výborný poměr ceny a kvality – a to i u levnějších modelů. Bezkonkurenční výběr.
  • Philips – Renomovaná značka a skvělý výběr. Philips se zaměřuje především na vysoce kvalitní žárovky se špičkovým výkonem. Většinou jde tedy o dražší modely.
  • Narva – Značka dostupných autožárovek. Poměr ceny a kvality bývá na slušné úrovni.
  • Compass – Další značka, která se zaměřuje spíše na dostupnější varianty autožárovek. Řada modelů je ale oblíbených a velmi dobře hodnocených.
ProduktInfoHodnocení
#1Philips Vision 12972PRC1 H7 PX26d 12V 55W
Nejlepší autožárovka typu H7
✔️ Premium žárovka se svítivostí o 30% vyšší než standardní žárovka
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1500 lm
Patice: PX26d
Životnost: - h.
Barva světla : 3200 K
📌 od 90 Kč

[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Philips X-treme Vision 12342XVS2 H4 P43t-38 12V 60/55W
Nejlepší autožárovka typu H4
✔️ Jasné bílé světlo až o 20% bělejší než u běžných světlometů
✔️ Výborné recenze
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1650 lm
Patice: P43t-38
Životnost: 450 h.
Barva světla : 3700 K
📌 od 420 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Osram Cool Blue Intense 64176CBI H15 PGJ23t-1 12V 15/55W
Nejlepší autožárovka typu H1
✔️ Moderní světle modrobílé světlo až o 20% více světla ve srovnání se standardními žárovkami
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1330 lm
Patice: PGJ23t-1
Životnost: - h.
Barva světla : 4200 K
📌 od 600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4OSRAM H7 Night Breaker SILVER +100%
Alternativa typu H7
✔️ Teplá variace světla o přesné hodnotě 3300 K neškodí očím
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1500 lm
Patice: PX26d
Životnost: 450 h.
Barva světla : 3300 K
📌 od 220 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Philips LongLife EcoVision 12972LLECOB1 H7 PX26d 12V 55W
Alternativa typu H7
✔️ Delší životnost, méně častá výměna
✔️ Oceňovaný výrobce automobilových žárovek
Výkon: 55 W
Světelný tok: 1500 lm
Patice: PX26d
Životnost: 1500 h.
Barva světla : - K
📌 od 140 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Philips LongLife EcoVision 12342LLECOC1 H4 P43t-38 12V 60/55W
Alternativa typu H4
✔️ Optimalizované vlákno pro snížení poruchovosti žárovky
Výkon: 55 W
Světelný tok: - lm
Patice: P43t-38
Životnost: - h.
Barva světla : 3100 K
📌 od 90 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení