Magazín

Jak se zbavit octomilek

Miniaturní mušky známé jako octomilky patří mezi velice otravné a neodbytné hmyzí hosty v domácnostech. V dnešním článku se podíváme na to, jak tyto návštěvníky vyprovodit – po dobrém nebo i po zlém aneb jak se zbavit octomilek?

S kým máte tu čest?

Octomilky jsou velmi malinkaté mušky z čeledi octomilkovitých. Jejich latinský název zní Drosophila, ale mají i řadu lidových označení, například vinné či octové nebo i banánové mušky. Octomilka je rod, který zahrnuje na 1500 druhů, ale to pro účely likvidace není až tak důležité. Mušky mají cca 3 mm na délku a jejich barva je světle hnědá až do žluta.

Octomilky
Octomilky

Jsou octomilky „nebezpečné“?

Možná se ptáte, čím vlastně octomilky škodí a zda mohou roznášet nějaké nemoci? Tak žhavé to naštěstí není. Octomilky jsou opravdu spíše jen velice dotěrné než nějak zásadně rizikové. Jediným problémem může být roznášení plísní a rychlejší kazivost potravin. Octomilky na jídle tedy jistě mít nechcete.

Větší škody mohou banánové mušky napáchat například ve sklepě, kde je uskladněno ovoce. Zde často nejsou příliš vyrušovány a mohou zuřivě hodovat.

Odkud přišly?

Octomilky se v domácnosti objeví z ničeho nic – ale zbavit se jich může být opravdu těžké. Vyskytují se zejména v období raného podzimu, ale v teplých letech mohou přežívat poměrně dlouho. Do domu se dostanou obvykle oknem při větrání anebo si je můžete sami přinést zvenčí – například na nakoupeném nebo posbíraném ovoci.

Proč přišly?

Octomilky jsou drobotina s vynikajícím čichem a vábí je zejména sladké a kyselé suroviny a potraviny (proto vinné nebo banánové mušky). Tyto mušky jdou především po ovoci – nejvíce pak po přezrálém, hnijícím nebo nakvašeném a tak podobně. Velmi je vábí taky ocet, víno, sirupy a jiné nápoje.

Octomilky ale vezmou zavděk prakticky čímkoli. V tom tkví hlavní problém. Stačí jim opravdu málo, například zaschlá skvrna od ovocné šťávy nebo pár drobků.

Ovocná mísa
Ovoce je častým lákadlem octomilek

Jak se před nimi bránit?

Nejlepším přístupem je prevence. Nedávejte octomilkám důvod se u vás usadit. Ovoce i ostatní potraviny uschovávejte do pevných obalů (obyčejný sáček nestačí) a uklízejte hned po použití do lednice nebo třeba spíže. Udržujte – nejen v kuchyni – pořádek na stole i podlaze.

Nenechávejte nic lákavého jen tak povalovat (velkou vábničkou je pro vinné mušky i neumyté nádobí, dřez plný zbytků jídla apod.). Často vynášejte odpadkový koš. Přesto se může stát, že ani důkladný úklid nezabrání tomu, aby se u vás octomilky vyskytly. Rozhodně se jim však bude u vás méně líbit a snadněji se jich zbavíte. Octomilky se ale velmi urputně a rychle rozmnožují a jedna generace žije až tři měsíce.

Jak se octomilek zbavit?

Existují spousty „zaručených“ receptů, jak se octomilek zbavit, které zahrnují vše možné, od babských rad až po použití moderních výdobytků. Sesbírali jsme pro vás ty nejzajímavější z nich.

1. Použijte vysavač

Drsné a rychlé řešení, které je po ruce vždy. Když je situace akutní, vytáhněte vysavač a pokuste se co nejvíc octomilek jednoduše povysávat. Účinek akce můžete zvýšit, pokud octomilky nejdříve nashromáždíte pomocí nějaké z níže uvedených pastí. Vysavačové řešení je pracnější a efektivní především na větší hejna, ale pravděpodobně se vám nepodaří octomilky dokonale odstranit.

2. Česnek a koření

Odér česneku prý octomilkám nevoní. Můžete tedy stroužky (nebo nastrouhaný česnek) umístit na riziková místa (u okna, odpadkového koše apod.). Výhodou je, že zároveň odradíte i upíry 🙂 – nevýhodou, že aroma česneku většinou příliš nevoní ani lidem. Poněkud šetrnější je hřebíček. Můžete vyzkoušet i kombinaci obojího. U těchto metod ale očekávejte spíše minimální účinek.

3. Nastražte pasti

Variant pastí na octomilky existuje celá škála. Princip je ale vždy podobný – použijete nádobu či misku s návnadou (kus ovoce, trocha vína nebo octu) a tu překryjete folií, kterou párkrát propíchnete vidličkou. Octomilky vlezou dovnitř, ale ven už pravděpodobně cestu nenajdou a vy je můžete vynést z domácnosti nebo se jich jinak zbavit. Podobně můžete použít třeba láhev, ve které bude zbytek piva nebo třeba vína. Láhev ve vhodný okamžik uzavřete a vyhodíte i s muškami. Účinek můžete zvýšit, když do hrdla zasunete papírový trychtýř. Výroba těchto pastí je velmi jednoduchá – a lze počítat s tím, že stav octomilek o něco zredukujete.

4. Mucholapka nebo lapač

Používat můžete i klasickou lepivou mucholapku. Účinek bude plus mínus podobný jako u vlastnoručních pastí, výhodou je však cena takové muchlolapky, který nevyjde na více než 10 Kč. Další možností je elektrický lapač. Zde už ale musíte vynaložit nějaké vstupní náklady – běžně ho však pořídíte za pár stovek korun.

5. Chemie

Poslední a nejméně vhodným řešením je použití chemie. Existují různé spreje anebo i speciální odpuzovače na chemické bázi – ty rovnoměrně produkují do vzduchu určitý jed, který likviduje hmyz v místnosti (např. odpuzovače do elektřiny). Tento systém je zpravidla poměrně efektivní a zbavíte se nejen vinných mušek.

Na druhou stranu nelze říct, že by byl zrovna zdravotně nezávadný. Pokud se pro chemický odpuzovač rozhodnete, používejte ho jen v dobře větrané místnosti – raději se mu zcela vyhněte, pokud máte malé děti nebo domácí zvířata. Při používání spreje zase dejte pozor na plochy, které přicházejí do styku s jídlem. Místnost, ve které jste sprej použili, nechte větrat a nějakou dobu (alespoň pár minut nebo podle doporučení na konkrétním výrobku) v ní nepobývejte.

0 Sdílení