Magazín

Jakou zvolit podlahu do kuchyně? 6 nejlepších podlah, jejich výhody a nevýhody v kuchyni

Jakou podlahu do kuchyně? Rekonstruujete nebo zařizujete fungl novou kuchyni a čeká vás výběr podlahy? Jde jistě o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, protože na podlahu budou kladeny vysoké nároky. Musí být nejenom pěkná na pohled, ale taky obstát v praktickém provozu a vůči působení vlivů, které se mohou v tomto prostoru vyskytnout. Možností a materiálů, z nichž lze podlahu vytvořit, je velké množství, a jestli vám ze všeho jde trochu hlava kolem, není se čemu divit.

V dnešním článku se vám pokusíme trochu pomoci. Podlahu do kuchyně za vás sice přímo nevybereme, ale stručně a přehledně vás seznámíme se základními možnostmi. Budeme se snažit vystihnout jejich nejvýraznější vlastnosti, výhody – a samozřejmě v neposlední řadě taky nevýhody. Jakou podlahu do kuchyně si tedy lze pořídit? Pojďme se na to podívat.

Srovnání nejlepších podlah do kuchyně

1. Vinyl

Vinylové podlahy

 Vinylové podlahy koupíte již od 121 Kč na NejlevnejsiPodlahy.cz 

Vinylové podlahy jsou hitem současnosti a stále více lidí se přiklání k tomuto řešení, které rozhodně skýtá dobrý poměr ceny a praktických výhod. Vinylové podlahy jsou k dostání ve vícero podobách. Populární možností jsou lepené vinylové podlahy, které mohou být k dispozici buď v rolích, anebo v samostatných nalepovacích dílcích. Lepené vinylové podlahy se do kuchyně skvěle hodí díky vysoké odolnosti vůči vodě i nosnosti.

Zátěžové třídy moderních vinylových podlah jsou vysoké, až extrémně vysoké – proto se používají nejen v domácnostech, ale i komerčních a jiných prostorách. Lepené podlahy jsou nižší, proto se skvěle kombinují s podlahovým topením. Mají však i pár nevýhod. Například je to náročnější pokládka, která vyžaduje perfektně vyrovnaný povrch. U rolových variant jsou pak složitější případné opravy.

Další variantou vinylových podlah jsou zámkové podlahy (tzv. click systémy), které jsou vyšší, mají měkčí došlap a mnohem snazší pokládku na principu plovoucích podlah. Taky jsou však v průměru poněkud dražší. Další odrůdy jsou vinylové podlahy s HDF podložím, často kombinované i s korkovou vrstvou. Opět jde o podlahy skvěle pasující do kuchyně. Díky rigidnímu jádru jsou tvarově stálejší než lepené varianty, ale opět jsou dražší.

Obecnou výhodou vinylových podlah je taky obrovský výběr dekorů. Od různých jednolitých, umělých vzorů přes dřevěné dekory všeho druhu až po dlažbu, kámen apod. Kvalita potisku samozřejmě závisí na ceně a kvalitě dané podlahy. U levnější varianty může být lepší zvolit jednoduchý, celistvý vzor než nepříliš autentický a stále se opakující dřevěný dekor.

Cena vinylových podlah

Dostupné lepené varianty začínají již na cenách kolem 400 Kč za metr čtvereční. Podlahy se systémem click a varianty s rigidními jádry jsou dražší – počítejte s cenou od cca 800 Kč za m2. Na druhou stranu je zde snazší pokládka, kterou klidně zvládnete sami.

Výhody:

  • Vysoká odolnost, voděodolnost, vysoké zátěžové třídy
  • Obecně výhodné vlastnosti pro použití v kuchyni
  • Nepřeberný výběr dekorů, běžný je i protiskluzový povrch
  • Mohou být i cenově relativně velmi dostupné
  • Moderní podlahy jsou již zdravotně nezávadné
Nevýhody:
  • Náročnější instalace u lepených variant
  • Umělý materiál

2. Marmoleum, Linoleum

Linoleum / Marmoleum

 Linoleum / marmoleum koupíte na NejlevnejsiPodlahy.cz 

Další velmi oblíbenou současnou volbu představují podlahy z přírodního linolea, které jsou taky známé např. pod obchodním názvem „Marmoleum“. Jde o materiál z přírodních surovin, kam patří pryskyřice, lněné oleje, moučky ze dřev či korku, juta a další „ingredience“. Výsledkem je krytina mnoha kvalit, která je navíc naprosto zdravotně nezávadná a ekologická. Skvěle se hodí pro osoby, které se snaží omezit ve svém domě alergeny, ale i potenciálně dráždivé a umělé látky všeho druhu.

Přírodní lino se do kuchyně hodí opravdu skvěle. Je přirozeně výborně voděodolné a na velmi dobré úrovni je i zátěžová a mechanická odolnost. Potěší taky vysoké akusticky izolační vlastnosti a příjemný došlap. Dobré je i vedení tepla, tato krytina má poměrně teplý došlap. Antistatický povrch usnadňuje úklid a ani opravy nejsou náročné.

Podobně jako v případě vinylových podlah je i přírodní lino k dostání ve formě rolí (které lze řezat dle potřeby na dílce), ale i jako plovoucí dílcová podlaha. Lepené lino je levnější, ale při pokládce je nutné dbát na perfektně rovný, suchý a čistý povrch. Plovoucí dílce se pokládají snadno jako každá podlaha tohoto typu.

Ceny: Marmoleum, Linoleum

Dostupnější lepené přírodní lino se dá běžně pořídit od cca 700 Kč za m2. Plovoucí Marmoleum vás vyjde přece jen dráž, od cca 1300 Kč za m2.

Výhody:

  • Vysoká zátěžová odolnost a voděodolnost
  • Pro použití v kuchyni optimální řešení
  • Ekologické a zdravotně nezávadné
Nevýhody:
  • Náročnější pokládka lepených variant
  • Spíše vyšší ceny
  • Menší odolnost vůči proříznutí

3. Dlažba

Dlažba do kuchyně

 Dlažbu do kuchyně koupíte od 349,00 Kč / m2 na Baumax.cz 

Keramická dlažba je naprostá klasika, pokud jde o koupelny i kuchyně. Přestože dnes existuje mnoho alternativ, stále patří mezi nejoblíbenější řešení pro tyto místnosti. Důvodů je celá řada. Počínaje krásným vzhledem a obrovskou variabilitou přes perfektní voděodolnost až po třeba i extrémní životnost v případě slušného zacházení.

Keramická dlažba velmi dobře vede teplo, takže se skvěle hodí v kombinaci s podlahovým vytápěním. Přirozeně je však na došlap chladnější a taky tvrdá. To může být příjemné v létě, ale přesto se po dlažbě většinou nesahá v obytných pokojích – její místo je právě v koupelně a kuchyni. V obou případech je na podlaze vhodné volit protiskluzovou úpravu.

Dlažba se velmi dobře udržuje v čistotě (problém může být jen se spárami) a jak jsme již řekli, v případě slušného zacházení je její přirozená životnost vynikající. Dlažba se taky vyznačuje velmi vysokou až extrémní odolností vůči zátěži, nerozbije se ani pádem těžkého předmětu (např. hrnce).

Trochu potíž může být s opravou v případě poničení dlaždice. Možná budete mít problém sehnat stejnou (zvlášť po delší době), pokud nemáte náhradní v záloze.

Cena dlažby

Cenově jsou dlažby opravdu mimořádně rozmanité. Můžete začít na cca 300 Kč za metr čtvereční, ale i na několika tisících.

Výhody:

  • Vynikající až extrémní odolnost, včetně voděodolnosti
  • Vynikající životnost
  • Skvělá volba s podlahovým topením
  • Do kuchyně osvědčená a perfektní volba (ideální i do velmi vytížených a komerčních kuchyní)
Nevýhody:
  • Studenější a tvrdý došlap
  • Může být problém s opravou

4. Korek

Korkové podlahy

 Korkovou podlahu koupíte na NejlevnejsiPodlahy.cz 

Korkové podlahy patří mezi další velmi populární moderní trendy. Nutno hned na úvod říct, že korek se do kuchyně (a ještě více do koupelny) hodí a dnes představuje žádanou alternativu ke klasické, ale chladnější dlažbě. Korek svým přirozeným složením skvěle odolává nejen vlhkosti, ale i plísním, hnilobě a bakteriím. Jde tedy o podlahy s velmi dobrými hygienickými a zdravotními vlastnostmi – a navíc z přírodního materiálu. Tyto krytiny se vyrábějí z kůry dubu korkového, jsou tedy i ekologické.

Další výhodou korku je velmi příjemný, měkký, pružný a hřejivý došlap. Má i velmi dobré zvukově izolační vlastnosti a vysokou tvarovou stálost. Nemluvě o tom, že krásně vypadá. Korkové podlahy však mají i svou odvrácenou tvář. Obecně vzato korek není zvlášť odolný vůči tlaku a mechanickému poškození či poškrábání. Aby se tyto vlastnosti vyrovnali, musí být povrch korkových podlah řádně ošetřen. Jinými slovy, levnější korkové podlahy se nehodí do zatěžovanějších prostor. Pokud chcete korkovou podlahu do kuchyně, kde se dá očekávat větší vytížení, měli byste sáhnout po dražší, odolnější a kvalitnější variantě. Tím se toto řešení prodražuje.

Cena korkových podlah

Korkové podlahy jsou k dostání jako lepené dílce, nebo jako plovoucí podlahy. Nejlevnější korkové podlahy lze najít už v cenách od cca 500 Kč za m2. Ale do kvalitní varianty vhodné i do kuchyně se přece jen vyplatí investovat víc.

Výhody:

  • Velmi příjemný došlap
  • Estetický a přírodní materiál
  • Výborné hygienické vlastnosti
  • Odolnost vůči vlhkosti a plísním
  • Zvukově izolační vlastnosti
Nevýhody:
  • Kvalitní a dostatečně odolné varianty jsou dražší

5. Laminát

Laminátové podlahy

 Laminátovou podlahu koupíte na NejlevnejsiPodlahy.cz 

Laminátové krytiny bývají někdy považovány takřka za synonymum plovoucích podlah. Důvodem je, že pro laminátové podlahy je plovoucí řešení typické, navíc jsou díky cenové dostupnosti opravdu mimořádně rozšířené a žádané. Ale hodí se laminát i do kuchyně?

Obecně vzato, základem laminátových podlah jsou desky z MDF nebo HDF materiálů – čili dřevovláknité desky lisované pod tlakem. Dřevo a vlhkost, to není obecně vzato nejlepší kombinace. V kuchyni je přitom odolnost vůči vlhkosti a vodě důležitá. Laminátové „plovoučky“ jsou oblíbené a výhodné v obývacích pokojích, ložnicích apod., v kuchyni už méně. Ne že by to však nešlo.

Existují samozřejmě varianty vyrobené s důrazem na vyšší voděodolnost, právě kvůli možnosti použití v kuchyni. Obvykle je základem hustší HDF deska. Takové laminátové podlahy už mohou být dražší, přitom nízká cena je jedním z hlavních lákadel pro pořízení právě tohoto typu krytiny.

Laminátová podlaha nicméně může být poměrně velmi odolná, a to i vůči mechanickému poškození. Další výhodou je velmi nízká náročnost na údržbu. Potěší i možnost opravdu velkého výběru dekorů. Hůře už jsou na tom zvukově izolační vlastnosti, zejména u levnějších variant.

Ceny laminátových podlah

Ceny plovoucích laminátových podlah mohou začínat již pod 300 Kč za m2. Nejlevnější varianty však nemusejí být do kuchyně vhodné kvůli nedostatečné voděodolnosti.

Výhody:

  • Od velmi dostupných cen
  • Dobrá odolnost
  • Snadná údržba
  • Výběr dekorů
  • Velmi snadná pokládka
Nevýhody:
  • Ne všechny mají vlastnosti optimální pro použití v kuchyni
  • Horší zvukově izolační vlastnosti

6. Dřevo

Dřevěné podlahy

 Dřevěné podlahy do kuchyně koupíte na Baumax.cz 

Pravá dřevěná podlaha do kuchyně? Není to úplně obvyklá volba, ale například v rustikálně zařízených domech či chalupách může jít o velmi pěkné designové řešení. Jak jsou na tom však praktické vlastnosti? Pojďme si nalít čistého vína. Zejména levné a měkké dřeviny nemají potřebnou odolnost a voděodolnost.

Kvalitní dubová podlaha už může být volbou, ale je zde podmínka, že se o ni budete dobře starat, dopřávat jí pravidelnou péči – v takovém případě může vydržet velmi dlouho. Ještě lepší – a taky dražší – volbou jsou pak podlahy z exotických dřevin, které mají vynikající přirozenou voděodolnost a hodí se i do venkovních prostor. Dřevo je přirozený, ušlechtilý a krásný materiál a své místo může úspěšně najít i v kuchyni. Nic to však nemění na tom, že jen málokdy jde o první, natož levnou, volbu.

Výhody:

  • Nádherný vzhled, přírodní materiál
  • Vynikající až extrémní životnost
  • Vynikající odolnost
Nevýhody:
  • Je třeba zvolit kvalitní tvrdou dřevinu odolnou vůči vlhkosti
  • Dražší až drahé řešení
  • Náročnější údržba

Mohlo by vás zajímat:

0 Sdílení