Domácnost

Nejlepší šatní skříně: TOP 6 modelů podle recenzí a testů

nejlepší šatní skříně
Šatní skříň patří mezi nejdůležitější a taky nejvýraznější kousky nábytku v domácnosti. Už proto je třeba se nad výběrem trochu více zamyslet. V dnešním článku vám proto poradíme, jak vybrat nejlepší šatní skříň podle zásadních parametrů, jako je materiál, zpracování, vybavení apod.

Nejlepší šatní skříně na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Šatní skříň LITOLARIS 150 se zrcadlem
✔️ Šatní skříň s posuvnými dveřmi a zrcadlem
✔️ Dveře mohou být hladké nebo s ozdobnými lištami
✔️ Prostornost a praktičnost
📌 od 12520 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Šatní skříň DERBY VI - 200 cm
✔️ Nabízí velké množství praktického úložného prostoru
✔️ Systém trendových posuvných dveří se zrcadlem
✔️ Použití kvalitních materiálů
📌 od 8950 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Skříň Wiktoria 6D3SZ
✔️ Je vyrobena z kvalitního lamina
✔️ Prostor pro uložení různých věcí a vybavení
✔️ Dobrá cena
📌 od 5300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Skříň S Posuvnými Dveřmi Feldkirch 8
✔️ Atraktivní šatní skříň s posuvnými dveřmi
✔️ Moderní dekor, nadčasový design
✔️ Praktické vnitřní uspořádání
📌 od 9500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Šatní skříň GYMNUR
✔️ Jednoduchá a praktická skříň
✔️ Jedna police je na pevno, druhá variabilní.
✔️ Dobrá cena
📌 od 3850 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Šatní skříň v dekoru dubu 105x180 cm - Tvilum
✔️ Netradiční provedení
✔️ Praktické úložné prostory
✔️ Solidní materiály
📌 od 6050 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Nejlepší značky šatních skříní

  • Ikea – Tento řetězec snad netřeba představovat. Cenově dostupné „stavebnice“ v severském stylu.
  • Sconto – Osvědčený řetězec, který nabízí dobrý poměr ceny a kvality. Dostupný i dražší nábytek.
  • Möbelix – Především levný či velmi levný nábytek spíše pro méně náročné zájemce.
  • Bonami – Velký výběr skříní i jiného nábytku v různých cenových relacích.

Jak vybrat šatní skříň

Při výběru šatní skříně je zásadní zvolit typ a materiál, od kterého se odvíjí většina dalších parametrů a vlastnosti. Dále je důležité všímat si vybavení a rozložení skříně, samozřejmě budou zásadní i rozměry či cena. Při výběru můžete využít i uživatelské recenze šatních skříní, které vám více napoví o kvalitě určitého modelu.

Materiálové zpracování skříně

Materiálové zpracování bezesporu patří mezi nejdůležitější faktory výběru. Bude mít totiž rozhodující vliv na vzhled skříně, její odolnost i životnost. Pro mnoho lidí pak může být důležitá například i ekologická nezávadnost materiálu apod. Materiál má samozřejmě vliv i na hmotnost skříně, což se projeví v případě nutnosti ji stěhovat. Pojďme se podívat na jednotlivé nejznámější možnosti a jejich specifika.

Masivní dřevo – pořádný kus přírody doma

Masivní dřevo neboli masiv je čistě přírodní materiál v de facto „čistém“ stavu. Tím se liší od různých dřevotřísek, překližek (LTD, DTD, MDF,…) apod., které sice využívají dřevo jako základní surovinu, ale vysoce zpracovanou. Masivní dřevěná skříň může mít přírodní povrch nebo být barevně lakovaná. Módní je však především surový, přirozený vzhled dřeva, který je co nejméně zakrytý.

Každé dřevo má jedinečnou strukturu a skříň tak získává svébytný a vždy originální charakter. Žádná masivní skříň (v přirozeném vzhledu) nevypadá stejně jako druhá. Používají se přitom nejrůznější dřeviny a styly. Obecně nejdostupnější je smrk a borovice.

Za stylovější, luxusnější a výrazně odolnější variantu lze rozhodně považovat dub. Dub je velmi oblíbená a nádherná volba pro náročné zájemce. Má obrovskou životnost, krásnou barvu a strukturu. Dub je však taky obecně drahá volba.

Dobrý poměr ceny a kvality má odolností srovnatelný, ale typicky levnější buk. Buk má méně výraznou a méně „charismatickou“, pravidelnější strukturu a světlejší až načervenalou (pařený buk) barvu.

Méně často se setkáte i s jinými domácími dřevinami, ať už je to modřín, ořech apod. A pak je tu samozřejmě kategorie exotických dřevin. Ty jsou díky odolnosti vůči vlhkosti, která bývá nezřídka ještě vyšší než u dubu, oblíbené zejména pro exteriérové (zahradní nábytek) použití. Skvěle vyniknout však mohou i v interiéru. Volbou může být překrásný a odolný palisandr či teak. Poněkud běžnější je i u nás invazivně rozšířený akát, ale možností je mnohem víc. Počítejte však s vysokou cenou.

Kromě vyšší ceny a vysoké hmotnosti může být nevýhodu masivu i náročnější údržba. Masivní nábytek může vydržet dlouhá desetiletí, ale povrch dřeva je nutné čas od času ošetřovat.

Dýhovaný nábytek – vzhled masivu za nižší cenu

Dýhovaný nábytek představuje kompromis mezi různými laminy a umělými dekory a celomasivním zpracováním. Tenká deska – dýha – z masivního dřeva tvoří povrchovou vrstvu na levnějším nosném materiálu, např. MDF, dřevotříska apod. Na první pohled může být vzhled dýhy velmi podobný celomasivnímu zpracování.

Dýhovaný nábytek bude cenově dostupnější a zároveň lze očekávat poněkud nižší hmotnost. Odolnost vůči mechanickému poškození taky nebude tak vysoká. Nicméně životnost při šetrném zacházení může být dlouhá. Dýha má ale o něco vyšší nároky na údržbu než umělé dekory.

skříň v ložnici

Osvědčené lamino (LTD)

Mezi jednoznačně nejoblíbenější varianty patří nábytek a šatní skříně v laminu. Toto řešení nabízí za výhodnou cenu obrovský sortiment možností, vzhledů a dekorů. Základem je dřevotřísková deska, na kterou se nalepí dekorový papír zpevněný speciálními pryskyřicemi – tomuto povrchu se říká lamino. Dnes už existují nejen hladké, ale i 3D dekory, které napodobují i strukturu dřeva.

Vzhled moderních laminovaných skříní může být velmi pěkný, na první pohled dokážou snadno evokovat masivní dřevo. Není tedy na místě představovat si laminovaný nábytek z dávných dob minulého století, který opravdu nevypadal na dnešní poměry nijak příjemně. Stačí si projít dekory významných výrobců a prodejců nábytku a uvidíte, že je z čeho vybírat.

U lamina může být problém s životností, odolností a stabilitou nábytku. Týká se to zejména velmi až podezřele levných kusů, které mohou být často poměrně „vachrlaté“. Při solidním zacházení přesto mohou dobře sloužit řadu let. Velmi snadná je údržba a nábytek je taky relativně lehký, takže se i dobře stěhuje. Pokud nepotřebujete nutně pravé dřevo a skříň, která zaručeně vydrží 50 let, lamino je adekvátní volba.

Lakovaný nábytek

Lakovaný nábytek je volbou pro zájemce o specifický moderní a stylově působící vzhled. Lakováním se dosáhne perfektně jednolité, zářivě lesklé či hluboce matné barvy. Toto řešení se hodí do designových interiérů. Technologicky jde o náročnější řešení, takže lakovaný nábytek není zrovna nejlevnější volba. Lak se typicky nanáší na odolné dřevovláknité (MDF) desky. Vybrat si můžete z nejrůznějších barev a odstínů, ale samozřejmě zde už nefigurují dřevěné dekory.

Toto řešení nabídne precizní vzhled, ale nevýhodou mohou být vysoké nároky na úklid (nikoli však údržbu povrchu jako takového). Na lakovaném nábytku totiž může být velmi výrazně vidět prach, ale taky různé šmouhy a otisky. Zejména je to případ např. lesklé černé. Z tohoto hlediska tedy není lakovaný nábytek úplně nejpraktičtější.

Nábytek s folií

Foliovaný nábytek, kdy se MDF deska potáhne speciální folii s dekorem je další možností jak získat nábytek nejrůznějšího vzhledu. V případě folie si můžete vybírat jak mezi dřevěnými dekory, tak i mezi „lakovanými“ vzhledy. Někdy se i přímo na folii skutečně nanáší lak. Výjimkou nejsou ani různé vzory a vyobrazení. V každém případě jde o spíše levnější řešení, se kterým se setkáte především u sériového nábytku z různých řetězců.

Podobně jako lamino se i folie snadno udržuje. Opět však typicky nejde o příliš odolnou záležitost. Folie může být zejména v rozích náchylná na odlupování. Jde tedy o volbu nízkorozpočtovou, ale obvykle nikoli s „doživotní“ trvanlivosti. Nicméně opět platí, že pokud nejde vyloženě o nekvalitní kus, může méně náročným uživatelům při rozumném zacházení sloužit velmi dlouho. Není tedy vůbec nutné se této variantě vyloženě vyhýbat.

Jiné materiály

Materiály na bázi dřeva (masiv, MDF, dřevotříska,…) a případně nějakého dekoru jsou nejčastější volbou, ale nikoli jedinou. Další možností může být třeba sklo. Skla mohou být rovněž různého typu, nicméně obvykle tvoří pouze výplň samotných dveří. Další možností je praktické zrcadlo. Ale jsou i velmi specifická řešení jako třeba textilní šatní skříně.

Látková skříň je velmi lehké a levné řešení. Na kovové kostře je pouze textilní obal. Dveře se obvykle zavírají na zip (suchý nebo běžný). Látková skříň může být ideální dočasné či provizorní řešení např. v pronájmu či po rekonstrukci, než vyberete nábytek, apod. Ale méně nároční zájemci ji mohou mít i jako stálé řešení.

ložnice skříň postel

Volně stojící vs. vestavěná skříň

Velmi důležité je zvolit si správný typ skříně – a zde se nabízejí především dvě základní a nejčastější možnosti. Klasická volně stojící skříň, anebo vestavěná skříň. Vestavěné skříně umožňují získat velké plochy úložného prostoru a svou nenápadností dobře splynou s interiérem. Jsou oblíbená v předsíních, ale i ložnicích. Přesně na míru se zabudovávají do různých výklenků, nik a prostorů. Dosahují typicky od podlahy ke stropu a jsou s nimi pevně spojené.

Vestavná skříň může být opravdu nádherným, exkluzivním řešením. Nicméně skříně na míru obvykle vycházejí opravdu velmi draho. Jde tedy o řešení pro náročné zákazníky. Nevýhodou je i nemožnost skříň např. přemístit. Jde tedy o stálé řešení.

Běžné, volně stojící skříně obvykle nenabídnou tolik úložného prostoru, ale lze vybírat ze sériových modelů v nejrůznějších cenových relacích – od relativně velmi levných. I velkoformátové skříně, které zaberou značnou plochu prakticky srovnatelnou s vestavnými skříněmi, lze obvykle pořídit za nesrovnatelně výhodnější ceny.

Rohové skříně

Volně stojící skříň nemusí být jen „přímá“, ale lze využívat i volné prostory v rozích místností díky rohovým skříním. Ty mohou nabídnout i relativně štědré úložné plochy, aniž by opticky příliš ukrajovaly z prostoru místnosti.

Typ a počet dveří, členění vnitřních prostor

Dveře klasické či posuvné, nebo dokonce shrnovací? Kolik oddílů vnitřního prostoru? Police či volné plochy? To vše jsou velmi důležité otázky, nad kterými se jistě budete chtít při výběru zamyslet. Rozhodnutí se obvykle řídí podle konkrétních požadavků a preferencí, ale jsou zde i praktické faktory.

Například posuvné dveře mohou být ideální, pokud chcete skříň napasovat v menším bytě např. za postel, kde je málo místa na otevírání klasických dveří. Ušetříte tak přece jen kus prostoru. Zrcadlo na dveřích pak může pomoci místnost opticky zvětšit.

O vnitřním prostoru zas uvažujte i v kontextu toho, zda například máte i komodu na složené prádlo a budete tedy potřebovat především volný prostor na zavěšené oděvy, nebo oceníte i police. Samozřejmě, mnoho skříní nabízí kombinaci obojího a případně ještě i spodní zásuvky suplující právě komodu.

Rozměry

Rozměry jsou zásadní, nicméně značně individuální parametr. Zejména šířka se musí odvíjet od dispozic místnosti a je nejvíce variabilní. Běžná, dostačující hloubka bývá kolem 60 cm, což je dost pro zavěšení oblečení na tyči souběžné se zády skříně. Výrazněji hlubší skříň už nemusí nabízet mnoho výhod navíc (spíše může zhoršit přístup). Méně hluboká skříň může být příliš skoupá na prostor.

Zajímavé možnosti nabízí volba výšky. U vysoké skříně lze horní police využít třeba jako úložiště sezónního oblečení. Horší přístup tak lze tolerovat. Největší výběr je však skříní mezi cca 180 až 215 cm na výšku.

Tloušťka stěn svědčí o bytelnosti

Pokud jde o různé rozměry, opomíjet byste neměli ani samotnou tloušťku desek, které skříň tvoří. Konkrétně je důležitá zejména síla bočních stěn, dna, horní části a dveří. Zadní část nebo dna šuplíků mohou být – a bývají – z tenčích desek. Nicméně u ostatních částí by tloušťka neměla klesat pod 18 mm. V opačném případě může vážně trpět celková odolnost a stabilita.

Nosnost a hmotnost

Pokud budete skříň používat čistě na oblečení, potažmo běžné doplňky, nosnost příliš řešit nemusíte – případně jen u podélně tyče na věšáky. Pokud chcete do skříně ukládat i těžší předměty, zajímejte se i o nosnost jednotlivých polic, dna apod. Bohužel, ne vždy výrobci tak přesně rozepsané nosnosti uvádějí.

Máte-li však na skříň podobné vyšší či vysoké nároky, může být na místě uvažovat např. o skříni z masivního dřeva, kde lze obecně očekávat velmi vysokou nosnost. Naopak se vyhněte nejlevnějším modelům.

Pokud jde o hmotnost, menší a střední skříně z dřevotřísky či MDF se většinou vejdou do 80 až 100 Kg. Výrazněji těžší mohou být velkoplošné skříně a samozřejmě skříně z masivního dřeva.

bílá šatní skříň

Ceny šatních skříní

Kolik vás může stát pořízení šatní skříně? Velmi záleží na materiálu a zpracování. Některé mohou být i velmi levné.

✅Skříně do 7000 Kč

Skvělý výběr velmi levných, sériových skříní, typicky z dřevotřísky s dekorem. Nejčastěji jde o skříně do šířky max. cca 160-180 cm. Počítejte s nižší odolností (někdy i stabilitou). Typicky jde o skříně dodávané v demontu.

✅Skříně do 20 000 Kč

Větší a bytelnější skříně – obvykle lamino, folie nebo i lak, ale masiv spíše výjimečně. Solidní sorta pro zájemce o slušnou, trvanlivější skříň za stále ještě příjemnou cenu.

✅Skříně nad 20 000 Kč

Masivní skříně a různé designové či exkluzivnější nebo velmi rozměrné skříně pro náročnější až náročné zájemce.

Nejprodávanější šatní skříně

ProduktInfoHodnocení
#1Šatní skříň LITOLARIS 150 se zrcadlem
✔️ Šatní skříň s posuvnými dveřmi a zrcadlem
✔️ Dveře mohou být hladké nebo s ozdobnými lištami
✔️ Prostornost a praktičnost
📌 od 12520 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Šatní skříň DERBY VI - 200 cm
✔️ Nabízí velké množství praktického úložného prostoru
✔️ Systém trendových posuvných dveří se zrcadlem
✔️ Použití kvalitních materiálů
📌 od 8950 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Skříň Wiktoria 6D3SZ
✔️ Je vyrobena z kvalitního lamina
✔️ Prostor pro uložení různých věcí a vybavení
✔️ Dobrá cena
📌 od 5300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Skříň S Posuvnými Dveřmi Feldkirch 8
✔️ Atraktivní šatní skříň s posuvnými dveřmi
✔️ Moderní dekor, nadčasový design
✔️ Praktické vnitřní uspořádání
📌 od 9500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Šatní skříň GYMNUR
✔️ Jednoduchá a praktická skříň
✔️ Jedna police je na pevno, druhá variabilní.
✔️ Dobrá cena
📌 od 3850 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Šatní skříň v dekoru dubu 105x180 cm - Tvilum
✔️ Netradiční provedení
✔️ Praktické úložné prostory
✔️ Solidní materiály
📌 od 6050 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení