Zahrada

Jak vybrat nejlepší nafukovací vířivku – testy, recenze 2023

Nejlepší nafukovací vířivky Co bylo dříve luxusem, stává se dnes samozřejmostí. Nebo znáte lepší způsob relaxace, než po náročném dnu zalézt do vířivky se sklenkou vína? A zvláště, pokud se nachází na vaší zahradě? Recenze nafukovacích vířivek vám přináší přehled těch nejprodávanějších.

Ale jakou vířivku vybrat? Na to se vás pokusíme v tomto článku připravit.

Test nejlepších mobilních vířivek podle redakce a recenzí

ProduktKlíčové parametryHodnoceníCena (od)
1.Nejoblíbenější od Marimex
Pure Spa Greywood Deluxe AP 4
Počet osob: 1-4 osoby
Objem vody: 795 L
Počet trysek: 140
Rozměry: 196 x 71 cm

+ další varianty produkty
⭐ 100 %17000 KčČíst recenze
2.Nafukovací vířivka se solinátorem
PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon Intex
Počet osob: 2-4
Objem vody: 800 L
Počet trysek: 110
Rozměry: 175 cm cm
⭐ 99 %23000 KčČíst recenze
3.Nejoblíbenější model
Pure Spa - Bubble HWS 8
Počet osob: 1-4 osoby
Objem vody: 1340 L
Počet trysek: 170
Rozměry: 236 x 71 cm
⭐ 99 %18000 KčČíst recenze
4.MSPA Tekapo C-TE041
Počet osob: až 4
Objem vody: 650 L
Počet trysek: 108
Rozměry: 158 x 158 cm
⭐ 96 %10000 KčČíst recenze
5.BELATRIX LUXURY 155
Počet osob: až 6 osob
Objem vody: 930 l
Počet trysek: 130
Rozměry: 185x185
⭐ 95 %11000 KčČíst recenze
6.AVENLI MILAN
Počet osob: 2 + 2
Objem vody: 800 L
Počet trysek: 90
Rozměry: 145 x 70 cm
⭐ 88 %18000 KčČíst recenze
7.Velký objem vody
Bestway 54189 Lay-Z-Spa Helsinki
Počet osob: 5-7 osob
Objem vody: 1123 L
Počet trysek: 87
Rozměry: 180 x 66 cm
⭐ 85%17000 KčČíst recenze

Jak vybrat nafukovací vířivku

Vířivá vana je znakem určitého luxusu. Ale není třeba chtít na někoho udělat dojem. Toto zařízení vám totiž poskytne dost radosti a zadostiučinění, i když si odmyslíte závistivé pohledy sousedů škvírami v plotě. V následujícím návodu se dozvíte, proč si vlastně pořídit vířivku a jak si vybrat tu správnou?

Co je to nafukovací vířivka?

Vířivka je pro většinu lidí symbolem exkluzivity a luxusu. Spojují si ji s různými lázněmi a wellness centry nebo vilami movitější části populace nebo celebrit. Komfort a zdravotní přínos vířivky si však můžete dopřát i na omezeném prostoru a bez horentní investice. Řešením mohou být právě nafukovací a mobilní vířivky.

Jde v podstatě o obdobu nafukovacích bazénů, ale s přídavnými funkcemi. Ty spočívají především v možnosti ohřevu vody a v přítomnosti trysek, které zajišťují masáž a hydroterapii. Tyto bazény mohou mít různé rozměry a vlastnosti a cenově jsou nesrovnatelně přijatelnější než vířivky zbudované na zakázku.

Nafukovací a mobilní vířivky lze rozdělit na ty, které jsou vhodné pro vnější použití – a ty, které využijete i v interiéru, například v prostornější koupelně. Nafukovací vířivka se může skvěle hodit i na větší balkón či terasu, na verandu, do altánku nebo kamkoli, kde pro ni najdete příhodný prostor. O tom, čemu věnovat pozornost při instalaci a umísťování nafukovací vířivky, si ještě povíme víc později.

Hydroterapie

Hydroterapie neboli vodoléčba se dostává do módy a jedním ze způsobů, jak si ji dopřát, je právě vířivka – třeba zrovna nafukovací. Hydroterapeutické funkce obstarává u těchto bazénů zejména bublinková a perličková masáž a podvodní masáž. Blahodárný je však i samotný pobyt ve vyhřáté vodě, bez použití masážních trysek.

Proč mít doma vířivku?

Investice do těchto zařízení nebývají zrovna zanedbatelné. Je tedy logické ptát se – má to vůbec smysl? A jaké výhody mi to přinese?

Vířivá vana je především relaxační zařízení. Trochu s nadsázkou bychom mohli říct, že představuje kombinace sauny a masáže. Poskytuje vynikající uvolnění – a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Vířivka vám může pomoci odbourat nebo zmírnit např. následující problémy:

 • Stres
 • Svalové napětí
 • Depresivní a úzkostné nálady
 • Některé problémy se zády nebo klouby

Pobyt ve vířivce dokáže povzbudit náladu, prokrvit tělo, ba i zlepšit imunitu. Pomáhá při rehabilitacích různých zranění a je skvělé dopřát si ji například po náročném tréninku.

Šedá nafukovací vířivka

Venkovní vs. vnitřní vířivka

Pokud mluvíme o vnitřní vířivce, většinou tím myslíme vířivku, která je součástí vany. Venkovní vířivky mohou být vestavěné, ale může jít i o nafukovací vířivky, kterými se zabýval náš test. Domácí koupelnová vířivka je zpravidla méně nákladná a náročná na pořízení i provoz.

Na druhou stranu venkovní vířivka má naprosto jedinečnou atmosféru. Může být taky dost velká i pro více lidí. Společné „víření“ je velmi příjemné a oblíbené po celém světě a představuje svéráznou společenskou kratochvíli, kterou si jistě zamilujete.

Vestavné/pevné vs. mobilní vířivky

Pevné vířivky, ať už venkovní či vnitřní, jsou pochopitelně náročnější na instalaci a samozřejmě i nákladnější. Mohou se však stát krásným a plnohodnotným designovým doplňkem interiéru či exteriéru s velmi dlouhou životností (při správné údržbě). Zapuštěné vířivky mají navíc pohodlnější přístup.

Mobilní vířivky, mezi které patří i ty nafukovací, jsou cenově dostupnější. Výhodou je možnost pouze sezónního použití, což třeba na menších pozemcích jistě oceníte. Dalším plusem je snadná instalace. Budete se ale muset spokojit s omezeným množstvím designových provedení. Taky životnost není tak dlouhá jako u pevných modelů a méně kvalitní je obvykle i filtrace.

Tvary nafukovacích vířivek

Hraje tvar vířivky zásadní roli při výběru? V tomto případě záleží spíše na vašich osobních preferencích a prostorových možnostech místa, kde bude vířivka stát. Na užší terasu nebo balkón se jistě spíš vejde model oválnějšího tvaru – tento tvar je poměrně oblíbený u menších vířivek pro dvě osoby.

V případě vířivek pro 4, 6 nebo i 8 osob se většinou setkáte s pravidelným tvarem. Buď s klasickým čtvercovým profilem či kruhem nebo i s pravidelným víceúhelníkem. Samozřejmě však existují i různé atypické tvary. Ty jsou však u nafukovacích modelů mnohem méně běžné než u „pevných“ variant, kde se prosazují rohové vany a další nepravidelné podoby.

Nafukovací vířivky podle velikosti a počtu osob

Při výběru velikosti vířivky byste se měli orientovat nejen podle dostupného prostoru, ale i podle toho, kolik lidí ji bude používat (zároveň). Malé vířivky pro jednu nebo dvě osoby mívají zpravidla objem okolo 600-700 l. Výška bývá obvykle 66 nebo 68 cm, šířka a délka pak okolo 150 cm.

Pokud si chcete do vířivky vlézt pohodlně alespoň 4, zvolte model s rozměry okolo 2×2 m při výšce 71 cm, což je nejobvyklejší standard. Objem se v takovém případě pohybuje okolo 800 litrů. Velmi oblíbené jsou ale i nafukovací vířivky pro 6 nebo více osob. Objem je pak nad 900 l, rozměry 215 x 215 cm nebo větší. Výška ale zpravidla zůstává u 71 cm – vyšší vířivky jsou spíš výjimka.

Luxusní nafukovací vířivka- i takhle to u vás může vypadat
Luxusní nafukovací vířivka- i takhle to u vás může vypadat

Filtrace

Bez filtrace se venkovní vířivka příliš dobře neobejde. Pokud ji tedy nechcete napouštět každou chvíli znovu. Kvalitní filtrace by měla být schopna přefiltrovat objem vířivky cca 1krát za hodinu. Obvykle se používají kartušové filtrace.

Kartušová filtrace

Kartušová filtrace představuje cenově dostupnější variantu a obvykle je dostačující volbou, především u menších vířivek. Přesto je třeba počítat s tím, že jde o řešení náročnější na údržbu. Tuto filtraci tvoří čerpadlo a papírová kartušová vložka. Přes tu prochází voda a nečistoty ulpívají na filtru. Vložku je tedy třeba často vyjmout a vyčistit – dle intenzity používání může být vhodné provést tuto údržbu i jednou za několik dní.

Samotné očištění filtru ale není složité, stačí ho omýt pod tekoucí vodou. Kartušovou vložku je však třeba taky pravidelně měnit. Může to být třeba i vícekrát za sezónu. Cena vložky se podle typu pohybuje většinou okolo 100 až 200 Kč. Nejde tedy o závratné náklady. Oceníte navíc nižší energetické nároky.

Písková filtrace

Písková filtrace není u nafukovacích vířivek tak běžná – může se však vyskytovat u rozměrnějších modelů. Tato filtrace je totiž výkonná. Její pořizovací cena je však vyšší. Na druhou stranu jistě oceníte minimální nároky na údržbu. Písková náplň slouží i několik let. Pokud zvažujete pořízení větší vířivky a máte vyšší nároky – doporučujeme se zaměřit právě na tento typ filtrace.

Vyhřívání

Vyhřívání patří mezi základní funkce vířivky. Umožňuje vám dopřát si teplou, relaxační lázeň, kterou můžete doplnit i masáží. Jaké parametry bychom měli u vyhřívací funkce sledovat?

Příkon

Příkon vytápění udává spotřebu elektrické energie a zároveň umožňuje udělat si představu o rychlosti ohřevu. Čím vyšší příkon, tím rychlejší ohřev (a třeba i dosažení vyšší teploty). Příkon musí taky odpovídat velikosti vířivky. U malých vířivek pro 2 osoby se většinou pohybuje v rozmezí 1200 W až 1500 W. Vířivky pro 4 osoby disponují nejčastěji příkonem od cca 1500 do 2200 W. Větší vířivky pak dosahují i 2500 W nebo více.

Rychlost ohřevu vody

Příkon je však přece jen poněkud abstraktní parametr. Výrobci proto většinou uvádějí i konkrétní rychlost ohřevu. Nejčastěji se setkáte s dobou ohřevu na cílovou teplotu od 1,5 do 2,5 hodiny. Ohřev trvající 1,5 h lze považovat za velmi solidní standard, který překonají jen nejvýkonnější modely. Naopak 2,5 hodiny je spíše horní hranice – odpočinek ve vířivce si je v takovém případě nutné naplánovat déle dopředu.

Maximální teplota

Dalším faktorem, který souvisí s ohřevem, je maximální teplota vody. Zde se však nedočkáte žádných dramatických rozdílů. Naprostá většina vířivek umožňuje dosažení teplot 40 nebo 42°C.

Důležité faktory a parametry

Materiálové zpracování

Nafukovací vířivky se dnes vyrábějí z různých speciálních materiálů. Oblíbené jsou například technologie I-Beam nebo Rhino-Tech, které mají velmi dobré vlastnosti. Tyto materiály jsou odolné vůči UV záření i poškození nebo povětrnostním podmínkám. Standardem je ale stále laminované PVC – některé modely už taky disponují ochranou proti UV záření.

Napájení

U drtivé většiny nafukovacích vířivek není v napájení žádný zvláštní zádrhel. Jsou totiž kompatibilní s běžnými elektrickými zásuvkami.

Počet trysek

V tomto případě platí, že čím více, tím lépe. U nejoblíbenějších vířivek pro 4-6 osob se počet trysek pohybuje okolo 120 a více kusů. Více trysek zajišťuje kvalitnější péči a vyšší účinnost. Proto si dobře rozmyslete nákup vířivky s podezřele nízkým počtem trysek (pod 100 ks). Možná ušetříte, ale může se stát, že z fungování zařízení budete zklamaní.

Umístění a instalace nafukovací vířivky

Kam s ní? To je pochopitelně jedna z nejdůležitějších otázek spojených s nafukovacími vířivkami. Tyto bazény jsou z principu poměrně mobilní. Lze pro ně najít stálé umístění – stejně tak je však lze přemísťovat např. v závislosti na ročním období.

Podklad

Velmi důležitý je v souvislosti s umístěním nafukovací vířivky podklad. Ten musí být především rovný, pevný a hladký. Na nerovném nebo hrubém povrchu se může vířivka snadno poškodit. Vhodná je hladká dlažba, případně můžete problém řešit speciální základnou či podložkou, která musí být velmi odolná vůči vlhkosti. Kvůli bezpečnosti je důležité, aby bylo okolí bazénku protiskluzově upraveno.

Nosnost

Zejména při interiérovém použití a u větších vířivek je nutné řešit nosnost. Ačkoli se to nezdá, nafouknutá a naplněná vířivka může mít stovky kilogramů! A to nepočítáme hmotnost osob, které si v ní budou hovět. Zvláštní opatrnost je třeba v případě umístění vířivky v patře, na balkóně, terase apod. Měli byste se ujistit, že prostor takovou zátěž skutečně bez újmy zvládne. Poradit vám může statik.

Vlhkost

Další faktor, se kterým musíte při vnitřním umístění počítat, je zásadní zvýšení vlhkosti vzduchu. Používání vířivky tedy není vhodné v každém prostoru, hrozí vznik plísní a dalších problémů. Místnost by měla být větratelná a dobře uzpůsobená pro zvýšenou vlhkost – vhodné jsou tedy především prostory jako koupelna s kachličkovými obklady.

Zimní použití

Jsou nafukovací vířivky vhodné i pro zimní venkovní použití? Zvlášť u levnějších modelů je takové použití rizikové a nízké teploty kolem nuly mohou vířivku poškodit. Je tedy vhodnější ji přemístit do interiéru, alespoň například na krytou verandu, do zimní zahrady apod. – kde nebude vystavena všem rozmarům počasí a extrémním teplotám.

Při venkovním umístění je obvykle nutné použití termoizolační podložky a plachet. Vždy se však informujte v návodu nebo u výrobce/prodejce, do jakých podmínek je vířivka určena a zda může zimní podmínky venku přežít. Nejde o standardní možnost nafukovacích modelů (většina je odolná do teplot okolo pár stupňů nad nulou).

Příslušenství

S jakým vybavením a příslušenstvím se lze u nafukovacích vířivek setkat? Máme tu pro vás přehled aspoň základních nebo nejzajímavějších možností.

ManometrOvládací panelSamonafukováníVrchní krytPodložka

Manometr

Tuto drobou pomůcku oceníte při nafukování a kontrole vířivky. Podává informaci o vnitřním tlaku a o stavu nafouknutí. Jde o poměrně praktický prvek, který zajistí optimální nafouknutí bazénu. Můžete navíc průběžně sledovat, zda není potřeba vířivku přifouknout. Manometr však není standardním vybavením každého modelu.

Ovládací panel

Ovládací panel nemůže u nafukovací vířivky chybět, jelikož je třeba nějakým způsobem ovládat nastavení, vyhřívání, trysky atd. Otázkou je pak jen způsob řešení tohoto prvku. U levnějších modelů najdete jen jednoduchý panel s tlačítky. U dražších se můžete setkat i s displejem. Panel musí být samozřejmě voděodolný.

Samonafukování

Funkce samonafukování vám ušetří spoustu námahy při zprovoznění vířivky. Je k dispozici u většiny modelů. Pokud ho výrobce přímo nezmiňuje, raději se na něj obraťte s dotazem anebo se informujte v testech či recenzích.

Vrchní kryt

Vrchní kryt lze považovat za standardní vybavení nafukovacích vířivek. Využijete ho pochopitelně především při vnějším provozu, kdy zamezí padání nečistot do vody. Poslouží však i k rychlejšímu a efektivnějšímu ohřevu vody.

Podložka

Další běžná součást vybavení nafukovacích vířivek. Poskytuje ochranu před případným hrubějším podložím. Pokud chcete vířivku provozovat během chladnějších měsíců v exteriéru, měla by podložka být termoizolační.

Údržba vířivky

Jak se o nafukovací vířivku starat? Údržba je pochopitelně velmi podobná jako u obyčejného nafukovacího bazénu. Zahrnuje především:

 • Kontrolu kvality vody pomocí testovacích sad a úpravu na optimální hodnoty pomocí patřičné bazénové chemie. Takovou kontrolu je během sezóny vhodné provádět cca 1krát za týden.
 • Očista nebo výměna filtrace. Týká se to především kartušových filtrací, které u nafukovacích bazénů a vířivek převažují. Papírovou vložku je třeba pravidelně omývat a občas vyměnit.
 • Zazimování. Spočívá ve vypuštění vody, důkladném omytí (vodou a saponátem nebo speciálními přípravky), vyfouknutí vířivky a jejím uskladnění mimo extrémní teploty. Případně lze vířivku přes zimu používat v interiéru.

Bezpečnost

Jak používat vířivku bezpečně? Existuje několik bodů, které byste měli dodržovat:

 • Okolí vířivky by mělo být zaopatřeno tak, aby nehrozilo uklouznutí na hladkém, mokrém povrchu.
 • Dodržujte hladinu vody určenou návodem, nezapínejte vířivku naprázdno.
 • Nevstupujte do vyhřáté vířivky, pokud se necítíte dobře, jste nemocní, malátní, ospalí nebo přehřátí v důsledku vysokých venkovních teplot.
 • Vířivka není vhodná pro těhotné ženy.
 • Nepoužívejte vířivku pod vlivem omamných látek, např. alkoholu, ale i tlumících léků.
 • Vířivka nemusí být vhodná pro osoby trpící např. vysokým tlakem nebo některými onemocněními srdce a cév.
 • Nikdy nenechávejte ve vířivce malé děti bez dozoru. Dobu jejich pobytu hlídejte. Dětský organismus se přehřeje rychleji než dospělý.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Mohou vířivku používat všichni?

Většině lidí vířivka velmi prospívá, ale přesto jsou případy, kdy se používání vířivky nedoporučuje nebo doporučuje pouze se souhlasem lékaře. Může jít například o problémy s vysokým tlakem a některá další kardiovaskulární onemocnění, vířivka taky není vhodná v těhotenství. Překážku může představovat i diabetes.

Jak dlouho nafukovací vířivka vydrží?

Životnost závisí na umístění, údržbě a používání. Běžně může dosáhnout i 10 let. V případě kvalitnějších modelů to může být více.

Může se nafukovací vířivka používat po celý rok?

Některé lepší modely ustojí i celoroční provoz. Záleží na kvalitě materiálů a zpracování. U konkrétního modelu se o těchto možnostech vždy informujte. Někdy je nutné použít speciální termopodložky a izolační plachty.

Jaká je teplota vody ve vířivce?

Teplota se pohybuje od cca 37°C až do 42°C. Pamatujte taky na to, abyste vodu ohřáli s předstihem a měli ji připravenou, až budete chtít vířivku použít. Rychlost ohřevu je obvykle 1,5-2°C za hodinu v závislosti na výkonu topného zařízení a velikosti vířivky.

Kolik vody by mělo ve vířivce být?

Doporučuje se naplnit vířivku alespoň z 80 procent, abyste mohli plně využít funkci trysek a vířivka byla stabilní a komfortní.

Cena nafukovací vířivky

Jakou sumu si přichystat při pořizování nafukovací vířivky? Máme pro vás přehled základních cenových kategorií.

Nafukovací vířivky do 10 000 Kč

Nejlevnější nafukovací vířivky lze sehnat i pod hranicí 10 tisíc korun. Obvykle jde o modely menší (2 nebo 4 osoby), méně výkonné a se slabší nebo jen základní výbavou. Mohou stačit pro nenáročné, občasné použití.

Nafukovací vířivky do 20 000 Kč

Velmi oblíbená sorta nafukovacích vířivek. Najdete zde kvalitně zpracované, odolné modely; modely pro větší počet osob i dobře vybavené vířivky. Spousta nejoblíbenějších nafukovacích vířivek spadá právě do této kategorie.

Nafukovací vířivky nad 20 000 Kč

Rozměrnější, výkonné nebo velmi dobře vybavené a kvalitně zpracované modely spíše pro náročnější uživatele.

Nejlepší značky nafukovacích vířivek

 • Intex – Vířivky Intex se u nás těší vůbec největší oblibě a zpravidla vedou žebříčky prodejnosti. Cena začíná už u spodní hranice (cca 10 tisíc), ale najdete zde i poměrně drahé a exkluzivní kousky. Kvalita vířivek Intex je na vysoké úrovni.
 • Marimex – V závěsu za Intexem se drží vířivky Marimex. Výběr ale není tak velký a ceny jsou v průměru o něco vyšší (od 12 tisíc).
 • Bestway – Tato značka nabízí rozsáhlý sortiment různorodých nafukovacích vířivek. Některé modely patří k velmi populárním a jsou dobře hodnocené.
 • Hanscraft – Tento výrobce nabízí bezkonkurenční výběr a špičkovou kvalitu. Ceny jsou ale často vyšší. V sortimentu se ale najdou i velmi dostupné výrobky.

Představili jsme vám nejlepší nafukovací vířivky pro letošní rok. Vy už znáte jejich silné i slabé stránky, proto záleží jen na vás, kterou si nakonec pořídíte ????

Nejprodávanější nafukovací vířivky na trhu

Nejprodávanější nafukovací vířivky na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktKlíčové parametryHodnoceníCena (od)
1.Nejoblíbenější od Marimex
Pure Spa Greywood Deluxe AP 4
Počet osob: 1-4 osoby
Objem vody: 795 L
Počet trysek: 140
Rozměry: 196 x 71 cm

+ další varianty produkty
⭐ 100 %17000 KčČíst recenze
2.Nafukovací vířivka se solinátorem
PureSpa Jet & Bubble Deluxe Octagon Intex
Počet osob: 2-4
Objem vody: 800 L
Počet trysek: 110
Rozměry: 175 cm cm
⭐ 99 %23000 KčČíst recenze
3.Nejoblíbenější model
Pure Spa - Bubble HWS 8
Počet osob: 1-4 osoby
Objem vody: 1340 L
Počet trysek: 170
Rozměry: 236 x 71 cm
⭐ 99 %18000 KčČíst recenze
4.MSPA Tekapo C-TE041
Počet osob: až 4
Objem vody: 650 L
Počet trysek: 108
Rozměry: 158 x 158 cm
⭐ 96 %10000 KčČíst recenze
5.BELATRIX LUXURY 155
Počet osob: až 6 osob
Objem vody: 930 l
Počet trysek: 130
Rozměry: 185x185
⭐ 95 %11000 KčČíst recenze
6.AVENLI MILAN
Počet osob: 2 + 2
Objem vody: 800 L
Počet trysek: 90
Rozměry: 145 x 70 cm
⭐ 88 %18000 KčČíst recenze
7.Velký objem vody
Bestway 54189 Lay-Z-Spa Helsinki
Počet osob: 5-7 osob
Objem vody: 1123 L
Počet trysek: 87
Rozměry: 180 x 66 cm
⭐ 85%17000 KčČíst recenze
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové nafukovací vířivky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší mobilní vířivky na trhu.
0 Sdílení
Téma

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

1 Komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře