Kuchyně

Nejlepší zelené čaje: Vše co o něm potřebujete vědět

Nejlepší zelený čaj Obliba čaje se do Evropy šířila z Asie od 17. století. Průkopníky a dodnes největšími milovníky jsou Britové. Obyvatelé české kotliny odedávna milují nálevy a odvary všeho druhu. Heřmánkový, mátový, šípkový a podobně. Ale od 19. století u nás postupně „zdomácněl“ i onen pravý čaj – tedy odvar z listů čajovníku. Zatímco dříve měl na západě jasný monopol čaj černý, v posledních desetiletích roste obliba i dalších variant. Zejména čaje zeleného. Má velmi specifický charakter a rozhodně stojí za vyzkoušení. Možná si ho oblíbíte a už se bez něj neobejdete. Ale jak si vybrat ten správný a kvalitní? Jak jej připravovat, pít a jaké přínosy nám může poskytnout? To vše se dozvíte v dnešním článku, kde vám pomůžeme s výběrem nejlepšího zeleného čaje a odkryjeme vám mnohá jeho tajemství.

Nejlepší zelené čaje na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1WHITE MONKEY - BÍLÁ OPICE
Náš vítěz a tip
✔️ Země původu: Čína
✔️ Jeden z nejlepších zelených čajů na světě
✔️ Ideální pro ty, kdo si umí vychutnat kvalitní čaj
📌 od 200 Kč / 50 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Assam Green Tea OP
Kvalitní sypaný zelený čaj
✔️ Země původu: Indie
✔️ Směs zelených čajů z distriktu Golaghat
✔️ Nálev s vůní i chutí připomínající grapefruit
📌 od 150 Kč / 70 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Zelený čaj Green Jasmine Bio Kusmi Tea
Kvalitní jasmínový zelený čaj
✔️ Ingredience: jasmínové květy
✔️ Příchuť: zemitý čaj
📌 od 390 Kč/ 100 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Matcha Tea Premium Bio
Kvalitní matcha zelený čaj
✔️ Jemný prášek ze zeleného čaje
✔️ Původ: japonská oblast Nishio
✔️ Vhodný jako alternativa kávy
📌 od 420 Kč / 20 x 1,5g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dilmah Zelený čaj Pure
Kvalitní sáčkový zelený čaj
✔️ Původ: ostrov Cejlon, Srí Lanka
✔️ 100% přírodní zelený čaj
✔️ Lístky se ručně sbírají pro zachování kvality
📌 od 80 Kč / 20 x 1,5g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Zelený čaj Yasumi
Jeden z nejprodávanějších
✔️ Japonský zelený čaj s harmonickou chutí lesních plodů
✔️ Složení: zelený čaj Sencha (79,5 %) hrušky, květy růže, přírodní aroma
📌 od 270 Kč / 70 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Ahmad Tea Green Tea Pure
✔️ Klasický zelený čaj
✔️ Původ z čínských provincií Jiangxi, Anhui a Zhejiang
📌 od 80 Kč / 70 g ks
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat zelený čaj?

Zelený čaj lze vybírat podle místa původu a druhu. Důležitou roli v posouzení kvality mají senzorické vlastnosti – chuť, vůně, textura,… Velkou pomocí vám mohou při výběru být testy či recenze zelených čajů. Kromě výběru je zásadní umět zelený čaj i správně připravit. A rozhodně se vyplatí vědět i to, jaké pro vás může mít jeho pití výhody.

Co je to zelený čaj?

Zelený čaj pochází z lístků stálezeleného keře čajovníku. Při jeho zpracování neprocházejí lístky žádnou nebo minimální oxidací (tradičně označovanou jako fermentace). Rozdíl oproti např. černému čaji je tedy jen právě v tomto procesu – nikoli v rostlině.

Zelený čaj se nejvíce „vyrábí“ v Číně a Japonsku, kde se těší i největší oblibě a tradičně se zde pije už možná tisíce let. Populární je i v Koreji a v posledních dekádách více proniká i do Evropy a na západ obecně.

Čajové lístky zeleného čaje

Jak se zelený čaj připravuje a pije?

Jak připravit zelený čaj, abyste neznehodnotili jeho vlastnosti, ať už chuťové či zdravotní? Špatně připravený čaj může být příliš hořký a taky přijít o řadu prospěšných látek, je tedy vhodné dodržovat několik pravidel.

 1. Čaj zalívejte horkou, ale ne vroucí, vodou – měla by mít 80-85°C. Pokud voda již zavřela, nechte ji před zalitím pár minut zchladnout.
 2. Nejdříve nalijte do šálku vodu, poté teprve přidejte lístky. Můžete je vhodit do vody nebo použít sítko.
 3. Vhodné množství je lžička lístků na šálek čili cca 2 g na 1,5 dl vody. Hmotnost čaje se však velmi liší v závislosti na formě, kvalitě atd.
 4. Čaj se louhuje do cca 3 minut – pak může začít hořknout. Optimální doba závisí na odrůdě.
 5. Čaj můžete dochutit např. citronem, skořicí, bylinkami (třeba mátou), medem i jinými způsoby. Nebo si ho vychutnejte čistý.
 6. U kvalitního zeleného čaje je na rozdíl od kávy povolen „druhák“ i „třeťák“. Použité lístky můžete tedy zalít podruhé i potřetí vodou. Doba louhování by se měla prodloužit, chuť bude pokaždé trochu jiná.

Jaké zdravotní přínosy nabízí zelený čaj?

O tom, že může zelený čaj nabídnout různé přínosy pro zdraví, není třeba pochybovat. Jde o fakta, která potvrzuje množství výzkumů i zkušeností. Ovšem o jaké konkrétní benefity jde a pro koho je zelený čaj vhodný?

 1. Je nadupaný antioxidanty

Zelený čaj obsahuje velké množství polyfenolů. Jde o přírodní antioxidanty chránící buňky těla před oxidačním stresem a rakovinným bujením. Další skupinou látek s podobnými účinky jsou katechiny – především katechin známý jako EGCG (epigalokatechin-3-galát).

Antioxidanty v čaji dle výzkumů pomáhají v prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku (až o 42 %!) i prostaty a nejspíš představují ochranu i před dalšími druhy rakoviny.

Zajímavost: Za zmínku stojí ještě jeden fakt. Některé studie ukazují, že pití čaje v kombinaci s mlékem (jak to mají rádi třeba Angličané) může snížit antioxidační účinek nápoje. Výzkumy naznačují, že k podobnému efektu může docházet i u kávy s mlékem.

 1. Povzbuzení pro mozek

Pití zeleného čaje má podle všeho význam i pro zlepšení kognitivních funkcí a činnosti mozku. Za tyto přínosy čaj vděčí známému kofeinu, ale i specifickému L-theaninu.

Tato kombinace poskytuje poněkud jiné „nakopnutí“ mentálních schopností než káva. Podle zkušeností i výzkumů bychom ho mohli popsat jako pozvolnější a stabilnější.

 1. Ochrana před stárnutím těla i duše

Zelený čaj umí mozek nejen povzbudit, ale zřejmě i ochránit před degenerativními a zhoubnými vlivy. Například před rozvojem Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby nebo před demencí. Antioxidanty pak v organismu celkově zpomalují negativní vliv stárnutí.

 1. Posílení srdce a cév

Kardiovaskulární choroby v čele s mrtvicí. Nemoci, které patří v moderním světě spolu s rakovinou k nejzhoubnějším. A přitom se před nimi lze chránit. Samozřejmě především zdravou životosprávou, ale třeba i popíjením zeleného čaje.

Látky obsažené v čaji dokážou regulovat hladinu cholesterolu a celkově přispívat ke kardiovaskulárnímu zdraví. Pravidelné pití zeleného čaje může snížit riziko úmrtí na onemocnění srdce či cév až o 31 %.

 1. Možná i zhubnete

Zelený čaj byl a je stále propagován a inzerován jako prostředek na hubnutí. Figuruje v různých více či méně „zázračných“ prostředcích, které mají pomoci v boji s nadváhou či obezitou. Nejde jen o čirý výmysl.

Některé (avšak spíše menší) studie skutečně naznačují, že by popíjení zeleného čaje mohlo přispívat k efektivnějšímu spalování tuků – především břišních tuků.

Shrnutí

Zelený čaj nabízí široké spektrum přínosů pro zdraví. Zejména pokud jde o ochranu před rakovinnými a kardiovaskulárními či mozkovými onemocněními. Pozitivní vliv má prokazatelně i na zdraví jater, kůže nebo při prevenci cukrovky II. typu.

Čaj zpomaluje stárnutí a podle výzkumů může skutečně prodloužit délku života. A to i poměrně výrazně.

Šálek zeleného čaje

Zelený vs. černý čaj – v čem se liší a který je „lepší“?

Tyto dva nejznámější „typy“ čajů mají leccos společného, ale v lecčem se i liší.

Vznik

Hlavní rozdíl je v tom, že v případě černého čaje procházejí lístky čajovníku dlouhou oxidací (fermentací). Tento proces jim dodává typickou tmavou barvu.

Chuť a trvanlivost

Černý čaj si v minulosti oblíbili Evropané. Důvodem mohla být intenzivnější chuť, v níž se nejčastěji projevují ovocné, kořeněné či medové tóny. Důvod mohl být i praktický. Černý čaj má mnohem delší dobu skladovatelnosti neboli trvanlivost. To byla zejména v dřívějších dobách výhoda při dlouhém procesu dovozu z Indie, Číny a dalších oblastí.

Zelené čaje jsou jemnější a lehčí. Ozývají se v nich spíše různé rostlinné nebo oříškové tóny. Chuť může být jemně nahořklá, ale přílišná hořkost nebo i podivná či „planá“ chuť může být spíše znakem nízké kvality čaje nebo špatné přípravy.

Zdraví

Je zdravější černý, nebo zelený čaj? Oba mají velmi podobné účinky a obsahuji, vcelku logicky, obdobné látky. Koncentrace se však může lišit. Zelený čaj je bohatší na již zmíněnou prospěšnou látku EGCG, černý zas obsahuje více theaflavinů, což jsou rovněž antioxidanty. Černý čaj má taky více kofeinu.

Některé výzkumy (ale ne všechny) naznačují, že zelený čaj má celkově více antioxidantů. Obecně vzato jsou si však obě varianty velmi blízké.

Čaj vs. káva?

Odhlédneme-li od chuťových preferencí, jež jsou ryze subjektivní, který z těchto nápojů by vyhrál, pokud jde o zdravotní přínosy?

Káva je dnes plošně rehabilitována a již je považována za vysoce zdraví prospěšný nápoj. Účinky na zdraví jsou přitom opravdu velmi podobné jako u čajů. Káva má více kofeinu a poněkud odlišný povzbuzující efekt. To může někomu vyhovovat, někomu zas méně. V každém případě lze říct, že čaj a káva jsou – v otázce zdravotních benefitů – plně konkurenceschopné.

Jak poznat kvalitní zelený čaj?

Jak poznat, že kupujete kvalitní zelený čaj? Ne vždy to je snadné, ale ukazatele pochopitelně existují…

Zpracování, forma, balení

Lístky, zlomky, drť, nebo dokonce prášek? Sypané a sáčkové čaje, které obsahují čajové úlomky a prášek jsou obecně méně kvalitní než lístkové čaje zpracované tradičními metodami, s nimiž se při výrobě zachází velmi šetrně.

Rozdíl může být tím patrnější, že některé sypané a sáčkované čaje mohou obsahovat nejen lístky, ale i různé další části rostlin, které se v nepřehledné drti snadno ztratí. Výhodou drcených čajů je ovšem nižší cena, ale třeba i fakt, že se lépe vylouhují a mohou poskytnout intenzivnější (ale méně kultivovanou a komplexní) chuť.

Samozřejmě to neznamená, že nemá cenu pít jiné než lístkové čaje. Ty jsou ostatně u nás spíš okrajovou záležitostí. I mezi sáčkovými čaji si lze najít solidní, kvalitní čaje, které vás svou chutí a vůní osloví.

Vzhled, dotek

Zejména pokud kupujete celé čajové lístky, můžete leccos poznat i na pohled a na dotek. Kvalitní lístky by měly být pevné, lesklé a relativně houževnaté, těžší. Pokud jsou lístky lehké a příliš rozpadavé, jsou nejspíš přesušené. Kvalitní lístky mají mít čerstvější vzhled i formu.

Vůně, chuť

Vůně čaje by vždy měla být patrná a výrazná. U zeleného čaje se vyskytují svěží a „travnaté“ nebo mořské tóny, ale nabídne i řadu jiných odstínů. Pokud je vůně matná, těžko patrná či nepříliš příjemná, zřejmě byl čaj nekvalitní nebo starý. Podobně to platí u chuti. Pokud je planá, nebo rovnou příliš hořká či obsahuje pachutě, stala se někde chyba (mohlo to ale být i při přípravě).

Ceny kvalitních zelených čajů

Kolik stojí kvalitní zelený čaj? Jde o komplikovanější otázku, přesto pro vás máme zjednodušenou nápovědu.

Zelené čaje do 100 Kč

Velký výběr. Vesměs porcované zelené čaje, gramáž mezi 30 až 100 g. Nechybí solidní, osvědčené značky jako Ahmad Tea, Naturalis a další.

Zelené čaje do 300 Kč

Zakoupit již můžete i celolístkové, poměrně velmi kvalitní čaje v balení do cca 200 g. Populární nabízí např. značka Fairobchod.

Zelené čaje nad 300 Kč

Pořídit už můžete opravdu vysoce kvalitní lístkové čaje v „BIO“ kvalitě. V této relaci si vyberou náročnější milovníci čajů.

ProduktInfoHodnocení
#1WHITE MONKEY - BÍLÁ OPICE
Náš vítěz a tip
✔️ Země původu: Čína
✔️ Jeden z nejlepších zelených čajů na světě
✔️ Ideální pro ty, kdo si umí vychutnat kvalitní čaj
📌 od 200 Kč / 50 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Assam Green Tea OP
Kvalitní sypaný zelený čaj
✔️ Země původu: Indie
✔️ Směs zelených čajů z distriktu Golaghat
✔️ Nálev s vůní i chutí připomínající grapefruit
📌 od 150 Kč / 70 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Zelený čaj Green Jasmine Bio Kusmi Tea
Kvalitní jasmínový zelený čaj
✔️ Ingredience: jasmínové květy
✔️ Příchuť: zemitý čaj
📌 od 390 Kč/ 100 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Matcha Tea Premium Bio
Kvalitní matcha zelený čaj
✔️ Jemný prášek ze zeleného čaje
✔️ Původ: japonská oblast Nishio
✔️ Vhodný jako alternativa kávy
📌 od 420 Kč / 20 x 1,5g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dilmah Zelený čaj Pure
Kvalitní sáčkový zelený čaj
✔️ Původ: ostrov Cejlon, Srí Lanka
✔️ 100% přírodní zelený čaj
✔️ Lístky se ručně sbírají pro zachování kvality
📌 od 80 Kč / 20 x 1,5g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Zelený čaj Yasumi
Jeden z nejprodávanějších
✔️ Japonský zelený čaj s harmonickou chutí lesních plodů
✔️ Složení: zelený čaj Sencha (79,5 %) hrušky, květy růže, přírodní aroma
📌 od 270 Kč / 70 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Ahmad Tea Green Tea Pure
✔️ Klasický zelený čaj
✔️ Původ z čínských provincií Jiangxi, Anhui a Zhejiang
📌 od 80 Kč / 70 g ks
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení