Chcete dopřávat svému tělu nutričně bohatou výživu bohatou na bílkoviny, ale zároveň si pochutnat? Proteinové tyčinky jsou dnes velice módní záležitost a mohou nabídnout obojí. Tedy pokud si správně vyberete. V dnešním článku se tedy podrobně podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší proteinovou tyčinku. Řekneme si však i něco o proteinech a jejich potřebě, o různých typech proteinů i o tom, jak k proteinovým výrobkům přistupovat a na co si dát pozor.
Nejlepší proteinové tyčinky na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | PROM-IN Essential Pure Bar | Nejvíce doporučované ✔️ Prémiová vysokoproteinová tyčinka ✔️ S obsahem mandlového a kakaového másla ✔️ Bez konzervačních činidel 📌 do 50 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Barebells Protein Bar | ✔️ Lahodná proteinová tyčinka – obsahuje 20 g bílkovin ✔️ S čokoládovou polevou ✔️ Má nízký obsah sacharidů 📌 do 50 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Proteinové tyčinky Ketodiet | ✔️ S vysokým obsahem bílkovin a vitamínů ✔️ Široké portfolio proteinových tyčinek ✔️ S vlákninou, bez lepku 📌 do 35 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | BioTech USA Zero Bar | ✔️ Vysoký obsah bílkovin – až 45% ✔️ Vynikající příchutě ✔️ Bez lepku, bez laktózy, absolutně bez cukru 📌 do 35 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Extrifit EXXE Protein Bar | ✔️ Každá proteinová tyčinka obsahuje 20 gramů nejlepších proteinů ✔️ Určené pro nejnáročnější uživatele ✔️ Složení bez kompromisů, nejkvalitnější suroviny 📌 do 50 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | Quest Nutrition Quest Bar | ✔️ Obsahuje vysoce kvalitní biologicky dostupné bílkoviny ✔️ Atraktivní a rozmanité příchutě ✔️ Výborná a krásně vláčná struktura 📌 do 65 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat proteinové tyčinky
Při výběru proteinové tyčinky je pochopitelně směrodatné složení. Jak se v něm ale vyznat? To se právě dnes dozvíte. V neposlední řadě je důležitá i cena a samozřejmě taky chuť. To je však dost subjektivní faktor a spíše vám v tomto ohledu mohou pomoci např. uživatelské recenze proteinových tyčinek.
Co jsou to proteiny a kde se vyskytují?
Proteiny neboli česky bílkoviny jsou jednou ze tří tzv. makroživin společně s tuky a sacharidy. Makroživiny představují pro lidské tělo základní zdroj energie a stavebních látek a ve stravě jich přijímáme velké množství (proto „makro“). V protikladu k nim leží mikroživiny, kam patří vitamíny, minerální a stopové prvky a další látky, které se vyskytují ve stravě spíše v malém množství a mají v těle řadu dílčích (byť obvykle životně nezbytných) úkolů.
Jaký význam mají pro člověka bílkoviny? Jde o základní stavební látku, z níž se budují a opravují tkáně, jsou i součástí různých hormonů a enzymů, důležitou roli mají i v krvi, metabolismu, imunitě. Zkrátka jejich dostatek je důležitý pro celkové zdraví těla – níže si o tom ještě řekneme trochu více.
Hodnota bílkoviny aneb Co jsou to aminokyseliny?
Bílkoviny se vyskytují v živočišných i rostlinných zdrojích. Přičemž ty živočišné označujeme za plnohodnotné, protože mají typicky lepší spektrum aminokyselin. Aminokyseliny jsou stavební jednotky bílkovin, které pak tělo využívá. Není-li tohoto „stavebního materiálu“ komplexní škála (jako v mnoha rostlinných zdrojích), jsou bílkoviny pro tělo méně využitelné. Asi, jako bychom na stavbu dodali cihly a prkna, ale už ne maltu, hřebíky a další potřebný materiál.
Mezi vysoce hodnotné bílkoviny patří ty, které se nacházejí ve zdrojích, jako jsou vejce, ryby, maso, sýry a další mléčné výrobky, ale velmi vysokou hodnotu mají i některé rostlinné bílkoviny, například ty z luštěnin jako sója či hrách. Bílkoviny se vyskytují i v potravinách, jako jsou obiloviny, ovoce či zelenina, ale ty už jsou méně hodnotné.
Hodnotu (zastoupení aminokyselin) bílkovin lze však zvýšit pestrou kombinací různých zdrojů bílkovin. Proto i vegani a vegetariáni mohou mít kvalitních bílkovin dostatek, pokud stravu chytře plánují.
Proč a pro koho je důležitý dostatek proteinů?
Jednoduchá odpověď na druhou část otázky v nadpisu zní: pro každého. Dnes už díky moderním výzkumům víme, že dostatečný (zvýšený) příjem bílkovin má významné zdravotní přínosy pro každého. Nejen pro děti kvůli vývoji a pro sportovce kvůli regeneraci a budování svalové hmoty, ale například i pro seniory.
U nich je vyšší příjem bílkovin spojený s ochrannou svalové hmoty, lepším fungováním metabolismu, imunity a celkovým prodloužením délky života a zejména aktivního života. Ani senioři by tudíž neměli mávnout nad proteiny rukou s tím, že už jich na stará kolena moc nepotřebují.
Příjem bílkovin si nicméně (bohužel) v současnosti stále hlídají především aktivnější sportovci. Zejména siloví sportovci, kulturisti apod. U nich je potřeba bílkovin samozřejmě vyšší oproti běžné populaci. To nás přivádí k další otázce.
Kolik proteinů denně přijmout?
Moderní výzkumy nám již naznačují, jaké hodnoty denního příjmu bílkovin jsou adekvátní pro různé skupiny osob.
- Běžná veřejnost, včetně rekreačních sportovců a seniorů by se měla zaměřit na příjem alespoň 1,2 g bílkovin na kg tělesné váhy denně.
- Aktivní a zejména siloví sportovci by pak měli spodní hranici příjmu zvýšit na aspoň 1,6 g bílkovin na kg hmotnosti denně.
Jsou i nějaké horní hranice? A může vysoký příjem bílkovin škodit?
Dříve panovala obava, že přílišný příjem bílkovin může být problematický pro ledviny. Nové studie tuto obavu vyvracejí. Podle nich nemá zvýšení příjmu bílkovin ani nad 2 g na kg hmotnosti denně negativní zdravotní vliv. Nicméně ani u sportovců už vyšší příjem bílkovin než cca 2 g (až 2,2 g) na kg denně nepřináší další benefity. Respektive – jde zřejmě o zhruba horní hranici toho, co je tělo schopno efektivně využít.
Pozor je však třeba dát ve specifickém případě, kdy se rozhodnete skokově a výrazně navýšit příjem bílkovin. Například ve chvíli, kdy začnete s nějakým sportem. Navýšení bílkovin by mělo být pro ochranu ledvin postupné (v průběhu týdnů a měsíců).
Jsou proteinové tyčinky dobrá a chytrá volba?
Hlavním cílem každého člověka (sportovce i nesportovce) by mělo být získávání makroživin i mikroživin primárně z běžné, pestré a hodnotné stravy!
Jakékoli stravovací doplňky, suplementy a podpůrné prostředky by měly přicházet na řadu teprve, pokud nejste schopni potřeby pokrýt ze stravy. Patří proteinové tyčinky do potravin, nebo spíše mezi suplementy?
Zde je nutné si uvědomit, že kvalita a složení tyčinek jsou velmi různorodé, ale obecně bychom je určitě neoznačili za základní potravinu nebo za vhodný základní zdroj bílkovin. Mohou tedy sloužit jako doplněk.
Proteinová tyčinka může být zajímavá volba, pokud máte na něco chuť a zároveň chcete čerpat benefit v podobě navýšení příjmu bílkovin. Tyčinka nevyžaduje žádnou přípravu, můžete si ji koupit a sníst venku nebo rovnou v posilovně. To jsou jistě výhody.
Nikomu však nelze doporučit ládovat se proteinovými tyčinkami ve snaze vynahradit si zanedbávání pestré a nutričně bohaté stravy. Toto řešení není vhodné v žádném ohledu – ani v tom ekonomickém.
Proteinové tyčinky nabízejí obvykle velmi špatný poměr „cena/výkon“. Jinými slovy, často jsou velmi drahé. Mnohem levněji (pokud bychom si spočítali cenu čistě za gram proteinu) vyjde zpravidla běžné jídlo (například sýry či maso) a samozřejmě i dobře zvolený proteinový suplement – čili „protein v prášku“.
Proteinovou tyčinku tedy není na místě vnímat jako suplement ani jako běžnou stravu, ale jako pochutinu s jistým benefitem.
Jaké jsou druhy proteinů v proteinových tyčinkách?
Syrovátkový protein, mléčný protein, hrachový nebo sójový protein, hovězí protein… trh se sportovní výživou je bombardován proteinovými suplementy, které mají nejrůznější zdroj, ale roli hraje i způsob zpracování (koncentrát, izolát, hydrolyzát…). Na jejich popsání by stěží stačila tlustá bichle, natož tento článek. Pojďme se podívat aspoň na to, které se vyskytují v proteinových tyčinkách a které preferovat
Paleta může být poměrně pestrá. Optimální je, pokud tyčinka obsahuje osvědčený syrovátkový protein (ať už koncentrát či izolát, abychom to příliš nekomplikovali). Na druhém místě by mohl být stále ještě jakžtakž solidní mléčný protein. Rostlinné proteiny jako hrachový, sójový nebo i rýžový mohou být dobrou volbou nejen pro vegany, ale je ideální, pokud tyčinka kombinuje víc těchto zdrojů (např. rýžový i hrachový) kvůli lepší využitelnosti.
Nenechte se ošálit aneb na co si dát pozor
Proteinové výrobky jsou dneska módním hitem (jako kdysi před lety nízkotučné výrobky) a řetězce obchodů plní v zájmu marketingu regály produkty, které už svým atraktivním obalem působí velice „fitness“ a nesou lákavá prohlášení jako „high protein“ apod.
Na tyto deklarace se ale nevztahuje žádný zákon, a tak si mohou výrobci a prodejci dělat, co chtějí. Výsledkem je, že „high protein“ a různé zdravě a fitness se tvářící potraviny a produkty jsou ve skutečnosti jen předražené, ultra-průmyslově zpracované výrobky, které mají opravdu velmi mizerný poměr ceny a „proteinového výkonu“, ale i špatnou kvalitu a složení.
Ve výsledku tak „high-protein“ jogurt či puding může mít stejně nebo méně bílkovin než běžný např. řecký jogurt nebo cottage. A rozdíl je pak zejména v tom, že v „high-protein“ výrobku je navíc pestrá paleta přidaných chemických látek a stojí dvakrát tolik.
Tato situace může platit samozřejmě i u tyčinek. To však rozhodně neznamená, že neexistují kvalitní tyčinky, které by byly chutné, měly dobré složení i adekvátní množství bílkovin. Jen se vyplatí je hledat spíše ve specializovaných e-shopech a obchodech než v supermarketech. A taky je třeba pečlivě vybírat.
Kolik proteinu by měla tyčinka mít?
V první řadě je třeba dát si pozor a vždy se zajímat, kolik g proteinů tyčinka obsahuje na 100 g výrobku! Jen tak můžete výrobky porovnávat mezi sebou a rozhodnout se, zda je tyčinka opravdu dostatečně „proteinová“.
Do cca 10 g bílkovin na 100 g je opravdu nízká hodnota bílkovin, která odpovídá např. běžnému tvarohu, nízkotučnému jogurtu apod. Kolem 20 g/100 g už jde o výrobek, který si celkem zaslouží nálepku „proteinový“ – odpovídá to např. vepřovému masu nebo většině sýrů. Opravdu kvalitní proteinové tyčinky však často nabídnou i 30 nebo 40 g proteinů na 100 g.
Sledujte složení
Nejen na proteinech záleží. Některé tyčinky jsou plné nekvalitních tuku a jednoduchého cukru a co hůř – obsahují spoustu často i kontroverzních konzervantů a dalších chemických látek. Jiné mají tyto hodnoty výrazně lepší. Tuk může alespoň pocházet z kvalitnějších zdrojů (např. oříšky místo ztuženého pokrmového tuku) a stejně tak cukry mohou být např. z ovoce místo bílého cukru nebo glukozového (či fruktózového) sirupu. Některé tyčinky navíc obsahují i další látky, jako některé aminokyseliny, vitamíny apod. Má tedy smysl podívat se i na celkové složení a raději zvolit variantu, která má skutečně více „fitness“ parametry a nejde jen o obyčejnou průmyslovou sladkost skrytou za líbivým hávem s nápisem „high protein“.
Ceny proteinových tyčinek
Kolik stojí kvalitní proteinová tyčinka? Připravte se na vyšší cenu než u běžných pochutin a sladkostí.
✅ Tyčinky do 30 Kč
Méně než 30 Kč stojí spíše tyčinky ze supermarketů, u kterých nelze očekávat dvakrát vytříbené složení a často ani příliš mnoho proteinů.
✅ Tyčinky do 60 Kč
V relaci od 30 Kč už můžete pořídit i kvalitní až velmi kvalitní tyčinky. Zde si vybere většina zájemců.
✅ Tyčinky nad 60 Kč
Buď velmi exkluzivní tyčinky, spíše však balení více tyčinek.
Nejlepší značky proteinových tyčinek
Kteří výrobci proteinových tyčinek nabízejí kvalitu?
- Biotech – Výběr velmi kvalitních a bílkovinami nadupaných tyčinek (např. Zero Bar).
- Prom-in – Další kvalitní značka. Tyčinky s dobrým složením.
- Extrifit – Velmi kvalitní a chutné proteinové tyčinky od známého českého výrobce.
- Nutrend – Velmi známá a populární značka s velkým výběrem a solidní kvalitou.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | PROM-IN Essential Pure Bar | Nejvíce doporučované ✔️ Prémiová vysokoproteinová tyčinka ✔️ S obsahem mandlového a kakaového másla ✔️ Bez konzervačních činidel 📌 do 50 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Barebells Protein Bar | ✔️ Lahodná proteinová tyčinka – obsahuje 20 g bílkovin ✔️ S čokoládovou polevou ✔️ Má nízký obsah sacharidů 📌 do 50 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Proteinové tyčinky Ketodiet | ✔️ S vysokým obsahem bílkovin a vitamínů ✔️ Široké portfolio proteinových tyčinek ✔️ S vlákninou, bez lepku 📌 do 35 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | BioTech USA Zero Bar | ✔️ Vysoký obsah bílkovin – až 45% ✔️ Vynikající příchutě ✔️ Bez lepku, bez laktózy, absolutně bez cukru 📌 do 35 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Extrifit EXXE Protein Bar | ✔️ Každá proteinová tyčinka obsahuje 20 gramů nejlepších proteinů ✔️ Určené pro nejnáročnější uživatele ✔️ Složení bez kompromisů, nejkvalitnější suroviny 📌 do 50 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | Quest Nutrition Quest Bar | ✔️ Obsahuje vysoce kvalitní biologicky dostupné bílkoviny ✔️ Atraktivní a rozmanité příchutě ✔️ Výborná a krásně vláčná struktura 📌 do 65 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |