Testujeme

Recenze tyčového vysavače Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC

V dnešním článku pro vás mám recenzi tyčového vysavače Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC. Jaké nabízí funkce? Jak se s ním pracuje a jaké výkony od něj očekávat? To vše a ještě leccos navíc se dozvíte v mém osobním testu.

Proč si (ne)pořídit tyčový vysavač?

Tyčové vysavače se stávají stále oblíbenější a běžnější součástí našich domácností. Mnoho lidí jimi již nahradilo klasické vysavače se samostatnou pojízdnou základnou. Ty jsou neohrabané, neskladné, obtížně se s nimi manipuluje. Tyčový vysavač dobře sedne do ruky, lehce se s ním pracuje a lze ho velmi snadno uskladnit.

S tyčovými vysavači se však může pojit i celá řada nevýhod. V první řadě je to nižší sací výkon. Ten nemusí být samozřejmostí – zejména u tyčových vysavačů se síťovým napájením. U akumulátorových modelů, které jsou výrazně populárnější, se s ním však setkávat můžeme. Pokud však není výkon vyloženě slabý a neadekvátní, pro průběžný úklid může dostačovat.

Můj tip: Podívejte se na nejlepší tyčové vysavače na trhu

Další nevýhodou může být například horší filtrace a ochrana motoru před prachem. Vyplatí se proto věnovat pozornost právě systému filtrace, která by měla být dostatečná a ideální obsahovat HEPA filtr pro vysokou ochranu. Nevýhodou může být i křehkost zpracování, vysoká hlučnost či nepříliš praktické vyprazdňování odpadní nádoby apod.

Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC - 04

Jak si v těchto i dalších ohledech povede vysavač Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC? To budeme zjišťovat v dnešní podrobné recenzi.

Co znamená 3v1 u vysavače Lauben?

Asi jste si v názvu předmětného vysavače Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC všimli výrazu „3in1“ anebo slovíčka „mop“. Naznačuje to, že před sebou nemáme jen tak obyčejný vysavač, ale spíše multifunkčního, resp. víceúčelového, úklidového pomocníka.

Kombinace klasického vysavače a mokrého mopu na vytírání pevných podlah je dnes u tyčových modelů poměrně častá a oblíbená. V menších domácnostech tak můžete opět ušetřit nějaký ten prostor a nejde jen o místo, ale i o celkové pohodlí a praktičnost. Vysajete a stejným zařízením můžete posléze i do čista vytřít. Stačí vyměnit hlavici. Velmi šikovné.

Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC - 13

Úskalím může být nižší efektivita některé funkce, což se u „multi“ výrobků někdy stává. Na to je třeba dát pozor a později se k účinnosti jednotlivých funkcí našeho vysavače ještě vrátíme.

Třetí funkcí je „ruční vysavač“. Tedy možnost vysávání pouze se základnou bez použití dlouhé násady. Jde o celkem standardní možnost, zejména u tohoto typu tyčových vysavačů se základnou nahoře. Tento druh vysavačů je mimořádně praktický a flexibilní. Vyniká obratností a schopností proklouznout do úzkých prostor, ale i do výšek. Daní za tyto výborné vlastnosti je o něco větší fyzická náročnost, protože základnu s motorem i baterií držíte celou dobu přímo v ruce.

Naproti tomu modely se základnou dole mohou být vhodnější pro vysávání větších, volnějších a málo členitých ploch. V ruce jsou lehčí, ale o poznání méně obratné.

Tím to nekončí aneb o příslušenství

Když vybalíte Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC z celkem kompaktní krabice, vyvalí se na vás spousta menších krabic s plejádou příslušenství, se kterým se dá všemožně pracovat. Pojďme si jednotlivé možnosti představit, protože ze všech těch „udělátek“ může jít v první chvíli kolem.

Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC - 01

Klasická hlava s rotačním kartáčem  

Základním vybavením je standardní široká vysávací hlava. Ta je již opatřena rotačním kartáčem s antistatickou úpravou. Tento kartáč je vhodný k použití na tvrdých podlahách, jako jsou parkety, lino atd. Vyměnit ho můžete za rotační kartáč na koberce.

Není zde klasická hlava bez kartáče, ale na vysávání s rotačním kartáčem si velice rychle zvyknete. Velkou výhodou je, že nedochází k „nasávání“ např. koberců nebo u silnějších vysavačů i podlah (např. nadzvedávání lina). Kartáč skvěle klouže, usnadňuje pohyb a práci a přitom velmi efektivně zachytává prach a nečistoty. Rotační kartáč má v hlavici vlastní motorek a na přední části hlavice jsou i LED diody, které osvětlují vysávaný prostor. Oceníte to např. v temných koutech.

Mopovací hlavice

Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC - 11

Dalším zásadním příslušenstvím je mopovací hlavice se dvěma rotačními vytíracími kartáči opatřenými návleky z mikrovlákna. Tato hlavice disponuje rovněž vlastním motorkem pohánějícím kartáče a je na ní i nádržka na vodu a případně saponát, takže si mop vše dávkuje sám. Stačí v případě potřeby pod kohoutkem doplnit vodu. Díky mopu můžete dočistit a doleštit pevné podlahy v celém bytě.

Další nástavce

Kromě toho nabídne vysavač Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC i škálu pomocných nástavců. Je zde zahnutý štětinový nástavec pro vysávání čalounění a v různých mezerách. Užitečná může být i flexibilní (čili ohýbatelná) hadice, dlouhý štěrbinový nástavec, kombinovaný nástavec se štětinami a delší tyč s kloubem.

Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC - 09

Tyto nástavce využijí spíše velmi pečliví a důkladní uživatelé při opravdu pilném a zevrubném úklidu. Je zde však reálná šance, že u mnoha lidí budou po většinu času spíše zahálet a mají tak význam zejména marketingového lákadla. Pokud však tyto „bonusy“ nebudou na úkor výkonu a kvality zpracování samotného vysavače – jistě si nikdo nebude na jejich přítomnost stěžovat. Tolik místa zas nezaberou.

Sací výkon a efektivita úklidu

A teď k tomu hlavnímu. Jak si vysavač Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC vede, pokud jde o samotný výkon a kvalitu úklidu. Nejdříve se podívejme na vysávací funkce. Díky přítomnosti rotačních kartáčů je vysávání velmi plynulé a komfortní a ani na nejvyšší výkon nedochází ke „vcucávání“ podkladů.

Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC - 10

Je to dané i tím, že vysavač je akumulátorový a sací výkon je kolem 30 kPa. V reálu není sací výkon nijak brutální ani na nejvyšší výkonnostní stupeň. Je však dostačující, aby si za podpory kartáčů poradil s jemným prachem i poměrně hrubými nečistotami. Vůči ucpávání je vysavač překvapivě a příjemně odolný. A nezaznamenal jsem ani větší namotávání vlasů na rotační kartáč, tak jak jej znám třeba u robotických vysavačů.

Celkově lze jeho schopnosti při vysávání hodnotit jako velmi dobré a skvěle se s ním manévruje díky těžišti u ruky. Trochu se ale pronese. Vysavač vás nezklame při běžném úklidu pevných podlah ani koberců s nižším chlupem.

Tři režimy výkonu

U vysavače potěší i fakt, že nabízí tři režimy výkonu sání. Pro základní úklid na pevných a málo znečištěných površích je zde nízký výkon, který ušetří baterii i vaše uši díky tiššímu chodu. Pak je zde vysoký výkon pro dejme tomu „zanedbané“ koberce apod.

A nakonec režim automatický výkon, kdy vysavač na základě detekce znečištění sám volí výkon k optimalizaci spotřeby. Zajímavá možnost a sami uvidíte, zda vám sedne. Že detekce není zcela bezchybná, napovídá už cena vysavače. Přesto jde o zajímavý režim.

Mopovací „výkon“

A jak je na tom mop? Nečekejte, že podlahu vydrhne stejně, jako byste klečeli na zemi v potu tváře s rýžákem. Výhodou je, že přístroj dávkuje vodu velmi šetrně a podlahu zanechává jen lehounce vlhkou. Hodí se tedy i na dřevěné parkety apod. Povrch dokáže docela hezky naleštit a jakžtakž si poradí i s nějakým tím zaschlým znečištěním. Pro průběžný úklid zcela adekvátní, ale určitě ne na drhnutí podlah po malování či rekonstrukci nebo podobné náročné „aplikace“.

Nicméně stále si myslím, že při důkladnějším úklidu je lepší si vzít do ruky klasický mop a tato funkce je u vysavače spíše pro údržovací pravidelný úklid.

Pokud funkci mopu nepotřebujete nebo nechcete, lze si pořídit vysavač bez ní a za výhodnějších podmínek. O 1000 Kč levněji najdete model Lauben Stick Vacuum 2in1 Pet Plus 400BC.

Filtrace

A jak je na tom filtrace? Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC nabízí poměrně standardní vybavení pro tento typ vysavačů. Omyvatelný filtr, HEPA filtr a výstupní filtr. Třífázová filtrace zní papírově dobře, ale v reálu má mezery, a pokud máte např. alergii a velmi vysoké nároky na tento faktor, asi se poohlédněte jinde.

Běžným uživatelům však bude kvalita filtrace stačit.

Trochu nešikovné je vysypávání a nutnost často očišťovat a oplachovat omyvatelný filtr, aby se nezanášel motor a vysavač pracoval efektivně a bez nadměrného hluku. Je to poměrně typický rys u tohoto typu tyčových vysavačů v nižších a středních cenových relacích.

Lepší komfort a účinnost nabízejí spíše velmi drahé modely, takže Lauben si v rámci srovnatelné konkurence nevede ani hůře ani výrazně lépe. Jinými slovy, kvalita odpovídá ceně.

Napájení

Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC využívá moderní baterii Li-ion s kapacitou 2000 mAh. Při plném výkonu odchází baterie poměrně rychle – cca během 15 minut. Na druhou stranu na režim nízkého výkonu dokáže pracovat překvapivě dlouho (i cca 40 minut).

Pokud budete rozumně používat režimy, můžete na jeden zátah obstarat menší až střední byt kolem 40 až 70 m2. Nabíjení je bohužel poměrně pomalé, kolem 4 hodin, takže pracovní přestávky, pokud se baterie přece jen vybije, jsou docela dlouhé.

Celkové zhodnocení recenze

Jak tedy celkově obstál vysavač Lauben Stick Vacuum & Mop 3in1 Pet Deluxe 400BC v našem testu? Dá se říct, že přinejmenším chvalitebně. Za příznivou cenu nabízí funkci vysávání i mopování a žádná z nich není vyloženě „na oko“. Obě jsou funkční, efektivní, použitelné a praktické. Příjemný je i dostatek příslušenství, elegantní design vysavače a vynikající ovladatelnost a ergonomie.

Spíše průměrná je kvalita filtrace, ale taky výdrž baterie či materiálové zpracování. Vše nicméně zcela odpovídá cenové relaci. Obecně lze tento vysavač jistě doporučit pro uživatele s přiměřenými nároky a dá se říct, že nabízí dobrý poměr ceny a výkonu.

Výhody:

 • 3 v 1 – funkce mopování, vysávání a ruční vysavač
 • Tři režimy výkonu sání
 • Přiměřená cena – dobrý poměr cena / výkon
 • Dostatek různého příslušenství – různé nástavce pro různé účely, včetně dvou rotačních kartáčů (na tvrdé podhlahy a koberce)
 • Hezký design
 • Ovladatelnost a ergonomie, včetně možnosti vysávání pod gaučem díky “zlomitelnému” kloubu na tyči vysavače
 • Nezaznamenal jsem větší namotávání vlasů na rotační kartáče

Nevýhody:

 • Křehkost zpracování
 • Výdrž baterie na nejvyšší výkon
 • Průměrná kvalita filtrace
 • Nešikovné vysypávání a nutnost oplachovat častěji omyvatelný filtr
 • Chybí nějaká základna, aby se dal vysavač pořádně postavit ke zdi. Nyní jej můžete pouze opřít nebo položit na zem. Sám nedrží.

Celkové hodnocení: 90% (dobrý produkt)

Fotogalerie

0 Sdílení