Magazín

Orientační cena venkovních žaluzií

Venkovní žaluzie Do oken praží ostré letní slunce. Nábytek i vzduch se rozpalují k nevydržení, není kam uniknout. Tuto nepříjemnou situaci zná spousta lidí a vzhledem k rostoucímu počtu tropických dnů se s ní budeme v budoucnu setkávat častěji a intenzivněji. Je čas zakročit. A tím nemyslíme jen obecný boj s klimatickými změnami, ale v tomto případě především vhodné úpravy a přizpůsobení našich obydlí. Zdaleka nejúčinnější zbraní mohou přitom být, krom důkladné izolace, předokenní žaluzie. Pokud máte okna obrácená zejména na jih či západ, jejich pořízení se rozhodně vyplatí. Ale není to úplně zanedbatelná investice. V dnešním článku se proto podíváme, na jaké náklady se budete muset připravit a jaké jsou orientační ceny venkovních žaluzií.

Pospícháte a chcete znát orientační cenu venkovních žaluzií? Pak vězte, že venkovní žaluzie pro malý dům mohou vyjít na přibližně 50 000 Kč, střední dům až 100 000 Kč a velký rodinný dům i na 150 až 200 tisíc korun. Průměr na jedno okno se může pohybovat od 6 do 20 tisíc Kč.

Výhody venkovních žaluzií

Rolety, zatemňovací závěsy, vnitřní žaluzie. To vše jsou možnosti, jak zastínit okna. A nutno říct, že jsou méně nákladné i podstatně jednodušší na instalaci. Má to však jeden velký háček. Všechny tyto zmíněné možnosti jsou výrazně méně účinné než poctivé venkovní žaluzie. Ty zastaví sluneční paprsky ještě před tím, než se opřou do oken a mnohem efektivněji udržují vnitřní klima.

Rozdíl oproti vnitřním žaluziím či závěsům může být několik stupňů, ale někdy až 10°C.

Tyto žaluzie jsou výhodné i v případě, že používáte klimatizaci. Zajistí, že ji budete moci používat výrazně úsporněji právě díky omezení vstupu horka zvenčí, ale i díky přídavné izolaci oken.

Venkovní žaluzie však nevyužijete jen při boji s horkem. Mohou chránit i před průvanem během větrání, před přílišným světlem z ulice ve večerních a nočních hodinách, před pohledy cizích lidí do vašeho soukromí a i v zimě mohou mít přínos pro vyšší efektivitu vytápění. Venkovní žaluzie jsou však i bezpečnostním prvkem.

Všechny tyto výhody dělají z venkovních žaluzií něco, co by měl chtít mít na svých oknech každý. Je tu de facto jen jediná nevýhoda, která spočívá právě v nákladnosti.

Stínění oken

Jak vybrat venkovní žaluzie?

Než se podíváme na to, na kolik vás mohou venkovní žaluzie přijít, měli bychom se zmínit i o tom, jak fungují a jak je vybrat.

Tvar a velikost lamel

Důležitým faktorem je volba tvaru a průměru lamel žaluzií. Ty jsou obvykle značeny písmenem C, S nebo Z a číslem. Písmeno značí tvar žaluzií. Tvar C je nejlevnější klasikou. Lamely lze naklápět na obě strany a při stažení zaberou minimum místa. Nenabízejí však zcela důkladné „utěsnění“. V tomto směru vynikají lamely tvaru S, které těsní opravdu dokonale – a navíc jsou nehlučné i při nárazech větru. Podobně jsou na tom moderní lamely Z, které mají velmi dobré termoregulační vlastnosti.

Číslo za písmenem pak označuje průměr lamel v mm – obvykle mezi 50 až 90 mm. Zde je směrodatný i rozměr okna.

Způsob ovládání

Zajisté zásadní je i způsob ovládání žaluzií. Ovládání musí být logicky vždy zevnitř, ale může být manuální (na kliku či šňůru) nebo elektronické – buď na tlačítko na zdi, nebo na dálkový ovladač. Druhá možnost je dražší, ale rozhodně elegantnější a pohodlnější. Ani nejsou třeba takové stavební zásahy, jako když je nutné manuální mechanismus dostat dovnitř domu.

Způsob instalace

Dále se musíte rozhodnout, jak budou žaluzie na okně umístěny. Nejelegantnější je montáž pod fasádu, kdy se celé „technické zázemí“ žaluzií skryje do stěny. Avšak to se dělá hlavně u novostaveb, kde už se s žaluziemi počítá. Jinak jde o poměrně značný zásah do zdiva, u některých staveb (zejména bytových domů) nemusí být ani možný.

Tak přicházejí na řadu alternativy v podobě montáže pod krycí plech anebo přiznané, předsazené montáže přímo na fasádu.

Barva a materiál

Dále zajisté budete věnovat pozornost barvě či materiálu žaluzií. V současnosti jsou oblíbené nejen klasické hliníkové, ale i stylové dřevěné žaluzie. Nutno říct, že obecně praktičtější a trvanlivější jsou hliníkové žaluzie. Dřevěné jsou spíše pro fajnšmekry, kteří chtějí ekologické řešení a jsou ochotní akceptovat i jisté nevýhody – včetně náročnější údržby. Barva už pak závisí hlavně na vašem vkusu, ale obvykle se žaluzie barevně sjednocují s fasádou.

Žaluzie

Kolik stojí venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie mohou mít mnoho podob a lze je umístit na nejrůznější okenní a skleněné plochy. Od „standardních“ oken paneláků až po zimní zahrady a terasy rodinných domů, výlohy obchodů atd. Z logiky věci vyplývá, že proměnných je příliš mnoho, než aby bylo možné jasně uvádět cenu venkovních žaluzií předem. Za tímto účelem se provádí kalkulace, které solidní výrobce či prodejce vytvoří nezávazně a zdarma.

U venkovních žaluzií se cena obvykle počítá dle rozměru okna, s jednotkovou cenou za m2 se obvykle nesetkáte. Na ceně se přitom podílí následující zásadní faktory:

  • Rozměr okna
  • Tvar a typ žaluzií
  • Materiál žaluzií
  • Způsob montáže (pod fasádu, na fasádu, pod plech)
  • Způsob ovládání
  • Cena práce

Kromě toho se může cena dále upravovat na základě různých detailů – třeba typu vodicích lišt, varianty úchytů, krycích plechů apod.

Uvádět byť jen orientační ceny je tedy poněkud ošemetné. Dá se říct, že cena za jedno okno o rozměru 2×2 m se může pohybovat od cca 6 tisíc Kč po 15 i 20 tisíc Kč. Rozpětí je tedy poměrně velké.

Pokud chcete žaluziemi opatřit okna běžného bytu, lze počítat s investicí pohybující se řádově v nižších desítkách tisíc. Od cca 20 do 50 tisíc Kč. V závislosti na tom, kolik a jak velkých oken chcete osadit a jak moc „nóbl“ řešení požadujete.

Venkovní žaluzie pro malý rodinný dům mohou vyjít na 50 a více tisíc Kč. Pro středně velký dům s patrem už musíte počítat spíše s náklady pohybující se kolem 100 000 Kč a více. Větší rodinný dům si může vyžádat investici 150 i 200 tisíc Kč. Ale všechny tyto odhady jsou skutečně ryze průměrné a orientační.

Vyplatí se pořízení předokenních žaluzií?

Ze všeho výše uvedeného je patrné, že venkovní žaluzie jsou skvělá, ale nikoli zrovna levná investice. Nevyplatí se přitom hledat jen úplně nejnižší cenové nabídky a snažit se ušetřit každou korunu. Kvalitní žaluzie od dobré firmy mohou mít prodlouženou záruku a vydržet déle než nejlacinější varianta. Tím spíš, že i kvalita montáže se může lišit.

Dále je zde otázka komfortu. Cena elektronických venkovních žaluzií a rolet je i výrazně vyšší než u manuálně ovládané varianty, ale tento moderní systém rozhodně lépe vypadá i funguje. Zajisté budete přemýšlet i o designové stránce.

Investice do venkovních žaluzií se vám hypoteticky může časem vrátit. Zvláště pokud používáte klimatizaci. Částečně však i při vytápění. Především vám však umožní žít v mnohem příjemnějším prostředí, jak po stránce teploty, tak i světla či hluku a soukromí nebo bezpečí.

Poptávka realizace venkovních žaluzií na klíč

Chtěli byste zdarma zkonzultovat realizaci venkovních žaluzií na klíč u vašeho rodinného domu? Zkuste vyplnit poptávku a získejte nejvýhodnější řešení přímo pro vás.

Zaměření zdarma | záruka 2-4 roky | platba hotově či kartou

0 Sdílení