Potraviny

Jak vybrat nejlepší český med z obchodu?

Jak vybrat nejlepší med Med patří mezi nejvíce oceňované a opěvované dary přírody. V jistém smyslu si bezesporu zaslouží nálepku „superpotravina“. Med znali a využívali lidé nejméně už v neolitu, doklady o něm mám ze starého Egypta, antických civilizací i z českého středověku. Kdy ho brtníci, předchůdci včelařů, vybírali z brtí a klátů. Jak je to ale s medem dnes? Jak se používá, jak nám může prospět (nebo uškodit) a především… jak poznat kvalitní, poctivý a čistý med od náhražek, pančovaných medů či průmyslově upravovaných medů? V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší český med z obchodu nebo od včelaře.

Nejlepší české medy na trhu z eshopů

ProduktInfoHodnocení
#1Květový med Včelařství Domovina
Oblíbený produkt
Český slaďoučký med ze včelařské rodinné farmy na okraji Vysočiny.
📌 do 265 Kč / 750 g
⭐ 99 % Číst recenze
#2BrainMax Pure Med
Med vysoké kvality pocházející z CHKO Bílé Karpaty z jednoho z nejčistších míst naší země. Neobsahuje žádné konzervační a jiné chemické látky
📌 do 315 Kč / 950 g
⭐ 97 % Číst recenze
#3Kolomý Med květový lesní
Kvalitní český med z jesenické přírody pokryté lesy. Med je obvykle tmavší barvy a je právem, co do chuti, označován za krále všech medů.
📌 do 255 Kč / 950 g
⭐ 94 %
Číst recenze
#4GRIZLY Květový český med
Skvěle hodnocený český med z eshopu se zdravou výživou Grizly.cz. Je zároveň dostupnou volbou.
📌 do 190 Kč / 720 g
⭐ 92 %
Číst recenze
#5Jesenický med Květový lesní
Medy značky Jesenický med jsou získávány z ekologicky čistých lesů a luk jesenické přírody.
📌 do 250 Kč / 950 g
⭐ 91 %
Číst recenze

Jak vybrat kvalitní český med

Pokud si chcete med dobře vybrat, stojí za to mít v této problematice jistý přehled. Připravili jsme pro vás průvodce, ve kterém se dozvíte o různých druzích medu, jeho zpracování – i o tom, podle jakých znaků poznat kvalitní český med od nekvalitního medu či medu cizího původu, který může obsahovat třeba i nežádoucí stopy u nás zakázaných antibiotik. S výběrem medu vám mohou pomoci i testy a recenze dobrých medů.

Náš tip: Osobně jsme otestovali medy z Včelařství Domovina. Mrkněte na recenzi.

Co je to vlastně med a jak vzniká?

Pravděpodobně každý člověk ví, že med pochází od včel (ale mohou ho v malé míře vyrábět i některé jiné druhy hmyzu). Ale jak přesně vzniká a jakou má úlohu?

Včela / med

Vznik medu začíná tím, že včely sbírají sladké šťávy a nektar z nejrůznějších rostlin. Především jde o nektar z květů, ale taky je to třeba medovice, což je lepkavá hmota nacházející se na povrchu listí, ale i jehličí. Tuto substanci nevytváří samotná rostlina, nýbrž jiný hmyz (např. mšice), který ji zde zanechá. Podle toho, z jakého základu med vychází se i dělí na dvě základní kategorie: květový (nektar) a lesní (medovice, pročež je známý taky jako medovicový). K tomu se ale ještě dostaneme…

Aby vznikl med, musí se tyto sesbírané šťávy smísit s výměšky včelích žláz. Med tedy prochází trávicím ústrojím včel. Včely tekutinu uskladňují do pláství. Zde postupně „dozrává“ – díky odparu vody a specifickým podmínkám se teprve stává medem, jaký známe a využíváme. Včely ho nevyrábějí pro nás, nýbrž jim slouží jako zásoby energeticky mimořádně vydatné stravy na zimu.

Odebírání medu

Odebíráním medu včelám vlastně krademe jídlo od úst, takže bychom si měli tohoto „daru“ přírody o to víc vážit a zacházet s ním s úctou. Ale včelky nezůstanou o hladu. Včelaři nahrazují med cukerným roztokem s podobně vydatnou energetickou hodnotou (byť je chudší na jiné nutrienty). Jsou i situace, kdy je přímo potřeba med odebrat.

Například když se v plástvi objeví tzv. melicitózní (či tzv. cementový). Jde o specifický medovicový med údajně obvykle původem ze smrků či modřínů, který v důsledku vysokého obsahu sacharidu melicitózy velmi rychle krystalizuje. Včelstvu může za jistých okolností i vážně ublížit. Tento med však není žádná výhra ani pro včelaře. Velmi špatně se odebírá a zpracovává.

Další včelí produkty

Kromě medu včely vyrábějí i další cenné produkty. Včelí vosk se používá na výrobu svíček špičkové kvality a pro mnoho jiných účelů. Včely samotné z něj staví své plástve. Na opravu pláství pak používají propolis – směs vosku, pylů, výměšků žláz a pryskyřic. Propolis se používá např. v lidovém léčitelství. Dokonce i včelí jed může prý mít léčivé účinky – např. na revmatická onemocnění.

Nutriční složení medu

Z čeho se med vlastně skládá a jaké makro i mikro živiny obsahuje? Konkrétní složení a poměry živin se vždy liší podle původu a vstupních surovin medu. Základem je však fruktóza a glukóza, každého z nich obsahuje med cca 22 až 45 %. Dále obsahuje menší podíl dalších cukrů, jako je maltóza či sacharóza. Velmi důležitý je obsah vody, který optimálně činí 17 %. Zhruba kolem 5 zbývajících procent pak připadá na mikroživiny, které jsou ovšem velmi důležité.

Med obsahuje enzymy, vitamíny, minerální látky a stopové prvky i další látky. Je bohatý na draslík, vápník, hořčík, jód či fluor nebo zinek. Má v sobě několik druhů cenných kyselin a aminokyseliny. Jsou zde i mnohé vitamíny. C, skupina B, vitamín A, D, E, K i další. Med obsahuje velmi prospěšné flavonoidy či karotenoidy. A tak bychom mohli pokračovat.

Právě mikronutrienty povyšují med nad obyčejné sladidlo či zdroj energie. Nicméně med je skutečně i energeticky velmi hodnotný. 100 g medu má až přes 300 kcal.

Kvalitní med

Jaké jsou přínosy medu pro člověka? Je opravdu zdravý?

Med je velmi často vyzdvihován nad běžný řepný bílý cukr pro své vynikající nutriční hodnoty. Je tedy med skutečně zdravou potravinou?

Med má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Kromě toho, že jde o vydatný a lahodný zdroj energie, působí taky jako antioxidant proti bujení volných radikálů. Pozitivně ovlivňuje nervový systém – pomáhá proti neklidu, stresu i úzkosti. Med podporuje i krevní oběh a zdraví srdce. Údajně má dobrý vliv i na paměť. Pochlubit se může silnými antibakteriálními a dezinfekčními účinky, a dokonce urychluje hojení. Med taky posiluje imunitu a má pozitivní vliv na střevní mikroflóru a zažívání. A našly by se i další benefity.

To ovšem neznamená, že můžeme medu spořádat, kolik chceme. Především jde totiž o vysoce kalorickou potravinu tvořenou především cukry. Med je zdravý, ale rozhodně ne dietní. Pokud místo cukru budete sladit medem – pravděpodobně to bude pro váš organismus lepší. Pokud slazení k tomu navíc obecně omezíte, uděláte ještě lépe. Zvláště máte-li problémy s nadváhou či rovnou obezitou. Med je tedy zdravý, ale rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe. Spíše naopak.

Jak využít med v kuchyni?

Med lze téměř univerzálně využít jako sladidlo místo cukru. Můžete si s ním osladit čaj (u kávy už je to spíše na pováženou), ale taky ho dát do koláče či buchet. Dá se jen tak namazat na chléb s máslem či nakapat na palačinky, lívance, vafle nebo jiné podobné pečivo. Použít ho lze i do omáček a dresingů, na glazury na maso, ba i do salátů.

Med můžete bohatě využít v nejrůznějších kaších, s ovesnými vločkami či jinou obilovinou, jogurtem, mlékem, tvarohem apod., což může být vynikající snídaně. Lze z něj dělat krémové náplně i sladké pomazánky. Med má mnohem komplexnější, bohatší a ušlechtilejší chuť než cukr.

Med jako lék

Med lze používat vnitřně i zevně jako léčivý prostředek či součást léčivého prostředku. Nejjednodušší je např. čaj oslazený medem při nachlazeních apod. Velmi známá je směs medu a cibule na kašel a bolest v krku. Med lze dokonce přikládat na rány (na obvaze či gáze) pro urychlení hojení a prevenci infekcí či zánětů.

Med lze pravidelně (v malém množství) konzumovat coby součást prevence a posílení imunity, podporu střevní mikroflóry, zdraví srdce i mozku a nervové soustavy apod.

Jaké existují druhy medu?

Medy se rozdělují podle toho, z jakých surovin či spíše zdrojů pocházejí. Základní dělení medů má tři kategorie: lesní (medovicový) med, květový med a smíšený med, který obsahuje květové i medovicové složky.

Květový med bývá typicky světlejší. Často se dále specifikuje, z kterých květů med převážně pochází. A tak se setkáte s medem řepkovým, akátovým, lipovým, lučním a dalšími.  Každý má odlišné vlastnosti a chuť. Mezi nejoblíbenější patří právě lipové a luční medy.

Medovicové lesní medy jsou typicky tmavší. Déle vydrží v tekutém stavu a mají obvykle velmi výraznou až pikantní a méně sladkou chuť. Rovněž mají vyšší obsah minerálních látek. I zde se můžete setkat s dalšími specifikacemi – např. na smrkový med apod.

Někteří lidé považují tmavší (lesní) medy za obecně kvalitnější či hodnotnější. Je to však spíše mýtus. Světlé květové medy jsou totiž stravitelnější (nejen pro lidi, ale i včely samotné). Proto i lépe vstřebáte obsažené cenné živiny a látky.

Často se taky uvádí, že jednotlivé medy mají různé účinky a hodí se pro různé použití. Např. lesní medy mohou být vhodnější pro starší osoby, na podporu dýchacích cest či jako protizánětlivý činitel. Květový med je zas vhodnější pro děti, na podporu imunity a rychlé doplnění energie.

Je libo pastovaný med?

Zajímavou možností je i český pastovaný med. Vyrábí se pozvolným mícháním (nic navíc se do něj nepřidává), čímž získá máslovitou, krémovou konzistenci. Výhodou je, že nekrystalizuje a skvěle se roztírá. Ideální volba, pokud si med např. mažete na chleba.

Trvanlivost a skladování medu

Med je specifický tím, že (jde-li o kvalitní med) je jeho trvanlivost prakticky neomezená. Vydržet může takřka navždy. Časem však zkrystalizuje. Jde o přirozenou vlastnost. Krystalizace nastupuje za různě dlouhou dobu. U světlých květových medů dříve než u tmavých lesních.

Pozor na věčně tekutý med!

Nicméně med, který vůbec nekrystalizuje a zůstává tekutý – je nanejvýš podezřelý. Takové můžete někdy koupit v supermarketech. Krystalizaci zabraňují přidané látky či postupy (zahřívání), které mohou med do značné míry znehodnotit (výjimkou je pastovaný med, který má stálou pastovou konzistenci, ale není o nic ochuzený ani „obohacený“). Hledejte pouze 100% med bez pasterizace, filtrace či jiných postupů.

Jak uchovat med?

Med byste měli uchovávat v chladném, temném prostředí. Ideální je spotřebovat ho do 2-4 let, aby si zachoval co nejvíc cenných látek. Zcukernatělý med můžete rozpustit ve vodní lázni do 45°C. Rozpouštění v mikrovlnce, ale třeba i přidání medu do horkého čaje, ničí cenné látky.

Proč zvolit český med a jak poznat kvalitní med?

  • České medy od včelařů krystalizují/cukernatí (tedy jsou čisté a poctivé), neobsahují rezidua antibiotik, které včelaři v některých zemích smí používat a používají.
  • Český med je známkou kvality a nejlepší je získávat jej přímo od včelaře. Pokud med kupujete v obchodě, dobře si přečtěte složení a původ (pouze ČR).
  • Při ochutnání kvalitní med lehce škrábe v krku (podobně jako kvalitní olivový olej) a má intenzivní chuť.
  • Kvalitní med je hustý, táhne se, je čirý. Má konzistentní barvu v celém objemu. Neobsahuje kaly ani nečistoty.
  • Nekvalitní medy mohou být pančované cukrem. Lze to poznat, když dáte lžičku medu do vody. Čistý med bude držet více pohromadě a mnohem hůře se rozpouštět než med říznutý cukrem.
  • Zajímavou možností je i test hořlavosti. Čistý, pravý med totiž hoří.
  • Kvalitní med poznáte i podle ceny. Podezřele nízká cena může být známkou toho, že med nebude úplně košer.
  • Kvalitu pomohou odhalit i recenze a testy medů. Najdete je např. na webu Potravinynapranyri.cz i na jiných webech.

Ceny kvalitních medů

Kolik stojí kvalitní český med? Připravte se na to, že za poctivou kvalitu přece jen musíte něco zaplatit.

Medy do 200 Kč

Při ceně pod cca 200 Kč za kg je na místě zpozornět. Ne nezbytně musí být levnější medy nekvalitní, ale měli byste koupit lépe zvážit, dobře si prohlédnout etiketu, barvu a konzistenci medu ve sklenici.

Medy do 300 Kč

Mezi dvěma a třemi sty za kg pořídíte velký sortiment kvalitních českých medů. Jde o poměrně běžnou relaci. Neznamená to ale, že máte zcela ztratit ostražitost. Cena není zárukou kvality.

Medy nad 300 Kč

Velmi kvalitní či speciální medy. Poctivý původ a zpracování by měl být samozřejmostí – bohužel, nemusí být. Opět buďte obezřetní a kupujte med z ověřených zdrojů.

ProduktInfoHodnocení
#1Květový med Včelařství Domovina
Oblíbený produkt
Český slaďoučký med ze včelařské rodinné farmy na okraji Vysočiny.
📌 do 265 Kč / 750 g
⭐ 99 % Číst recenze
#2BrainMax Pure Med
Med vysoké kvality pocházející z CHKO Bílé Karpaty z jednoho z nejčistších míst naší země. Neobsahuje žádné konzervační a jiné chemické látky
📌 do 315 Kč / 950 g
⭐ 97 % Číst recenze
#3Kolomý Med květový lesní
Kvalitní český med z jesenické přírody pokryté lesy. Med je obvykle tmavší barvy a je právem, co do chuti, označován za krále všech medů.
📌 do 255 Kč / 950 g
⭐ 94 %
Číst recenze
#4GRIZLY Květový český med
Skvěle hodnocený český med z eshopu se zdravou výživou Grizly.cz. Je zároveň dostupnou volbou.
📌 do 190 Kč / 720 g
⭐ 92 %
Číst recenze
#5Jesenický med Květový lesní
Medy značky Jesenický med jsou získávány z ekologicky čistých lesů a luk jesenické přírody.
📌 do 250 Kč / 950 g
⭐ 91 %
Číst recenze
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce