Pro děti

Nejlepší první náušnice pro miminko: TOP 6 produktů

Jak vybrat první náušnice pro miminko / dítě Propichování uší a první náušnice. V naší zemi se tato procedura tradičně týká již miminek ve velmi raném věku. V našem článku se dozvíte, kdy je vhodné tento zákrok podniknout a jak by měl proběhnout, aby rizika bolestivosti či následné infekce byla co nejnižší. Především se však zaměříme na to, jak vybrat nejlepší první náušnice pro miminko.

Víte, jakou by měly mít barvu, jaké materiály jsou nejoblíbenější a nejvhodnější, jaké tvary jsou momentálně nejvíce v módě anebo jaké zapínání je nejpraktičtější? To vše se v našem průvodci dozvíte. Máme pro vás i žebříček náušnic a pomoci s výběrem vám mohou i uživatelské recenze prvních náušnic pro miminko.

Nejlepší první náušnice pro miminko na trhu

Pro vaši inspiraci…

ProduktInfoHodnocení
#1Dětské náušnice Danfil kytičky C2744
✔️ z růžového zlata s kamínky Pink
✔️ zapínání balónek
✔️ v prodeji také z bílého a žlutého zlata
✔️ vyrobeny z růžového 14k zlata
✔️ český výrobek
📌 od 2615 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Dětské náušnice Danfil C1537
✔️ ze žlutého zlata s kamínkem White
✔️ provedení také v bílém a růžovém zlatě
✔️ zapínání balónek
✔️ vyrobeny z růžového 14k zlata
✔️ osázené bílými kamínky
📌 od 3490 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Dětské náušnice Danfil C1537
✔️ z růžového zlata s kamínky White
✔️ zapínání balónek
✔️ také v bílém a růžovém zlatě
✔️ nejvhodnější pro holčičky od 6 měsíců
✔️ český výrobek
📌 od 3490 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Dětské perlové náušnice Danfil C2392
✔️ ze žlutého zlata
✔️ zapínání brizura
✔️ ve tvaru kapky
✔️ vyrobeny z žlutého 14k zlata
✔️ osázené pravými říčními perlami
📌 od 2765 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5Dětské náušnice Danfil berušky C2008
✔️ ze žlutého zlata s kamínky Ruby Dark
✔️ zapínání balónek
✔️ ve tvaru berušky
✔️ vyrobeny z žlutého 14k zlata
✔️ osázené červenými kamínky
📌 od 5590 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#6Dívčí náušnice z růžového zlata kytičky
✔️ ve tvaru kytiček vyrobené z růžového 14k zlata
✔️ ozdobené bílými zirkony
✔️ speciální dětské zapínání
✔️ vyrábeno ručně v ateliéru KLENOTA v srdci staré Prahy
📌 od 4400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze

Jak vybrat první náušnice pro miminko?

Na co se zaměřit při výběru prvních náušnic pro dítě? Důležité je především zvolit správný věk i postup propichování uší. Při volbě samotných náušnic hraje roli tvar, vzor, osazení kamínky, barva i zapínání, materiál a samozřejmě cena.

Kdy je správná doba na propíchnutí uší?

Zvyky se v tomto ohledu v průběhu času měnily a nebylo výjimkou, že se dětem propichovali uši už v porodnici. Dnes se od tohoto trendu ustupuje a s propichováním se vyčkává déle. Většina zdrojů uvádí obdobná doporučení – propíchnutí uší je vhodné nechat po cca 3. měsíci věku. Optimální je pak tuto proceduru odbýt mezi 3-6. měsícem věku.

Důvodem je již vyzrálejší imunitní systém, a tím nižší rizika komplikací, menší zátěž pro organismus. Vhodné je propichování ponechat až po aplikaci hexavakcíny, která obsahuje i očkování proti tetanu. To však neznamená, že máte hned po „včeličce“ utíkat ještě na nástřel oušek. Dejte dítěti alespoň týden či dva čas. Před nástřelem by pak dítě mělo být zcela zdravé.

První nášnice pro miminko

Samozřejmě je možnost tato doporučení ignorovat a spousta rodičů tak činí. Riziko komplikací, zejména vážnějších, naštěstí není extrémně vysoké. Záleží tedy na vás, jak moc chcete novorozené dítě zatěžovat invazivními zákroky.

S propichováním však není ani na místě příliš váhat. Proto ona doporučená horní hranice kolem 6. měsíců. Dítě se postupně stává silnějším, pohyblivějším. Zákroku se bude schopné více a zuřivěji bránit a může ho i hůře (psychicky) snášet, protože nervová soustava už je rozvinutější a dítě více vnímá, co se s ním děje. Zrovna tak si může následné ranky více všímat – škrábání a mnutí hojení jistě nepomůže. S věkem samozřejmě tyto komplikace nabývají na síle.

Jaké metody propíchnutí lze zvolit?

V zásadě se dnes používají dvě metody propichování uší. První spočívá v klasickém propíchnutí jehlou. Tato metoda je zdlouhavější, náročnější a o poznání bolestivější. V současnosti už tedy převažuje druhá metoda spočívající v použití speciální nastřelovací pistole.

Nastřelovací pistole obsahuje speciální náušnici s oddělenou přední a zadní částí. Přiložením na ucho a stisknutím dojde tlakem k odkrvení ucha. Díky tomu je následná rána méně bolestivá a méně krvácí. Při průstřelu lalůčku dojde k propojení náušnic.

Všechny nástroje, a zejména samotná náušnice, musejí být sterilní a z vhodných materiálů. Před nástřelem je lalůčky třeba potřít dezinfekcí a lihovým fixem zaměřit bod vpichu. Dbejte zejména na to, aby byl na lalůčcích na stejných místech – tedy symetricky. Neměl by být taky příliš blízko spodního okraje lalůčku. Dodržte odstup aspoň cca 3-5 mm.

Vpich musejí provádět minimálně dvě osoby. Jedna manipuluje se samotnou pistolí, druhá fixuje dítěti hlavu v pevné poloze a zároveň se snaží ho rozptýlit. Mluvením, hračkou atd.

Jak by měly vypadat první náušnice?

První náušnice jsou ty přímo nastřelené pistolí při zákroku. Doporučuje se ponechat tyto náušnice dítěti alespoň cca měsíc nebo měsíc a půl. Horní hranicí je cca 5 měsíců. Poté je možné nahradit je náušnicemi dle libosti. První náušnice obvykle bývají z hygienického, netečného chirurgického kovu, který omezí rizika vzniku komplikací.

Existují ale i další možnosti. Například titan, který je zcela nealergenní anebo i moderní varianta v podobě bioplastu, který má rovněž velmi dobré vlastnosti a navíc je lehoučký. U dalších dětských náušnic už je samozřejmě možností více a budeme se jim věnovat níže.

Možná rizika nastřelení náušnic

Nastřelování náušnic u velmi malých dětí je rozšířenou praxí v mnoha zemích. Jde o relikt starých tradic s náboženským či rituálním kontextem. V dnešní době tento význam odpadá, důvody pro propichování uší jsou čistě estetické.

Zejména v západních zemích existují hnutí a názorové proudy, které považují tuto praxi za otřesnou a hraničící se zneužíváním a bezdůvodným fyzickým týráním dětí. Existují i snahy o omezení této praxe zákonem. Zatím nepříliš úspěšné.

V ČR je propichování uší u dětí běžné a víceméně kulturně přijímané. Rodiče se mohou rozhodnout dle vlastního svědomí. K tomu však patří i znalost možných rizik.

Kromě bolesti a krvácení při samotném zákroku, je zde vždy riziko zanesení infekce a rozvoje komplikací. Častým jevem je zarudnutí, otok, svědění, bolestivost a citlivost. Poměrně mírné příznaky a obtíže mohou přerůst ve vážné komplikace, které obvykle způsobují bakterie stafylokok či pseudomonas. Ve světě je četnost výskytu takových obtíží při nástřelu náušnic u dětí mezi 10-30 %.

Vzácnější je riziko rozvoje hepatitidy B či C, nebo dokonce přenosu viru HIV (což se ovšem typicky pojí s velmi nehygienickými podmínkami). Vyskytnout se však dále může absces, který může být nutné chirurgicky odstranit, či alergická reakce – její riziko lze omezit právě volbou co nejlépe snášeného kovu (viz výše).

Vzhledem k těmto faktům, důrazně doporučujeme neprovádět propichování uší v domácích nebo jiných pochybných podmínkách, nýbrž svěřit zákrok do rukou pediatra, potažmo profesionálního a kvalitního kosmetického salónu.

Náušnice pro dítě
Nabídka náušnic pro dítě od Danfil.cz

Materiály náušnic pro miminka

S jakými materiály se lze setkat u náušnic pro miminka a děti? Výše jsme již zmínili, že výbornou volbu pro nastřelované náušnice představuje např. chirurgická ocel. Jsou však samozřejmě i další možnosti a dobře snášené kovy. Na nealergické a šetrné vlastnosti bychom samozřejmě měli dbát i u všech následujících dětských náušnic.

V současnosti – ve shodě s tradicí – se velké oblibě těší zlato. Nejčastěji se používá 14karátové zlato a moderní trendy více nahrávají použití tzv. bílého zlata před klasickým „žlutým“. V tomto případě jde ovšem čistě o estetickou volbu. Obě varianty zlata jsou prakticky zcela netečné a perfektně snášené. Jde o zřejmě nejjistější volbu a nejšetrnější kov.

Stříbrné náušnice jsou rovněž oblíbené. Obvykle se používá stříbro vysoké ryzosti 925/1000 čili tzv. sterlingové stříbro s 92,5procentním obsahem ryzího stříbra a příměsí (často jde o měď). Stříbro však oproti zlatu může výrazně častěji vyvolávat alergické reakce. Typicky se tedy ještě potahuje svrchní vrstvou rhodia.

U různých levnějších kovových a slitinových náušnic je třeba opatrnosti, protože nemáte záruku šetrnosti a nealergických vlastností. Nejproblematičtějším kovem je nikl, který se může objevit jako součást slitin i se vzácnými kovy, např. stříbrem.

Barvy náušnic pro miminka

Jakou barvu náušnic pro miminko vybrat? Jde samozřejmě především o věc osobního vkusu – konkrétně vkusu rodičů. Zvolit můžete přirozenou barvu kovu, ať už jde o zlato či stříbro.

V současnosti jsou ale módní a trendy i další barevné odstíny. Zejména velmi jemné a decentní odstíny krémově růžové, fialové či světle modré. Rodiče mohou odstín volit i dle barevné typologie nebo třeba podle znamení. Např. fialovou pro vodnáře, modrou pro panny či ryby, zelenou pro kozorohy či býky, růžovou pro váhy, červenou pro berany či štíry atd.

Kamínky, ornamenty, tvar

Velmi důležitá je samozřejmě i volba tvaru a vzory a třeba i osazení drahými kamínky. K nejoblíbenějším vzorům patří kytičky, motýlci, berušky, ale třeba i tlapky, koníci, želvičky, hvězdičky,…

Další možností jsou abstraktnější nebo decentnější a jednodušší elegantní motivy. Např. kroužky a kuličky nebo jiné geometrické tvary. Tvar by však měl být vždy zaoblený a bezpečný, bez výstupků, které by mohly způsobit zranění nebo se zachytávat za části oblečení apod. Pokud jde o kamínky, nejčastěji se setkáte se zirkonem, ale třeba i rubíny, opálem atd.

Způsoby zapínání

Z hlediska spíše praktického než estetického je zásadní volba zapínání náušnic. Existuje více systémů, ale ne každý musí být vhodná pro raný věk.

Pro zcela první náušnice představuje skvělou a osvědčenou volbu zapínání na brizuru, kdy se háček vsunuje do očka. Zapínání je zepředu a je velmi bezpečné, spolehlivé a pohodlné pro manipulaci. Riziko ztráty je velmi malé. Toto řešení je nejoblíbenější volbou až do školního věku.

Pro první náušnice může být taky volbou zapínání na puzetu či balónek. Puzeta se dobře nasazuje, protože zapadne do násady náušnice. Snadněji se však při zachycení uvolní a náušnice vypadne. Riziko ztráty je tedy vyšší, ale malý odpor zas minimalizuje riziko poranění. Druhá varianta na balónek či šroubek je podobná, ale koncovku je třeba našroubovat. Drží potom velmi pevně. Nasazování je však zdlouhavější.

Zapínání na klapku je další varianta, velmi estetická a spolehlivá, na druhou stranu se obecně doporučuje až pro děti školního věku, tedy nikoli jako první náušnice pro miminko.

Cena prvních náušnic pro miminko

Na kolik vás vyjdou kvalitní první náušnice pro děti?

Náušnice do 500 Kč

Většinou jde o úplně první náušnice, které se vkládají do uší při nastřelování – jejich cena je v řádu stovek korun (obvykle v ceně nastřelení). Jsou však jen dočasné, na několik týdnů.

Náušnice do 3000 Kč

V této ceně najdete velký výběr pěkných náušnic pro dlouhodobé použití. Mohou být zlaté, stříbrné, ocelové – s kamínkem i bez. V této relaci si vybere většina rodičů.

Náušnice nad 3000 Kč

Exkluzivnější náušnice pro náročnější rodiče. Špičkové zpracování a luxusní materiály.

Kde koupit první náušnice pro miminko?

Velmi kvalitní náušnice nabízejí například tito výrobci a e-shopy…

  • Danfil.czŠperkařská společnost, která nabízí vysoce kvalitní výrobky vlastní značky. Vynikající řemeslná úroveň. Spíše vyšší ceny.
  • Klenota.czPoměrně známý český výrobce a prodejce šperků a klenotů. Jde o relativně mladou, ale osvědčenou společnost.
  • Olivie.czTento e-shop se zaměřuje na kvalitní stříbrné šperky, včetně dětských náušnic. Velký výběr i dostupnějších variant.
ProduktInfoHodnocení
#1Dětské náušnice Danfil kytičky C2744
✔️ z růžového zlata s kamínky Pink
✔️ zapínání balónek
✔️ v prodeji také z bílého a žlutého zlata
✔️ vyrobeny z růžového 14k zlata
✔️ český výrobek
📌 od 2615 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Dětské náušnice Danfil C1537
✔️ ze žlutého zlata s kamínkem White
✔️ provedení také v bílém a růžovém zlatě
✔️ zapínání balónek
✔️ vyrobeny z růžového 14k zlata
✔️ osázené bílými kamínky
📌 od 3490 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Dětské náušnice Danfil C1537
✔️ z růžového zlata s kamínky White
✔️ zapínání balónek
✔️ také v bílém a růžovém zlatě
✔️ nejvhodnější pro holčičky od 6 měsíců
✔️ český výrobek
📌 od 3490 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Dětské perlové náušnice Danfil C2392
✔️ ze žlutého zlata
✔️ zapínání brizura
✔️ ve tvaru kapky
✔️ vyrobeny z žlutého 14k zlata
✔️ osázené pravými říčními perlami
📌 od 2765 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5Dětské náušnice Danfil berušky C2008
✔️ ze žlutého zlata s kamínky Ruby Dark
✔️ zapínání balónek
✔️ ve tvaru berušky
✔️ vyrobeny z žlutého 14k zlata
✔️ osázené červenými kamínky
📌 od 5590 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#6Dívčí náušnice z růžového zlata kytičky
✔️ ve tvaru kytiček vyrobené z růžového 14k zlata
✔️ ozdobené bílými zirkony
✔️ speciální dětské zapínání
✔️ vyrábeno ručně v ateliéru KLENOTA v srdci staré Prahy
📌 od 4400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
0 Sdílení