Uncategorized

Test 6 nejlepších chemických WC: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší chemické WC

Potřebujete alternativně vyřešit chybějící toaletu a sháníte co nejlepší chemické WC? Pak se začtěte do našeho návodu a snad najdete odpovědi, které hledáte. Pokud máte o těchto zařízeních zatím jen zcela mlhavou nebo nulovou představu, seznámíte se se základními principy fungování a zjistíte, kdy a kde se použití chemického WC vyplatí. Taky ale zjistíte, jaká jsou úskalí tohoto řešení.

Chemická WC jsou praktická zařízení, která umožňují vykonávat základní lidské potřeby i v místech nebo za okolností, které vylučují použití standardní toalety. Jedny z prvních záchodů tohoto typu se začaly objevovat v letadlech. Princip chemického fungování byl ale poněkud odlišný od moderních WC, o nichž se budeme bavit v našem průvodci.

Výběr optimální chemické toalety byste neměli uspěchat. Je třeba zvážit všechny faktory, okolnosti a možnosti. Roli bude jistě hrát i finanční stránka, ale důrazně nedoporučujeme řídit se v této záležitosti jen podle nejnižších cen. O kvalitě konkrétních modelů se můžete dozvědět mnohé z uživatelských recenzí chemických WC na internetu, ale taky z různých nezávislých testů apod.

Nejlepší chemické WC na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Thetford Porta Potti Qube 365

 Nejoblíbenější 
Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 21 l
Splachovací nádrž: 15 l


[usr 5 text="true" tooltip="true"]1769 Kč Číst recenze
#2Thetford Porta Potti Qube 165

 Více jak 95% spokojenost 
Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 21 l
Splachovací nádrž: 15 l


[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1429 Kč Číst recenze
#3Thetford Porta Potti Excellence Excellence

 Luxusní 
Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 21 l
Splachovací nádrž: 15 l


[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3109 Kč Číst recenze
#4Campingaz 20L Portable Toilet


Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 20 l
Splachovací nádrž: 16 l


[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1999 Kč Číst recenze
#5VETRO-PLUS Toaleta VTP 50CHH001200


Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 20 l
Splachovací nádrž: 12 l


[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1799 Kč Číst recenze
#6Rulyt 12/20 L

Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 20 l
Splachovací nádrž: 12 l


[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1530 Kč Číst recenze

Jak vybrat chemické WC

Jaké koupit chemické WC, aby dobře sloužilo svému účelu na místě nebo místech, kde to bude potřeba? V první řadě je nutné rozhodnout se pro správný typ tohoto zařízení. S oběma základními variantami vás níže seznámíme. Taky byste měli zvážit další parametry – ať už je to velikost odpadní nádoby, rozměry samotného WC, komfort, vybavení apod. Důležitou roli může hrát i dostupnost náhradních dílů.

Ke konci našeho návodu vám představíme nejznámější výrobce spolehlivých chemických toalet a dozvíte se taky, v jakých cenových relacích se tato užitečná zařízení pohybují.

Jak to vlastně funguje?

Abyste si mohli dobře vybrat, je třeba mít alespoň základní představu, jak takové chemické WC funguje. Nebojte se, nebudeme vás zatěžovat technickými podrobnostmi a vezmeme to velmi jednoduše…

Chemické toalety tvoří dvě základní části. Spodní část je odpadní zásobník. Do této nádoby je třeba nalít vodu a umístit speciální chemickou kazetu – a to v určitém poměru. Chemické procesy rozloží „odpad“ na tekutinu, kterou po určitém čase snadno vylejete. Do vyprázdněného a vymytého zásobníku pak zase umístíte chemický prostředek a vodu – a tak stále dokola. Horní část WC obsahuje zásobník na vodu. Ta je určena ke splachování.

Základní typy chemických WC

Při výběru chemického WC je volba správného typu zcela zásadní pro úspěšné a efektivní použití. V podstatě existují dvě varianty. Každá má svá pro i proti.

Pevné, zabudované chemické WC

Tato varianta má je už z principu bližší klasické toaletě. Umísťuje se napevno a výhodou je podstatně větší komfort při vyprazdňování odpadu. Toto WC se obvykle napojuje na odpad. Pokud hledáte statické provedení a máte pro něj prostor, kde bude možné připojit zařízení k odpadu, bude tento typ nejspíš výhodnější.

Jsou tu ale i nevýhody. Zabudované WC už je složitější zařízení s náročnější instalací a vyšší pořizovací cenou. Bývá opatřeno elektronikou a kontrolkami, které zabrání nesprávnému použití – například spláchnutí v případě, že byl vysunut odpadní zásobník. Komplikovanější bývají i opravy. Na druhou stranu, pravidelná údržba je snazší.

Přenosné chemické WC

Přenosné toalety jsou velmi jednoduchá zařízení. Jejich zásadní výhodou je vysoká mobilita a možnost „operativního“ použití za různých okolností a podmínek. Jde o ucelený nástroj s integrovanou nádobou na odpad i vodu ke splachování a není potřeba jej k ničemu připojovat. S tím ale souvisí i nevýhody.

Přenosná WC jsou náročnější na pravidelnou údržbu, která je plně manuální. Je nutné doplňovat vodu do zásobníku na splachování a taky ručně vynášet plný zásobník. Objem je v obou případech navíc zpravidla menší než u zabudovaných modelů. Na druhou stranu potěší nízká cena a nižší náchylnost k poruchám vzhledem k mechanické činnosti.

Použití chemického WC. Kde a kdy?

K čemu vlastně mohou chemická WC sloužit? Používají se například na stavbách, velmi oblíbená jsou v karavanech a obytných vozech, mohou taky dobře posloužit v rekreačních objektech – zejména v takových, která majitelé navštěvují jen sporadicky. Zřízení a udržování klasické toalety by mohlo být v těchto stavbách problematické.

Chemická WC mohou posloužit i osobám se sníženou pohyblivostí. Například seniorům nebo tělesně postiženým osobám.

Do karavanů, obytných vozů, na chaty, chalupy apod. lidé obvykle volí chemickou toaletu určenou pro pevnou instalaci. Naopak například na stavby nebo pro zmíněné osoby se sníženou hybností bude typickou volbou mobilní varianta.

Chemická WC a toaletní papír

Chemické záchody mají určité specifikum – příliš dobře si neporadí s klasickým toaletním papírem a není doporučeno jej na těchto zařízeních používat. Tento problém lze vyřešit v zásadě dvěma způsoby.

Jednou z možností je kupovat speciální toaletní papír, který se snadno rozkládá a je pro chemické toalety vhodný. Nevýhodou je vyšší cena takového papíru. Druhou možností je používat normální toaletní papír, ale umístit k záchodu nádobu nebo koš a po použití zde papír vyhodit.

Druhá varianta vypadá na první pohled velmi nevábně a nehygienicky, ale při pravidelném vynášení nádoby s papírem, je možné si na toto řešení zvyknout. V některých zemích je takové řešení běžné i na domácích toaletách kvůli specifikům odpadního systému.

Objem odpadní a splachovací nádoby

Jak jsou na tom chemická WC s kapacitou dvou základních zásobníků? Takřka vždy platí, že nádrž na odpad je objemnější než nádrž na vodu určenou ke splachování. Ta druhá jmenovaná mívá obvykle okolo 15 až 18 l (ale najdou se i modely s větším nebo menším objemem).

Odpadní zásobník většinou poskytuje kapacitu okolo 20 l. Obecně platí, že u přenosných variant chemických WC je kapacita (obou nádrží) menší než u pevně instalovaných modelů.

Výška

Výška toalety je zásadní pro komfort při používání. Oblíbené jsou zejména modely vysoké okolo 41 cm. Prostorově velmi úsporné chemické toalety ale mohou mít i pouze okolo 38 cm, stejně tak existují i modely vysoké 50 cm nebo více.

Hloubka a šířka

I hloubka samozřejmě ovlivní pohodlí při používání. U chemických WC je značně různorodá – od cca 42 cm až po 60 a více cm. Šířka se potom pohybuje v rozmezí cca 35 až 45 cm. WC vybírejte podle prostorových možností, ale komfort použití by měl hrát rovněž důležitou roli.

Hmotnost

Tento faktor je důležitý zejména u přenosných modelů, u kterých pochopitelně očekáváme co nejvyšší mobilitu. U většiny současných přenosných modelů je hmotnost na dobré úrovni a pohybuje se okolo 5 kg, což je pro přenášení poměrně komfortní. Pokud byste narazili na výrazně těžší model, zvažte, zda bude při používání skutečně praktický.

Nosnost

Velmi důležitý údaj. Rozhodně je rozumné volit model s dostatečnou rezervou. Některé modely deklarují nosnost 110 kg – na první pohled se to může zdát být dost, ale jde o minimální hodnotu. Kvalitní a odolně zpracované modely nabízejí velkou rezervu a nosnost může být 200 a více kg.

Systém splachování

Splachovací systém bývá obvykle manuální, mechanický a založený na jednom ze dvou nejběžnějších principů. První možností je použití speciální „harmoniky“, která funguje jako dmychadlo, které vyhání vodu z nádrže. Toto řešení je levnější, ale méně komfortní a taky náchylnější k poškození. Kvalitnější modely už používají odolnější a komfortnější pístový systém.

Dostupnost náhradních dílů

Před pořízením chemického WC se ujistěte, že výrobce nabízí dostupný servis a náhradní díly nebo příslušenství. Důrazně nedoporučujeme pořizovat atypické modely WC od málo známých značek. Právě u chemických WC se může taková koupě silně nevyplatit.

Ceny chemických WC

Chemická WC nepatří ke kdovíjak drahým zařízením – zejména vezmeme-li v potaz, jak nutnou funkci zastávají. Přesto není vůbec rozumné vybírat tuto pomůcku na základě nejnižší ceny. Pořízení kvalitního modelu se vám vyplatí na komfortu, funkčnosti i životnosti.

Chemická WC do 1000 Kč

Do tisíce korun lze pořídit pouze ty nejlevnější přenosné modely. Často nejde ani o chemická WC v pravém slova smyslu, ale pouze o nádoby na odpad ve tvaru WC. Doporučujeme se této kategorii vyhnout.

Chemická WC do 3000 Kč

Tato cenová kategorie je naopak poměrně značně oblíbená a najdete v ní většinu nejprodávanějších modelů od spolehlivých výrobců, jako je například Thetford nebo Campingaz. V této ceně ale najdete zpravidla přenosné modely toalet. Pokud budete chtít WC pro pevné umístění, budete zřejmě muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy.

Chemická WC nad 3000 Kč

V této ceně můžete najít buď velmi propracované a kvalitní modely přenosných chemických toalet, anebo toalety pro zabudování a statické umístění. Kvalitnější WC tohoto typu jsou však k dostání spíše za vyšší ceny – cca od 5000 Kč nahoru. Zejména v případě, že půjde o toaletu používanou často a více lidmi, neměli byste se bát větší investice.

Nejlepší značky chemických WC

Přenosná toaleta značky Thetford
Přenosná toaleta značky Thetford
Při pořizování chemického WC je vhodné zaměřit se na dobře známé a oblíbené značky. Nejen kvůli ověřené kvalitě a spolehlivosti samotných výrobků, ale taky kvůli lepší dostupnosti náhradních dílů, servisu a podobně. Takže, které značky jsou zárukou dobrého nákupu?

  • Thetford – Vůbec nejoblíbenější značka, která nabízí i bezkonkurenčně největší sortiment modelů. Vybírat můžete z více než tří desítek různých druhů chemických WC. Thetford je ověřená americká společnost a její výrobky se těší špičkovému hodnocení v testech chemických WC a v uživatelských recenzích. Nejlevnější modely přitom pořídíte už za něco málo přes 1000 Kč.
  • Campingaz – Tato značka nabízí v současnosti 4 modely dobře hodnocených a poměrně oblíbených chemických toalet v ceně okolo 2 až 3 tisíc korun. Jde o rozumnou volbu za slušné peníze.
  • Rulyt – Oblíbená chemická toaleta Rulyt nabízí 20l odpadní nádrž a 12l nádrž na vodu. Jde o přenosné WC s docela komfortními rozměry a dobrým uživatelským hodnocením. Rozhodně stojí za zvážení.
  • Dometic – Značka nabízí několik modelů přenosných i pevně zabudovaných WC. Ceny jsou ovšem poněkud vyšší.
  • Fiamma – Firma Fiamma má v repertoáru pár modelů přenosných záchodů, které stojí za to vzít v potaz při výběru a srovnávání.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký proces využívají chemická WC k rozkladu odpadu?

Do odpadního zásobníku chemického WC je třeba umístit chemický přípravek s určitým množstvím vody. Jedná se obvykle o enzymy a bakterie, které působením vody a CO2 uspíší rozklad fekálií.

Nezatěžují chemická WC životní prostředí?

Kapsle nebo kazety určené do chemických WC fungují v podstatě tak, že pouze urychlují přirozený proces rozkladu odpadu. Chemická WC tedy nepředstavují zátěž pro životní prostředí.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými chemickými WC?

Kromě základního rozdílu přenosné/pevné je důležité zaměřit se na kvalitu provedení, ale i komfort jednotlivých typů. WC se mohou lišit rozměry, nosností (a tedy kvalitou a odolností zpracování) nebo i použitým systémem splachování. Rozdíly mohou být taky ve vybavení. Důležitá je ale i dostupnost náhradních dílů a servisu.

Je možné napojit chemické WC na rozvod vody kvůli pohodlnějšímu splachování?

Ano, toto je zpravidla možné, ale týká se to pouze pevně instalovaných modelů. U přenosných modelů je třeba vodu vždy doplňovat ručně. Napojení na vodu je samozřejmě komfortnější, ale nelze například používat různé speciální saponáty a vůně.

Je důležité používat kvalitní chemické kazety, nebo stačí volit podle nejnižší ceny?

Kvalita chemického přípravku je velmi důležitá. Levné a nekvalitní náplně nemusejí obsahovat potřebné přísady (bakterie) a jejich použití může vést k nedostatečnému rozložení odpadu, horším hygienickým podmínkám a podobně. Je proto vhodné používat vždy kvalitní a doporučované náplně.

Hrozí chemickému WC poškození, pokud bude vystaveno mrazu?

Ano, u drtivé většiny toalet je nutné zajistit jejich umístění v prostorách, kde teploty neklesají pod bod mrazu. V případě zamrznutí tekutin obsažených ve WC může dojít k poškození mechanismů nebo i prasknutí nádrže.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Thetford Porta Potti Qube 365

 Nejoblíbenější 
Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 21 l
Splachovací nádrž: 15 l


[usr 5 text="true" tooltip="true"]1769 Kč Číst recenze
#2Thetford Porta Potti Qube 165

 Více jak 95% spokojenost 
Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 21 l
Splachovací nádrž: 15 l


[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1429 Kč Číst recenze
#3Thetford Porta Potti Excellence Excellence

 Luxusní 
Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 21 l
Splachovací nádrž: 15 l


[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3109 Kč Číst recenze
#4Campingaz 20L Portable Toilet


Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 20 l
Splachovací nádrž: 16 l


[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1999 Kč Číst recenze
#5VETRO-PLUS Toaleta VTP 50CHH001200


Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 20 l
Splachovací nádrž: 12 l


[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1799 Kč Číst recenze
#6Rulyt 12/20 L

Typ: přenosné WC
Odpadní nádrž: 20 l
Splachovací nádrž: 12 l


[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1530 Kč Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz