Pro děti

Test 7 nejlepších lehátek pro miminka: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší lehátka pro miminka

Sháníte co nejlepší kojenecké lehátko, do kterého byste mohli na chvíli umístit svého drobečka? V dnešním článku naleznete rady a informace, které vám pomůžou vybrat si takové lehátko či houpátko, které bude nejlépe vyhovovat vám i vašemu miminku. Poradíme vám, jak se nenechat ošálit podezřelou cenou nebo lákavými prohlášeními výrobců a jak porovnat skutečně důležité parametry.

Lehátka a houpátka jsou určena pro nejmenší děti a poskytnou jim pohodlí a zároveň zábavu, která rozvíjí jejich kognitivní schopnosti. Lehátko lze totiž opatřit různými hračkami, které má dítě na dohled i na dosah. Tato lehátka mohou pomoci vyčerpaným rodičům děťátko uspat nebo na chviličku bezpečně „odložit“, když si potřebují nutně odskočit. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tyto pomůcky neslouží jako místo, kde by mělo miminko trávit spoustu času. I když se kojenci v lehátku třeba líbí, neměli byste ho tam nechávat déle než pár minut, až desítek minut denně.

V našem průvodci se zaměříme na různé typy těchto lehátek, na důležité vlastnosti, parametry a další aspekty, které je třeba před nákupem zvážit. Přestože se vám budeme snažit zprostředkovat všechny důležité informace, rozhodně byste měli před pořízením konkrétního modelu zabrousit taky do uživatelských recenzí lehátek pro miminka. Pomoci vám pak mohou i různé odborné testy.

Nejlepší lehátka a houpátka pro miminka na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Kinderkraft Unimo 5v1

 Oblíbený model 
Nosnost: 18 kg
Polohování: ano
Houpání: ano, mechanicky
Vibrace: ne
Hmotnost: 5,75 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2050 Kč Číst recenze
#24MOMS Lehátko MamaRoo 4.0 Classic

 Nejmodernější 
Nosnost: 11,5 kg
Polohování: ano
Houpání: ano, zdroj: síť
Vibrace: ano
Hmotnost: 6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7900 Kč Číst recenze
#3Ingenuity

 Vibrační 
Nosnost: 11 kg
Polohování: ano
Houpání: ano (manuální)
Vibrace: ano
Hmotnost: ?
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze
#4BABYBJÖRN Balance Soft

 Doporučované v Německu 
Nosnost: 13 kg
Polohování: ano
Houpání: ano, mechanicky
Vibrace: ne
Hmotnost: 2,1 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3900 Kč Číst recenze
#5Bright Starts Houpátko

 Cena / výkon 
Nosnost: 9 kg
Polohování: ne
Houpání: ano, mechanicky
Vibrace: ano
Hmotnost: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#6CHICCO Houpátko
Nosnost: 18 kg
Polohování: ano
Houpání: ano (manuální)
Vibrace: ano
Hmotnost: 4.2 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#7Fisher-Price Rainforest 3 v1
Nosnost: 18 kg
Polohování: ano
Houpání: ano
Vibrace: ano
Hmotnost: ?
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze

Jak vybrat lehátko pro miminko

Nízká cena rozhodně nemusí vždy znamenat nejvýhodnější koupi. Jsou mnohem důležitější faktory, které byste měli sledovat. U všech výrobků určených pro děti je to vždy především bezpečnost a kvalita zpracování. U dětských houpátek je důležitá taky nosnost, výbava, možnosti polohování, použité materiály apod. Na to vše se podíváme podrobněji. Taky nevynecháme přehled cenových kategorií a představení několika nejoblíbenějších výrobců.

Lehátka a zdraví dítěte

Spousta rodičů pro své děti lehátka pořizuje a většinu z nich taky zajímá, nakolik je pro miminko pobyt v lehátku vhodný nebo přínosný. Dozvědět se přitom mohou různorodé informace. Zejména výrobci se budou snažit přesvědčit vás, že lehátko je ideální místo pro rozvoj a pohodu dítěte. Je to ale pravda?

Pokud je lehátko kvalitní a odpovídá normám, tak nemůže být pro dítě přímo nebezpečné. Odborníci však varují především před nadužíváním houpátek a lehátek. Rodič může mít pocit, že dítko se v této pomůcce krásně zabaví, vypadá spokojeně, nekřičí apod. To může svádět k tomu, umísťovat sem dítě příliš často.

Miminko ale potřebuje především plnou pozornost, hřejivou náruč rodičů a taky kvalitní, prostornou postýlku, ve které si může „narovnat záda“. Houpátko proto, podobně jako autosedačka (vajíčko), představuje v podstatě řešení pouze pro nezbytné situace.

Není možné zde dítě odložit jako do školky a doufat, že si vystačí samo a ještě to pro něj bude přínosem. Názory na to, jak dlouho (maximálně) by dítě mělo v lehátku pobývat, se velice různí. Počítejte ale spíš s tím, že čím méně, tím lépe. Rozhodně se nedoporučuje, aby dítě v lehátku strávilo více než 2 hodiny denně.

Typy lehátek a houpátek

Není úplně snadné tento typ vybavení nějak jasně vymezit a roztřídit do kategorií. Lehátka jsou si poměrně podobná a mohou mít různé vlastnosti. Přesto se pokusíme udělat v tom aspoň trochu pořádek.

Klasická houpátka/lehátka

Když budete hledat dětské lehátko nebo houpátko, zpravidla narazíte na výrobky, které mají lehkou kovovou nebo plastovou konstrukci, v níž je upevněna lehací plocha. Ta tvarem obvykle vypadá podobně jako vajíčko (míněna autosedačka) a dítě v ní také leží v mírně schoulené poloze, která připomíná poloviční sed. Jeho záda jsou ale podpírána po celé délce.

Lehací plochu tvoří pevná skořepina a měkký, polstrovaný vnitřní potah z textilií. Součástí jsou také tříbodové popruhy, aby se dítě nepřevrátilo nebo nevysmeklo. Další součástí lehátka je oblouková hrazda, která slouží k zavěšení hraček, případně i jako rukojeť.

Lehátka jsou vyrobena tak, že lze se skořepinou snadno pohupovat, případně se dítě pohupuje samo, tím jak se v lehátku hýbe. U většiny lehátek je k dispozici pojistka, která umožní tomuto pohupování v případě potřeby zamezit. Kromě těchto základních součástí a funkcí může mít lehátko i spoustu dalších možností a výbavy.

Vibrační lehátko

Poněkud propracovanější (a taky dražší) jsou vibrační lehátka, která spadají do kategorie tzv. interaktivních modelů. Vibrace jsou pouze jednou, byť podstatnou, funkcí z mnoha, kterými interaktivní lehátka obvykle disponují.

Vibrační systém je tak trochu módním trendem. Intenzitu vibrací lze obvykle regulovat v několika stupních a dítěti by tato funkce měla pomoci k uklidnění a snadnějšímu usínání. Je to jistě zajímavá možnost a vibrace mohou být pro dítě příjemné i zábavné. Opět je ale třeba zdůraznit, že ani takové pokročilé možnosti nemohou nahradit teplo náruče při usínání nebo kdykoli jindy.

Nastavitelné lehátko (lehátko 3v1)

Zajímavá varianta interaktivních lehátek, kdy je možné lehátko přetransformovat do podoby sedátka nebo houpačky. Jde o multifunkční řešení, které umožňuje využívat lehátko po delší dobu (resp. do vyššího věku dítěte) a využít ho více způsoby.

Součástí nastavitelných lehátek může být i možnost úpravy a polohování některých částí, například hlavové či zádové opěrky nebo opěrky pro nohy. Opět jde o způsob jak prodloužit uplatnění lehátka, protože může trochu růst s dítětem. Zároveň lepší možnosti nastavení umožnují zvýšení komfortu a přizpůsobení lehátka aktuálním potřebám miminka.

Video

Další funkce, možnosti a vybavení

Kromě vibrací a nastavitelnosti mohou mít zejména interaktivní lehátka celou řadu dalších funkcí a vlastností. Samozřejmostí je odnímatelná hrazdička, o které byla řeč. Na tu je možné zavěsit různé hračky a chrastítka, které upoutají pozornost dítěte. Jakmile jedna hračka dítě omrzí, stačí ji sundat a vyměnit za novou.

Součástí může být taky například stříška proti slunci. Chybět nemůže bezpečnostní popruh, který bývá tříbodový nebo i pětibodový, podobně jako na autosedačkách typu vajíčko. A co ještě může houpátko umět?

  • Automatické houpání – Některá pokročilá interaktivní lehátka nabízejí i tuto možnost. Lehátko bude houpat bez vašeho přičinění. V některých případech je dokonce možné nastavit, jak dlouho se má lehátko houpat.
  • Melodie – Integrované reproduktory mohou taky vyluzovat hned několik různých melodií, např. při houpání nebo vibrování.
  • Světelné efekty – Dokonce i tuto funkci mohou některé modely lehátek nabízet.

Materiálové zpracování

Dětská lehátka mohou být vyrobena z různých materiálů, většinou je ale tvoří plastový nebo kovový rám a plastová skořepina s textilním potahem. Pokud chcete něco exkluzivnějšího, můžete sehnat i například kvalitní a velmi stylová lehátka celá vyrobená např. z odolného hliníku. I potahy mohou tvořit luxusnější materiály, ať už jsou to různé patentované textilie, nebo dokonce kožené prvky.

Nosnost

Velmi důležitý parametr, který ovlivní, jak dlouho budete moci lehátko bezpečně používat. Drtivá většina lehátek a houpátek disponuje nosností do cca 9 až 9,5 kg. Jde o lehátka pro nejmenší miminka a kojence.

Poměrně velký je ale i výběr lehátek s vyšší nosností, které se uplatní déle. Nosnost pak může být i 11 až 18 kg, v méně běžných případech i více. Taková lehátka může dítě používat snadno rok nebo déle. Interaktivní modely je později možné přestavit na houpačku nebo komfortní sedátko.

Bezpečnost

Lehátko musí být především stabilní, aby nehrozilo převržení i s dítětem. Taky je nezbytné, aby bylo odolné a jednotlivé díly nepraskly nebo se nezlomily a neohrozili tak miminko. Důležitých faktorů bezpečnosti a kvality je ale samozřejmě víc. Naštěstí je nemusíte všechny testovat sami. Existuje evropská norma, která se bezpečností houpátek zabývá a ručí za to, že jsou pro děti bezpečná.

  • Lehátko by tedy mělo vždy splňovat evropskou normu EN 12790.

Vy jako rodiče musíte zajistit, že budete lehátko používat v souladu s jeho určením a budete mít na paměti jeho omezení. Například nebudete překračovat udanou nosnost a nebudete dítě v lehátku nechávat bez dozoru delší než nezbytně nutnou krátkou dobu. Při výběru bezpečného a kvalitního lehátka vám mohou velmi pomoci odborné testy lehátek pro miminka.

Video

Ceny lehátek a houpatek pro miminka

Lehátko Tiny Love 3v1
Lehátko Tiny Love 3v1
Rodičovství, to je jedna investice za druhou. Na kolik vás přijde kvalitní houpátko pro dítě? Máme pro vás opět tři základní cenové kategorie.

Kojenecká lehátka do 1000 Kč

Lehátek a houpátek v této ceně není dvakrát velký výběr, přesto zde nenáročný rodič může najít, co hledá. Půjde o klasická lehátka a houpátka bez přidaných funkcí. Přesto budou mít vše, co mají mít – pevnou konstrukci, skořepinu, se kterou lze houpat, i odnímatelnou hrazdičku. Tak levné modely ale pořizujte u ověřených výrobců a ujistěte se, že splňují výše uvedenou normu.

Kojenecká lehátka do 3000 Kč

Oblíbená kategorie, ve které je taky zdaleka největší výběr. Patří sem naprostá většina nejprodávanějších houpátek pro miminka. Obvykle už jde o interaktivní modely, které mají lepší vybavení. Nabízejí vibrace, automatické houpání, melodie nebo jiné funkce. Běžná jsou i určité možnosti nastavení. V této ceně lze najít velice pěkné a kvalitní modely.

Kojenecká lehátka nad 3000 Kč

Zde už můžeme mluvit o lehátkách pro náročné. Spíše tedy pro náročné rodiče než děti. V této ceně už lze pořídit různé luxusní a designové kousky, často vyrobené z exkluzivních materiálů.

Nejlepší značky lehátek a houpatek pro miminka

Jak už jsme řekli, není rozumné kupovat lehátko pro děti z pochybných a neověřených zdrojů. Možná trochu ušetříte, ale šetříte na kvalitě a bezpečnosti. Zde jsou výrobci, kteří jsou naopak zárukou určité kvality.

  • Baby Mix – Oblíbená značka s velmi dobrým výběrem hezkých a kvalitních lehátek. Většina modelů má velmi dobré hodnocení. V nabídce najdete interaktivní houpátka s vibracemi, nastavitelná, s melodiemi apod. Cena obvykle 1000 až 3000 Kč.
  • BabyBjörn – Tato značka nabízí především velice elegantní, stylová a designová lehátka z exkluzivních materiálů. Tomu odpovídá cena, která je většinou nad 3000 Kč, ale i kvalita.
  • Bright Starts – Obrovský výběr lehátek za všemožné ceny. Nechybí ani poměrně jednoduché a dostupné modely. Kvalita zpracování je přesto v drtivé většině případů na dobré úrovni.
  • Kinderkraft – Menší výběr, ale špičková kvalita. Lehátka této značky patří k nejlépe hodnoceným. Cena je přitom obvykle do 3000 Kč.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Pro děti v jakém věku jsou lehátka určena?

Klasická lehátka slouží především pro děti v kojeneckém věku. Některá lehátka lze upravit a nastavit tak, že vydrží dětem o něco déle i jako křesílko.

Jak často může být dítě v lehátku?

Do lehátka můžete dítě bezpečně umístit, pokud potřebujete mít chvíli nutně volné ruce, nebo když ho chcete uklidnit či uspat, potažmo na chvíli zabavit. Lehátka jsou tedy určena především pro příležitostné použití. Dítě by rozhodně nemělo v lehátku trávit několik hodin denně.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Kinderkraft Unimo 5v1

 Oblíbený model 
Nosnost: 18 kg
Polohování: ano
Houpání: ano, mechanicky
Vibrace: ne
Hmotnost: 5,75 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2050 Kč Číst recenze
#24MOMS Lehátko MamaRoo 4.0 Classic

 Nejmodernější 
Nosnost: 11,5 kg
Polohování: ano
Houpání: ano, zdroj: síť
Vibrace: ano
Hmotnost: 6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7900 Kč Číst recenze
#3Ingenuity

 Vibrační 
Nosnost: 11 kg
Polohování: ano
Houpání: ano (manuální)
Vibrace: ano
Hmotnost: ?
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze
#4BABYBJÖRN Balance Soft

 Doporučované v Německu 
Nosnost: 13 kg
Polohování: ano
Houpání: ano, mechanicky
Vibrace: ne
Hmotnost: 2,1 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3900 Kč Číst recenze
#5Bright Starts Houpátko

 Cena / výkon 
Nosnost: 9 kg
Polohování: ne
Houpání: ano, mechanicky
Vibrace: ano
Hmotnost: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#6CHICCO Houpátko
Nosnost: 18 kg
Polohování: ano
Houpání: ano (manuální)
Vibrace: ano
Hmotnost: 4.2 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#7Fisher-Price Rainforest 3 v1
Nosnost: 18 kg
Polohování: ano
Houpání: ano
Vibrace: ano
Hmotnost: ?
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
0 Sdílení