Sport / outdoor

Test 7 nejlepších pingpongových stolů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší pingpongové stoly

Chcete si zpříjemnit letní dny sportováním a sháníte co nejlepší pingpongový stůl? Výběru správného typu i konkrétního modelu je ale třeba věnovat náležitou pozornost. Tím spíš, že tato pomůcka nebývá záležitostí, kterou pořídíte za pár stovek korun. Počítejte s investicí v řádu tisíců. Na druhou stranu vám kvalitní stůl poskytne nesčetné hodiny zábavy a aktivity, která bude přínosem pro vaše tělesné i psychické zdraví. Stůl na stolní tenis navíc vydrží dlouhé roky.

Stolní tenis neboli lidově pingpong patří k oblíbené zábavě nejen u nás, ale v mnoha zemích světa. Výhodou tohoto sportu je, že jej může provozovat prakticky kdokoli. Je velice atraktivní pro děti, dospělé, ale třeba i pro aktivní seniory. Hru lze snadno přizpůsobit schopnostem a kondici hráčů – a tak si na své přijde každý. Stoly na pingpong mohou mít různé podoby a v našem dnešním článku se budeme snažit shrnout všechny nejdůležitější možnosti, abyste si mohli vybrat podle vlastních představ, potřeb i finančních možností.

Prodávají se stoly na profesionální úrovni, ale samozřejmě i hobby stoly, které se skvěle uplatní například na chatě či chalupě; anebo i ve větší garáži či jiných vhodných prostorách. My se zaměříme především na tuto druhou skupinu – tedy stoly pro domácí a rekreační použití. Poskytneme vám rady pro správný výběr, ale minout byste neměli ani uživatelské recenze stolů na stolní tenis. Najdete v nich často velmi zajímavé poznatky, které vás mohou v pořízení konkrétního modelu utvrdit, anebo vás i odradit.

Nejlepší pingpongové stoly na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1PPT 500 PONGORI (Decathlon)

 Nejlepší poměr cena / výkon 
Použití: venkovní
Tloušťka hrací desky: 4 mm
Typ hrací plochy: melaminové desky
Rozměry: 274 × 169 × 76 cm
Hmotnost: 54 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
#2Sponeta S1-12i

 Nejlepší poměr cena / výkon 
Použití: vnitrní
Tloušťka hrací desky: 19 mm
Typ hrací plochy: -
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 67 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5900 Kč Číst recenze
#3PPT530 PONGORI (Decathlon)

 Oblíbený model 
Použití: venkovní
Tloušťka hrací desky: 5 mm
Typ hrací plochy: melaminová deska
Rozměry (hrací plocha): 200 × 98 cm
Hmotnost: 30 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
#4Sponeta S3-46i

 Oblíbený model 
Použití: vnitrní
Tloušťka hrací desky: 19 mm
Typ hrací plochy: -
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 75 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#5Sponeta S3-46e
Použití: venkovní
Tloušťka hrací desky: 5 mm
Typ hrací plochy: melamin
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 62 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]11900 Kč Číst recenze
#6inSPORTline Sunny 600
Použití: venkovní / vnitřní
Tloušťka hrací desky: 4 mm
Typ hrací plochy: MDF
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 52 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
#7inSPORTline Pinton
Použití: vnitrní
Tloušťka hrací desky: 15 mm
Typ hrací plochy: MDF
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 70 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]5900 Kč Číst recenze

Jak vybrat pingpongový stůl

V tomto návodu se budeme snažit shrnout důležité poznatky o typech, vybavení a parametrech pingpongových stolů. Zaměříme se na zpracování konstrukce, použité materiály, rozměry a podobně. Stoly taky rozdělíme z hlediska způsobu použití. V neposlední řadě vás seznámíme s cenovými relacemi těchto stolů a taky s významnými výrobci, kteří nabízejí kvalitní kousky.

Pingpongový stůl pro venkovní vs. vnitřní použití

Zřejmě první a zároveň velmi zásadní dilema, které vás při výběru stolu na pingpong čeká. Existují totiž dva základní typy – stoly pro vnitřní použití a pro vnější použití. Správná volba je velmi důležitá. Vnitřní stoly bývají cenově dostupnější, ale nemají potřebné vlastnosti pro vnější použití.

Stoly pro vnitřní použití (indoor)

Tyto pingpongové stoly jsou určeny do interiérů sportovních hal, klubů a podobně. Existují samozřejmě i hobby varianty, které najdou své místo v domácích podmínkách. Obecně jsou ale určeny do prostor, které jsou vytápěně – resp. kde teploty extrémně neklesají a rychle nekolísají. Tyto stoly taky pochopitelně nebudou (tak) odolné vůči vlhkosti, UV záření a povětrnostním vlivům.

Cena těchto stolů bývá často výhodnější, na druhou stranu je nutné mít dostatek vnitřního prostoru pro pohodlné hraní. A to samozřejmě nemá každý. Stoly pro vnější použití jsou tedy obecně praktičtější, pokud jde o podmínky v rodinném domě, na chatě apod.

Stoly pro vnější použití (outdoor)

Venkovní stoly jsou vyrobeny pro prakticky celoroční využití. Pokud jde o kvalitní model, měl by být dostatečně odolný vůči vlhkosti a dešti vůči přímému slunečnímu záření (ochranný UV filtr). Důležitou součástí je i antireflexní filtr. Obecně je tedy kladen větší důraz na kvalitu zpracování a použitých materiálů, ale zpravidla i na mobilitu stolu.

jak vybrat pingpongový stůl

Skládací vs. pevný stůl na stolní tenis

Další rozhodnutí. Ačkoli v případě hobby použití je volba obvykle jasná a padne na skládací stůl. Robustnější a pevné stoly jsou určeny spíš pro umístění do sportovních klubů apod., kde představují zásadní součást vybavení a není nutné s nimi častěji manipulovat.

Naopak při domácím a rekreačním použití zřejmě nebudete chtít, aby stůl neustále překážel v garáži nebo na zahradě. V takovém případě je skládací varianta jasná volba. Skládací stůl umožňuje sklopení obou polovin hrací desky k sobě a zmenší své rozměry natolik, že je možné jej mimo sezónu sklidit do skladovacích prostor, aniž by zabíral neúměrné množství místa.

Některé stoly umožňují i vyklopení pouze jedné polovině kolmo k té druhé. Díky tomu může jediný hráč hrát se sebou o tuto cvičnou překážku, která supluje protihráče.

Skládací mechanismus

Samostatnou kapitolou je skládací mechanismus a náročnost skládání. Zejména u starších a levnějších modelů může být skládání poměrně obtížné, je nutné odmontovat síťku, případně i upínací mechanismus, ke složení samotného stolu je pak zapotřebí i dvou osob. Kvalitní pingpongové stoly už disponují jednoduššími mechanismy, které umožní pohodlné složení jednou osobou – případně i bez nutnosti demontovat síťku.

Hrací deska

Kvalita hrací desky je jedním z nejdůležitějších faktorů výběru. Ovlivní ji použitý materiál, ale třeba i tloušťka. Velké rozdíly ve zpracování desek je mezi stoly pro vnější a pro vnitřní použití. Prve jmenované bývají často vyrobeny z dřevotřísky.

Pro rekreační použití jsou takové stoly dostačující a poskytnou potřebnou odolnost. Dražší modely mohou využívat odlišné technologie s použitím tvrzeného dřeva, které je výrazně trvanlivější a snese i náročnější používání.

U venkovních stolů je kladen důraz na odolnost vůči vlhkosti a UV záření. Desky stolu jsou vyráběny většinou z laminátu. Další možností jsou vrstvené hliníkové pláty. Stejně tak lze narazit i na desky plastové, které ale zachovávají vlastnosti dřeva.

Síla desky

Síla desky ovlivní její kvalitu, odolnost a životnost, ale záleží i na použitém materiálu. Například moderní plastové desky mohou mít tloušťku pouze několik málo milimetrů (cca 4-5 mm). Dřevěné desky bývají nejčastěji 19-22 mm silné. Existují ale i tenčí varianty a samozřejmě i varianty silnější, s tloušťkou 25 mm a více. Takové stoly jsou už určeny pro náročné (klubové) použití a bývají taky poměrně drahé.

Rámová konstrukce

Rámová konstrukce stolu na pingpong představuje další podstatný faktor, který bude mít význačný vliv na kvalitu a životnost i odolnost stolu, ale samozřejmě taky na jeho stabilitu. Levnější modely mohou být opatřeny pouze lehkou konstrukcí bez horizontálního zpevnění. Takové modely mohou obstát při sezónním nebo nenáročném domácím používání.

Horizontální zpevnění se vyskytuje u robustnějších modelů, které jsou vhodné i pro venkovní a častější nebo intenzivnější používání. Vrcholnou třídu, pokud jde o odolnost rámové konstrukce, představují stoly z pevných, svařovaných profilů. Ty jsou navíc opatřeny ochrannou vrstvou (zinkování). Tyto stoly nejsou skládací a používají se spíš v různých rekreačních střediscích, klubech apod.

Pojezd

Stůl na pingpong s kolečky, nebo bez nich? U většiny modelů se s pojezdem setkáte. Stůl na stolní tenis mívá několik desítek kilogramů a jeho přemísťování pouze vlastními silami by bylo náročné i pro statného jedince.
Kolečka umožní snadnější přesouvání stolů a bývají k dispozici především u venkovních stolů anebo lepších vnitřních modelů. Pojezd chybí u pevných (neskládacích) stolů a u některých základních modelů pro vnitřní použití.

Provedení koleček může být plastové. To se týká levnějších modelů. Gumová kolečka umožňují podstatně komfortnější přesouvání. Důležitá je taky velikost koleček. Kolečka mohou být dále jednodílná, potažmo zdvojená – nejlepší manipulaci pak umožňují kolečka otočná. Pro lepší stabilitu stolu je důležitá možnost brždění pojezdu.

Další vybavení

Pokud jde o další vybavení, zásadní je pochopitelně především síťka. U některých modelů je držák síťky pevný a není třeba jej demontovat při skládání stolu, což je praktické a pohodlné. Síťka může být i součástí balení (stolu), jindy je třeba ji dokoupit zvlášť.

Důležitým doplňkem, zejména u venkovních stolů, jsou šroubovací adaptéry u každé nohy stolu. Ty umožňují regulovat délku nohou a kompenzovat tak případné nerovnosti terénu. Součástí výbavy může být i držák na míčky, pálky a podobně, případně i další příslušenství.

pingpongový stůl

Rozměry stolu

Rozměry soutěžních stolů jsou pochopitelně pevně a striktně dané a stanovují je pravidla organizace ITTF.

  • Herní deska má mít délku 274 cm a šířku 152,5 cm
  • Výška herní desky od podlahy je správně 76 cm
  • Bílé čáry na herní ploše jsou tlusté 2 cm, pro účely čtyřhry dělí desku ještě 3mm čára
  • Povrch stolu musí být matný, bez lesku
  • Výška síťky je 15,25 cm po celé délce
  • Plocha musí být samozřejmě dokonale rovná a bez kazu

Důležitou roli hraje ještě odraz míčku. Správná deska odrazí míček cca 23 cm vysoko, pokud jej na ni pustíte volným pádem z 30 cm.

Umístění stolu

Stůl na stolní tenis je třeba umístit na rovný povrch, aby byly všechny části stolu ve stejné výši. Podlaha nesmí být kluzká ani leskla. Nevhodný je i betonový povrch. Kolem stolu musí být dostatek volného prostoru bez jakýchkoli předmětů nebo překážek (cca 3 m okolo).

Pro hru je tedy optimální zvolit „hernu“ o velikosti 10 x 5 m a výšce aspoň 3,5 m. Je ale jasné, že při domácím použití nebude mít zdaleka každý tyto možnosti. Přesto je nutné zajistit herní prostor, aby se v něm nenacházelo nic, o co by mohli hráči zakopnout, udeřit apod.

Ceny pingpongových stolů

Pingpongový stůl patří k výraznějším investicím. Přesto nemusí jít přímo o zdrcující částky, a přesto lze sehnat stůl, který vám vydrží velice dlouho a užijete si s ním spoustu příjemného sportování. Zde jsou tři základní cenové kategorie, v nichž můžete pátrat.

Stoly na pingpong do 5000 Kč

Nejlevnější stoly lze pořídit za poměrně příznivé částky okolo 4 tisíc korun, občas i nižší (zejména mini varianty stolů mohou být i citelně levnější). V ceně do 5 tisíc korun se pohybuje celá řada velmi oblíbených modelů.

Některé výrobky se těší i dobrým výsledkům v testech pingopongových stolů. Tuhle kategorii tedy rozhodně nelze zavrhnout. Počítejte ale s tím, že určení stolů bude odpovídat ceně. Tyto modely jsou vhodné pro méně intenzivní hobby použití. V drtivé většině případů jde o stoly pro vnitřní použití.

Stoly na pingpong do 10 000 Kč

Zřejmě nejpopulárnější kategorie. Najdete v ní veliký výběr a spoustu opravdu podařených, velmi kvalitních modelů pro interiérové, ale i outdoorové použití. Často jde o robustní, odolně zpracované kousky s dobrou výbavou. V této kategorii najdete optimální poměr ceny a kvality.

Stoly na pingpong nad 10 000 Kč

V této kategorii už očekávejte špičkové, značkové modely – často půjde o stoly vhodné i pro klubové nebo velmi náročné a intenzivní použití.

Nejlepší značky pingpongových stolů

Pinpongový stůl Cornilleau
Pinpongový stůl Cornilleau
V oblasti stolního tenisu – stoly nevyjímaje – figuruje několik oceňovaných, ověřených značek, které představují jistou záruku kvality a spolehlivosti. Které to jsou?

  • Butterfly – Jde o velmi známou a oblíbenou značky potřeb pro stolní tenis. Na svém kontě má i řádku stolů. Výběr je rozmanitý cenově i typově. Kvalita stolů je většinou na velmi dobré úrovni.
  • Stiga – Další značka, se kterou se musel setkat každý zájemce o stolní tenis. Její nabídka zahrnuje především dražší, robustní a velmi specificky zpracované stoly nad 10 tisíc korun. Najde se ale i několik jednodušších, dostupných modelů.
  • Cornilleau – Špičkové stoly a vynikající výběr. Modely Cornilleau patří mezi nejprodávanější stoly na stolní tenis – a to i přesto, že většina modelů patří do vyšší cenové kategorie nad 10 tisíc korun.
  • Kettler – Velmi slušný výběr stolů pro vnitřní i vnější použití. Kvalitní zpracování a velmi dobré hodnocení. Dobrá, ačkoli opět většinou spíš dražší, volba.
  • Sponeta – Stoly Sponeta u nás patří jednoznačně k nejoblíbenějším a nejprodávanějším vůbec. Důvodem je nejen dobrá kvalita, ale i velice příznivá cena. V kategorii do 10 000 Kč je Sponeta jedním z nejlepších hráčů.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Kolik váží stoly na stolní tenis?

Hmotnost stolů se pohybuje v řádu desítek kilogramů. Nejčastěji je to cca 60 až 95 kg. Ačkoli jsou i těžší modely.

V jakých barvách bývají pingpongové stoly?

Hrací plocha je buď v zelené, nebo modré barvě. S jiným provedením se takřka nesetkáte.

Prodávají se pingpongové stoly už smontované?

Zejména dražší modely mohou být už smontované. Některé jednodušší modely je třeba smontovat svépomocí podle návodu. Obvykle to ale není obtížné.

Nejprodávanější pingpongové stoly na trhu

Nejprodávanější pingpongové stoly na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1PPT 500 PONGORI (Decathlon)

 Nejlepší poměr cena / výkon 
Použití: venkovní
Tloušťka hrací desky: 4 mm
Typ hrací plochy: melaminové desky
Rozměry: 274 × 169 × 76 cm
Hmotnost: 54 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
#2Sponeta S1-12i

 Nejlepší poměr cena / výkon 
Použití: vnitrní
Tloušťka hrací desky: 19 mm
Typ hrací plochy: -
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 67 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5900 Kč Číst recenze
#3PPT530 PONGORI (Decathlon)

 Oblíbený model 
Použití: venkovní
Tloušťka hrací desky: 5 mm
Typ hrací plochy: melaminová deska
Rozměry (hrací plocha): 200 × 98 cm
Hmotnost: 30 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
#4Sponeta S3-46i

 Oblíbený model 
Použití: vnitrní
Tloušťka hrací desky: 19 mm
Typ hrací plochy: -
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 75 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#5Sponeta S3-46e
Použití: venkovní
Tloušťka hrací desky: 5 mm
Typ hrací plochy: melamin
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 62 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]11900 Kč Číst recenze
#6inSPORTline Sunny 600
Použití: venkovní / vnitřní
Tloušťka hrací desky: 4 mm
Typ hrací plochy: MDF
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 52 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
#7inSPORTline Pinton
Použití: vnitrní
Tloušťka hrací desky: 15 mm
Typ hrací plochy: MDF
Rozměry: 274 x 152,5 x 76 cm
Hmotnost: 70 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]5900 Kč Číst recenze
0 Sdílení