Domácnost

Test 5 nejlepších olejových radiátorů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší olejové radiátory Olejové radiátory se coby varianta přímotopných zařízení těší vzrůstající oblibě. Tento druh topení má řadu výhod a pro určité situace a prostory může být efektivním a cenově dostupným řešením.

Olejový radiátor sice nemůže zastat funkci kotle nebo ústředního topení a zahřívat po celou sezónu rozlehlý byt. Může být ale poměrně výkonným přídavným zdrojem tepla. Jeho předností je mobilita, jednoduchá instalace a rychlé navýšení teploty v daném prostoru.

Jelikož jde o elektrické zařízení, stačí vám k provozu obyčejná zásuvka. Pro radiátor se najde uplatnění například v dílně, pracovně či špatně vytápěné kanceláři; ale taky třeba na chatě či chalupě, v koupelně a na mnoha dalších místech. Protože používání tohoto zařízení skýtá zajímavé možnosti a v současnosti je k dostání celá škála modelů, rozhodli jsme se připravit pro vás výběr 5 nejlepších olejových radiátorů s co nejzajímavějším poměrem ceny a kvality, resp. výkonu.

Při porovnávání jednotlivých modelů jsme se zaměřili na zásadní vlastnosti a faktory, které hrají největší roli při výběru. Je to samozřejmě především příkon, výkon a počet žeber. Zajímat nás budou ale taky možnosti regulace teploty, funkční vybavení (např. přítomnost ventilátorů), způsoby zabezpečení, mobilita, hmotnost a podobně.

Naše recenze olejových radiátorů vám může poskytnout inspiraci pro nákup ideálního výrobku. Pomoci vám může nejen samotný test, ale i průvodce výběrem, který najdete na jeho konci. Dozvíte se v něm, jak se zorientovat v základních parametrech a co od zařízení očekávat.

Nejlepší olejové radiátory podle redakce

ProduktHodnoceníProč koupit
#1Guzzanti GZ 411BTF
⭐ 100 %Náš vítěz testu
✔️ Počet žeber: 11
✔️ 3 stupně výkonu – 1 000 W, 1 500 W a 2 500 W
✔️ Turbo funkce s ventilátorem
✔️ 24h časovač
✔️ Bezpečnostní pojistky proti: přehřátí, převrácení
Zjistit cenu
#2SENCOR SOH 3313B
⭐ 100 %Nejlepší pro většinu domácností
✔️ Počet žeber: 13
✔️ 3 stupně výkonu – 1 000 W, 1 500 W a 2 500 W
✔️ Jednoduchá obsluha skrze otočná kolečka
✔️ Skvělé recenze zákazníků
✔️ Bezpečnostní pojistky proti: přehřátí, převrácení, zamrznutí
Zjistit cenu
#3Klarstein Thermaxx Heatsream
⭐ 98 %S EKO režimem, německá precizost
✔️ Výkon: 2500 W
✔️ 4 provozní režimy: nízký / střední / vysoký / ECO
✔️ 24h časovač
✔️ Vhodná velikost místnosti: 35–50 m²
✔️ Bezpečnostní pojistky proti: přehřátí, převrácení
Zjistit cenu
#4Orava OH-11 A
⭐ 96 %Nejlevnější lidová volba
✔️ Počet žeber: 11
✔️ 3 stupně výkonu – 1 000 W, 1 500 W a 2 500 W
✔️ Jednoduchá obsluha skrze otočná kolečka
✔️ Zabudovaný 400 W teplovzdušný ventilátor
✔️ Bezpečnostní pojistky proti: přehřátí, převrácení, zamrznutí
Zjistit cenu
#5Concept RO3311
⭐ 95 %Skvělá volba na chatu
✔️ Počet žeber: 11
✔️ 3 stupně výkonu – max. 2 300 W
✔️ Ovládání je velmi lehké a intuitivní
✔️ Minimalistický a elegantní design
✔️ Bezpečnostní pojistky proti: přehřátí, převrácení, zamrznutí
Zjistit cenu

Nejoblíbenější olejové radiátory v Německu

V Německu patří mezi nejoblíbenější olejové radiátory tyto produkty.

Produkt Výkon Počet žeber
GÜDE OR 2000-9 2000 W 9
LIDL / SILVERCREST SOR 1500 E4 1500 W 7

Jak vybrat olejový radiátor?

Vybrali jste si optimální model pro vaše potřeby v našem testu? Jestliže ještě pořád váháte, pomocnou ruku vám podá tento průvodce, ve kterém se dozvíte, co vám může pořízení olejového radiátoru přinést a jak se zorientovat v jednotlivých parametrech a možnostech.

Výhody olejových radiátorů

Jelikož existuje celá paleta různých přímotopů a vytápěcích zařízení, měli bychom se v první řadě podívat na výhody pořízení typu, kterým se zabývá naše recenze. Neopomeneme ale ani nedostatky.

Výhody:

  • Snadná instalace – Jednou z důležitých předností je velmi jednoduchá „instalace“. Zařízení prostě postavíte v dosahu standardní zásuvky a zapojíte.
  • Šetrnost – Významnou výhodou je i ekologická a zdravotní šetrnost. Radiátory pracují na elektřinu a nezatěžují životní prostředí, navíc nevíří prach ani nevysouší vzduch. Tento způsob přitápění si tak mohou dopřát i alergici.
  • Akumulace tepla – Olejové radiátory se obvykle pyšní dobrými akumulačními vlastnostmi. I po vypnutí přívodu energie dokážou ještě dlouho hřát. Čím větší je plocha zařízení (počet žeber), tím více tepla naakumulují.
  • Tichý provoz – Ne všechna zařízení upravující klima mohou nabídnout tichý chod. Olejové radiátory ale skutečně obtěžují jen naprostým minimem ruchů a lze je většinou bez problémů používat i v ložnici.
  • Minimální údržba – Olejové radiátory vydrží i velmi dlouho a přitom nevyžadují zvláštní pozornost. U spousty modelů ani není třeba vyměňovat olej, a tak se veškerá péče omezí například na otírání prachu.
  • Ovládání – Ovládání těchto zařízení bývá velmi jednoduché. Základem je termostat, na kterém nastavíte stupeň výkonu. Dalších funkcí bývá jen minimum (pokud vůbec nějaké).
  • Vzhled – Design olejových radiátorů bývá podobný radiátorům klasickým. Obvykle jsou pěkně a moderně zpracovány a nepůsobí v interiéru rušivě.
  • Mobilita – Součástí těchto topidel jsou takřka vždy kolečka a madla pro snadné přemístění.

Nevýhody:

  • Vyšší náklady – Jelikož olejové radiátory využívají elektrickou energii a jejich příkon může být i 2000 W a více, nejsou příliš vhodné jako primární vytápěcí zařízení.
  • Rozměry, hmotnost – Ačkoli se jednotlivé modely značně liší, tato topidla přece jen vyžadují určitý prostor. Mobilitu sice zpravidla zajišťují kolečka, ale pokud chcete vyloženě „stolní“ zařízení, tato varianta pro vás zřejmě nebude to pravé.

Podle čeho vybírat?

Výkon

Příkon a výkon je možná nejdůležitějším parametrem, na který je třeba se při výběru zaměřit. Pamatujte, že s vyšším příkonem roste cena i spotřeba elektrické energie. Ideální je tedy pořídit model, který bude výkonnostně odpovídat velikosti prostoru, ve kterém jej chcete používat. Příliš slabý model nebude schopen efektivně zvýšit teplotu a může znamenat vyhozené peníze. Zbytečně silný model (např. do menšího pokoje) ale taky není žádná výhra. Zaplatíte za něj více a nevyužijete plný potenciál, který poskytuje.

A jaké si správně vybrat? Příkon olejových radiátorů se obvykle pohybuje v rozmezí od cca 500 W do 2500 W. U každého modelu bývá přitom k dispozici informace o tom, jak velkou plochu je schopen vytápět. Obecně platí, že radiátory do 1000 W jsou vhodné do velmi malých prostor, jako jsou například koupelny, malé dílny apod. Zařízení s příkonem 1000-2000 W jsou vhodné pro malé až střední místnosti – zpravidla od cca 30 do 50 m3. Silná 2500W topidla už mohou vyhřát i místnost okolo 60 m3 nebo více – tedy například větší obývací pokoj.

Počet žeber

Výhřevnost a efektivitu provozu ovlivňuje taky počet žeber. Čím více žeber, tím lepší je distribuce tepla a tím větší místnost může radiátor vytopit. Zvyšuje se taky schopnost akumulace. Více-žebrové modely udrží teplo déle po vypnutí termostatu. Setkat se můžete nejčastěji s modely o 7 až 11 žebrech. Více žeber znamená sice lepší výkon, ale pochopitelně značí i větší rozměry a hmotnost zařízení.

Termostat

Většina olejových radiátorů disponuje termostatem, který umožňuje nastavení výkonu. Obvyklé jsou tři stupně regulace. Tato funkce je samozřejmě velmi užitečná, pokud chcete radiátor používat ve více místnostech nebo v různých podmínkách. Regulaci využijete především u silnějších modelů – vyhnete se přetápění a zbytečně vyšší spotřebě energie, než je třeba.

Hmotnost

Hmotnost radiátorů se pohybuje v rozmezí od cca 5 kg až po 20 kg. Hmotnost závisí především na počtu žeber, výkonnosti apod.

Mobilita

Olejové radiátory jsou poměrně snadno přenosná zařízení a prakticky vždy bývají opatřeny podvozkem s kolečky a případně madlem nebo madly pro pohodlný transport.

Bezpečnost

Na bezpečnost je v dnešní době kladen velký důraz, a proto jsou olejové radiátory zpravidla vybaveny minimálně pojistkou proti přehřátí. Ta zajistí, že se zařízení při dosažení určité vnitřní teploty vypne – a to buď dočasně, nebo trvale (dvoustupňová pojistka). Dalším prvkem může být ochrana proti zamrznutí. Ta je užitečná v případě, že zařízení používáte například na chatě, kde v době vaší nepřítomnosti teplota klesne i na velmi nízkou úroveň. Tento systém zabrání zamrznutí oleje a poškození zařízení.

Další funkce

Tato zařízení obvykle nedisponují žádnou velkou záplavou výbavy, možností a funkcí. Výjimečně se můžete setkat například s displejem, který umožňuje pohodlné ovládání a nabízí neustálý přehled o nastavení nebo třeba s časovačem, pomocí nějž nastavíte čas vypnutí zařízení.

Kde koupit olejový radiátor

Olejový radiátor můžete koupit v nepřeberném množství eshopů. Za nás doporučujeme navštívit eshopy Alza.cz nebo Mall.cz. Z kamenných projeden seženete olejový radiátor v prodejnách Lidl, stavebninách Hornbach či Bauhaus či v prodejnách Globus.

Nejprodávanější olejové radiátory

Nejprodávanější olejové radiátory dle portálu Heureka.cz

0 Sdílení