Sport / outdoor

Nejlepší lyžařské brýle: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší lyžařské brýle Vybíráte co nejlepší lyžařské brýle na nadcházející sezónu, ale zatím v sortimentu trochu tápete? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém najdete dostatek informací a inspirace pro dobrý nákup. Provedeme vás všemi důležitými parametry, které byste měli při pořizování lyžařských brýlí zohledňovat. Nebude chybět ani žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů, ve kterém možná rovnou najdete svého favorita.

Lyžařské brýle jsou dnes už neodmyslitelnou součástí kompletního vybavení na sjezdovku i pro jiné disciplíny. Jejich používání má celou řadu důvodů a výhod. Především je to zlepšení viditelnosti při zhoršeném počasí (vítr, sníh, mlha). Dalším – neméně důležitým faktorem – je ochrana oči před celou škálou potenciálních ohrožení. Patří sem riziko úderů větví, cizí tyčí nebo čímkoli jiným. Brýle chrání taky proti chladu a měly by poskytovat i ochranu před zrádným UV zářením, které je ve vyšších horských polohách velmi intenzivní navzdory mrazu. V neposlední řadě může hrát roli i móda a vzhled. Při výběru byste se proto měli zaměřit na to, aby brýle splňovaly všechny tyto podmínky a nebyly třeba jen nepraktickým módním doplňkem.

V našem dnešním průvodci se zaměříme na důležité aspekty výběru a pokusíme se vám pomoci s orientací v současné nabídce. Nemusíte ale spoléhat jen na obecné rady, doporučení a tipy. Když vás některý model zaujme, velmi užitečné pro vás mohou být i uživatelské recenze lyžařských brýlí anebo různé odborné testy.

Nejlepší lyžařské brýle na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (do)
TIPVIF Black x Ice Blue
✔️ Čistý minimalistický design
✔️ 8 barevných variant
✔️ Široká nabídka zorníků
✔️ Propustnost skel od S0 do S3
✔️ Filtr proti poškrábání a mlžení skel
⭐ 100 %2300 Kč Číst recenze
#1Oakley Flight Deck
UV ochrana: 100 %
OTG: -
Propustnost světla: 46%
Určení: unisex
+ to nejlepší a nejdoporučovanější na trhu
⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze
#2Oakley Line Miner
VLT čočky: - %
OTG: -
Propustnost světla: kat. 2-3
Určení: unisex
⭐ 99 %2600 Kč Číst recenze
#3Bollé Nova II
UV ochrana: 100 %
OTG: -
Určení: unisex
+ nejlepší poměr cena / výkon
⭐ 97 %1500 Kč Číst recenze
#4POC Orb Clarity
Propustnost světla: S2 (22 %)
UV filtr: UV400
Polarizační sklo: NE
⭐ 96 %2500 Kč Číst recenze
#5uvex athletic CV Chrome Gold S2
VLT čočky: 19-43 %
Podmínky:běžný den
Určení: unisex
+ známá díky svému jedinečnému tvaru OTG
⭐ 96 %3000 Kč Číst recenze
#6Smith SQUAD
Propustnost světla: S2 (20 % - 40 %)
UV filtr: ano
Zorník: ChromaPop Photochromic Red Mirror
+ Carbonic-X úprava - odolnost vůči poškrábání
⭐ 94 %2700 Kč Číst recenze
#7Horsefeathers Knox
plně kompatibilní s helmami všech výrobců
⭐ 92 %2600 Kč Číst recenze

Nejlepší značky lyžařských brýlí

Sázíte při nakupování sportovního vybavení na ověřené značky? Máme pro vás pár tipů na výrobce, kteří nabízejí velmi oblíbené lyžařské brýle s dobrým poměrem ceny a kvality.

  • Oakley – Americká značka Oakley patří dlouhodobě k nejoblíbenějším výrobcům lyžařských brýlí u nás a celá řada jejích modelů patří mezi nejprodávanější kousky na trhu. Oakley má opravdu obdivuhodný sortiment, ale jeho největší část tvoří spíše dražší modely určené pro náročnější lyžaře. Velmi vysoká hodnocení v testech lyžařských brýlí.
  • POC – Velmi populární značka s dobrým výběrem brýlí v rámci střední cenové kategorie.
  • Smith – Opravdu rozsáhlý výběr brýlí. Velmi pozitivní zprávou je, že tato značka nabízí spoustu cenově dostupnějších a přitom poctivě a kvalitně zpracovaných modelů. Značka Smith se těší velké oblibě.
  • Uvex – I tato značka je známá a žádaná. Opět zde najdete slušný výběr cenově dostupnějších kousků, ale vyberou si i náročnější uživatelé.
  • Nandej – Mladá česká značka Nandej nemá zatím extra široký sortiment, ale dere se dopředu a rozhodně stojí za zmínku. Nabízí brýle především do 3 tisíc korun. Velmi přitom potěší designovým zpracováním i kvalitou, která je na vysoké úrovni. Svědčí o tom i obliba a velmi dobré hodnocení v recenzích.

Nejprodávanější lyžařské brýle

Nejprodávanější lyžařské brýle dle portálu Heureka.cz

Jak vybrat lyžařské brýle

Lyžařské brýle jsou pomůcka, jejíž výběr se může jevit jako jednoduchá záležitost. Ale není to tak docela pravda. Pokud se budete rozhodovat jen podle designu nebo třeba značky či ceny, nemusí brýle splňovat některé požadavky. Sháníte-li model, který vám opravdu sedne a dostojí všem nároků, měli byste se zaměřit na záležitosti, jako je velikost rámečku, kompatibilita s helmou, zorník, úprava proti zamlžování apod.

O tom všem si dnes povíme. A kromě toho nabídneme i shrnutí tří základních cenových kategorií lyžařských brýlí, přehled oblíbených značek anebo odpovědi na některé časté otázky, které mohou nákup této pomůcky provázet.

jak vybrat lyžařské brýle

Výběr lyžařských brýlí podle počasí

Jedno ze základních rozdělení lyžařských brýlí se zaměřuje na jejich vhodnost, resp. přizpůsobení, do určitého počasí, viditelnosti a povětrnostních podmínek. Tyto vlastnosti se odvíjejí především od samotného zorníku, tedy skla brýlí.

Rozhodujícím parametrem je propustnost, ale taky barevnost. Barva brýlí by tedy neměla být pouze otázkou vkusu. Měly byste se zaměřit i na praktické vlastnosti. Výběr vám usnadní rozdělení brýlí do pěti základních kategorií podle propustnosti a vhodnosti do konkrétního počasí.

  • Kategorie S0 – Jde o poměrně specifickou kategorii. Brýle disponují takřka maximální propustností (90-100 %) a jsou určeny do velmi nepříznivého počasí, které zahrnuje výrazně zhoršenou viditelnost (chumelení, šero a zataženo nebo i tma).
  • Kategorie S1 – Jedna z běžných kategorií. Brýle jsou určeny do šera nebo zataženého počasí, silnějšího sněžení a mlhy, propustnost se pohybuje od cca 40 do 90 %.
  • Kategorie S2 – Zřejmě nejprodávanější lyžařské brýle. Skla disponují propustností od cca 20 do 40 % a jsou určeny do proměnlivého počasí. Jsou tedy poměrně univerzální a obstojí při slunečném i zataženém počasí, v lehkém sněžení apod.
  • Kategorie S3 – Nízká propustnost od cca 10 do 20 % tyto brýle předurčuje do velmi dobrých podmínek viditelnosti. Tedy do počasí slunečného, jasného, případně polojasného. Dokonale blokuje UV paprsky a chrání před oslněním.
  • Kategorie S4 – Další hraniční a poměrně neobvyklá kategorie. Propustnost je minimální (do 10 %). Brýle jsou tudíž určeny do obzvlášť jasného počasí.

Speciální variantu pak představují brýle fotochromatické, které dokážou samy reagovat na světelné podmínky a upravovat propustnost. To ale není jediné řešení. Jsou také brýle, které umožňují výměnu skel podle aktuálních podmínek.

Barevné provedení

I zde se budeme bavit o zorníku a vhodnosti brýlí do konkrétních podmínek. Zajímat nás však bude především barevnost skla. Jak už jsme řekli, nejde pouze o kosmetickou úpravu. Barva má vliv na vlastnosti brýlí. Barevných variant je přitom poměrně pestrá škála.

  • Světlé, teplé barvy jako žlutá, růžová anebo oranžová (která patří mezi nejčastější) omezují pozorovatelnost barev z opačné části spektra (modrá) a zvyšují míru kontrastu. To se projeví na lepší pozorovatelnosti různých překážek, vyboulenin apod. Toto provedení je výhodné při zhoršené viditelnosti.
  • Tmavší barvy jsou naopak vhodnější pro použití při jasném počasí. Umožňují přirozenější výhled a vnímání barev.
  • Modré nebo zelené brýle poskytují velmi přirozený výhled a nejméně zkreslují barvy okolí.

Zakřivení

Zorníku brýlí se týká i další důležitý faktor, a tím je zakřivení. V podstatě jsou jen dvě možnosti:

  • Zorník s plochým zakřivením – Jednodušší a taky cenově dostupnější varianta, která ovšem neposkytuje takový periferní rozhled a dochází u ní i k většímu zkreslení.
  • Zorník se sférickým zakřivením – Dvouosové zakřivení, se kterým se setkáte u kvalitnějších lyžařských brýlí. Toto provedení má obecně lepší vlastnosti.

Rámeček lyžařských brýlí

Zcela zásadním faktorem je samozřejmě velikost brýlí, resp. velikost rámečku. Ten musí padnout jako ulitý, jinak s brýlí příliš nadšení nebudete. Naštěstí si nemusíte nechat vyrábět rámeček na míru. Existují tři základní kategorie velikosti, ve kterých si drtivá většina lidí vybere takové, které jim sednou.

Pánské vs. dámské a dětské brýle

Kromě juniorských a dětských brýlí bývá obvykle rozdíl pouze v barevném provedení. Dětské se liší i velikostí rámečku.

Velké vs. malé

Podle velikosti můžete narazit na rozdělení brýlí především na velké (L), malé (S) a střední (M). Zdaleka nejčastější variantou jsou brýle velikosti M, která sedí převážné většině mladších osob i dospělých lidí. Velikost S je vhodnější pro děti, případně i osoby s drobnějším obličejem. Větší rámeček L zase ocení dospělé osoby s větším obličejem.

Noframe

Zajímavou a v současnosti stále oblíbenější možností jsou brýle typu „NoFrame“ – tedy bez rámečku. Toto provedení nejenže vypadá elegantně, ale je i velmi praktické z hlediska periferního vidění, přiléhavosti apod.

Ochrana proti zamlžování

Další velmi důležitý aspekt. Zamlžené brýle jsou zásadní problém. To ví i každý, kdo nosí třeba jen obyčejné brýle dioptrické. U lyžařských brýlí může být zamlžení, které zásadně omezí výhled, dvojnásob riskantní.

Proto se výrobci snaží přijít s co nejúčinnějším systémem, který zamlžování v důsledku pocení a vlhkosti vzduchu omezí nebo ideálně zcela eliminuje. V současnosti se můžete setkat především s následujícími úpravami.

  • Dvojité provedení zorníku – Zorník má dvojité sklo a mezi oběma vrstvami je tenká izolační vrstva vzduchu. V principu jednoduché a přitom do značné míry účinné řešení.
  • Anti-Fog – Speciální úprava povrchu zorníku, která taky omezuje zamlžování.
  • Ventilace – Zřejmě nejúčinnější úprava, která má zabránit zamlžování. Brýle disponují větracími otvory, které zajišťují lepší cirkulaci vzduchu. Provedení a umístění těchto otvorů ovšem závisí na výrobci a konkrétním modelu. Existují dokonce i brýle s aktivní ventilací.

Další faktory výběru

Na co se ještě zaměřit při výběru brýlí? V následující části shrneme ještě několik důležitých parametrů a vlastností.

OTG brýle

Nosíte dioptrické brýle a potřebujete si ty lyžařské nasadit přes ně? V takovém případě jsou řešením modely lyžařských brýlí typu OTG. Tyto brýle poskytují větší prostor a jsou zpracovány tak, aby umožnily současné pohodlné nošení dioptrických brýlí. Součástí může být vykrojení pro obroučky nebo nožičky brýlí v polstrování. Alternativním řešením je pořízení helmy se štítem, který poslouží jako náhrada lyžařských brýlí.

Polarizace

Polarizační zorník zajišťuje lepší viditelnost v určitých situacích. Především jde o omezení odlesků slunečních paprsků od světlých a lesklých ploch, jako je sníh nebo vodní hladina či led.

Pěnové polstrování

Tato úprava zajišťuje dostatečné utěsnění brýlí a dokonalé usazení na obličeji, což jsou předpoklady komfortu i ochrany před chladem a vlhkostí. Kvalita pěnového polstrování je tedy důležitým faktorem výběru.

Zrcadlový zorník

Tato úprava je vhodná především při lyžování ve velmi slunečném počasí. Zrcadlový zorník dokáže odrazit mnohem větší množství světla než klasický a omezuje tak riziko oslnění. Zároveň nedochází k takové únavě nebo bolesti očí.

Kompatibilita s helmou

Lyžařské brýle budete jistě používat v součinnosti s lyžařskou helmou, a proto je nutné, aby dobře seděli i přes ni. Drtivá většina brýlí umožňuje určité nastavení a přizpůsobení pásku. Přesto je vhodné zkoušet helmu a brýle současně, abyste se ujistili, že nebudou nikde odstávat, tlačit nebo cokoli jiného.

Taky je dobré volit brýle s protiskluzovou úpravou popruhu, který díky tomu nebude z helmy sklouzávat. Další možností je helma opatřená systémem pro uchycení pásku brýlí.

Anti-scratch úprava brýlí

Brýle s touto úpravou se mohou pochlubit povrchem odolnějším vůči poškrábání a jinému mechanickému poškození, které by postupně omezovalo výhled.

Ceny lyžařských brýlí

kvalitní lyžařské brýleZa kolik lze pořídit velmi kvalitní lyžařské brýle, kolik stojí dostupné kousky, a jak drahé jsou exkluzivní modely? Máme pro vás alespoň základní přehled v podobě tří cenových kategorií a shrnutí jejich nabídky.

Lyžařské brýle do 1000 Kč

V této kategorii najdete poměrně velmi široký výběr a jistě můžete narazit na brýle, které vám budou vyhovovat, pokud hledáte dostupný model a nemáte příliš vysoké nároky. Nejlevnější brýle se mohou pohybovat už okolo pěti set korun – a lze narazit i na levnější kousky (většinou spíš dětské apod.).

Už i v této kategorii můžete narazit na úpravy jako dvojitá skla nebo antifog. Nečekejte zázraky, ale potřebám rekreačního lyžování mohou takové brýle dostačovat.

Lyžařské brýle do 3000 Kč

Právě v této cenové relaci najdete naprostou většinu v současnosti nejprodávanějších lyžařských brýlí – včetně velmi kvalitních a značkových modelů. Výběr je opravdu maximálně široký a na své si přijdou méně nároční i velmi zkušení lyžaři. Samozřejmostí jsou různé pokročilé úpravy proti zamlžování apod.

Lyžařské brýle nad 3000 Kč

Pokud hledáte něco extra, můžete se porozhlédnout v této cenové kategorii. Najdete zde modely s různými speciálními a pokročilými úpravami povrchu a exkluzivní brýle pro pokročilé sportovce.

Nejčastější otázky nakupujících

Lze lyžařské brýle nahradit slunečními?

Běžné sluneční brýle mohou výrazně zkreslovat, nesedí těsně na obličeji, nechrání dostatečně před chladem ani před nárazy. Dokonce dostatečně neochrání ani před intenzivním UV zářením ve vyšších polohách.

Jak vyřešit potřebu brýlí s různými vlastnostmi v proměnlivém nebo nepředvídatelném počasí?

Řešením mohou být brýle s fotochromatickou úpravou, která flexibilně reaguje na podmínky. Další možností jsou rámečky s vyměnitelnými zorníky. Pokud nevyhledáváte extrémy, mohou vám stačit univerzálnější brýle kategorie S2, které obstojí při jasnějším počasí i vyšší oblačnosti nebo sněžení.

ProduktParametryHodnoceníCena (do)
TIPVIF Black x Ice Blue
✔️ Čistý minimalistický design
✔️ 8 barevných variant
✔️ Široká nabídka zorníků
✔️ Propustnost skel od S0 do S3
✔️ Filtr proti poškrábání a mlžení skel
⭐ 100 %2300 Kč Číst recenze
#1Oakley Flight Deck
UV ochrana: 100 %
OTG: -
Propustnost světla: 46%
Určení: unisex
+ to nejlepší a nejdoporučovanější na trhu
⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze
#2Oakley Line Miner
VLT čočky: - %
OTG: -
Propustnost světla: kat. 2-3
Určení: unisex
⭐ 99 %2600 Kč Číst recenze
#3Bollé Nova II
UV ochrana: 100 %
OTG: -
Určení: unisex
+ nejlepší poměr cena / výkon
⭐ 97 %1500 Kč Číst recenze
#4POC Orb Clarity
Propustnost světla: S2 (22 %)
UV filtr: UV400
Polarizační sklo: NE
⭐ 96 %2500 Kč Číst recenze
#5uvex athletic CV Chrome Gold S2
VLT čočky: 19-43 %
Podmínky:běžný den
Určení: unisex
+ známá díky svému jedinečnému tvaru OTG
⭐ 96 %3000 Kč Číst recenze
#6Smith SQUAD
Propustnost světla: S2 (20 % - 40 %)
UV filtr: ano
Zorník: ChromaPop Photochromic Red Mirror
+ Carbonic-X úprava - odolnost vůči poškrábání
⭐ 94 %2700 Kč Číst recenze
#7Horsefeathers Knox
plně kompatibilní s helmami všech výrobců
⭐ 92 %2600 Kč Číst recenze
0 Sdílení