Magazín

Jak vyčistit ucpaný odpad. Pomůžou babské rady nebo účinné pomůcky a čističe

Ucpaný odpad. Tato nepříjemnost potrápí někdy snad každou domácnost. V některých bytech a domech může ale k zanášení odpadu docházet častěji a ve větší míře. V následujícím článku se podíváme, jak postupovat, pokud k podobné situaci dojde – ať už v koupelně, na WC nebo u kuchyňského dřezu.

Představíme vám hned několik možností, které můžete vyzkoušet předtím, než se rozhodnete volat odborníky. Ve velké většině případů je totiž možné odpad vyčistit svépomocí a ušetřit tak peníze za instalatéry.

První pomoc: zvon!

Zvon na odpad jako první pomoc Zvon na odpad je pomůcka, kterou má doma zřejmě každý. A většina lidí po něm taky sáhne jako po prvním instrumentu v případě, že odpad nefunguje tak, jak by měl. Ne každý ale při pumpování zvonem postupuje zcela správně tak, aby byl účinek maximální. Jak tedy na to?

Pokud jde o umyvadlo či dřez potažmo vanu, zašpuntujte odtok a napusťte je teplou vodou (cca do poloviny). Je taky zapotřebí ucpat přepad mokrým hadrem, aby vznikl přetlak. Poté odtok odšpuntujte a nasaďte na něj zvon. Nyní pumpujte, dokud se do vody nezačnou dostávat naplaveniny z odpadu a voda nezačne volně odtékat ve víru.

Zkuste instalatérské pero

Protahovací instalatérské pero Instalatérské pero je speciální pružina na čištění odpadu v místech, kam už normálně nedosáhnete, dobře si poradí i v místech s ostrými ohyby. Dá se pořídit v železářství nebo jiných podobných obchodech, např. i pod názvem protahovací pero. Cena se pohybuje většinou v desítkách korun a přitom vám tahle proprieta dobře poslouží.

Pero koncem s očkem zasouvejte do odpadu (nejdřív bude třeba odšroubovat sifon, abyste se do potrubí vůbec dostali). Součástí pera je klička, kterou točíte – pružina postupuje odpadem tam a zpět a narušuje mastnotu a další usazeniny. Při vyjmutí bude pružina pokryta špínou z odpadu, proto postupujte opatrně.

Vyčištění sifonu

Koleno může být také ucpané V ohybu (koleni) sifonu se stále drží voda, která slouží jako izolace proti zápachu z odpadu. Je možné, že problémy s odtékáním vody může vyřešit kontrola sifonu. Připravte si kyblík, do kterého po jeho odšroubování odteče voda, která se v něm nachází. Poté pročistěte sifon pružinou. Pokud je sifon ve velmi špatném stavu, bude možná nutné ho vyměnit. Každopádně při rozebírání sifonu rovnou zkontrolujte i těsnění.

Starý dobrý hydroxid sodný

Chemie může být velmi účinnou zbraní při problémech s ucpaným, neprůchozím odpadem. Může dokonce pomoci i tam, kde některé z výše uvedených mechanických postupů selžou. Klasickým pomocníkem určeným k čištění odpadů je hydroxid sodný známý taky jako louh. V dnešní době ho můžete pořídit v tekuté (gelové) formě – ale taky v podobě více či méně hrubých granulí. Jak louh používat?

Především je nutné mít na paměti, že jde o poměrně velmi agresivní chemii. Je třeba se tedy vybavit ochrannými pomůckami, jako jsou gumové rukavice a brýle. Louh může při reakci prskat, takže mějte i dlouhé rukávy a postupujte opatrně. Do přímého styku s touto látkou byste přijít nechtěli. Pokud je vaše potrubí zteřelé nebo ve velmi špatném stavu, může při čištění louhem dojít k poškození nebo poleptání.

Čistící akci zahajte tím, že do odpadu nalejete horkou vodu. Poté nasypte do odpadu hydroxid v množství uvedeném v návodu na obalu. Vyčkejte a poté nalijte do odpadu další dávku vřelé vody. Nyní zkuste, zda voda z kohoutku již odtéká normálním vírem. Místnost po použití louhu dobře vyvětrejte. Louh si nemusí poradit především s hlouběji usazenými nečistotami.

Čištění odpadu jedlou sodou, solí i bakteriemi

Zkusit můžete i méně obvyklé nebo domácí postupy. Základní pomůckou může být větší množství soli v horké vodě. Oproti louhu to má dokonce jednu výhodu, tento mix se dokáže dostat hlouběji. Kromě soli můžete použít například i jedlou sodu, opět v kombinaci s vřelou vodou, případně i trochou octa.

Zajímavou a ekologickou možností je čištění odpadu pomocí živých bakterií, které budou mastnotu a usazeniny průběžně zdolávat. Čisticí přípravky s bakteriemi lze běžně koupit například v drogériích, a to např. pod značkou Bacti. Tyto přípravky stojí obvykle od cca 200 do 500 Kč, podle toho, jaký typ zvolíte.

Tipy na nejlepší chemické čističe a pomůcky na odpad

ProduktHodnoceníCena (od)
Nejlepší chemické čističe na odpad
#1Stura Facile čistič odpadů 1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]102 Kč Číst recenze
#2Krtek čistič potrubí 900 g[usr 5 text="true" tooltip="true"]118 Kč Číst recenze
#3Hydroxid sodný mikrogranule 1 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]52 Kč Číst recenze
#4Labar Hydroxid sodný louh čistič odpadů 1 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]46 Kč Číst recenze
#5Tiret Professional čistič odpadů 500 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]36 Kč Číst recenze
#6WC NET gel na ucpané odpady 1000 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 Kč Číst recenze
Nejlepší pomůcky pro čištění odpadu
#1Protahovací pero 5m x 9mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]199 Kč Číst recenze
#2Spokar zvon gumový na čištění odpadů[usr 5 text="true" tooltip="true"]70 Kč Číst recenze
0 Sdílení