Malé spotřebiče

Nejlepší popkornovače: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší popkornovačePopkorn rozhodně patří mezi velmi oblíbené pochutiny. Domovem je na americkém kontinentě, ale poměrně úspěšně se uchytil i u nás. Většina lidí si ho spojuje především s kinem nebo sledováním filmů či seriálů obecně, třeba doma u televize. Jenže doma většinou nemáme stánek, kde by nám tuto pochoutku prodali. To je ale jen malá překážka. Můžeme si ho totiž připravit i doma a dopřát si ho mnohem levněji než v jakémkoli bufetu. Navíc kdykoli se nám zachce, bez ohledu na fronty nebo otevírací dobu. Nejpohodlnějším nástrojem na jeho výrobu je potom speciální popkornovač. Existují přitom nejenom varianty komerční, které můžeme vidět právě ve stáncích a bufetech, ale i domácí verze. Kompaktní, jednoduché, úsporné. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší popkornovač pro domácí výrobu popkornu. Zajímat nás budou všechny důležité parametry a vlastnosti, ale ovšemže taky cena a v krátkých recenzích se podíváme i na některé známé výrobce.

Popkornovač jistě není zrovna nezbytným vybavením domácnosti. Pokud však této lahůdce holdujete, umožní vám velmi jednoduchou, elegantní i efektní přípravu. Tato pomůcka jistě sklidí velký úspěch i u dětí. Rozhodně může být skvělým doplňkem atmosféry pro filmové nebo třeba i herní večery a maratóny. Cena těchto zařízení přitom začíná na poměrně přístupných částkách, které nejspíš nezruinují ani zvlášť nezatíží rozpočet domácnosti.

V našem návodu najdete spoustu rad a informací. K tomu jsme pro vás sestavili žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Při výběru se taky vyplatí sledovat uživatelské i odborné recenze popkornovačů anebo různé testy. Z těchto zdrojů se dozvíte poznatky a zkušenosti, které v popiscích od výrobců a prodejců jistě nenajdete.

Nejlepší popkornovače na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Guzzanti GZ 130A
Cena / výkon
✔️ popkornovač v retro designu padesátých let
✔️ bez jakéhokoliv přidaného oleje či jiného tuku
✔️ popkorn připraven již za 2-4 minuty
📌od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Guzzanti GZ 135
Servírovací miska jako víko
✔️ nejprodávanější popkornovač Guzzanti GZ 135
✔️ křupavý popcorn ze cca 80 - 100 g zrn kukuřice za necelých 5 minut
✔️ k pražení využívá halogenové ohřívání a má teflonový povlak
📌od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Volcano popkornovač
Pro filmové večery s přáteli
✔️ pro křupavý popcorn - sladký i slaný
✔️ krátká doba rozehřátí, velká tvorba popcornu
✔️ nerezová nádoba s integrovaným topným systémem a míchadlem
📌od 3150 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Couchpotato popkornovač
Retro design 50. let
✔️ krátká doba rozehřátí a vysoká produkce popcornu díky halogenové technologii
✔️ nepřilnavá topná plocha pro snadné čištění
✔️ víko slouží zároveň jako servírovací miska
📌od 1400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Clatronic PM 3635
Tip na levný model
✔️ jednoduchý přístroj na výrobu popcornu
✔️ příprava popcornu pomocí horkého vzduchu – méně kalorické
✔️ snadná příprava (2 – 3 porce za cca 2 min)
📌od 450 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat popkornovač

Co je důležité při výběru této pomůcky? Rozhodně byste se měli zaměřit na volbu vhodného typu a konstrukčního zpracování. Stejně zásadní je způsob přípravy či objem. Dále vás jistě bude zajímat rychlost přípravy, materiálové zpracování anebo třeba i příkon – tedy spotřeba energie. Pozornost je vhodné věnovat i případnému příslušenství. V neposlední řadě bude důležitá cena. Tím vším se budeme zabývat.

Jak vybrat popkornovač

Druhy popkornovačů

Popkornovačů existuje vícero typů a je vhodné se s nimi seznámit a mít představu o tom, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké výhody či nevýhody jednotlivé varianty nabízejí. To je základní předpoklad pro orientaci v sortimentu a úspěšný nákup. Vyrazme tedy na malou exkurzi.

Komerční a tradiční popkornovače

O těchto variantách je třeba se zmínit, přestože nás dále budou primárně zajímat jiné. Komerční popkornovače jsou rozměrné a vysoce výkonné přístroje určené pro velkokapacitní výrobu popkornu v pohostinských zařízeních, jako jsou různé bufety a stánky. Většinou využívají hrncovou metodu přípravy, o které ještě bude řeč.

Pak je tu ještě varianta klasických popkornovačů, které se používají v kombinaci se sporákem nebo varnými deskami. Jde de facto o upravené hrnce s kličkou, která umožní promíchávání popkornu. Tyto tradiční modely nepotřebují elektřinu, ale dnes (a zvlášť u nás, kde domácí popkorn nemá prakticky žádnou tradici) jde o okrajovou záležitost.

S olejem, či bez oleje?

Dále už se zaměříme na elektrické modely, které jsou jednoznačně rozšířenější. Existuje jich několik typů a lze je rozdělit i podle toho, zda je popkorn připravován na oleji, anebo bez něj. Bezolejové modely využívají horkovzdušný ohřev. Dále existují modely, které se obvykle označují jako plotýnkové a hrncové. V obou případech se používá menší množství oleje. A pro kterou se rozhodnout?

Poměrně populární jsou dnes popkornovače horkovzdušné, které jsou považovány za zdravější variantu. To je poněkud zjednodušené.

Při přípravě bez oleje se poněkud sníží kalorická hodnota popkornu. Pokud popkornu sníte hodně anebo máte problémy s nadváhou, jeví se toto řešení jako vhodnější. Člověk se zdravou váhou, který si dopřeje popkorn jen tu a tam, nemá zvláštní důvod počítat každou kalorii – jinými slovy, kalorické neznamená automaticky nezdravé. Naopak obecně příprava pokrmů při vysokých teplotách (smažením, pečením, pražením, grilováním) zejména nad cca 200°C je obecně „nezdravá“ bez ohledu na přítomnost tuku (ovšem jinou kategorií je přepálený tuk) nebo použitou metodu. Popkorn se obecně připravuje při vyšších teplotách, takže je třeba ho chápat jako občasné zpestření jídelníčku.

Výhodou přípravě v oleji je na druhou stranu lepší a výraznější chuť, protože jak známo tuk je nositelem chuti.

Horkovzdušné modely

Jde obvykle o poměrně velmi skladné modely, jejichž použití je navíc velmi snadné. Využívají topné těleso a ventilátor pro distribuci horkého vzduchu. Podobně jako trouby na stejném principu. Lepší modely disponují i promíchávačem popkornu. Způsob servírování je v principu takový, že je hotový popkorn vyháněn proudem vzduchu otvorem do misky, kterou pod něj umístíte, což působí efektně.

Výhodou je snadné ovládání a někdo ocení přípravu bez tuku nebo s minimem tuku. Tyto modely ale mívají spíše menší kapacitu a chuť popkornu je mdlejší. Průměrná doba přípravy jedné dávky se pohybuje kolem 2-5 minut.

Plotýnkové modely

V tomto případě je součástí zařízení plotna/pánvička, na kterou se popkorn umístí společně s vrstvičkou oleje. Podobně jako při klasickém restování potravin na pánvi. Ohřev zajišťuje topné těleso. Lepší modely mají opět i míchací ústrojí, které je velmi praktické. Tyto modely pojmou i poněkud větší množství popkornu a některé mohou být i celkem neskladné. Výhodou je velmi dobrá chuť popkornu a snadný servis překlopením víka, které slouží jako servírovací mísa.

Hrncové modely

Tradiční princip. Používá se většinou i u komerčních modelů. Uvnitř průhledného těla zařízení je hrnec napojený na topné těleso. Klasicky jsou opatřeny manuální kličkou, kterou lze popkorn promíchávat. V hrnci se praží s olejem a chuť je výborná. Výhodou je taky vysoká kapacita a výkon při relativně nízkém příkonu. Efektivita tohoto provedení je tedy nejvyšší. Lze připravovat popkorn i pro velkou návštěvu a neustále ho rychle „dodávat“. Výkonnost je vykoupena většími rozměry a většinou i cenou. Jde o řešení pro skutečné milovníky popkornu, kteří budou často hostit třeba návštěvy.

domácí popkorn

Příkon

U horkovzdušných i plotýnkových modelů se příkon pohybuje v podobných rozpětích – nejčastěji od cca 800 do 1200 W. V případě hrncových je příkon nižší, jen pár stovek W (nejčastěji okolo 300 W).

Kapacita a rychlost

U domácích modelů se jedna dávka pohybuje od cca 50 do 100 g zrn. Nejmenší kapacitu mívají horkovzdušné modely. Rychlost přípravy jedné várky se vždy pohybuje v řádu několika málo minut, nejčastěji kolem 3 minut. Na popkorn tedy obecně nebudete čekat nijak dlouho.

Rozměry

Pokud hledáte kompaktnost a skladnost, zřejmě vás nejvíce osloví horkovzdušné modely. Ty bývají koncipovány na výšku a zaberou skutečně minimum prostoru. Tomu ale odpovídá i menší kapacita. Nejrozměrnější a nejtěžší bývají naopak klasické hrncové modely, výška je často kolem 40 cm i více. Plotýnkové modely mají nevýhodu ve velké šířce, takže zaberou většinou nejvíce horizontální plochy.

Materiál

Popkornovač je vystaven vysokým teplotám, takže je důležité, aby byl odolný (a vybavený pojistkou proti přehřátí). Kvalitní modely mají ocelovou, nerezovou konstrukci, setkat se lze i s hliníkem. U velmi levných modelů může převažovat plast. Je nutné počítat s nižší odolností i životností.

Video

Ceny popkornovačů

Kolik stojí kvalitní popkornovač pro domácí použití? Lze najít dostupné i dražší a výkonnější modely pro náročnější použití.

✅ Popkornovače do 800 Kč

V této relaci najdete především výběr nízkokapacitních modelů, které fungují na horkovzdušném principu. Jde o dobrou volbu pro nenáročné, občasné použití.

✅ Popkornovače do 1500 Kč

Řada velmi oblíbených modelů. Jde převážně o plotýnkové varianty se střední kapacitou. Vhodné i pro náruživější milovníky popkornu.

✅ Popkornovače nad 1500 Kč

Výběr v této kategorii už je opravdu značně omezený a zahrnuje především tradiční hrncové modely, kterých se obecně u nás prodává velmi málo. Tyto přístroje ocení především opravdu nároční fanoušci popkornu.

Nejlepší značky popkornovačů

Kteří výrobci nabízejí dobře zpracované a kvalitní popkornovače pro domácí použití? Zde je pár tipů…

  • Guzzanti – Velmi oblíbené popkornovače a osvědčený výrobce. Výborný poměr kvality a ceny. Horkovzdušné i plotýnkové modely.
  • Klarstein – Německá značka, která vyniká důrazem na design a nabízí i vysokou kvalitu zpracování. Určitě nezklame.
  • OneConcept – Tato značka nabízí i klasické čili hrncové popkornovače, ale taky moderní plotýnkové modely. Rozhodně stojí za pozornost.
ProduktInfoHodnocení
#1Guzzanti GZ 130A
Cena / výkon
✔️ popkornovač v retro designu padesátých let
✔️ bez jakéhokoliv přidaného oleje či jiného tuku
✔️ popkorn připraven již za 2-4 minuty
📌od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Guzzanti GZ 135
Servírovací miska jako víko
✔️ nejprodávanější popkornovač Guzzanti GZ 135
✔️ křupavý popcorn ze cca 80 - 100 g zrn kukuřice za necelých 5 minut
✔️ k pražení využívá halogenové ohřívání a má teflonový povlak
📌od 1200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Volcano popkornovač
Pro filmové večery s přáteli
✔️ pro křupavý popcorn - sladký i slaný
✔️ krátká doba rozehřátí, velká tvorba popcornu
✔️ nerezová nádoba s integrovaným topným systémem a míchadlem
📌od 3150 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Couchpotato popkornovač
Retro design 50. let
✔️ krátká doba rozehřátí a vysoká produkce popcornu díky halogenové technologii
✔️ nepřilnavá topná plocha pro snadné čištění
✔️ víko slouží zároveň jako servírovací miska
📌od 1400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Clatronic PM 3635
Tip na levný model
✔️ jednoduchý přístroj na výrobu popcornu
✔️ příprava popcornu pomocí horkého vzduchu – méně kalorické
✔️ snadná příprava (2 – 3 porce za cca 2 min)
📌od 450 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení