Domácnost

Jak vybrat nejlepší vánoční stomeček, prodej živých vánočních stromků probíhá i online (2023)

Vánoční stromeček ozdobený - inspirace Vánoce se kvapem blíží a přestože minulý rok byli poněkud jiné, než na jaké jsme zvyklí, letos si je zase můžeme naplno užít.

Možná to ale bude znamenat více času stráveného v klidu a s nejbližší rodinou, což jsou ostatně nejčastěji skloňované (a taky zapomínané) pilíře vánočních svátků. Ani tradiční výzdoba přitom nemusí trpět změnami či nedostatkem. Základním symbolem Vánoc je stromeček – a ten bude jistě k dostání i letos. Možná nebude dostupný na každém rohu, ale nic vám nemůže zabránit v jeho pořízení prostřednictvím internetu. A nebojte, nemusíte se spokojovat s umělou variantou, pakliže vám tato podoba nikdy nepřirostla k srdci. Online lze koupit i živý stromek. V dnešním článku se podíváme na to, jak si vybrat nejlepší vánoční stromek – a to ať už se rozhodnete pro živý, nebo umělý a budete ho kupovat kdekoli.

Vánoční stromek se v období těchto zimních svátků stává přechodně jakousi dominantou skoro každé domácnosti. Mnoho lidí věnuje jeho výběru a následnému zdobení mimořádnou péči. Podle čeho však vůbec vybírat? Jaké vlastnosti mají jednotlivé druhy stromků? V jakých formách je lze pořídit? To všechno jsou otázky, na které se před nákupem hodí znát odpovědi. A my jsme se rozhodli, že vám je přineseme jako drobný a předčasný vánoční dárek.

V tomto textu najdete souhrn nejdůležitějších informací, které se týkají výběru a pořízení stromečku a ve zkratce vám poradíme i jak se o něj starat, aby vám vydržel dlouho a v krásné podobě. Věnovat se přitom budeme živým i umělým stromkům. U těch umělých vám mohou být dobrou pomocí i uživatelské recenze vánočních stromků, v nichž se dozvíte něco bližšího o konkrétních „modelech“.

Nejlepší živé vánoční stromky

Tyto živé vánoční stromky si můžete od 25.11. objednat online až s dovozem k vám domů. Stromeček si takto již před vámi zakoupilo přes 12 000 spokojených zákazníků.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Jedle Kavkazská
Výška: 120-500 cm
Šířka: užší/širší
Hustota: hustší/řidší
⭐ 100 %649 Kč – 5990 Kč Číst recenze
#2Smrk Pichlavý
Výška: 120-350 cm
Šířka: užší/širší
Hustota: hustší/řidší
⭐ 99 %499 Kč – 1550 Kč Číst recenze
#3Borovice Černá
Výška: 120-350 cm
Šířka: užší/širší
Hustota: hustší/řidší
⭐ 99 %549 Kč – 1990 Kč Číst recenze
#4Smrk Ztepilý
Výška: 120-400 cm
Šířka: užší/širší
Hustota: hustší/řidší
⭐ 98 %399 Kč – 1590 Kč Číst recenze

Nejlepší umělé vánoční stromky

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Borovice Přírodní 3D 150 cm
Výška: 150 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#2AmeliaHome Klaus
Výška: 150 cm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Číst recenze
#3Aga Vánoční stromeček Jedle
Výška: 220 cm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#4Smrk kanadský
Výška: 180 cm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#5BRA 120 cm jedle
Výška: 120 cm[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze

Jak vybrat vánoční stromeček?

Při výběru tohoto stěžejního symbolu vánočních svátků je třeba začít zvážením toho, zda budete chtít živou, nebo umělou variantu. Obě mají něco do sebe, a proto se budeme věnovat jejich výhodám i nevýhodám. U živého stromku nás pochopitelně bude zajímat druh. Kromě toho se taky zmíníme o moderním trendu v podobě živých stromků v květináčích. V neposlední řadě sehraje jistě svou roli velikost stromku a jeho cena.

Jaký stromek pořídit?

V této otázce se budeme zabývat především tím, zda je výhodnější pořídit živý, nebo naopak umělý stromek. Pokusíme se shrnout základní výhody a nevýhody obou řešení, abyste se mohli lépe rozhodnout.

Živý stromek

Živý vánoční stromeček Živé řezané stromky jsou nejtradičnějším řešením, které dosud vládne nejen českému trhu. Výhodou živého stromku je nenapodobitelný vzhled, originálnost, nádherná vůně, která na nějaký čas provoní domácnost. Estetické a smyslové kvality jsou tedy jednoznačně nesrovnatelně vyšší než u nejlepších umělých stromků. V omezené životnosti řezaného stromku lze spatřovat i jakousi symboliku. Stromeček vás provází svátečním obdobím a postupně uvadá. S návratem do běžného života se s ním obvykle musíme pomalu rozloučit, je v tom i kapka příjemné nostalgie.

Nevýhodou živého stromku je však náročnější manipulace, údržba, instalace, zdobení… celkově jde o pracnější řešení. Zejména pro rodiny s dětmi jsou však tyto úkony často součástí vánočních tradic a k danému období neodmyslitelně patří.

Umělý stromek

Umělý vánoční stromeček Umělé stromky jsou už několik desetiletí alternativou živých variant. Zatímco na začátku vypadaly mnohdy opravdu nevalně, dnes už jsou díky technologickému pokroku často zpracovány velmi pěkně – ačkoli kráse živého stromku se pochopitelně nevyrovnají. Výběr je nicméně opravdu veliký a rozmanitý. Pořídit si můžete umělou borovici, smrk i jedli, možností je i stromek, který jim má i vlastní osvětlení. Některé mohou mít i imitaci zasněžení nebo být jinak vyzdobeny.

Výhodou umělého stromku je dokonale symetrický a hustý vzhled, takže se velmi dobře zdobí. Navíc nevyžadují prakticky žádnou péči, jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Po svátcích je pak jednoduše sbalíte a sklidíte na další rok. Umělé stromky vydrží mnoho let, takže i když je vstupní investice obvykle vyšší než u živého stromku, v horizontu několika let spíše ušetříte.

Umělé stromky jsou vyráběny v různých velikostech – od velmi malých až po rozměrně 2,5metrové i větší modely. Obvykle mají vlastní stojánek, čímž odpadá složitá instalace. Umělým stromkům nijak nevadí teplo domova a obvykle snesou i méně šetrné zacházení. Velmi často je volí starší lidé nebo páry bez dětí, které jsou schopny ve prospěch pohodlí a úspory obětovat část kouzla a atmosféry reálného stromku. Umělé stromky ale mohou oslovit i lidi, kteří si hodně zakládají na hustém, symetrickém vzhledu kvůli možnosti dokonalého nazdobení.

Je ekologičtější umělý, nebo živý stromek?

Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Velmi záleží na tom, odkud živý vánoční stromek pochází. Pokud pochází z prořezávek hospodářských lesů, z plantáží nebo z rekultivovaných ploch – pak je živý stromek ekologičtějším řešením. Tyto stromky by totiž byly vykáceny tak jako tak (pouze se tento úkon naplánuje na předvánoční čas), případně byly vysazeny a vyrostly jen pro tento účel.

Naprosto drtivá většina vánočních stromků má některý z uvedených původů. De facto pouze upytlačené stromky znamenají invazivní zásah do životního prostředí. Umělý stromek je naproti tomu vyroben ze syntetických materiálů, plastů apod., což jsou obvykle neekologické materiály.

Stromek v květináči

V posledních letech se objevuje a sílí i trend vánočních stromků v květináčích. Existuje několik možností, odkud pocházejí – a taky jak s nimi naložit.

  • Stromek v květináči je možné si pouze zapůjčit či pronajmout pro účely vánočních svátků – tedy např. na 14 dní.
  • Stromek je možné odnést na sběrné místo, aby byl následně zasazen.
  • Stromek si můžete ponechat. Buď ho necháte v květináči, aby posloužil i příští rok, nebo například zasadíte u sebe na zahradě.

Ne každý stromek v květináči je vhodný pro každý účel. Některé stěží přežijí vánoční svátky, natož přesazení nebo delší život v květináči. Při výběru je tedy velmi důležitá kvalita stromku. Nejlepší je vyhnout se levným stromkům ze supermarketů a podivných zdrojů a zajistit si jej v osvědčeném zahradnictví, z lesní školky apod. Většinu stromků je taky třeba aklimatizovat, tedy zabránit jejich vystavení teplotním šokům (z venku rovnou do vytopeného bytu a opačně).

Jaký druh živého vánočního stromku vybrat?

Pokud jde o živé stromky, hraje druh významnou roli, nejen estetickou, ale i praktickou. Jaké jsou nejoblíbenější možnosti?

  • Smrk ztepilý – Velmi dostupný, spíše řidší a velmi silně a poměrně rychle opadává ve vytápěných místnostech.
  • Jedle kavkazskáSkvělé vlastnosti, takřka neopadává, dlouho vydrží, je krásná. Ale je taky drahá.
  • Borovice lesní – Řídká, větve daleko od sebe, objemná, dlouho vydrží, neopadává.
  • Smrk pichlavý – Hustý, svěže zelený, dlouho vydrží. Ale taky je pichlavý, což ztěžuje zdobení a manipulaci.

Jak se starat o živý vánoční stromek?

Při pořízení řezaného živého stromku je třeba dodržovat několik pravidel údržby, abyste si ho užili co nejdéle.

  • Kupujte stromek co nejpozději, případně ho uskladněte v chladném prostředí (např. balkon) mimo vítr a přímý sluneční svit.
  • Před vsazením do podstavce zkraťte kmínek o max. 2 cm, ale pozor… neloupejte, neseřezávejte ani neobrušujte kůru.
  • Doplňujte stromku pravidelně vodu.
  • Stromek umístěte na pokud možno nejchladnější místo místnosti, mimo zdroje tepla (radiátor apod.).

Ceny vánočních stromků

Jak jsme už naznačili, stromky – a to nejen umělé, ale i živé nebo v květináčích – si můžete pořídit i přes internet. Stromky v květináčích si lze dokonce jen zapůjčit. Pokud jde o ceny, máme tu malé shrnutí.

Vánoční stromky do 500 Kč

Nejlevnější bývá smrk ztepilý, následuje borovice, pak smrk pichlavý, různé druhy jedlí a nakonec jedle kavkazská coby zlatý hřeb. Smrk ztepilý nebo borovici koupíte už kolem 300 až 400 Kč při velikosti do 2 m. Jedle obvykle od 500 Kč výš.

Vánoční stromky do 1000 Kč

V této ceně zakoupíte jedle, včetně kavkazské. Taky velmi malé stromky v květináči můžete najít v této relaci. Kromě toho je zde však pochopitelně skvělý výběr umělých stromků. Většina nejprodávanějších umělých stromků se pohybuje v této relaci.

Vánoční stromky nad 1000 Kč

Zde můžete pořídit velmi kvalitní umělé stromky, ale taky pěkné živé stromky v květináčích. Vhodné pro náročnější zájemce. Pokud jde o řezané stromky, v této ceně seženete například jedli kavkazskou o velikosti 2 a více metrů.

Ukázka rozdílu mezi 3D a 2D jehličím na vánočním stromku

Klasické 2D jehličí
Klasické 2D jehličí
Provedení 3D jehličí
Provedení 3D jehličí
3D a 2D jehličí rozdíl
Ukázka kombinovaného jehličí na vánočním stromku. 3D a 2D jehličí na jedné větvi. 3D na okraji, 2D směrem dovnitř ke stredu.

Další informace

0 Sdílení