Recenze 5 nejlepších tyčových vysavačů

Nejlepší tyčové vysavače Tyčové vysavače představují moderní a oblíbené řešení, které nabízí řadu výhod, a můžou se stát praktickým pomocníkem při úklidu v domácnosti, na kterého nedáte dopustit. Ve srovnání s vysavači klasickými jsou zejména skladnější a lehčí a značnou předností je jejich snadná ovladatelnost. Zejména v menších domácnostech se mohou uplatnit velmi dobře.

Často jsou taky vyráběny jako 2v1 varianta i s malým ručním vysavačem, který se skvěle hodí pro vysávání nábytku, nebo při menších „nehodách“, když se třeba něco rozsype a nechcete hned luxovat celý byt. Nejlepší tyčové vysavače mohou dosahovat i poměrně solidního výkonu.

Pokud považujete o pořízení tohoto praktického nástroje, s výběrem vám jistě může pomoci test, který jsme si pro vás připravili. Najdete v něm 5 velmi kvalitních a oblíbených modelů v různých cenových relacích. Vybrat si proto můžete podle svých finančních možností, ale i podle nároků na kvalitu přístroje.

Kromě samotné recenze tyčových vysavačů na vás čeká i komplexní průvodce nákupem. Dozvíte se v něm potřebné informace o nejdůležitějších parametrech těchto zařízení a zjistíte, podle čeho se orientovat při výběru. Průvodce vám poskytne taky užitečné rady a tipy a vy budete moct vyrazit do obchodu nebo uskutečnit objednávku dobře obeznámeni a připraveni.

Test nejlepších tyčových vysavačů podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Leifheit Regulus PowerVac
5 out of 5 stars (5 / 5)3 599 KčČíst recenze
#2Rowenta RH6545WH
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2 299 KčČíst recenze
#3Electrolux EER73BP
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)2 959 KčČíst recenze
#4Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)8 299 KčČíst recenze
#5Sencor SVC 8621TI
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)2 792 KčČíst recenze
Recenze TOP 5 tyčových vysavačů

#1 Leifheit Regulus PowerVac 11926 (od 3924 Kč)

 Recenze Leifheit Regulus PowerVac 11926  Pro první místo jsme zvolili tyčový vysavač značky Leifheit. Jedná se o model Regulus PowerVac, který přichází s řešením 2v1, o kterém jsme se zmínili v úvodu.

Kromě tyčové varianty tedy budete moci využívat i malý, ruční vysavač, který se vám bude hodit při čištění nábytku nebo textilií (potahů apod.) anebo třeba při úklidu auta. Regulus PowerVac je vysavač akumulátorový. Jeho součástí je 20V lithium-iontová baterie umožňující až 40 minut vysávání v úsporném EKO režimu.

Díky aku napájení je vysavač velmi mobilní. Na dobré úrovni je taky hlučnost, která je 78 dB. Tento vysavač je vhodný prakticky pro všechny typy povrchů, tím spíš, že je prodáván s obsáhlým příslušenstvím – se třemi nástavci pro ruční variantu a dvěma kartáči (kloubovým a na nábytek). Zařízení je vybaveno dvěma režimy funkce EKO (úsporná) a TURBO (výkonná).

Regulus PowerVac je bezsáčkový a objem nádrže na odpad je 0,45 l – to je pravda relativně málo, ale nejedná se o model určený pro rozsáhlé plochy, spíše o šikovného a multifunkčního pomocníka pro menší domácnost. Hmotnost celého tyčového vysavače je velmi příjemných 2,8 kg, ruční část pak váží jen 1,3 kg.

Co potěší

 • Řešení 2v1 – tyčový a ruční vysavač
 • Nízká hmotnost, dobrá skladnost (skládací rukojeť)
 • Dva režimy vysávání
 • Aku napájení bez kabelů
 • Bohaté příslušenství
 • LED osvětlení hubice
 • Multifunkční řešení pro menší domácnosti
 • Jeden z nejprodávanějších tyčových vysavačů

Co zamrzí

 • Slabší výkon
 • Nižší objem nádrže

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 3924 Kč

Koupit v obchodě

#2 Sencor SVC 8621TI (od 2999 Kč)

 Recenze Sencor SVC 8621TI  I druhé místo obsadil bezsáčkový vysavač 2v1 s akumulátorovým napájením. Tentokrát se jedná o model české značky Sencor za poměrně velmi dostupnou cenu.

Zařízení je poháněno baterií Li-Ion 2000 mAh, která vydrží až 50 minut vysávání při úsporném režimu. Opět můžete využít jak tyčovou variantu vhodnou pro větší plochy, tak i ruční zařízení pro vysávání stísněných prostor, nábytku, potahů, čalounění a podobně.

Model SVC 8621 TI disponuje nádobou na prach o objemu 0,5 l a systémem cyklonové filtrace HEPA, která má velmi dobré hygienické vlastnosti. Potěší také hmotnost a nízká hlučnost. Celý přístroj váží jen 2,4 kg a hluk se drží na hladině 78 dB. Využít můžete dva režimy vysávání – úsporný a výkonný.

Přestože výkon tohoto modelu není nijak opojný, pro průběžné a velmi pohodlné vysávání představuje velmi dobrou a cenově opravdu výhodnou volbu.

Co potěší

 • Solidní výdrž baterie
 • Nízká hmotnost
 • Nízká hlučnost
 • Dva řežimy vysávání
 • Výhodná cena
 • LED osvětlení hubice

Co zamrzí

 • Slabší výkon

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 2999 Kč

Koupit v obchodě

#3 Electrolux ZB 5020 (od 5999 Kč)

 Recenze Electrolux ZB 5020  Ani třetí model v testu tyčových vysavačů se nebude od předchozích v základní specifikaci příliš odlišovat. I v tomto případě jde o bezsáčkový akumulátorový přístroj, tentokrát však bez možnosti využití ruční varianty.

Electrolux ZB 5020 je vybaven 6článkovou lithiovou baterií, která utáhne cca 50 minut vysávání a dobíjí se 3,5 hodiny.

Hmotnost celého vysavače je něco přes 2 kilogramy a odpadní nádobka disponuje objemem 0,8 l. Poněkud vyšší je u tohoto modelu hlučnost, která je přes 80 dB. Mezi speciality ZB 5020 patří vylepšená hubice Performance Pro s aerodynamičtějším tvarem nebo například technologie BrushRollClean. Ta umožňuje rychlejší a jednodušší odstranění chlupů či vlasů, které se mohou zachytit na kartáčích.

Tento vysavač nabízí poměrně solidní sací výkon a dobrou ovladatelnost, disponuje také několika zajímavými zlepšováky a nechybí ani obligátní LED osvětlení trubice. Jedná se o dobrou volbu s rozumným poměrem ceny a výkonu.

Co potěší

 • Dobrý sací výkon
 • Příjemná ovladatelnost

Co zamrzí

 • Není k dispozici ruční vysavač
 • Vyšší hlučnost

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 5999 Kč

Koupit v obchodě

#4 Philips AquaTrio FC7088/01 (od 7999 Kč)

 Recenze Philips AquaTrio FC7088/01  Model Philips FC 7088/01 AquaTrio je nejdražším zástupcem v naší recenzi tyčových vysavačů. Pojďme se podívat, jak obstojí v konkurenci a jestli svou vysokou cenu dokáže vyvážit dostatečně dobrými parametry, vlastnostmi a kvalitou. Na první pohled zaujme vysavač pěkným designem. To by ale stěží stačilo. Naštěstí je předností víc. Zejména je to kombinace suchého a mokrého vysávání a vodní filtrace, která je výhodná např. pro alergiky (účinnost testována institutem ECARF).

Tento přístroj je napájen z elektrické sítě a délka šňůry je 8 metrů. Akční rádius je tedy nějakých 8,5-9 m. Kapacita nádoby na odpad je 0,8 l, příkon činí 500 W. Nepříliš komfortní je vysoká hmotnost zařízení – a to 7 kg. Nicméně co se týče účinnosti a výsledků při úklidu, je tento vysavač poměrně efektivní. Může navíc sloužit nejen jako klasický vysavač, ale taky jako mop a vysoušeč. Jedná se tedy o univerzálního pomocníka, který si poradí i s náročnějším úklidem.

Co potěší

 • Dobrý výkon
 • Možnost využití jako vysavač, vysoušeč i mop
 • Kvalitní zpracování
 • Pěkný design
 • Díky vodnímu filtru vhodný pro alergiky

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Větší hmotnost a horší ovladatelnost
 • Překážející kabel

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 7999 Kč

Koupit v obchodě

#5 Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01 (od 8299 Kč)

 Recenze Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01  Na posledním místě se usadil další vysavač značky Philips, tentokrát se jedná o model FC 6408/01. Tento zajímavý pomocník pro domácnost nabízí originální kombinaci 3v1 – tedy standardní tyčový vysavač, ruční vysavač a speciální stírací systém vhodný zejména pro vlhkou špínu. Zařízení je napájeno akumulátorem s dobou nabíjení okolo 6 hodin, který na jedno nabití vydrží až na 60 minut uklízení.

Tento bezsáčkový model disponuje objemem nádoby 0,6 l, což stačí pro plochu zhruba okolo 50 m2. Váha přístroje je 3,6 kg. Specialitou je zde technologie PowerCyclone zvyšující výkon vytvářením odstředivé síly nebo efektivní trubice TriActive Turbo, která se uplatní se stejnou účinností na různých druzích povrchů.

Co potěší

 • Řešení 3v1 – tyčový a ruční vysavač a stírací systém
 • Solidní výkon
 • Dobrá výdrž akumulátoru
 • Efektivní technologie a kvalitní zpracování

Co zamrzí

 • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 8299 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat tyčový vysavač?

Recenze tyčových vysavačů je za námi. Možná jste si už vybrali model, který vás oslovil. Pokud ale nemáte s tyčovými vysavači zvláštní zkušenost, přečtěte si ještě před koupí našeho průvodce. Možná zjistíte, že ve skutečnosti oceníte jiné parametry, funkce nebo výhody, než ty které vás zaujali na první pohled.

Výhody a nevýhody tyčového vysavače

Této problematice jsme se krátce věnovali už v úvodu. Je zcela pochopitelné, že tyčová varianta vysavače nabízí jisté přednosti a má zároveň i nedostatky. Mezi hlavní výhody tohoto řešení patří výrazně lepší skladnost a především ovladatelnost.

Váha tyčových vysavačů se často pohybuje jen okolo 2-3 kilogramů, jedná se tedy o opravdu lehký a komfortní nástroj, se kterým se tolik nenadřete a můžete vysávat častěji a snadno jej vytáhnout kdykoli je potřeba. Tyčové vysavače navíc umožňují pohodlnější pracovní pozici a není třeba se tolik zohýbat. Tyto přístroje se výborně uplatní v menších domácnostech a zpravidla si poradí lépe s pevnými podlahami, ačkoli mohou disponovat různými nástavci a funkcemi i na jiné povrchy.

A jaké jsou nevýhody tyčové varianty? Především je to slabší výkon oproti pojízdné verzi. Klasické vysavače disponují taky větším objemem, jsou účinnější i na měkkých površích a obecně jsou efektivnější a vhodnější pro náročnější úklid větších prostor. Cenově jsou dnes nicméně obě možnosti často srovnatelné.

2v1

Jednou z velkých výhod tyčových vysavačů je taky možnost provedení 2v1, kdy lze od základního tyčového těla oddělit menší ruční vysavač. S tím se dostanete i do špatně přístupných prostor, můžete jej použít na sedací soupravy a jiné potahy, v autě apod. Tato kompaktní varianta umožňuje opravdu velmi pohodlný „operativní“ úklid.

Ačkoli je kombinace tyčové/ruční vysávání nejčastější, setkat se můžete i s modely, které nabízejí ještě další, méně běžné funkce, např. mokré čištění, vysoušení apod.

Sáčkový nebo bezsáčkový?

Další důležitou volbou je, zda pořídit sáčkový nebo bezsáčkový přístroj. V dnešní době tyčovým vysavačům jasně vévodí modely bezsáčkové. Nelze však rozhodně jednoznačně prohlásit, že tato varianta vítězí ve všech ohledech.

Bezsáčkový vysavač disponuje nádobkou o určitém objemu (nejčastěji cca 0,4-1 l, což je dostačující pro plochy do cca 50 m2), kterou po naplnění stačí vyjmout, vyprázdnit a můžete pokračovat v úklidu. Výhodou této varianty je vyšší pohodlí a úspora za sáčky, nevýhodou je, že přicházíte o jeden stupeň filtrace. Filtr u bezsáčkových modelů je taky třeba častěji čistit.

Sáčkový vysavač by měl disponovat vyšším objemem a jeho významnou výhodou je třístupňová filtrace – k tomu se ještě vrátíme později. Jasnou nevýhodou je nutnost dokupovat sáčky. Ty často nebývají vůbec levné.

Aku vs. síťový

Další dilema spočívá v rozhodnutí, zda se přiklonit k akumulátorovému nebo síťovému modelu. I zde platí, že záleží na vašich preferencích a žádná možnost není vyloženě lepší nebo horší. Základní rozpor by se dal definovat jako:

Výkon vs. pohodlí/mobilita

Síťové vysavače jsou schopny prakticky vždy poskytnout výrazně vyšší sací výkon. Na druhou stranu jste limitováni šňůrou, která se vám motá pod nohy a kolikrát můžete mít problém dosáhnout pohodlně do některých míst nebo musíte střídat zásuvky – zejména pokud je šňůra kratší.
Akumulátorový vysavač můžete kdykoli prostě vzít zmáčknout cuplík a začít uklízet. Můžete ho přenést kamkoli se vám hodí a použít ho třeba i v místech, kde zásuvka vůbec není k dispozici. Problémem je nižší sací výkon a taky fakt, že tyčové vysavače nevydrží na jedno nabití déle než několik desítek minut. Nabíjení přitom trvá minimálně 3 nebo více hodin.

Výkon a příkon

Především je třeba si ujasnit, že jde o dvě zcela rozdílné veličiny, přestože často dochází k benevolentnímu zaměňování. To je zřejmě dáno tím, že obě jsou uváděny ve Wattech. Příkon označuje, kolik si motor vysavače bere elektrické energie pro svůj chod. Sací výkon udává „sílu“, jakou je vysavač schopen vyvinout při práci. Pro běžného uživatele je tedy tento údaj rozhodně zajímavější.

Příkon a výkon se od sebe liší. Ačkoli to rozhodně není žádné přísné pravidlo, obvykle představuje sací výkon zhruba třetinu příkonu – u tyčových modelů se výkon obvykle pohybuje cca mezi 100-200 W. Ani podle jedné z těchto hodnot se ale v reálu nelze nějak zvlášť dobře orientovat. Efektivita vysavače je nakonec zásadně ovlivněna kvalitou komponent – především motoru, filtru a těsnění.

Filtrace

Kvalita filtrace je zásadní pro celkovou efektivitu přístroje a ovlivňuje jeho hygienické vlastnosti. U bezsáčkových vysavačů je filtrace obvykle dvoustupňová – sestává ze vstupního filtru (pěnový, molitanový,…), který je nutné pravidelně čistit a měnit, a z filtru výstupního. Výstupní filtr bývá buď tkaninový (mikrofiltr) anebo HEPA s vysokou účinností filtrace.

Efektivita HEPA filtru je udávána číslem, minimum je HEPA 1, maximum je v současnosti HEPA 17. Vysavačů se ale týká zpravidla max. HEPA 13 (zachytí 99,97% částic). Pro alergiky je vhodné volit právě HEPA 12 nebo 13.

U sáčkových vysavačů je pak systém filtrace třístupňový. Přidaný stupeň představuje samotný sáček. Zajímavou alternativou je také velmi účinný vodní filtr, u kterého se vysáté částice dostávají do nádobky s vodou. Vypouštěný vzduch je pak zcela čistý. Toto řešení nejvíce ocení alergici.

0 Sdílení

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin