Malé spotřebiče

Nejlepší toustovače – test, recenze, zkušenosti

Nejlepší toustovačeDozlatova upečené, křupavé a voňavé tousty. Kdo by na ně občas nedostal chuť? Tato laskomina může sloužit jako vydatná svačinka, snídaně anebo i rychlá a jednoduchá večeře. Tousty s vhodnou náplní jsou taky skvělou volbou na cestování a určitě šlapou na paty tradičnímu řízku s chlebem.

Příprava toustů ale vyžaduje určité vybavení, mají-li mít správný tvar a být dostatečně zapečené, aby udržely náplň. Proto se toustovače – zvané taky sendvičovače – těší po celém světě obrovské oblibě. Tyto kompaktní a na obsluhu nenáročné spotřebiče patří dnes k výbavě většiny domácností. Nezaberou mnoho místa a pořizovací cena obvykle není vysoká. Pokud ještě sendvičovač nemáte nebo ten váš už dosloužil a rozhlížíte se po novém, máme pro vás inspiraci. Připravili jsme výběr 6 nejlepších toustovačů ze současné nabídky.

Princip těchto zařízení je jednoduchý, jde o dvě protilehlé plotýnky, mezi které zaklapnete plátky toustového chleba. Ten se krásně zapeče a tvar plotýnek jej navíc rozkrojí na dva klasické trojúhelníčky. Oproti běžnému topinkovači, který dokáže pouze opéct suchý plátek, získáte možnost mezi dva plátky zapéct například šunku a sýr nebo jiné vhodné ingredience.

Kromě samotné recenze toustovačů pro vás máme i něco navíc. Protože výběr je široký a není vždy snadné porovnat jednotlivé produkty navzájem, vytvořili jsme průvodce, který vám pomůže zorientovat se v nabídce, možnostech a nejdůležitějších parametrech těchto přístrojů.

Test nejlepších toustovačů podle redakce

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tefal SM 155233
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky:
[usr 5 text="true" tooltip="true"]599 KčČíst recenze
#2Tefal SW 854 D 16
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky: ✔️ (4 ks)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2750 KčČíst recenze
#3DeLonghi SW12B
Příkon: 800 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky:
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1150 KčČíst recenze
#4ETA 4156 90000 TAMPO
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky: ✔️ (3 ks)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 KčČíst recenze
#5Clatronic ST/WA 3670
Příkon: 800 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky: ✔️ (3 ks)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]770 KčČíst recenze
#6Sencor SSM 4300
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky:
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]450 KčČíst recenze
Recenze TOP oblíbených toustovačů

# Tefal SM 155233 (od 599 Kč)

Nejlepší tradiční toustovač

 Recenze Tefal SM 155233  První místo patří výrobku, který je ve své kategorii zároveň jedničkou na trhu. Jde o nejprodávanější toustovač a taky vítěze ankety „Produkt roku 2017“ známého portálu Heureka.cz. Za cenu okolo pěti set korun získáte velmi kvalitně zpracovaný, výkonný a zároveň skladný sendvičovač, který si okamžitě získá vaše srdce. Vaše chuťové pohárky jistě taky zaplesají.

Nejvýznamnějším plusem tohoto zařízení je opravdu kvalitní pečicí povrch plotýnek, který je v tomto případě skutečně „nepřilnavý“. Zároveň je nutné ocenit odolné zpracování z nerezového kovu s bezpečnou izolovanou rukojetí a pojistkou pro pevné sevření a dokonalé zapečení toustů. Nechybí ani kontrolky, které vás upozorní, že tousty jsou už hotové. Příkon 700 W zajistí, že svačinka bude hotová dostatečně rychle. Potěší i možnost skladování ve svislé poloze.

Hlavní zbraní sendvičovače Tefal SM 155233 je kvalita provedení a vysoká životnost. Na druhou stranu výbava není nijak oslnivá. Pokud ale potřebujete zařízení pouze na přípravu skvělých toustů, je tento přístroj jasná volba.

Co potěší

  • Kvalitní a odolné nerezové provedení
  • Izolovaná rukojeť
  • Solidní cena
  • Opravdu nepřilnavý povrch

Co zamrzí

  • Bez vyměnitelných nástavců

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 599 Kč

Koupit v obchodě

# ETA 4156 90000 TAMPO (od 1000 Kč)

 Recenze ETA 4156 90000 TAMPO  Sendvičovač Eta Tampo 4156 je do jisté míry opakem předchozího modelu značky Tefal, co se týče důrazu na určité kvality. V tomto případě se totiž můžete těšit především na rozmanitost a multifunkčnost použití, zatímco kvalita zpracování mírně zaostává. O tom na první pohled svědčí plastové tělo sendvičovače. Ani plastové řešení ale nemusí zdaleka znamenat nízkou životnost.

U ETY zaujme v první řadě možnost výměny nástavců. Ty získáte hned tři. Zařízení tak může fungovat nejen jako klasický toustovač, ale taky jako malý gril nebo vaflovač. A vězte, že způsobů uplatnění tří nástavců je habaděj. Velkou výhodou tohoto modelu je taky spínač pro vypnutí přímo na zařízení. To je u toustovačů spíše výjimka.

Jinak můžete očekávat vše, co má tento typ spotřebiče mít. Tedy izolovanou rukojeť, kontrolky teploty a dostatečný příkon pro rychlé pečení (opět 700 W). ETA Tampo 4156 najde uplatnění i v kuchyních náročnějších uživatelů. Zamrzí akorát vyšší váha, která sahá ke třem kilogramům, a poměrně vysoká cena.

Co potěší

  • 3 použitelné nástavce
  • Vypínač na zařízení

Co zamrzí

  • Vyšší cena a hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Tefal SW 854 D 16 (od 2750 Kč)

Nejvybavenější

 Recenze Tefal SW 854 D 16  Třetí místo testu toustovačů si přisvojil další model francouzské značky Tefal. Tento produkt vyniká množstvím nástavců a v tomto ohledu překonává i výše recenzovaný sendvičovač Eta Tampo. Bohužel jej značně překonává i cenou, která je téměř dvojnásobná.

Kvalita zpracování je nicméně špičková a kromě klasické plotny na tousty získáte ještě tři další nástavce – konkrétně jde o desky na grilování, přípravu vaflí a tvorbu jednohubek. Dokoupit si navíc můžete ještě dalších 8 typů plotýnek.

Desky jsou i v tomto případě perfektně nepřilnavé a práce s nimi bude radostí. Sendvičovač disponuje standardním příkonem 700 W, který bohatě stačí na jakékoli pečivo, zeleninu i tenčí plátky mas. Tělo spotřebiče je z nerezu s izolovanou rukojetí a jsou na něm umístěny kontrolky teploty.

Co potěší

  • Kvalitní nerezové zpracování
  • 4 nástavce a možnost dokoupení dalších

Co zamrzí

  • Vysoká cena přístroje
  • Drahé příslušenství

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Clatronic ST/WA 3670 (od 770 Kč)

 Recenze Clatronic ST/WA 3670  Clatronic ST/WA 3670 patří v rámci nižší střední cenové kategorie rozhodně mezi zdařilejší toustovače. Představuje vyváženou variantu, která nabízí solidní zpracování i dostatečnou univerzálnost použití a nadprůměrný výkon. Sendvičovač je vyroben z kombinace nerezové oceli a plastu. Disponuje izolovanou rukojetí, obligátní červenou a zelenou kontrolkou, a dokonce vyměnitelnými plotýnkami.

K zařízení dostanete hned tři nástavce. Jeden standardní na přípravu trojúhelníkových sendvičů, jeden na vafle a jeden na grilování. Příkon činí 800 W, takže se směle můžete pustit do přípravy různých lahůdek a očekávat velmi dobré a poměrně rychlé propečení.
Clatronic ST/WA 3670 rozhodně uspokojí méně náročné uživatele, kteří hledají univerzální model za rozumnou cenu.

Co potěší

  • Tři nástavce
  • Vyšší příkon

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Sencor SSM 4300 (od 450 Kč)

Cenový tip, základní model

 Recenze Sencor SSM 4300  Na závěr naší recenze toustovačů pro vás máme cenový tip. Jde o produkt tuzemské značky Sencor, která nabízí cenově dostupnou elektroniku. Přestože je sendvičovač Sencor SSM 4300 relativně velice levný, kvalita jeho zpracování není na špatné úrovni. V menších kuchyních oceníte i nepříliš rozmáchlé rozměry a nízkou hmotnost 1,2 kg.

Sencor SSM 4300 disponuje standardním příkonem 700 W, který je pro běžné použití plně dostačující. Vybaven je pouze jedním párem pevně usazených plotýnek, přičemž kvalita povrchu odpovídá velmi nízké ceně. Očekávejte tedy častější přichytávání a připalování a náročnější čištění. Sendvičovač Sencor SSM 4300 tudíž rozhodně neoslní zpracováním, výkonem ani univerzálností – přesto představuje zajímavou „lidovou“ variantu, která může být pro sporadické použití a nenáročné uživatele ideální volbou.

Co potěší

  • Velmi nízká cena

Co zamrzí

  • Zpracování odpovídá ceně

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat toustovač?

Našli jste mezi testovanými toustovači svého favorita? Pokud si zatím nevíte rady, neházejte flintu do žita. Na správnou cestu vás možná navede náš průvodce výběrem.

Proč si (ne)pořídit toustovač/sendvičovač?

Toustovače se v našich kuchyních docela dobře zabydlely a většině lidí dělají dobrou službu. Zejména v menších kuchyních nebo při omezeném rozpočtu však může být jistě na místě pečlivěji zauvažovat o tom, zda je toustovač skutečně nezbytností, anebo vám bude třeba lépe bez něj. Přece jen je nepopiratelný fakt, že nabídka různých kuchyňských spotřebičů je dnes nedozírná a většina lidí je zkrátka nemůže mít všechny. Ať už z finančních nebo prostorových důvodů. Proč si tedy koupit či nekoupit právě toustovač?

  • Cenová dostupnost – Základní a jednoduché modely toustovačů jsou dnes už velmi dostupnou záležitostí. Nejlevnější pořídíte už kolem 300 Kč, možná i levněji. I takové modely přitom mohou odvést dobrou práci, zvlášť při méně náročném a občasném použití. Základní toustovač tedy velkou díru do rodinného rozpočtu neudělá.
  • Může být víceúčelový – Dneska jsou v oblibě zejména modely s výměnnými plotýnkami. Ty navíc nemusejí být výrazně dražší než jednoúčelové toustovače. V těchto zařízeních jsou nejčastěji k dispozici desky na tousty, mřížková deska na grilování a případně desky na vafle. Můžete tudíž připravovat slané i sladké pokrmy. Zejména plochá grilovací deska je poměrně univerzální. Lze na ní připravovat např. zeleninu, rybí filé, případně i maso (v závislosti na výkonu). Mřížka vytvoří elegantní strukturu napodobující klasické grilování na roštu.
  • Relativně skladný – Zejména menší modely (pro dva tousty) jsou poměrně skladnou záležitostí. Zejména v porovnání s různými pomalými či multifunkčními hrnci, rýžovary apod. Lze je navíc postavit naležato i nastojato podle potřeby. Hmotnost je typicky nízká, takže ani s častým přenášením není problém.
  • Rychlá a pohodlná tepelná úprava – Zde samozřejmě záleží na příkonu/výkonu. Obecně je však příprava jídla v toustovačích rychlou záležitostí, což je taky jeden z hlavních důvodů jejich obliby. Na rozdíl od pánve se jídlo opéká zároveň z obou stran, takže ušetříte čas i práci s obracením.
  • Údržba – Jednou z nevýhod těchto přístrojů může být náročnější údržba. Lepší jsou v tomto ohledu modely s výměnnými deskami. I tak může např. vytečený sýr zatéct do různých zákoutí přístroje a čištění není úplně příjemnou záležitostí.
  • Jen pro někoho – Pokud nemilujete tousty nebo vafle, pak pořízení tohoto přístroje zřejmě nemá valný význam. Pokud byste využívali jen/především grilovací desku, je lepší investovat do některého typu elektrického kontaktního grilu.

Jednoúčelový toustovač

V naší recenzi jste mohli najít toustovače od různých výrobců. Všechny výrobky tohoto typu jsou si ale v zásadě dost podobné, jeden z hlavních rozdílů ale tkví v možnostech použití. Sendvičovač může mít pouze jediné, napevno usazené plotýnky.

Toto řešení bývá často levnější a může být výhodné, pokud opravdu holdujete zejména sendvičovým toustům a na nic jiného byste zařízení příliš nepoužívali. Pokud jsou desky pevně integrovány do těla toustovače, nese to s sebou ještě jednu nevýhodu v podobě obtížnějšího čištění. To ale platí zejména v případě, že povrch plotýnek není kvalitní. Nepřilnavost a kvalita povrchu by proto měla být při nákupu zásadním faktorem.

Víceúčelový toustovač

Tato varianta patří k velmi oblíbeným a žádaným. Pointa spočívá v tom, že pečicí desky jsou výměnné a spolu se zařízením získáte i několik druhů plotýnek s různými povrchy. Nejčastější možností je sendvičovač 3v1, kdy kromě desek na trojúhelníkové tousty dostanete speciální desky na vafle a mřížkovanou plotnu na grilování. U některých produktů ale může být plotýnek k dispozici i mnohem víc.

Výhoda této alternativy je nabíledni. Můžete popustit uzdu fantazii a přístroj použít k přípravě různých druhů pokrmů. S univerzálností se ale pojí i určité mínusy. Je to například vyšší cena, obtížnější manipulace a taky fakt, že většina lidí nakonec stejně používá zpravidla jen jeden, nanejvýš dva typy plotýnek a zbytek někde zahálí. Další slabinou může být nekvalitní provedení uchycení desek.

Počet toustů, velikost zařízení

Velmi důležitým faktorem při výběru je velikost přístroje. Existují kompaktní varianty s minimálními rozměry, které naráz připraví pouze dva tousty. Rozměrnější modely zvládnou na jeden zátah 4 tousty.

Drobnější sendvičovače jsou praktičtější do menších domácností, na cestování nebo při méně častém používání. Jejich hmotnost se obvykle pohybuje kolem jednoho kilogramu. Větší toustovače se uplatní u fajnšmekrů a ve větších rodinách, kde by opékání po dvou kusech trvalo neuměřeně dlouho. Je třeba počítat s výraznými rozměry, nižší skladností a váhou i okolo 3 kilogramů.

Výška – prostor mezi pečicími deskami

Kdekoho mohou na první pohled zaujmout elegantní modely sendvičovačů ve velmi úzkém provedení. Později ale často přichází zklamání. Při pečení se ukáže, že bohatěji naplněné sendviče není možné dobře propéct a vafle připomínají spíše tenké lívance. Dostatečná hloubka pečicích desek je pro efektivní přípravu těchto pochoutek velmi důležitá.

Tvar toustů

Klasická varianta počítá s umístěním čtvercových plátků toustového chleba, které jsou po zaklapnutí ploten a během pečení rozděleny na elegantní trojúhelníčky. Dnes se ale není třeba omezovat jen na tento tradiční tvar. Velmi oblíbené jsou například lastury. Setkat se ale můžete i se zcela atypickými tvary – např. i v podobě siluet postav z různých filmů nebo pohádek, což ocení zejména děti.

Příkon

Toustovače jsou tak jednoduché spotřebiče, že technických parametrů, které je třeba při jejich výběru sledovat, je naprosté minimum. V zásadě bude stačit, když si všimnete alespoň příkonu. Ten totiž ovlivní, jak rychle a důkladně budou vložené suroviny propečeny a co lze vůbec v přístroji úspěšně tepelně upravovat.

Obvyklý příkon sendvičovačů je okolo 700 W. Setkat se můžete i s vyššími, nebo naopak nižšími hodnotami. Příliš vysoký příkon nemusí být nutně výhodou, spotřebujete totiž více elektrické energie a průběh pečení musíte bedlivěji hlídat. Příliš nízký příkon zase znamená, že budete čekat na tousty nebo jiný výrobek až příliš dlouho nebo vůbec nedojde k dokonalému propečení.

Důležité je si ale uvědomit, že příkon není exaktním vyjádřením výkonu a efektivity pečení. Kvalitně zpracované přístroje s dobrou izolací mohou i při nižším příkonu dosahovat lepších výsledků než hůře zkonstruované modely, u nichž dochází k velkým tepelným ztrátám.

Ovládání

Ovládání sendvičovačů je takřka vždy maximálně jednoduché. Většinou stačí přístroj zapojit do zásuvky a počkat na jeho nahřátí. O provozu a správné teplotě většinou (i u velmi levných modelů) informují světelné kontrolky. Bývají obvykle dvě – zelená a červená. Některé sendvičovače mohou být vybaveny i vlastním vypínačem, většinou je ale nutné po skončení práce vytáhnout kabel ze zásuvky.

Materiálové zpracování

Důležitou otázkou je u každého produktu materiálové zpracování a kvalita konstrukce. S čím se lze setkat v případě toustovačů? Velká variabilita zde nehrozí.

Tělo přístroje

Tělo přístroje bývá vyrobeno z plastu nebo/a nerezového kovu. Velmi levné modely bývají běžně celoplastové, často v základní bílé barvě. Tyto toustovače se hodí pro méně náročné, spíše občasné použití. Při nižších, resp. odpovídajících, nárocích s nimi můžete být docela spokojeni. Velmi oblíbené jsou modely kombinující nerezové plochy s plastovými částmi (především madlo a boky). Tyto přístroje vypadají díky nerezu elegantněji (obvykle kombinace černého plastu a přirozeně stříbrného nerezu). Jsou taky bytelnější, odolnější. Kovové části se však mohou rozpalovat na velmi vysoké teploty, takže buďte opatrní.

Plotýnky

Pečicí desky bývají nejčastěji z teflonu, méně často (u dražších modelů) z keramiky. Důležitá je co nejvyšší nepřilnavost. Kvalita použitého povrchu může být velmi různorodá. Obecná nevýhoda teflonu je náchylnost k mechanickému poškození, např. při čištění nebo vyndávání jídla.

Další prvky

  • Pojistka pro uzamčení během pečení – Jde o klipsnu, která se obvykle nachází na rukojeti. Tato pojistka umožní pevnější sevření a lepší propečení toustů a zároveň zajišťuje vyšší bezpečnost.
  • Pojistka proti přehřátí – Měla by být součástí každého toustovače. Při dosažení určité limitní teploty zajistí automatické vypnutí zařízení.
  • Tepelná regulace – Tato možnost je u sendvičovačů spíše vzácná a týká se hlavně multifunkčních, drahých modelů. Umožňuje ruční nastavení výkonu ohřevu podle potřeby.

Ceny toustovačů

Jaké jsou aktuální ceny kvalitních toustovačů? Zde jsou tři hlavní kategorie.

Toustovače do 400 Kč

Velmi levné modely začínají kolem 300 Kč. Vesměs jde o celoplastové kousky. Příkon bývá typicky 700 W.

Toustovače do 800 Kč

Velký výběr s řadou nejprodávanějších modelů. Zde najdete velmi dobrý poměr ceny a kvality. Vybírat můžete z plastových i nerezových přístrojů, z jednoúčelových i multifunkčních.

Toustovače nad 800 Kč

Velmi kvalitní modely pro náročnější použití, často velikost pro 4 tousty, speciální plotýnky, vyšší příkon, kvalitnější povrch (keramika).

Nejlepší značky toustovačů

Které značky toustovačů si zaslouží pozornost a nabídnou dobrou kvalitu?

  • Sencor – Velmi populární domácí značka. Výborný poměr ceny a kvality.
  • TefalKvalitní až špičkové modely, spíše dražší a pro náročnější použití.
  • Eta – Několik velmi oblíbených modelů vysoké kvality. Spíše vyšší ceny.
  • Concept – Převážně střední cena. Velmi pěkné zpracování a solidní hodnocení.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tefal SM 155233
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky:
[usr 5 text="true" tooltip="true"]599 KčČíst recenze
#2Tefal SW 854 D 16
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky: ✔️ (4 ks)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2750 KčČíst recenze
#3DeLonghi SW12B
Příkon: 800 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky:
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1150 KčČíst recenze
#4ETA 4156 90000 TAMPO
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky: ✔️ (3 ks)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 KčČíst recenze
#5Clatronic ST/WA 3670
Příkon: 800 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky: ✔️ (3 ks)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]770 KčČíst recenze
#6Sencor SSM 4300
Příkon: 700 W
Počet toastů: 2
Vyměnitelné plotýnky:
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]450 KčČíst recenze
0 Sdílení