Dílna

Nejlepší svářecí kukly: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší svářecí kuklySváření je náročná a taky potenciálně nebezpečná činnost, při které je nezbytně nutné dodržovat určitá pravidla a používat ochranné pomůcky. Tou nejvýraznější a nejvýznamnější je bezesporu svářecí kukla, která chrání velmi citlivý orgán zraku, jenž by mohl při sváření doznat i nenávratné újmy. V současnosti existují již velmi sofistikované, propracované a účinné štíty a kukly, které nejen ochrání oči a tvář, ale pomohou i zlepšit pracovní výkony při sváření, přitom s nimi lze dosáhnout i poměrně vysokého pohodlí. V našem dnešním článku se proto podíváme právě na výběr nejlepší svářecí kukly. Nabídneme vám dostatek informací a rad, abyste se mohli v rozmanitém a širokém sortimentu lépe zorientovat, čekají vás i krátké recenze významných výrobců nebo přehled cenových relací.

Kvalitní svářecí kuklu můžete pořídit i za dostupné částky. Tedy relativně, v poměru k tomu, jaké benefity její používání přináší. Není tedy třeba pídit se po nejlevnějších výrobcích. Investujte do kukly částku uměřenou tomu, jak intenzivně ji budete používat. V našem textu se budeme věnovat výběru hobby modelů pro sporadické a nenáročné použití, ale zaměříme se i na profesionální varianty, které poskytnou dostatečnou ochranu těm, pro které je svařování denním chlebem – tedy svářečům.

V tomto článku se podíváme na všechny důležité parametry a vlastnosti a taky různé typy kukel. Kromě toho pro vás máme opět i žebříček konkrétních modelů. Jde o výběr osvědčených a v současnosti velmi oblíbených variant. Možná v něm najdete odpovídající produkt, možná ne. V každém případě je dobré seznámit se i s uživatelskými recenzemi svářecích kukel, případně využít různé odborné a podrobnější testy.

Nejlepší svářecí kukly na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Cena / výkon
Proteco P800E-C Carbon
Hmotnost: 480 g
Pracovní teplota: - 5 až 55 ° C
Velikost průzoru filtru: 98 x 43 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 1 / 30000 s
[usr 5 text="true" tooltip="true"]950 Kč Číst recenze
#2Samostmívací filtr 1/1/1/2 dle EN379
Kowax KWX73
Hmotnost: 440 g
Pracovní teplota: -10°C až + 55°C
Velikost průzoru filtru: 96 x 53 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,06 ms
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2350 Kč Číst recenze
#3Optická třída 1/1/1/1 dle EN379
Kowax ROBOT
Hmotnost: 525 g
Pracovní teplota: -20°C ~ +70°C
Velikost průzoru filtru: 100 x 60mm
Zatmavení filtru: variabilní DIN4 - 5 ~ 8, 9 ~ 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,1ms
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#4Speedglas 100V
Hmotnost: 465 g
Pracovní teplota: -5°C až +55°C
Velikost průzoru filtru: 44 x 93 mm
Zatmavení filtru: DIN 8 - 12
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,1 ms
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5620 Kč Číst recenze
#5ESAB Savage A40
Hmotnost: 490 g
Pracovní teplota: -
Velikost průzoru filtru: 100 x 50 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,07 ms
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#6Dobrá cena, hobby využití
Geko G01875
Hmotnost: 480 g
Pracovní teplota: -
Velikost průzoru filtru: 92,5 x 42,5 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 1/10000 s
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze

Jak vybrat svářecí kuklu

Podle čeho vybírat svářecí kuklu? U těchto výrobků často najdete široký seznam specifikací plný zkratek, norem a těžko srozumitelných pojmů. Zejména kvůli začínajícím a hobby svářečům se ty podstatné pokusíme srozumitelně vysvětlit. Při výběru je zásadní taky volba typu a varianty odpovídající intenzitě a účelu použití. Roli bude i u tohoto vybavení hrát také cena, ačkoli by mělo jít až o sekundární rozhodovací faktor.

Rizika sváření a důležitost ochranných pomůcek

Ochrana zrakuochrana zraku pri sváření

Při svařování dochází k produkci ultrafialového i infračerveného záření ve vysokých intenzitách. Rizika spojená s nedostatečnou ochranou jsou četná a velmi vysoká. Jde například o:

  • Poškození sítnice prudkým jasem
  • Ultrafialové vlny mohou způsobit tzv. „nablikání“ či „nablýskání“ v očích – příznaky se projeví až s odstupem mnoha hodin a dochází k silné řezavé bolesti očí, pocitu „písku v očích“. Často nepomáhá ani mít oči zavřené, intenzivní bolest přetrvává. Tyto příznaky obvykle odezní do 24-48 hodin a většinou nemívají trvalé následky, zážitek je to ale velmi nepříjemný a přitom stačí jen pár vteřin rizikového chování (např. sundání kukly v nevhodnou chvíli).
  • UV záření může taky poškozovat rohovku, důsledkem může být rozvoj šedého zákalu, ale až s odstupem mnoha let (10 i víc), o to je tento problém zákeřnější a závažnější.
  • UV záření při sváření může způsobit i úžeh.

Patřičnou a účinnou ochranou je především kukla, a to kvalitní a správně používaná.

Další rizika

Kromě popálenin, kterým má zamezit speciální oblek a rukavice, je vážným problémem i riziko vdechování velmi toxických částic a zplodin. Mezi velmi nebezpečné může patřit chrom, olovo, mangan, nikl a mnoho dalších prvků. Vznikat může dokonce i vysoce toxické beryllium anebo i fosgen (ovšem spíše při nedodržení správných postupů a bezpečnostních předpisů), což je extrémně toxický plyn, který se používal i k bojovým účelům v první světové válce.

Ochrana dýchacích cest se provádí vícero způsoby. Může to být odsávání, ať už stacionární nebo mobilní, ale taky lze použít přívod vzduchu a vzduchový filtr přímo ve svářečské kukle.

Typy svářecích pomůcek pro ochranu očí a obličeje

V první řadě se pojďme podívat na jednotlivé varianty vybavení, které lze použít na ochranu zraku a tváře při sváření. Správnou pomůcku je třeba vybírat především podle způsobu a míry používání.

Ochranné svářečské brýle

Tuto pomůcku zmíníme pro úplnost, ačkoli nejde o vybavení přímo pro svářeče, spíše pro osoby, které se mohou v blízkosti svářeče pohybovat. Brýle chrání pouze zrak, nikoli celou tvář – proto je nutné, aby nositel udržoval patřičný odstup a dodržoval další bezpečnostní opatření. Brýle mohou být opatřeny zatemněnými skly, další možností jsou sklopné štítky se zatemněním.

Štít

Štít na rozdíl od brýlí představuje plnohodnotnou ochranu tváře a zraku při sváření. Jde o velmi jednoduchou pomůcku. Výhodou je, že tyto štíty mohou být velmi levné a jsou hned připraveny k použití. Štíty se při svařování drží v ruce (některé lze upevnit na hlavu) před obličejem, jsou obvykle tvarované a s průzorem. Je zřejmé, že ergonomie práce zde poměrně trpí, stejně jako svářečův komfort. Štít je tudíž pomůckou vhodnou (alespoň v dnešní době s vyššími nároky na bezpečnosti, efektivitu práci i pohodlí než v minulosti) spíše pro velmi sporadické či zcela nenáročné hobby použití.

Běžné kukly

Klasická kukla ze staré školy, která nemá žádnou elektroniku ani speciální funkce, jde de facto jen o vylepšenou verzi štítu. Pro občasné použití představuje plnohodnotnou ochranu a potěší nízkou cenou. Tyto kukly existují v provedení se stále zatemněným sklem nebo odklápěcím zatemněným sklem. Dnes už jsou tyto kukly překonané, přesto o nich lze uvažovat pro nenáročné hobby použití. Zvlášť starší uživatelé na ně mohou být zvyklí a stále u nich zůstávají.

Samostmívací kukly

V současnosti jasně vedou tzv. samostmívací svářečské kukly. Tyto kukly poskytují vysokou a propracovanou ochranu plně dostatečnou pro časté nebo profesionální použití. Přizpůsobují se jasu a odpadá nutnost odklápění štítku. To však není jediné vylepšení. Tyto kukly poskytují nejen vysokou míru ochrany, ale i komfortu a umožňují efektivnější práci. Pracují na principu LED displeje, který reaguje s vysokou rychlostí (tomu se ještě budeme věnovat).

Samostmívací kukly mají několik malých nevýhod. Jsou dražší než klasické – ale v průměru ne až tak zásadně. Za druhé je třeba věnovat více pozornosti výběru a kukla musí nabídnout parametry a kvalitu, jakou potřebujete. S tím vám samozřejmě pomůžeme.

bezpečnost pri sváření

Důležité parametry

Dále se budeme věnovat především samostmívacím kuklám. Jejich speciální LCD displej reaguje na změny jasu s obrovskou rychlostí a intenzitou nesrovnatelnou s displeji založenými na stejné technologii u jiné elektroniky, kterou běžně používáme. Jaké parametry je třeba sledovat při výběru?

Rozsah ztmavení

Tento faktor je velmi důležitý a udává se v jednotkách DIN. Záleží přitom, s jakou metodou sváření budete pracovat. Pro metodu TIG se používá rozmezí 5-9 DIN, pro MIG/MAG a MMA je třeba vyšší rozpětí od 9 do 13 DIN. Kvalitní moderní kukly dokážou působit v plném rozmezí od 5 do 13 DIN. Ty základnější nabízejí nejčastěji rozsah od 9 do 13 DIN, což je obvykle také dostačující. Nízké stupně ztmavení jsou vhodné především při práci v tmavém prostředí.

Rychlost reakce

Už jsme řekli, že u moderních kukel je velmi důležitá reakční rychlost. Tedy, jak rychle dokáže displej reagovat na změny jasu při sváření. To je většinou 1/5000 sekundy (0,2 ms) nebo i méně u kvalitních kukel. Každopádně by kukla měla splňovat normu EN 379, abyste si mohli být jistí kvalitou ochrany. Většina prodávaných kukel tuto certifikaci pochopitelně splňuje, pozor si dejte jen na výrobky podezřele levné nebo z pochybných zdrojů (čínské e-shopy apod.).

1/1/1/1

Co to znamená? Tato specifikace vycházející z výše uvedené normy EN 379 bývá u kukel obvykle uváděna a je poměrně užitečná. Jednotlivá čísla označují třídy ochrany z různých hledisek (optická třída, rozptyl světla, variace ve ztmavení filtru, úhlová nezávislost na průnik světla). Třídy jsou vždy značeny 1 až 3, přičemž třída 1 je nejvyšší a nejlepší. Pokud má tedy kukla specifikaci 1/1/1/1, jde o nejvyšší třídu v rámci daných parametrů. Dnes už těchto tříd dosahuje většina kvalitních kukel.

Na co se ještě zaměřit?

Při výběru kukly se taky zajímejte o způsob zapínání nebo napájení, potažmo umístění ovládání.

  • Napájení může být bateriové, solární s pevnými bateriemi, solární s vyměnitelnými bateriemi. Pro méně náročné použití je vhodné napájení kombinace solárního napájení a nevyměnitelné baterie, u profi spíše solární plus vyměnitelná baterie s kontrolkou.
  • Uchycení se provádí hlavovým křížem, ten může být základní, nebo ergonomický. Ergonomický je vhodný pro náročnější a profi použití.
  • Ovládání může být vně nebo uvnitř štítu.

Poměrně důležitá je i velikost zorníku. Velký zorník je pohodlnější a praktičtější, ale počítejte s tím, že má-li být kvalitní, musíte si připlatit. Pozor na velké a podezřele levné zorníky.

jak vybrat svářecí kuklu

Ceny svářecích kukel

Kolik může stát kvalitní svářecí kukla? Pojďme se na to podívat.

✅ Svářecí kukly do 500 Kč

V této ceně koupíte zcela běžně štíty a klasické kukly a občas velmi levné samostmívací kukly. Vhodná kategorie pro velmi nenáročné hobby použití.

✅ Svářecí kukly do 3000 Kč

Kategorie, kde najdete zřejmě největší výběr a nejprodávanější svářecí kukly. Jde samozřejmě o samostmívací modely. Vyberou si hobíci i profíci.

✅ Svářecí kukly nad 3000 Kč

V této relaci už najdete špičkové profesionální svářecí kukly s vynikajícími parametry (např. rychlost reakce menší než 0,05 ms, vysoký rozsah apod.), špičkovým a odolným zpracováním. Vhodné i pro náročné a velmi náročné použití. V kategorii nad cca 10 tisíc Kč pak už začínají kukly s filtrační vzduchovou jednotkou.

Nejlepší značky svářecích kukel

Které značky svářecích kukel nabízejí dobrou kvalitu a jsou oceňované?

  • Kowax – Vynikající výběr kukel, jde především o vysoce kvalitní a profesionální kukly, ale značka nabízí i několik dostupnějších variant.
  • Proteco – Velmi oblíbené především dostupnější kukly. Vyberou si zejména náročnější hobby uživatelé, ale i profesionálové.
  • Parkside – Velmi dostupné, ale solidní kukly s dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Mar-Pol – Velmi levné kukly v cenách od cca 500 do 1500 Kč. Spíše pro nenáročné hobby použití.

Nejprodávanější svářečské kukly

Nejprodávanější svářečské kukly na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Cena / výkon
Proteco P800E-C Carbon
Hmotnost: 480 g
Pracovní teplota: - 5 až 55 ° C
Velikost průzoru filtru: 98 x 43 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 1 / 30000 s
[usr 5 text="true" tooltip="true"]950 Kč Číst recenze
#2Samostmívací filtr 1/1/1/2 dle EN379
Kowax KWX73
Hmotnost: 440 g
Pracovní teplota: -10°C až + 55°C
Velikost průzoru filtru: 96 x 53 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,06 ms
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2350 Kč Číst recenze
#3Optická třída 1/1/1/1 dle EN379
Kowax ROBOT
Hmotnost: 525 g
Pracovní teplota: -20°C ~ +70°C
Velikost průzoru filtru: 100 x 60mm
Zatmavení filtru: variabilní DIN4 - 5 ~ 8, 9 ~ 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,1ms
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#4Speedglas 100V
Hmotnost: 465 g
Pracovní teplota: -5°C až +55°C
Velikost průzoru filtru: 44 x 93 mm
Zatmavení filtru: DIN 8 - 12
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,1 ms
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5620 Kč Číst recenze
#5ESAB Savage A40
Hmotnost: 490 g
Pracovní teplota: -
Velikost průzoru filtru: 100 x 50 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 0,07 ms
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#6Dobrá cena, hobby využití
Geko G01875
Hmotnost: 480 g
Pracovní teplota: -
Velikost průzoru filtru: 92,5 x 42,5 mm
Zatmavení filtru: DIN 9 - 13
Doba odezvy ze světlé na tmavou: 1/10000 s
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
0 Sdílení