Velké spotřebiče

Test 7 nejlepších retro lednic: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší retro lednice

Hledáte nejlepší retro lednici do vaší kuchyně? V dnešním článku se budeme věnovat právě těmto zařízením. Podíváme se na všechny důležité parametry a vlastnosti, které je důležité brát v potaz při výběru, a poskytneme vám informace potřebné pro dobrý nákup. Lednice patří k nejzákladnějšímu vybavení každé domácnosti a v současné době se bez ní prakticky nelze obejít. Jde přitom o významnou investici, proto je obezřetnost a pečlivost při pořizování klíčem úspěchu.

Lidé se v dnešní době často ohlížejí k dřívějším časům. Snad vlivem určité nostalgie roste zájem o produkty v retro provedení. Na scénu se vracejí často již zapomenuté přístroje, výrobky nebo designy. U lednic platí především ta třetí možnost. Retro lednice samozřejmě ukrývají moderní technologie a jejich spotřeba a výkon odpovídají současným standardům. Poskytnou vám tudíž stejné služby a komfort jako kterýkoli moderní model. Rozdíl je de facto pouze v atraktivním balení, které se vrací k „tradičnějšímu“ vzhledu. Ten je definován například určitými barvami nebo oblejšími liniemi apod.

Retro lednice rozhodně není spotřebič pro každého. Přestože umí vše, co má umět současné chladicí zařízení, hodí se spíše do designových interiérů a představuje nejen funkční, ale i významný estetický prvek kuchyně. Retro lednice proto taky rozhodně nepatří k nejlevnějším, ačkoli jsou k dostání i poměrně dostupné modely.

Výběr je dneska i u nás relativně rozmanitý. Stále však zdaleka nedosahuje takového rozsahu jako výběr „běžných“ lednic a chladniček. Při výběru se můžete orientovat nejen podle informací obsažených v našem průvodci. Velkou pomocí vám mohou být i rady a tipy, které se dozvíte z uživatelských recenzí retro lednic a taky z nezávislých testů.

Nejlepší retro lednice na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
1.Gorenje ORK192R
Denní spotreba: 0,64 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 227 l
Objem mrazáku: 97 l
Hlučnost: 40 dB
Rozměry (š x h x v): 60 x 66,9 x 194 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13500 Kč Číst recenze
2.Amica KGCR 387100 B
Denní spotreba: 0.85 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 181 l
Objem mrazáku: 63 l
Hlučnost: 43 dB
Rozměry (š x h x v): 56 x 61,5 x 181 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
3.Amica VD 1442 AM
Denní spotreba: 0,78 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 164 l
Objem mrazáku: 44 l
Hlučnost: 40 dB
Rozměry (š x h x v): 55 x 61,5 x 144 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11000 Kč Číst recenze
4.Gorenje OBRB615DR
Roční spotreba: cca 126.29 kWh
Energetická třída: D
Objem chladničky: 225 l
Objem mrazáku: 22 l
Hlučnost: 38 dB(A)
Rozměry (š x h x v): 59,5 x 66,1 x 152,5 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]25000 Kč Číst recenze
5.Klarstein Popart Cream
Denní spotreba: -
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 108 l
Objem mrazáku: 13 l
Hlučnost: -
Rozměry (š x h x v): 55 x 55 x 97 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]9000 Kč Číst recenze
6.SNAIGE FR24SM-PRJ30E
Roční spotřeba: 184 kWh/annum
Energetická třída: E
Objem chladničky: 162 l
Objem mrazáku: 47 l
Hlučnost: 39 dB
Rozměry (š x h x v): 56 x 63 x 150 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]10500 Kč Číst recenze
7.Amica VT 862 AL
Denní spotreba: 0,60 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 93 l
Objem mrazáku: 13 l
Hlučnost: 41 dB
Rozměry (š x h x v): 55 x 61,5 x 96 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]7600 Kč Číst recenze

Jak vybrat retro lednici

Jakou retro lednici koupit? K výběru je třeba přistoupit stejně, jako kdybyste vybírali jakoukoli jinou lednici – specifický vzhled je jakýmsi bonusem, který ale může hrát důležitou roli. V tomto ohledu vám ale neporadíme, záleží totiž pouze na vašem vkusu.

Můžeme vám ale pomoci zorientovat se v množství zásadních technických parametrů, vlastností a dalších faktorů. Od typového provedení přes výkon a spotřebu až po speciální funkce. Nevynecháme ani přehled cenových kategorií a představení nejoblíbenějších výrobců tohoto zboží.

Typy lednic a chladniček

Nejdříve bude nutné si v rychlosti zrekapitulovat různé typy lednic a chladniček. Prakticky kterýkoli z níže uvedených typů lze sehnat i v retro provedení. Některé jsou nicméně dostupnější než jiné. Správná volba typu lednice je ale zcela zásadní.
retro lednice Klarstein

  • Jednodveřové lednice – Velmi oblíbené řešení zejména pro menší domácnosti nebo uživatele, kteří vystačí s minimálním objemem mrazáku. Jednodveřové lednice obvykle disponují menší mrazicí částí. Nevýhodou je, že při častém otevírání dveří mrazák nepracuje efektivně a může dosahovat vyšší spotřeby, aby udržel potřebné klima.
  • Kombinované lednice – Nejprodávanější a nejvíce zastoupený typ. Lednice má oddělené dveře. Mrazák je obvykle umístěn ve spodní části, ale není to pravidlo. Při otevírání lednice nedochází k úniku chladu z mrazáku, a naopak. Obě části lednice bývají navíc dostatečně prostorné, proto jde o řešení vhodné i do větších domácností.
  • Pultové lednice – Velmi kompaktní jednodveřové nízké lednice s malinkou mrazicí částí. Jsou vhodné do malých domácností, kanceláří nebo rekreačních objektů. Mnozí pamatují staré lednice, které mívali často právě tuto podobu. I dnes jsou k dostání pultové lednice v retro provedení.
  • Americké ledniceAmerické lednice jsou především velmi rozměrné, dvou až čtyřdveřové, často s dalším vybavením (zejména drtič ledu). Jsou vhodné do rodinných domů a velkých kuchyní. Jsou náročné prostorově i finančně (spotřeba i pořizovací cena). U nás jsou tyto lednice relativně málo rozšířené, a proto pokud byste je sháněli v retro designu, narazíte na nedostatek možností. V zahraničí jsou ale takové modely k dostání.
  • Monoklimatická lednice – Jde o jednodveřovou lednici s velkým objemem, ale bez mrazicí části. V domácnostech je tato varianta k vidění jen málo. Obvykle jsou používány v restauračních kuchyních a jiných komerčních provozech.

Objem lednice

Jaká je optimální kapacita lednice? Obecné doporučení uvádí, že na každého člena domácnosti by mělo připadat cca 60-70 l v chladničce a okolo 20 až 25 l v mrazáku. Jde ale pouze o velmi hrubá, orientační čísla – skutečná potřeba se může razantně lišit. Vybírejte tedy podle zkušeností a vlastních nároků a doporučení berte jen jako odrazový můstek.

Retro lednice jsou k dostání v různých velikostech a objemech. Pořídit si můžete malý pultový model vysoký třeba jen okolo 50 cm a s kapacitou okolo 120 kg, přičemž mrazicí část bude mít objem jen něco přes 10 l (takové lednice nabízí např. německá značka Klarstein). Stejně tak si můžete vybrat rozměrný kombinovaný model, kde má jen chladicí část kapacitu 300 nebo více litrů – mrazák pak může mít i přes 100 l.

Energetická třída a spotřeba

Oba tyto údaje se snadno dozvíte z energetického štítku. Jde o zcela zásadní informace, protože provozní náklady neúsporné lednice mohou být často o stovky korun ročně vyšší než u lednice vysoce úsporné.

Výrazně vyšší spotřeba se ale dnes týká především starších modelů lednic. Moderní lednice v retro provedení se pochopitelně nesnaží napodobit spotřebu svých předloh, naopak – obvyklá energetická třída je minimálně A, často ale A+ nebo A++.

Z energetického štítku se dozvíte orientační roční spotřebu energie. Tento údaj je udáván v kWh při provozu v okolní teplotě 20°C a při 70procentním zaplnění. Číslo vynásobte vaši cenou za jednotku kWh a získáte alespoň rámcovou představu o ročních nákladech.

Hlučnost

I tento údaj najdete na energetickém štítku. Hlučnost lednice hraje větší roli především v menších domácnostech, kde je kuchyně blízko obytných pokojů. V takovém případě je rozumné volit tišší modely, ideálně do cca 40 dB. Ve větším domě nemusí být vyšší hlučnost takový problém.

Mrazicí výkon

Tento údaj udává, kolik kilogramů potravin je mrazicí část schopna zamrazit během 24 hodin. Může to být méně než 5 kg, ale i výrazně více než 15 kg. Vybírejte podle toho, jak jste zvyklí mrazicí část vytěžovat.

Akumulační doba

I tento parametr se týká mrazáku a informuje o tom, jak dlouho dokáže zařízení udržet potraviny zmrazené, pokud dojde k výpadku elektrického proudu. Akumulační doba poukazuje na kvalitu izolace. Pokud se pohybuje kolem 30 hodin nebo výše, jde o velmi dobrou hodnotu.

Klimatická třída

Klimatické třídy jsou rozsahy doporučených teplot pro efektivní provoz dané lednice. Třídy jsou 4 a některé lednice mohou být zařazeny i do více než jedné z nich. V případě, že je okolní teplota vyšší nebo nižší než rozpětí udané klimatickou, bude lednice nejspíš pracovat méně efektivně (vyšší spotřeba).

Funkce

Retro lednice často skrývají moderní funkce a technologie. Které to mohou být? Mezi nejčastěji zastoupené funkce patří tyto tři:

  • No Frost – Dnes už velmi běžná součást vybavení. Jde o nenámrazový systém. Pamatujete, jak ve starých lednicích a mrazničkách vznikala námraza a jednou za čas bylo nutné je vypojit, zcela vyprázdnit a „odmrazit“? Tohle u moderních lednic řeší „no frost“ systém za běhu.
  • Nulová zóna – Zóna, ve které se teploty pohybují kolem nuly. Vhodná pro některé čerstvé a citlivé potraviny (maso, zelenina, ryby).
  • Antibakteriální ochrana – Jde o povrchovou úpravu vnitřní plochy lednice, která omezuje množení bakterií. Jídlo díky tomu může vydržet déle bez kazu.

Tento výčet samozřejmě není ani zdaleka kompletní. U některých lednic se můžete setkat s celou řadou dalších funkcí. Od vychytávek, jako je ventilátor, signál otevření dveří nebo oddělená regulace teplot, až po ionizátory, možnost správy pomocí mobilní aplikace a jiné high-tech vymoženosti.

Video

Ceny retro lednic

Za kolik lze pořídit kvalitní lednici v retro provedení?

Cena do 10 000 Kč

Ačkoli běžných lednic najdete v této kategorii více než dost, u retro lednic to příliš neplatí. Nejlevnější modely se v současnosti pohybují okolo 8 tisíc korun a je jich poměrně málo. Lednice za tyto ceny nabízí například značka Snaige nebo Klarstein. Poměr ceny a kvality je však velmi dobrý.

Cena do 20 000 Kč

Nejoblíbenější kategorie s největším výběrem – a to se týká nejen retro lednic. V této cenové hladině lze najít velmi kvalitní modely různých typů, často s velmi dobrou výbavou, nízkou spotřebou apod. Výběr by měl uspokojit drtivou většinu domácností.

Cena nad 20 000 Kč

Pokud máte opravdu vysoké nároky a nevadí vám sáhnout hlouběji do kapsy, rozhlédněte se v této cenové kategorii. Najdete zde i velmi objemné lednice se špičkovým vybavením, tichým provozem a minimální spotřebou.

Nejlepší značky retro lednic

Které značky se zabývají výrobou retro lednic a mohou nabídnout zajímavé produkty za ceny odpovídající kvalitě a vybavení?

  • Klarstein – O tomto výrobci jsme se už zmínili. Potěší vás u něj velký výběr, který zahrnuje především pultové a kombinované retro lednice s velmi povedenými a autentickými retro designy. Další velkou výhodou je dostupná cena, obvykle do 10 000 Kč. Nenechte se ale mýlit, jde o velmi kvalitní výrobky, které se v testech retro lednic obvykle těší výbornému hodnocení.
  • Gorenje – Tato původem slovinská společnost si vydobyla silnou pozici na evropském trhu a v oblasti retro lednic je jasným tahounem. V první desítce nejprodávanějších retro lednic pravidelně obsazuje hned několik pozic, včetně první (momentálně Gorenje ORK192). Nabízí především kombinované modely s mrazákem dole nebo nahoře, velmi dobrým vybavením a nízkou spotřebou (A++). Taky hlučnost je na dobré úrovni okolo 40 dB. Cena je ale zpravidla poměrně vysoká (okolo 20 tisíc).
  • Snaige – Další výrobce dostupných a přitom kvalitních lednic v retro provedení. V sortimentu najdete především menší kombinované modely do 150 cm výšky.

Menší výběr zajímavých retro lednic u nás nabízí například i značky jako Concept, Amica nebo Candy.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký je rozdíl mezi normální a retro lednicí?

Současné modely retro lednic se liší v podstatě pouze v designovém ladění. Typické jsou barevné odstíny, které frčely v minulosti (červené, béžové apod.), oblejší hrany a taky tradičněji laděné prvky jako chromovaná madla nebo výraznější nohy.

Je lepší mrazák nahoře, nebo dole?

Spodní mrazáky poskytují víc úložného prostoru, přístup je sice horší, ale jde v dnešní době o jasně preferovanou možnost.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
1.Gorenje ORK192R
Denní spotreba: 0,64 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 227 l
Objem mrazáku: 97 l
Hlučnost: 40 dB
Rozměry (š x h x v): 60 x 66,9 x 194 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13500 Kč Číst recenze
2.Amica KGCR 387100 B
Denní spotreba: 0.85 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 181 l
Objem mrazáku: 63 l
Hlučnost: 43 dB
Rozměry (š x h x v): 56 x 61,5 x 181 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
3.Amica VD 1442 AM
Denní spotreba: 0,78 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 164 l
Objem mrazáku: 44 l
Hlučnost: 40 dB
Rozměry (š x h x v): 55 x 61,5 x 144 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11000 Kč Číst recenze
4.Gorenje OBRB615DR
Roční spotreba: cca 126.29 kWh
Energetická třída: D
Objem chladničky: 225 l
Objem mrazáku: 22 l
Hlučnost: 38 dB(A)
Rozměry (š x h x v): 59,5 x 66,1 x 152,5 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]25000 Kč Číst recenze
5.Klarstein Popart Cream
Denní spotreba: -
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 108 l
Objem mrazáku: 13 l
Hlučnost: -
Rozměry (š x h x v): 55 x 55 x 97 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]9000 Kč Číst recenze
6.SNAIGE FR24SM-PRJ30E
Roční spotřeba: 184 kWh/annum
Energetická třída: E
Objem chladničky: 162 l
Objem mrazáku: 47 l
Hlučnost: 39 dB
Rozměry (š x h x v): 56 x 63 x 150 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]10500 Kč Číst recenze
7.Amica VT 862 AL
Denní spotreba: 0,60 kWh/24 hod.
Energetická třída: A++
Objem chladničky: 93 l
Objem mrazáku: 13 l
Hlučnost: 41 dB
Rozměry (š x h x v): 55 x 61,5 x 96 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]7600 Kč Číst recenze
0 Sdílení