Malé spotřebiče

Nejlepší odšťavňovače (test a recenze)

Nejlepší odšťavňovače na trhu Vzhledem k tomu, že trh je doslova přesycený všemi různými kuchyňskými spotřebiči, rozhodli jsme se pro tentokrát zaměřit na nejlepší odšťavňovače, které můžete koupit na českém trhu.

Ze všeho nejdříve jsme si pročetli spousty recenzí odšťavňovačů a rozmýšleli se, jaké přednosti by měl mít. Jak už to tak bývá, narazíte i na takové, které nejsou moc výkonné, natož kvalitní a po několika použitích jsou zralé na vyhození, protože oprava se vám nevyplatí.

My jsme se zaměřili na výkon odšťavňovače, výtěžnost šťávy, praktičnost, ale i velikost odšťavňovací nádoby. Vybrat ten nejideálnější odšťavňovač není nikdy jednoduché, proto jsme pro vás oťukli ty nejprodávanější odšťavňovače na trhu a zjistili, čím vás mohou zaujmout.

Nejlepší odšťavňovače na trhu podle nás

ProduktParametry+ / -Cena (od)
Nejlepší šnekové odšťavňovače
1.Sana Juicer EUJ-707

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 200 W
Objem nádoby: ?
Počet rychlostí: 1
Mytí v myčce: ANO
➕ pro náročné, vysoká kvalita
➕ vydrží i komerční provoz
➕ desítky skvělých recenzí
➕ multifunkční (másla, sorbety atd.)

➖ vysoká cena
11000 Kč Číst recenze
2.Concept LO-7065

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 240 W
Objem nádoby: 1 l
Počet rychlostí: 1
Mytí v myčce: NE
➕ produkt roku 2018
➕ desítky skvělých recenzí
➕ český výrobek
➕ větší plnící otvor

➖ občas se objeví skřípavé zvuky
6000 Kč Číst recenze
3.Tefal ZC 255 B 38

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 200 W
Objem nádoby: 0,8 l
Počet rychlostí: 1
Mytí v myčce: ANO
➕ velká výtěžnost šťávy
➕ i přes nižší příkon má vysoký výkon
➕ snadné umývání

➖ šťáva je trochu zpěněná
➖ užší hrdlo
2700 Kč Číst recenze
4.Philco PHJE 5020

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 200 W
Objem nádoby: 1 l
Počet rychlostí: 1
Mytí v myčce: NE
➕ solidní výtěžnost šťávy
➕ tichý chod

➖ menší plnící otvor
➖ chybí zátka proti odkapávání
3500 Kč Číst recenze
Nejlepší odstředivé odšťavňovače
1.Bosch MES 4000

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 1000 W
Objem nádoby: 1,5 l
Počet rychlostí: 2
Mytí v myčce: ANO
➕ vysoká výtěžnost
➕ za nás TOP produkt
➕ snadno se rozebírá
➕ tichý
4000 Kč Číst recenze
2.Braun Multiquick J500

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 900 W
Objem nádoby: 1,25 l
Počet rychlostí: 2
Mytí v myčce: ANO
➕ vysoká kvalita zpracování
➕ skvělý poměr cena/výkon
➕ velká nádoba na zbytky dužiny
➕ skvěle recenzovaný produkt

➖ doporučení pro provoz 15 min.
2500 Kč Číst recenze
3.Bosch MES25A0

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 700 W
Objem nádoby: 1,25 l
Počet rychlostí: 2
Mytí v myčce: ANO
➕ dTest: "velmi dobrá kvalita"
➕ skvělý poměr cena/výkon
➕ dobrá výtěžnost
➕ dobře se čistí
2000 Kč Číst recenze
4.Sencor SJE 741SS

[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]
Příkon: 400 W
Objem nádoby: 1,2 l
Počet rychlostí: 2
Mytí v myčce: ANO
➕ nízká cena
➕ jednoduchá obsluha

➖ výtěžnost není příliš vysoká
➖ spíše pro občasné použití
600 Kč Číst recenze

Jak vybrat odšťavňovač?

Máte už neodolatelnou chuť na čerstvou ovocnou šťávu, ale pořád nevíte, jaký odšťavňovač koupit? Pokud vám kýženou odpověď neposkytl náš žebříček a potřebujete pár informací navíc, můžete je získat v následujícím návodu. V první řadě si tato zařízení rozdělíme na dva základní typy…

Dělení odšťavňovačů podle konstrukce

Pokud pomineme klasické mechanické lisy, pak si dnes můžete pořídit buď odšťavňovač šnekový, nebo odšťavňovač odstředivý. Každá varianta má něco do sebe a vybrat byste si měli podle vlastních preferencí.

Odstředivé odšťavňovače

Odstředivá konstrukce využívá rychle rotující nože. Suroviny jsou rozmixovány a poté protlačeny přes síto. Tento mechanismus má několik předností, ale i nevýhod. Zpracování ovoce (potažmo zeleniny) je velmi rychlé a pravidelná údržba a čištění stroje nedá příliš práce.

Vzešlá šťáva je napěněná, vodovější konzistence. Obsahuje více kyslíku, takže rychleji podléhá zkáze. Taky výtěžnost ovoce je nižší a rovněž dochází k větším ztrátám některých vitamínů a minerálů kvůli méně šetrnému zpracování. Další nevýhodou odstředivých strojů je vysoká hlučnost. Vyšší je i spotřeba (příkon), ale tento faktor se částečně kompenzuje rychlejší přípravou.

Celkově vzato jsou odstředivé modely vhodné, pokud si chcete připravit šťávu co nejrychleji a taky ji rovnou zkonzumovat – například ráno ke snídani.

Šnekové odšťavňovače

Šnekové modely mají nižší příkon a výkon a pracují výrazně pomaleji. Pro mělnění ovoce využívají „šneky“ a ovoce je pomalu drceno a pasírováno sítem. Šnekové odšťavňovače bývají dražší a lze je ještě rozdělit na horizontální a vertikální nebo jedno a dvouhřídelové. Obecně ale platí, že jsou více zaměřeny na kvalitu, šetrnost a výtěžnost.

Šneková zařízení mohou získat i o polovinu více šťávy. Výsledná šťáva je hustší, obsahuje více vlákniny a živin a díky pomalému zpracování i méně kyslíku – bez potíží tedy vydrží i 24 hodin. Chod těchto modelů je taky výrazně tišší. A jaké jsou nevýhody?

Kromě vyšší ceny a pomalejšího chodu je to zpravidla i náročnější údržba, ale taky nutnost často předpřipravit zeleninu či ovoce nakrájením na menší kousky. Plnicí otvor totiž bývá poměrně malý, aby větší kusy surovin nepřetížily motor.

Výběr podle používaných surovin

Možná máte nějaké oblíbené ovoce (zeleninu), které upřednostňujete. Pak je pochopitelné, že budete chtít odšťavňovač, který si s ním optimálně poradí. Jak si tedy vybrat?

  • Citrusové plody (citron, pomeranč apod.) – Jde o vděčné ovoce, se kterým si poradí každý přístroj. Rozdíl bude pouze v množství a konzistenci výsledné šťávy.
  • Domácí ovoce (jablka, hrušky) – Na moučnatější plody je vhodnější odstředivý typ, jinak si s tímto ovocem poradí obě varianty.
  • Exotika (mango, ananas, kiwi) – Tady se nejlépe daří vertikálním šnekovým modelům.
  • Peckovice (meruňky, švestky, broskve,…) – Platí víceméně to, co u exotických plodů. Tento typ ovoce může taky více ucpávat síto. Vertikální šnekové odšťavňovače budou s tímto druhem pracovat nejlépe.
  • Bobulové ovoce a lesní plody – Vertikální šnekové modely mají podstatně vyšší výtěžnost než odstředivé.
  • Kořenová zelenina, řepa apod. – Vhodný je jakýkoli dostatečně výkonný odšťavňovač.
  • Banány – Toto ovoce se do odšťavňovačů nehodí. Použijte raději mixér nebo smoothie maker.

Výkon/příkon

Přejděme nyní k technickým parametrům. Jedním z nejdůležitějších faktorů je samozřejmě výkon přístroje. Ten taky určuje v jaké kvalitě, jakou rychlostí a s jakou výtěžností dokážete ovoce nebo zeleninu zpracovat. Reálný výkon se často od výrobce nedozvíte, ale orientačně můžete vycházet právě z příkonu, který udává spotřebu elektrické energie.

Při srovnávání různých modelů si jistě všimnete, že šnekové stroje mají obecně výrazně nižší příkon. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 200-250 W. Pokud chcete efektivně zpracovávat i tužší plody (např. kořenovou zeleninu), tak byste toto rozmezí měli pokládat za minimální. Existuje ale spousta modelů s příkonem pod 200 W, anebo naopak nad 250 W.

Odstředivá zařízení obvykle disponují příkonem v rozmezí 700-900 W. Velmi časté jsou ale i modely s příkonem 1000 a více wattů. Od cca 1200 W už jde o velmi výkonná zařízení, která si snadno poradí i s pevnými plody a většími kusy ovoce či zeleniny.

Otáčky

Odstředivé odšťavňovače pracuji při otáčkách v řádech tisíců a běžně dosahují maxima i 10 000 nebo více otáček za minutu. Většina modelů umožňuje regulaci otáček, což je velmi užitečné. Některé ovoce totiž mnohem lépe a šetrněji zpracujete při nižších otáčkách.

Šnekové stroje jsou mnohem pomalejší. Počet otáček se obvykle pohybuje jen v desítkách za minutu. Regulace rychlosti obvykle není k dispozici a ani by neměla valný smysl. Pomalost šnekových modelů je jejich hlavní předností, výtěžnost a šetrnost při zpracování šťávy je totiž mnohem vyšší. Výrazně nižší je naopak hlučnost.

Plnicí otvor

Velikost otvoru závisí na typu a výkonu odšťavňovače. Málo výkonné šnekové modely mohou disponovat otvorem pouze okolo cca 5 cm. V takovém případě je nutné ovoce obvykle předkrájet. Optimum (i kvůli bezpečnosti) je někde okolo 7 cm.

Objem nádoby

Kolik šťávy se vejde do nádoby odšťavňovače? Nejčastěji se setkáte s kapacitou v rozmezí 0,8 až 1,2 l, což je poměrně optimální hodnota i pro větší domácnosti. Pokud máte ale vysoké nároky, existují i rozměrnější modely. Naopak pro jednu nebo dvě osoby může být dostačující i menší objem.

Materiálové zpracování

Odšťavňovače obvykle využívají kombinaci kovu a plastu. Čím více kvalitních ocelových součástí, tím vyšší životnost můžete očekávat. Zejména u odstředivých modelů je důležité poctivé a odolné zpracování, protože při vysokých otáčkách dostávají víc „zabrat“.

Velmi důležitá je pak kvalita síta. Sítka se nejvíce zanášejí a vyžadují nejpečlivější údržbu. Taky jsou do značné míry zodpovědná za výtěžnost. Síta z děrovaných plechů nejsou příliš dobrou volbou, mnohem lepší výsledky a životnost nabízí nerezové mikrosíťoviny.

Recenze odšťavňovačů

Bosch MES25A0

Jeden z nejprodávanějších odšťavňovačů na trhu

 Recenze Bosch MES25A0  V testu odšťavňovačů uspěl také Bosch MES25A0, který hravě zpracuje i celé kusy zeleniny či ovoce, aniž by bylo potřeba je loupat nebo půlit. Jen sestavíte přístroj a už odšťavňujete. Motor o výkonu 700 W je dostačující k tomu, aby celý proces netrval nijak dlouho.

Ke zpracování měkkých i tvrdších plodů poslouží 2 praktické rychlosti. Velký plnicí otvor pojme i velké kusy jako celé jablko či červenou řepu. Mikro sítko vyrobené z nerez oceli zabrání tomu, aby do šťávy padaly kusy plodů, a to i v případě, kdy z nich nevyndáte jádřince. Nápoj bude úplně hladký.

Nádoba má objem 1,25 l, takže hravě připravíte nápoj pro celou rodinu najednou. Odpad se ukládá v externím zásobníku, který stačí vyprázdnit a pokračovat dál. Provoz přístroje je zcela bezpečný, protože dokud není sestaven správně, nemůžete zapnout motor. Gumové nožičky zajistí stabilitu přístroje během používání.

Výpusť s funkcí Dripstop zamezí odkapávání a tím znečištění kuchyně, takže můžete rozlít hotovou šťávu a pak pokračovat dál bez jediné kapky. Výhodou je, že všechny díly, kromě té s motorem se dají mýt v myčce.

Co potěší

  • dobrý poměr cena / kvalita
  • skvělý výkon odšťavnění
  • praktická přihrádka na oddělení pěny
  • snadná údržba
  • stabilní konstrukce
  • produkt roku 2016
  • Velmi dobré hodnocení v dTestu

Co zamrzí

  • návod není v češtině
  • měkčí ovoce se dostatečně neodšťavní

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2000 Kč

Koupit v obchodě

Shrnutí na závěr

Naše stručná recenze odšťavňovačů je u konce a vy už teď bezpečně víte, který přístroj je nejprodávanějším a nejlepším na trhu. Prošťourali jsme to opravdu důkladně, jak s ohledem na výkon motoru, velikost nádob na odpad i šťávu, včetně náročnosti ovládání a způsobu údržby.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového odšťavňovače. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího odšťavňovače na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře