Kuchyně

Recenze 7 nejlepších sad kuchyňských nožů

Nejlepší sady kuchyňských nožů Nůž je prodlouženou rukou kuchaře, jeho nejdůležitějším a nejbližším nástrojem. Profesionální nože jsou často velmi unikátní a drahou záležitostí, ale i v domácnosti jsou kvalitní nože nepostradatelnou výbavou.

S dobře vyváženým, perfektně ostrým a dobře zpracovaným nožem vás mohou i jinak otravné kuchyňské práce bavit. A to se pozná i na výsledcích, které vycházejí z kuchyně na stůl. Kromě toho ušetříte spoustu času a dost možná se i vyhnete nepříjemným zraněním.

Mnohdy si totiž neuvědomujeme, že práce s tupým, levným nožem může být mnohem nebezpečnější než s precizní, ostrou čepelí. Protože jsou tyto nástroje tak elementární výbavou domácnosti, je třeba věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. Práci s přemýšlením, jaké nože koupit, vám mohou usnadnit různé sady, které obsahují několik základních a nejdůležitějších druhů. Proto jsme pro vás připravili výběr nejlepších sad kuchyňských nožů.

Sady bývají navíc pěkně zabaleny nebo jsou dodávány s elegantním stojanem. Mohou tedy být i praktickým a přitom krásným dárkem. Výběr je v dnešní době skutečně nesmírně široký, a tak není problém najít variantu, která bude odpovídat vašim představám a finančním možnostem. Do naší recenze kuchyňských nožů jsme zařadili cenově dostupné i exkluzivnější varianty a zaměřili jsme se na známé a prověřené značky.

Kromě samotné recenze jsme pro vás připravili navíc i průvodce. Ten vám pomůže zorientovat se v různých typech nožů a jejich vlastnostech a poskytne vám informace, které se vám budou nákupu hodit.

Test nejlepších kuchyňských nožů podle redakce

ProduktPočetHodnoceníCena (od)
#1Fiskars Functional Form
5 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]1600 KčČíst recenze
#2Fiskars Sada nožù Edge
5 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 KčČíst recenze
#3Tescoma Blok na nože AZZA
6 ks[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3300 KčČíst recenze
#4Lamart LT2026
4 ks[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1150 KčČíst recenze
#5Klarstein Kissaki Kashira
7 ks[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1350 KčČíst recenze
#6Berndorf Sandrik Profi-Line
6 ks[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1900 KčČíst recenze
#7Zwilling Professional“S“,
Pohlreich Selection

5 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]9750 KčČíst recenze
TOP 7 sad kuchyňských nožů

#1 Fiskars Functional Form Sada nožù 5ks (od 1599 Kč)

Nejlepší a nejprodávanější sada kvalitních nožů

 Recenze Fiskars Functional Form Sada nožù 5ks  Finská společnost Fiskars patří mezi přední výrobce různých čepelí a nástrojů, zejména nožů, seker a nůžek. Tradice této značky sahá až do roku 1649 a její produkty jsou i dnes zárukou vysoké kvality – a přitom nebývají zdaleka za přemrštěnou cenu. To platí i pro sadu Functional Form, která se poměrem ceny a kvality zařadila na první místo našeho testu.

Jedná se o nejprodávanější sadu kuchyňských nožů u nás. A to přestože nepatří k úplně nejlevnějším. V sadě najdete pět nožů z vysoce kvalitní nerezové oceli. Rukojeti jsou ze speciálního, neklouzavého materiálu. Každý nůž je perfektně vyvážený a zpracovaný. Technologický postup výroby a špičkové materiály zajišťují dlouhotrvající ostrost čepelí. K nožům dostanete i elegantní a praktický blok pro jejich bezpečné uložení.

Součástí sady je univerzální 20cm kuchařský nůž s širokou čepelí, japonský kuchařský nůž (17 cm), menší nůž na zeleninu (11 cm), zoubkovaný snídaňový nůž (12 cm) a speciální nůž na pečivo s vlnitou čepelí (23 cm). Této sadě prakticky není co vytknout a nadchne začínající a příležitostné, ale i zapálené a pokročilejší kuchaře.

Co potěší

  • Vynikající kvalita čepelí, ostrost
  • Univerzální i speciální nože
  • Pohodlná rukojeť, vyvážené
  • Výborný poměr ceny a kvality

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1599 Kč

Koupit v obchodě

#2 Fiskars Sada nožù Edge 5ks (od 2300 Kč)

Nejlepší design

 Recenze Fiskars Sada nožù Edge 5ks  U finské značky Fiskars ještě chvíli zůstaneme a představíme si sadu, která si v testu kuchyňských nožů vybojovala druhé místo.

Jde opět o pětidílnou sadu, jejíž součástí je opět i úložný blok. Na první pohled vás u této sady zaujme krásné, elegantní a velice vkusné černé provedení. Černé jsou i čepele, které jsou opět ze špičkového nerezu.

Černý potah čepelí snižuje přilnavost potravin a chrání ocel. Práce s noži je proto opravdu velice rychlá, ergonomická a pohodlná. O skvělé vyváženosti netřeba mluvit. Vysokou kvalitou disponují i čepele, které jsou z pevného a hygienického materiálu.

Součástí této sady je opět japonský nůž (Santoku) a univerzální kuchařský nůž. Dále je zde nůž na zeleninu, nůž na pečivo i snídaňový nůž. Zastoupení je tedy obdobné jako u předchozí sady. Tato alternativa ale působí na první pohled exkluzivněji, čemuž odpovídá i vyšší cena. Sada Edge potěší především náročnější a zkušenější kuchaře, a to i proto, že čepele jsou o něco delší.

Co potěší

  • Nože prvotřídní kvality
  • Nepřilnavý, hygienický povrch
  • Krásné provedení

Co zamrzí

  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2300 Kč

Koupit v obchodě

#3 Tescoma Blok na nože AZZA se 6 noži (od 3300 Kč)

Pro milovníky českých výrobků

 Recenze Tescoma Blok na nože AZZA se 6 noži  Z Finska se přesuneme do našich luhů a hájů. Třetí místo této recenze kuchyňských nožů totiž obsadila sada tuzemské společnosti Tescoma. Výrobce zvolil neotřelý design kombinující výrazné, ostré hrany a oblé linie. Výsledkem je, že blok i s noži vypadá opravdu dobře, velmi moderně a budí luxusní dojem.

V sadě se nachází hned šest kousků nožů z kvalitní japonské, nerezové oceli. Rukojeti jsou plastové, mají pohodlný tvar a zdobí je výrazné nýtování. Těšit se můžete na 16cm kuchařský nůž s širší čepelí, dva univerzální nože (9 a 13 cm), delší porcovací nůž, malý nůž na zeleninu a vlnitý nůž na pečivo.

Zpracování této sady po designové i technologické stránce je velmi dobré. Nože se dobře drží, jsou vyvážené a poměrně dlouho si udržují ostrost. Hůře je zpracován blok, který je sice pěkný na pohled, ale při bližším zkoumání narazíte na nedostatky. Například chybějící místo pro ocílku a menší stabilitu.

Co potěší

  • Kvalitně zpracované nože
  • Velmi pěkný design
  • 6 nožů

Co zamrzí

  • Horší zpracování bloku

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3300 Kč

Koupit v obchodě

#4 Lamart sada nožù s blokem LT2026 (od 1150 Kč)

 Recenze Lamart sada nožù s blokem LT2026  Lamart je oblíbený výrobce domácích potřeb, který u svých produktů sází spíše na cenovou dostupnost než na bezkonkurenční kvalitu.

Sada nožů LT2026 tomuto přístupu odpovídá. Čepele jsou i v tomto případě v nerezovém provedení. Použité materiály ale nedosahují špičkové kvality. Pro běžnou kuchyňskou práci a pro méně náročné kuchaře jsou ale rozhodně dostačující volbou, která navíc nezpůsobí zásadní trhlinu v rozpočtu.

V sadě najdete 4 nože, opět nechybí kuchařský kus s širší čepelí, univerzální nůž, nůž na zeleninu a delší porcovací nůž. Blok je řešen jako dřevěné, magnetické prkénko. Pro běžnou domácí kuchyň je takové zastoupení nožů naprosto dostačující.

Co potěší

  • Kvalitní sada za rozumnou cenu
  • Pěkně zpracovaný stojan

Co zamrzí

  • Zpracování čepelí odpovídá nižší ceně

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1150 Kč

Koupit v obchodě

#5 Klarstein Kissaki Kashira – 7 ks (od 1350 Kč)

Cena / výkon

 Recenze Klarstein Kissaki Kashira – 7 ks  Klarstein Kissaki je další, cenově poměrně dostupná a přitom kvalitní sada kuchyňských nožů. Německá značka Klarstein se zabývá výrobou domácích potřeb i elektrospotřebičů, nejde tedy o firmu úzce profilovanou na čepele a nelze tedy čekat kvalitu srovnatelnou například se značkou Fiskars. Přesto sada Kissaki průměrného domácího kuchaře či kuchařku neurazí.

Sada přináší hned šestici nožů, které zaujmou vlnovitým designem čepelí. Tento design není jen samoúčelným estetickým prvkem, ale měl by sloužit pro omezení přilnavosti například při krájení zeleniny. Ocel použitá na čepele je poměrně kvalitní a lze čekat dlouhotrvající ostrost a odolnost. Podobně jako v případě předchozí sady Lamart, má i zde blok podobu prkýnka s magnetickou vložkou. Nože i blok jsou v černém provedení a působí stylově.

Co potěší

  • Dobrá cena
  • Šest nožů
  • Originální design

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1350 Kč

Koupit v obchodě

#6 Berndorf Sandrik Profi-Line 6ks (od 1900 Kč)

 Recenze Berndorf Sandrik Profi-Line 6ks  Berndorf Sandrik je slovenská firma rakouského původu specializující se na příbory a další kuchyňské vybavení. V její nabídce nechybí ani kuchyňské nože, například právě v podobě této šestidílné sady nesoucí označení Profi-Line.

Sada je poněkud dražší a nože jsou vyrobeny z kvalitní zakalené oceli (tvrdost 55 Rockwell). Jejich životnost je tudíž velmi dobrá a čepele si dlouho udržují ostrost. Tomu napomáhá i klínové broušení. Součástí sady je univerzální 20cm nůž, nůž na maso (20 cm), nůž na pečivo (20 cm), malý nožík na ovoce a zeleninu (6 cm), vykosťovací nůž (13 cm) a nechybí ani ocílka.
To vše se pohodlně vejde do pěkného, dřevěného bloku, který je pochopitelně rovněž součástí balení.

Berndorf Sandrik Profi-Line je sada, která potěší kompletností a dobrou kvalitou.

Co potěší

  • 6 nožů a ocílka
  • Kvalitní zpracování

Co zamrzí

  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1900 Kč

Koupit v obchodě

#7 Zwilling Professional“S“, Pohlreich Selection (od 9750 Kč)

Pro ty nejnáročnější, exkluzivní kolekce kuchaře Zdeňka Polreicha

 Recenze Zwilling Professional“S“, Pohlreich Selection  Sada 4 nožů a ocílky z dílny solingenských nožířů Zwilling J.A. Henckels z kolekce Professional “S” usazená v odolném kuchyňském bloku z bambusového dřeva. Exkluzivní kolekce Pohlreich Selection Potten & Pannen – Staněk.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 9750 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat kuchyňský nůž?

V recenzi jsme vám představili sedm sad kuchyňských nožů, které nabízejí špičkovou kvalitu nebo co nejlepší poměr ceny a „výkonu“. Ne každý je ale na nože odborník, a proto tu pro vás máme ještě slíbeného průvodce, který vám pomůže si správně vybrat.

Druhy nožů

Začněme tím, jaké druhy nožů jsou – nebo mohou být – v sadách zastoupeny. Každý nůž má svá specifika a při znalosti jejich určení si můžete lépe vybrat sadu obsahující ty správné typy.

Kuchařské nože

Jsou definovány širokou a robustní čepelí o vysoké tvrdosti. Tyto nože jsou určeny k velmi rychlému, čistému a přesnému porcování a krájení (maso, zelenina, ovoce). Právě tento nůž bývá každému kuchaři nejbližší a používá jej nejčastěji.

Japonský nůž (Santoku)

V poslední době u nás získává na oblibě japonský typ kuchařského nože. Jde o nůž určeny pro sekání, krájení a porcování, jeho využití je podobně univerzální jako u tradičního kuchařského nože a má rovněž podobně širokou čepel. Typické je ale rovnější ostří, které netvoří rovnoměrnou špičku, ale tvarově se přibližuje sekáčku.

Nože na zeleninu (loupací)

Jsou to krátké nože s poměrně tenkým ostřím určené pro opracovávání zeleniny nebo ovoce (loupání slupek apod.).

Nože na pečivo

Docela dlouhé nože s vlnovitým ostřím s tupým zakončením. Vhodné na krájení těsta, čerstvého pečiva apod.

Filetovací nože

Nože s velmi úzkou čepelí zakončenou tenkou, ostrou špičkou. Bývají pružné a jsou určeny pro přesnou „podélnou“ práci. Např. pro odstraňování povrchového tuku a blán z masa a porcování tenkých filet v horizontálním směru.

Nožů samozřejmě může být ještě mnohem víc, např. tvrdé a krátké vykosťovací, speciálně tvarované nože na sýr, špikovací nože, nože na sýr, snídaňové nože apod. Součástí většiny sad je i standardní, univerzální „kuchyňák“, který má delší, středně širokou čepel.

Materiál nožů

Kvalita čepele je zásadním faktorem. V dnešní době máte na výběr především ze dvou možností, co se čepele týká. Ocelové, nebo keramické provedení. Nerezová ocel je osvědčený standard. Technologické postupy a úpravy jsou ale rozmanité, a pokud nejste odborníci, nejlépe se zorientujete podle osvědčeného výrobce a dobré značky.

Tvrdost ocelových čepelí

Důležitým parametrem je tvrdost (stupnice podle Rockwella), která se značí HRC. Minimální tvrdost pro kuchařské nože je 52 HRC, velmi kvalitní nože mívají tvrdost 55-58 HRC. Tvrdost zajišťuje životnost a stálost ostří (ale znamená i vyšší křehkost).

Keramické čepele

Keramické kuchyňské nože si získávají stále větší oblibu. Jsou lehké (což ocení spíše méně zkušení kuchaři) a nabízejí vynikající ostrost. Ostří je navíc velmi stálé. Další výhodou je větší šetrnost vůči některým surovinám (zelenina, česnek, ovoce apod.), kterým příliš nesvědčí styk s ocelí a dochází při ní k vyšší ztrátě některých cenných látek. Nevýhodou keramických nožů je vysoká křehkost.

Rukojeti

Rukojeť neboli střenka musí mít taky správnou podobu a je v podstatě stejně důležitá jako čepel. Rukojeť zajišťuje vyvážení, ergonomii a pohodlí při držení, pevnost úchopu apod. Neměla by být kluzká nebo mít nepřirozený tvar. Zároveň musí být co nejlépe omyvatelná.

Na výrobu se používá obvykle plast, dřevo nebo kov. Dřevo je tradiční, ale nepříliš praktické (špatně se čistí, je citlivé na vlhkost či vysoké teploty). Plast je levný a bezúdržbový. Kov je odolný a velmi hygienický, ale může způsobovat příliš vysokou váhu nože nebo kluzkost střenky.

Délka čepele

Délka čepele závisí na typu a určení nože. Nejkratší jsou zpravidla loupací a čisticí nože na zeleninu (5-10 cm), u kterých je třeba mít celou čepel plně pod kontrolou. Kuchařské nože bývají opatřeny čepelí v rozmezí cca 15 až 20, ale i více cm. S delší čepelí může být práce efektivnější, ale vyžaduje více zkušeností.

Jaké nože jsou potřeba?

Sady často nabízejí velké množství nožů (6 nebo i více), nemusí to ale být nutně až taková výhra, jak se na první pohled zdá. Většinu práce v kuchyni totiž odvedete se dvěma, nanejvýš třemi noži. Různé speciální nože pak často jen zahálí ve stojanu a čekají na svou speciální příležitost. To platí o to víc, pokud vaříte spíš méně často.

Nejlepším pomocníkem každého kuchaře je široký kuchařský nůž. Dále se pak zpravidla neobejdete bez krátkého nože na loupání a čištění zeleniny a ovoce. Spoustu práce může zastat i klasický, univerzální kuchyňský nůž s delší a středně širokou čepelí. Není sice na některé práce tak efektivní, ale zejména méně zkušení kuchaři, kteří nekrájejí závodní rychlostí, na něj často nedají dopustit.

Jak se o nože starat?

Ať už si pořídíte drahé profesionální nože, nebo sadu ze supermarketu, životnost a funkčnost nožů prodloužíte správnou péčí. Jaká jsou základní pravidla?

  • Nože uchovávejte ve stojanu, nejlépe dřevěném, nebo třeba na magnetické liště. Nenechávejte je volně povalovat v mokru na kuchyňské lince – i kvůli bezpečnosti.
  • Při krájení používejte krájecí prkýnko, může být dřevěné i plastové. Nekrájejte na tvrdých, hladkých površích (talíř, sklo, samotná linka apod.).
  • Po použití nůž vždy opláchněte a rovnou osušte.
  • Keramické nože jsou křehké! Mohou se poškodit při krájení velmi tvrdých surovin (např. kost), při pádu, špatném sklonu při krájení (boční sklon).
  • Nože pravidelně bruste. Pamatujte, že ocílka je základní pomůcka, která slouží pouze pro udržování kvalitního ostří. Již ztupělý nůž s ní nenabrousíte. Podobně slouží většina různých domácích brusek, včetně elektrických. Pokud chcete obnovit velmi tupé ostří, je třeba zvolit brusné kameny nebo kvalitní či profi brusky. Většinou je však vhodnější si nože nechat profesionálně nabrousit.
  • Pamatujte, že tupý nůž je obvykle nebezpečnější než velmi dobře nabroušený. Proto se o ostří patřičně starejte.

Ceny kuchyňských nožů

Kolik dát za sadu kvalitních kuchyňských nožů nebo za jeden špičkový kuchařský nůž? Máme pro vás stručný přehled základních cenových relací.

✅ Kuchyňské nože do 500 Kč

V této relaci lze nakoupit jednotlivé kusy, ale i levné sady nožů. Do sto Kč můžete pořídit spíše menší nože na zeleninu nebo opravdu málo kvalitní univerzální nože apod. Kolem 200 Kč začínají velmi levné sady.

✅ Kuchyňské nože do 1500 Kč

V této ceně už lze koupit poměrně kvalitní kuchařské nože z dobrého materiálu anebo sady, které nabídnou o něco vyšší úroveň a životnost. V této relaci si vybere většina běžných uživatelů.

✅ Kuchyňské nože od 1500 Kč

Nože a sady pro náročnější zájemce. Pokud je vaření vaše hobby, stojí za to se zde porozhlédnout.

Nejlepší značky kuchyňských nožů

Které značky nožů nebo sad se vyplatí prozkoumat?

  • Tescoma – Velmi oblíbená značka, skvělý výběr sad i samostatných nožů. Kvalita obvykle na dobré úrovni.
  • Fiskars – Velmi kvalitní nože, osvědčená světová značka. Dobrá volba i pro náročnější uživatele.
  • Zwilling – Vynikající nože, vhodné pro náročné i profi použití. Ceny jsou obvykle vyšší, ale kvalita je špičková – stejně tak hodnocení.
  • Banquet – Oblíbená značka sad nožů. Výběr od velmi levných až po dražší a kvalitnější. Alternativou může být např. značka Lamart.
ProduktPočetHodnoceníCena (od)
#1Fiskars Functional Form
5 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]1600 KčČíst recenze
#2Fiskars Sada nožù Edge
5 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 KčČíst recenze
#3Tescoma Blok na nože AZZA
6 ks[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3300 KčČíst recenze
#4Lamart LT2026
4 ks[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1150 KčČíst recenze
#5Klarstein Kissaki Kashira
7 ks[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1350 KčČíst recenze
#6Berndorf Sandrik Profi-Line
6 ks[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1900 KčČíst recenze
#7Zwilling Professional“S“,
Pohlreich Selection

5 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]9750 KčČíst recenze
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře