Domácnost

Test 7 nejlepších košů na tříděný odpad: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší koše na tříděný odpad

Záleží vám na životní prostředí a sháníte do kuchyně, domácnosti, k domu nebo i kamkoli jinam co nejlepší koše na tříděný odpad? Dnes se zaměříme právě na výběr tohoto vybavení. Třídění odpadu lze vyřešit vícero způsoby, proto se budeme věnovat i odpadkovým košům a nádobám obecně. Posléze se pokusíme, pomoci vám najít ideální způsob, jak třídění pro účely recyklace zajistit z hlediska praktičnosti, pohodlí, ale třeba i ceny a dalších faktorů.

Moderní domácnosti produkují obrovské množství odpadů. Ideálním způsobem, jak pomoci přírodě, je snažit se toto množství omezovat alespoň ve vlastním domě či bytě. Dalším krokem je pak třídění. Víte, jak na to? Pokud ne, i s tím vám v tomto článku poradíme. Nemá smysl pořizovat speciální koše, pokud nebudete dobře vědět, co kam patří.

Odpadkových košů, nádob a kontejnerů existuje bezpočet variant a typů pro různé účely a způsoby použití. V našem průvodci se zaměříme především na domácí modely vhodné do kuchyně nebo i jiných místností. Před nákupem konkrétního koše se seznamte taky s názory ostatních zákazníků. Najdete je v uživatelských recenzích košů na tříděný odpad. Zjistíte, jestli je daný model skutečně tak praktický, jak hlásá výrobce, anebo má i nějaké ty mouchy, které by pro vás třeba mohly představovat závažnou překážku.

Nejlepší koše na tříděný odpad na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Klarstein Ordnungshütter 3

Počet dílů: 3
Objem: 3 x 15 l
Rozměry: 70,7 x 57 x 27,5 cm (ŠxVxH)
Materiál: ušlechtilá ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3400 Kč Číst recenze
#2Sortibox 20 l, 4 ks
Počet dílů: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozměry: 29,5 x 32,5 x 39,5 cm (ŠxVxH) = 1 díl
Materiál: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#3Eco 3 Master 50 l, 3 ks
Počet dílů: 3
Objem: 3 x 50 l
Rozměry: 39 x 54 x 36 cm (ŠxVxH) = 1 díl
Materiál: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]700 Kč Číst recenze
#4Klarstein Ökosystem 2 x 18
Počet dílů: 2
Objem: 2 x 18 l
Rozměry: 40,8 x 57 x 35cm (ŠxVxH)
Materiál: nerezová ocel + plast
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Číst recenze
#5TORO 24l
Počet dílů: 3
Objem: 3 x 8 l
Rozměry: 46,5 x 41 x 31 cm (ŠxVxH)
Materiál: nerez+plast
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6POKER 4 x 20 l
Počet dílů: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozměry: 28 x 32 x 38 cm (ŠxVxH) = 1 díl
Materiál: plast
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#7Alveus Ekko Front 16 l + 2x8 l
Počet dílů: 3
Objem: 16 l + 2 x 8 l
Rozměry: 36,5 x 37 x 47 cm
Materiál: plast + kov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze

Jak vybrat koš na tříděný odpad

Podle čeho se rozhodnout, jaký koupit koš na tříděný odpad? Poradíme vám jaká hlediska zvážit a na jaké parametry se při výběru a nákupu zaměřit, taky shrneme základní fakta o třídění odpadu – o výhodách této činnosti a o tom, jak ji v domácích podmínkách efektivně provádět. Představíme vám tři základní cenové kategorie košů na tříděný odpad a taky výrobce, kteří patří v tomto odvětví k nejlepším. Nakonec zodpovíme i některé důležité a časté dotazy.

jak vybrat koš na tridený odpad

Odpadkové koše podle způsobu použití a umístění

Jaká specifika a vlastnosti by měly odpadkové koše mít v závislosti na tom, kde a jak je budete používat? Zde je několik nejběžnějších variant.

Kuchyňský koš

V běžné domácnosti hraje obvykle zásadní roli koš v kuchyni. Měl by poskytovat největší objem a jeho výběru je třeba věnovat dostatek pozornosti. V některých zejména menších domácnostech může jít o jediný koš. V jiných mohou být k dispozici „sekundární“ koše např. v dětském pokoji, pracovně, koupelně apod.

Kuchyňský koš může být volně postavený, ale vestavný – takové koše jsou velmi vhodné a často dobře uzpůsobené pro třídění odpadu. U volně stojícího koše je vhodné se zaměřit i na design. Neměl by totiž být nijak ukrytý, ale naopak velmi dobře dostupný, nicméně umístěný tak, aby nikdy nezavazel. Koše na třídění bývají rozměrnější a do menších kuchyní je proto třeba o to lépe a pečlivěji vybírat správný typ a model.

U volně stojícího kuchyňského koše je poměrně zásadní, aby měl dobře vyřešené otevírání. Nelze dost dobře použít otevřený koš bez víka, kvůli zápachu z kuchyňského odpadu, a ani koš s víkem otevíratelným pouze rukou. Takové řešení by bylo nehygienické a nepraktické. Vhodnou volbou může být pedálový koš, potažmo i koš se senzorem, pokud bude fungovat skutečně spolehlivě a reagovat dostatečně rychle.

Koš do kanceláře, pracovny

Koše na kancelářský odpad nemusejí splňovat tak přísné nároky. Velikost zvolte podle potřeby a zkušeností. A taky tak, aby nádoba nepřekážela. Nejpraktičtější volbou je v tomto případě často ta nejjednodušší. Tedy otevřený plastový koš, kam můžete snadno zahodit odpad, aniž byste museli vstávat nebo se zabývat otevíráním víka.

Toto řešení je lehké, levné a většinou dostačující. Koš navíc můžete ukrýt z dohledu. Pokud však hledáte takzvaně přiznaný koš do elegantní kanceláře, možná budete chtít raději sáhnout po stylovém, designovém kousku. Pokud nebude tvořit jen bezúčelnou parádu, stále trvejte na optimálních praktických vlastnostech.

Koš na třídění odpadů

Koše na třídění odpadů mohou mít několik podob. Jednou z možností je prostě koupit více jednotlivých nádob. Toto řešení je ale poněkud nepraktické a nepříliš elegantní. Dnes už existují zajímavější možnosti. Jednou z nich je volně stojící koš, který je k třídění uzpůsobený.

Jde o jednu nádobu, ale s více oddělenými prostory. Každý prostor přitom může mít vlastní víko i vlastní mechanismus otevírání (pedál). Standardem je taky barevné rozlišení, abyste ihned věděli, co kam patří.

Dobrým řešením pro třídění odpadů mohou být koše výsuvné a vestavné, které jsou uvnitř rozděleny na více oddílů, přesto pohledově ani prakticky nijak nepřekážejí.

jak na třídění odpadu

Odpadkové koše podle parametrů

Které parametry hrají při výběru důležitou roli? A jak si vybrat optimální velikost, objem nebo způsob otevírání odpadkového koše?

Rozměry

Pokud jde o rozměry, zásadní je především výška koše. U kancelářských anebo koupelnových košů se doporučuje menší výška, cca do 30 cm. Zpravidla je to pro tento účel použití dostačující a koše jsou navíc většinou umístěny pod umyvadlem nebo pod stolem – zároveň je třeba počítat s rezervou, abyste se do nich snadno dostaly.

Pokud jde o šířku a délku, zde už musíte vycházet z konkrétních dispozic interiéru a spočítat si, kolik místa může koš zabrat. Volně stojící koše na třídění odpadu jsou pochopitelně rozměrnější. Na délku mohou mít klidně i 60 cm. Pokud máte nedostatek místa, může být lepším řešením vestavný model.

Objem

Objem se odvíjí především od počtu členů domácnosti. Samozřejmě jde o velmi individuální záležitost, roli hraje životní styl rodiny, ale i celkový počet košů v domácnosti apod. Určité obecné doporučení přesto existuje – může vám pomoci aspoň ke zcela základnímu zorientování.

  • Koše do koupelny nebo dětského pokoje mohou být menší, do 10 l objemu.
  • Kuchyňský koš pro rodinu s jedním nebo dvěma dětmi by měl mít cca okolo 20-30 l.
  • Koše na veřejných místech mívají alespoň 40-50 l.

Způsob otevírání

Jaké jsou specifika, výhody a nevýhody různých způsobů otevírání?

  • Koš bez víka – Vhodné řešení zejména do kanceláře nebo pracovny či dětského pokoje. Nevhodný do kuchyně nebo jinam, kde se odhazuje potenciálně zapáchající odpad.
  • Koš s víkem – Pokud je třeba odklápět víko ručně, není to příliš praktické – a to zejména v kuchyni. Toto řešení příliš neobstojí ani z hygienického hlediska.
  • Pedálový koš – Klasika, která je praktická a většinou nezklame. Zejména u levnějších modelů může ale časem dojít k poškození mechanismu otevírání.
  • Senzory – Moderní koše mohou využívat pohybové senzory a otevřou se samy. Toto řešení vypadá elegantně, ale má pár nevýhod. Především je třeba správné nastavení, aby se koš neotevíral pokaždé, když projdete kolem. Počítejte taky s vysokou cenou a nutností používat baterie.
  • Výsuvné koše – Různé výsuvné a vestavné koše se dostávají do módy, i když v českých domácnostech ještě nejsou zcela běžné. Jde o šikovné využití prostoru. Koše jsou navíc dobře přístupné, nepřekážejí, nekazí estetický dojem. Na druhou stranu otevírání nebývá bezdotykové, což je určitá nevýhoda.

Materiál

S jakými materiály se lze u odpadkových košů setkat?

  • Kov – Koše z různých méně či více „ušlechtilých“ kovů patří i dnes k celkem běžnému standardu. V jejich prospěch svědčí poměrně nízká cena a přitom vysoká odolnost. Z domácností ale už spíše mizí a více se objevují na veřejných místech. Kde jsou tyto vlastnosti důležitější než estetika nebo nízká hmotnost.
  • Nerez – Vynikající řešení zejména do kuchyně, kde je použití nerezu zřejmě naprosto ideální volbou. Koš je elegantní, odolný a zároveň má výborné hygienické vlastnosti. Nerez se velmi dobře udržuje v čistotě. Nevýhodou je vyšší cena a hmotnost.
  • Plast – Plastové koše zastávají největší díl celkového sortimentu. Mohou mít mnoho podob a při správném zpracování se dobře uplatní prakticky kdekoli.

Jak třídit a používat koše na třídění odpadu

Jak jsme slíbili, podíváme se ve zkratce i na podstatu celé problematiky. V první řadě si pojďme projít zásadní výhody třídění odpadu v domácnosti.

Výhody třídění odpadů a použití speciálních košů

  • Třídění odpadů umožňuje recyklaci použitých materiálů, čímž se snižuje celkové množství odpadů (je opět zužitkován) i zátěž, která je na životní prostředí kladena nutností soustavného získávání nových zdrojů a materiálů.
  • Třídění odpadu vede k čistějším ulicím. Kontejnery na smíšený domácí odpad nepřetékají.
  • Použitím košů na třídění můžete třídit automaticky, snadno a elegantně. Netřeba mít speciální pytel na plast nebo dlouho uvažovat, kam odložit ten nebo onen odpad. Prostě použijete správnou přihrádku.

Jak správně třídit odpad

Jak doma třídit?

  • Koše na tříděný odpad jsou barevně odlišeny. Platí to i pro koše do domácností, které mohou disponovat modře označenou částí na papír, žlutou (oranžovou) částí na plasty a zelenou (bílou) na sklo.
  • Zvlášť by správně měly patřit i nápojové kartony, ale těch většinou nebývá tolik. Lze je snadno dotřídit u kontejnerů. Někde se svážejí společně s plasty.
  • Pokud plastové a jiné obaly před vyhozením zmačkáte, ušetříte prostor.
  • Pokud obaly před vyhozením vypláchnete, omezíte vznik zápachu a koše nebudete muset vynášet tak často.

Ceny košů na tříděný odpad

Za kolik lze pořídit odpadkový koš do domácnosti? A co speciální koš na tříděný odpad?

Odpadkové koše do 500 Kč

V této ceně pořídíte především jednoduché koše z plastu nebo kovu, jen výjimečně z nerezu. Obvykle jde o koše bez víka nebo s ručním odklápěním. Najde se zde i pár pedálových modelů, ale mechanismus nejspíš nebude dvakrát nejspolehlivější.

Koše do 2000 Kč

V této ceně už najdete kvalitní pedálové koše z plastu i nerezu. Taky některé vestavné modely a speciální koše na třídění odpadu. Výběr je značný a můžete zde pořídit koš skoro pro každý účel.

Koše nad 2000 Kč

Zde už většinou hraje důležitou roli design, potažmo speciální funkce – například senzorové ovládání. Vyberete si, i pokud patříte mezi náročné zákazníky.

Nejlepší značky košů na tříděný odpad

Které značky a výrobci nabízejí kvalitu za dobrou cenu nebo designové kousky pro náročné? Zde je pár spolehlivých zástupců.

  • Orion – Česká značka se solidním výběrem a dostupnými cenami obvykle do 1000 Kč. V nabídce je i několik modelů určených na třídění odpadu.
  • Toro – Tato značka nabízí zřejmě nejelegantnější a nejprodávanější koše na třídění odpadu v běžné ceně. Dobrá volba, skvělé hodnocení v testech košů na tříděný odpad.
  • Klarstein – Tato je na koše určené k třídění odpadu profík. Nabízí krásné a propracované modely. Cena ale nebývá nejnižší.
  • Curver – Značka nabízí opravdu obrovský výběr jednoduchých, cenově velmi dostupných košů. Obvykle jde o plastové modely.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Co znamenají jednotlivé barvy při třídění odpadu?

Žlutá je určena pro plasty, modrá pro papír, bílá pro sklo (čiré), zelená na sklo barevné. Dále se můžete setkat s oranžovou pro kartonové obaly, šedohnědou pro bio odpad, červenou na elektroniku anebo černou na směsný odpad.

třídění odpadu - význam barev

Kam házet např. aluminiová víčka jogurtů a jiné kovové drobnosti?

Tento odpad patří ideálně do speciálních kontejnerů. Pokud u vás nejsou, patří do směsného odpadu. Ve větším množství lze kovový odpad odnést do sběrného dvora.

Kam házet špinavé pleny?

Znečištěné pleny patří do směsného odpadu.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Klarstein Ordnungshütter 3

Počet dílů: 3
Objem: 3 x 15 l
Rozměry: 70,7 x 57 x 27,5 cm (ŠxVxH)
Materiál: ušlechtilá ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3400 Kč Číst recenze
#2Sortibox 20 l, 4 ks
Počet dílů: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozměry: 29,5 x 32,5 x 39,5 cm (ŠxVxH) = 1 díl
Materiál: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#3Eco 3 Master 50 l, 3 ks
Počet dílů: 3
Objem: 3 x 50 l
Rozměry: 39 x 54 x 36 cm (ŠxVxH) = 1 díl
Materiál: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]700 Kč Číst recenze
#4Klarstein Ökosystem 2 x 18
Počet dílů: 2
Objem: 2 x 18 l
Rozměry: 40,8 x 57 x 35cm (ŠxVxH)
Materiál: nerezová ocel + plast
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Číst recenze
#5TORO 24l
Počet dílů: 3
Objem: 3 x 8 l
Rozměry: 46,5 x 41 x 31 cm (ŠxVxH)
Materiál: nerez+plast
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6POKER 4 x 20 l
Počet dílů: 4
Objem: 4 x 20 l
Rozměry: 28 x 32 x 38 cm (ŠxVxH) = 1 díl
Materiál: plast
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#7Alveus Ekko Front 16 l + 2x8 l
Počet dílů: 3
Objem: 16 l + 2 x 8 l
Rozměry: 36,5 x 37 x 47 cm
Materiál: plast + kov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
0 Sdílení