Domácnost

Test 7 nejlepších bojlerů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší bojlery

Hledáte, co nejlepší bojler, který vám zajistí teplou vodu do domácnosti nebo třeba na chalupu? V dnešním článku se budeme věnovat právě těmto – často nepostradatelným – zařízením a poradíme vám, jak si vybrat správný model pro vaše potřeby. Pokud si bojler vyberete přesně na míru, můžete optimalizovat nejen pořizovací, ale i provozní náklady. Proto se vyplatí věnovat nákupu dostatečnou pozornost.

následujícím průvodci vám představíme nejčastěji používané varianty těchto zařízení. Prozradíme vám, jaké jsou výhody, nevýhody a specifické vlastnosti jednotlivých typů. Taky vám poskytneme návod, jak se orientovat v zásadních parametrech a zodpovíme některé otázky, na které se nakupující nejčastěji ptají. Dozvíte se taky, které značky bojlerů jsou zárukou spolehlivosti a dobrého poměru ceny a kvality a v jaké cenové hladině lze ohřívače vody pořídit.

Než se vydáte do obchodu pro konkrétní model, doporučujeme vám pročíst si i recenze bojlerů na internetu. Můžete se tak o zařízení dozvědět leccos, co výrobce neuvádí.

Nejlepší bojlery na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Dražice OKCE 125

 Nejlepší 125 litrový 
Objem: 125 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 524 x 524 x 1067 mm
Hmotnost: 48 kg
⭐ 100 %7400 Kč Číst recenze
#2Wterm AQ 80

 Nejlepší 80 litrový 
Objem: 80 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2400 W
Nejvyšší teplota bojleru: 65°C
Rozměry: -
Hmotnost: 25 kg
⭐ 100 %8050 Kč Číst recenze
#3Dražice OKCE 200

 Nejlepší 200 litrový 
Objem: 200 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 600 x 600 x 1290 mm
Hmotnost: 66 kg
⭐ 100 %9550 Kč Číst recenze
#4Dražice OKCE 160

 Nejlepší 160 litrový 
Objem: 152 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 562 x 562 x 1255 mm
Hmotnost: 49 kg
⭐ 99 %7900 Kč Číst recenze
#5Dražice TO 20

 Nejlepší elektrický tlakový 20 litrový 
Objem: 20 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: -
Rozmery: 502 x 263 x 597 mm
Hmotnost: 15 kg
⭐ 97 %4300 Kč Číst recenze
#6Mora EOMKU 80 SKSM
Objem: 76 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2000 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 454 x 461 x 803 mm
Hmotnost: - kg
⭐ 95 %6650 Kč Číst recenze
#7Tatramat EOV 120 Trend

Objem: 120 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 1800 W
Nejvyšší teplota bojleru: 75°C
Rozmery: 475 x 483 x 1117 mm
Hmotnost: 35 kg
⭐ 90 %6350 Kč Číst recenze

Jak vybrat bojler

Bojlery dokážou zajistit teplou vodu v nemovitostech, kde není k dispozici ústřední přívod teplé vody. Jsou to často rodinné domy mimo město, rekreační stavby, ale třeba i komerční, výrobní nebo průmyslové objekty. Při správném výběru může být ohřev vody pomocí bojleru efektivní a finančně nepříliš náročný.

Ohřev bojlerem, nebo průtokovým ohřívačem?

Úplně v první řadě bychom se měli ještě zmínit o alternativě bojleru v podobě průtokového ohřívače. Toto zařízení je výrazně prostorově úspornější a dokáže obstarávat teplou vodu průběžně, kdykoli je potřeba. Ohřívač nedisponuje zásobníkem, nýbrž rovnou ohřívá protékající vodu.

Výhody a nevýhody průtokového ohřívače oproti bojleru

bojlery Dražice Výhodou ohřívače je aktuální ohřev potřebného množství vody. Ohřívač je v ideálním případě instalován na vodovodní baterii, aby nedocházelo k velkým tepelným ztrátám – a tak nehrozí vyčerpání teplé vody spojené s nutností čekat, až se ohřeje další várka.

Ohřívač má ale i řadu nevýhod. Jednak je toto zařízení nutné instalovat zvlášť pro každý „výstup“ vody – nestačí jedno zařízení do domu či domácnosti. Další nevýhodou je poměrně značný okamžitý příkon. Zařízení vyžaduje často vlastní jistič a je náročné na spotřebu elektřiny. Taky ohřev nemusí být tak výkonný (výstupní teplota vody je nižší), a pokud ano, zvyšuje se úměrně tomu spotřeba elektřiny.

Kdy se vyplatí bojler a kdy ohřívač?

Ohřívač je vhodný na místa, kde je spotřeba teplé vody minimální. Může být taky volbou do menších prostor, kam by se bojler nevešel. Vhodně zvolený bojler však dokáže zajistit podstatně lepší komfort, je vhodný do rodinných domů a bytů, kde je spotřeba vody vyšší – jeho provoz je přitom ekonomičtější.

Typy bojlerů

Existuje v zásadě pět hlavních typů bojlerů. Každý může nabídnout jiné vlastnosti a výhody. Která varianta bude nejlepší pro vás?

Plynový bojler

Plynové bojlery jsou dnes spíše na ústupu a sortiment je podstatně menší než v případě elektrické varianty. Jejich nevýhodou je vyšší vstupní investice a náročnější instalace. Na druhou stranu může být ohřev vody pomocí plynu cenově výhodnější. Nemusíte se ani obávat, že by plynové bojlery byly nějak rizikové. Moderní výrobky jsou už opatřeny nutnými pojistkami a jejich provoz je bezpečný.

Elektrický bojler

Zdaleka nejčastěji používaný typ. Nabídka je cca 10x větší než v případě plynových modelů, takže je opravdu z čeho vybírat. Správně vybraný model může být poměrně značně efektivní a v každém případě je provoz naprosto bezpečný. Elektřina je dnes už navíc dostupná prakticky všude – což se o plynu říct nedá. Další výhodou je snadná instalace, ale i nižší pořizovací náklady.

Kombinované provedení

Zajímavý kompromis – nebo spíš univerzální řešení – představují kombinované bojlery. Ty mohou využívat více různých zdrojů energie, zpravidla je to elektřina a plyn – a to podle potřeby a výhodnosti. Přívod teplé vody zůstane navíc nepřerušen v případě výpadku některého zdroje energie. Některé kombinované modely umožňují i např. solární ohřev. Kombinovaná zařízení bývají ale poněkud dražší.

Solární bojler

Solární energie se pomalu, ale jistě stává plnohodnotnou alternativou tradičnějších energií. A využít ji můžete i k ohřevu vody v domácnosti. Solární bojlery jsou však zatím poměrně drahé.

Akumulační bojler

Velmi zajímavou možností jsou akumulační bojlery, které oceníte pro jejich ekonomický a ekologický potenciál. Dokážou totiž využívat zbytkové teplo z různých zdrojů. Toto teplo by jinak přišlo vniveč. Akumulační bojler může využívat například zbytkové teplo z kotle, solárních panelů, tepelného čerpadla a podobně.

Materiálové zpracování

Kvalita materiálového zpracování je důležitá především z hlediska životnosti bojleru. Tradičnější provedení využívá smaltovaný plášť. Toto řešení je taky levnější. Vyšší ligu ale představuje nerezové provedení, které je velmi odolné a životnost je maximální.

Poloha bojleru

Bojler stacionární, nebo závěsný? Horizontální, či vertikální? Které řešení je to pravé?

Stacionární vs. závěsný

Stacionární model bojleru umístíte jednoduše na podlahu, závěsný samozřejmě přijde na zeď. Ve funkčních vlastnostech těchto variant nejsou žádné rozdíly; záleží jen na prostorových možnostech objektu, do kterého chcete bojler umístit.

Stacionární provedení zabírá exponovanější a „cennější“ prostor na podlaze. Více překáží. Pokud je však prostoru dost a bojler má vlastní místečko, kde o něj nebudete zakopávat, může to být dobrá volba. Závěsný model využívá méně vytížený prostor na stěně. Nevýhodou je nutnost ověřit nosnost stěny a náročnější instalace.

Horizontální vs. vertikální provedení

Tady už je to něco jiného. Tyto dvě varianty se od sebe totiž liší i funkčními vlastnostmi. V souboji si pak vede jednoznačně líp svislé čili vertikální provedení díky většímu prostoru oddělujícímu neohřátou a ohřátou vodu. Toto řešení je efektivnější a po horizontálním provedení má smysl sáhnout pouze v případě, že nemáte v domácnosti vhodný prostor pro umístění svislého bojleru.

Tlakové a beztlakové provedení

Podle konstrukce a fungování lze bojlery rozdělit ještě na tlakové a beztlakové. Tlakové modely jsou určeny pro zásobování většího množství výstupů. Zajišťují tedy ústřední ohřev pro domácnost nebo jiný objekt. Jsou umístěny v „technické“ místnosti a jejich objem je většinou vyšší (od 50 l).

Beztlakové bojlery jsou podstatně menší (několik litrů) a instalují se přímo k umyvadlu (pod něj nebo nad něj). Obstarávají tedy pouze jeden výstup vody a poskytují menší zásobu vhodnou pro nenáročné a krátké použití.

Kapacita bojleru

Při výběru bojleru patří kapacita (objem) k vůbec nejdůležitějším parametrům. Bojler byste měli vždy vybírat co nejpřesněji podle vaší reálné spotřeby. Nemá smysl pořizovat malé zařízení kvůli představě úspory vstupních nebo provozních nákladů, ale ani zbytečně rozměrný model.

Příliš malý bojler vám neposkytne dostatečný komfort a budete muset často čekat na doplnění a ohřátí nové vody. Nadměrný bojler bude překážet, a jeho provozní náklady budou vyšší. Kolik je ale tak akorát? To je samozřejmě velmi individuální – záleží na spotřebě konkrétní domácnosti (pokud je vůbec bojler v domácnosti, a ne například v rekreačním objektu, provozovně nebo jinde). Existují však obecná doporučení, od kterých se můžete odrazit.

  • Pro 1 osobu v domácnosti stačí bojler od 50 l
  • Pro 2 osoby do 120 l
  • Pro 3 osoby do 150 l
  • Pro více osob od 200 l výše

Nízkokapacitní bojlery do 100 l jsou vhodné buď pro jednočlenné domácnosti anebo pro specifické účely (kancelář, provozovna, chata apod.). Vysokokapacitní bojlery mohou mít obsah i více než 1000 l a dokážou napájet velké množství vodovodních baterií při vysoké spotřebě – opět jsou určeny spíše pro specifické účely.

Doba ohřevu

Za jak dlouho si budete moct vychutnat teplou sprchu nebo koupel, pokud bojler teprve začne ohřívat novou vodu? V případě příkonu 2000 W se nádrž o 50 l ohřeje (o 50°C) za cca 1,5 hodiny. Velká nádrž o 200 l bude ohřátá až skoro za 6 hodin.

Funkce a vybavení

Ovládání bojleru

Klasické bojlery jsou ovládány mechanicky. Jde o jednoduché řešení a tyto modely jsou cenově dostupnější. Pokud chcete něco víc, můžete zvolit bojler s elektronickým ovládáním a displejem. Displej zobrazuje poměrně praktické údaje, např. délku ohřevu vody nebo teplotu a lze na něm nastavit i různé programy. Taky dokáže oznamovat případné poruchy.

Ochrana proti nízké teplotě

Funkce anti-freeze může být velmi praktická, pokud máte bojler umístěný v nevytápěných prostorách, kde v zimě klesá teplota i k bodu mrazu. V případě zmrznutí vody v bojleru může dojít k poškození pláště. Anti-freeze systém zajistí, že teplota vody neklesne pod nebezpečnou hranici 5°C. Zařízení se samo sepne, aby vodu přiohřálo.

Ochrana proti legionelle

Vodní bakterie legionella může být velmi nebezpečná, a proto některé bojlery nabízejí tuto funkci, která zabrání jejímu šíření. Systém je jednoduchý, pokud po 30 nebo více dní není voda v bojleru ohřívána, zařízení se samo zapne a ohřeje ji na teplotu nutnou ke zničení této bakterie.

Ekonomická funkce

Obvykle pod názvem ECOtronic se skrývá velmi užitečná a pokročilá funkce, díky které dokáže bojler registrovat vaše návyky (pochopitelně týkající se používání teplé vody) a podle nich pak upravovat ohřev vody. Díky tomu můžete dosáhnout ekonomičtějšího i ekologičtějšího provozu.

Ceny bojlerů

V jakých cenových hladinách se pohybují bojlery a s jakou investicí počítat?

Bojlery do 5 tisíc korun

Nejlevnější třída bojlerů zahrnuje poměrně značný sortiment zejména elektrických modelů. Nejdostupnější modely lze pořídit i do 2000 Kč. Celá kategorie ale zahrnuje především méně kapacitní zařízení do 50, max. 100 litrů. Lze v ní ale najít spoustu kvalitních výrobků.

Bojlery do 10 tisíc korun

Tuto kategorii lze považovat za nejběžnější, nabízející největší výběr. Najdete zde dostatek elektrických, ale i plynových a kombinovaných zařízení, často už i s elektronickým ovládáním a zajímavým funkčním vybavením. Bojlery v této ceně mívají obvykle kapacitu 100-250 l.

Bojlery nad 10 tisíc korun

V třídě nad 10 000 Kč najdete taky obrovské množství modelů. Jde často o pokročilá nebo vysokokapacitní zařízení nebo i solární modely.

Nejlepší značky bojlerů

Které značky bojlerů jsou ověřené a nabízejí spolehlivost a kvalitu za přiměřenou cenu?

  • Dražice Značka Dražice je v tomto oboru skutečný expert a jde pravděpodobně o vůbec nejoblíbenějšího výrobce bojlerů u nás. Obrovský sortiment, kvalita zpracování, vysoké uživatelské hodnocení; Dražice jsou prostě TOP.
  • Ariston Ariston nabízí velké množství modelů, z nichž mnohé patří k velmi prodávaným a dobře hodnoceným v nezávislých a uživatelských testech bojlerů.
  • Tatramat Tatramat je tradiční značka, která přežila i do současné doby. Nabízí elektrické a kombinované modely převážně v nižší střední cenové kategorii.
  • Mora Taky tento výrobce je u nás dobře známý a stále poměrně populární. Mora nabízí velký výběr elektrických bojlerů, ale i několik plynových a kombinovaných.

Nejčastější otázky nakupujících

Kam bojler umístit?

Záleží samozřejmě na dostupném prostoru, požadované funkci, velikosti a typu bojleru a dalších faktorech. Obecně je ale výhodné umísťovat bojlery co nejblíže výstupu vody. Při delším průtoku trubkami totiž dochází k tepelným ztrátám, což znamená nejen méně ekonomický provoz, ale třeba i nedostatečně ohřátou vodu.

Jak omezit tepelné ztráty?

Kromě vhodného umístění bojleru lze tepelné ztráty minimalizovat především co nejkvalitnější izolací rozvodů vody.

Jak udržovat bojler v dobrém stavu?

Bojlery nejsou zařízení, která by vyžadovala příliš mnoho pozornosti. Přesto – má-li přístroj dobře a dlouho sloužit – nějakou tu péči mu věnovat musíte. Základní údržba spočívá především v odstraňování nánosů vodního kamene.

To se týká zejména objektů a lokalit, kde je zvýšená tvrdost vody. Neopomínejte ani pravidelné servisní kontroly. Jednou za čas je pak potřeba vyměnit hořčíkovou tyč. Náročnější zásahy a opravy ale svěřte raději odborníkům.

Jaká je životnost bojleru?

Bojlery mohou být finančně náročnou investicí, ale nekupujete je na pár měsíců. Při správném zacházení a pravidelné údržbě může i levnější smaltovaný bojler snadno dosáhnout životnosti až 15 let, aniž by doznal nějakého zásadního zhoršení stavu. Nerezové bojlery pak mohou sloužit i 20 nebo více let.

Jak vypustit bojler?

Bojler je třeba vypustit například před údržbou, přemístěním – nebo i v případě delší doby nepoužívání. Jak na to?

  • Především bojler vypněte a nechte vodu zchladnout
  • Vypněte přívod energie (obvykle elektřiny)
  • Vypněte přívod vody a otevřete kohoutek pro teplou vodu (otevřete i pojistný ventil, pokud je součástí zařízení)
  • Nechte vodu odtéct
  • Při uvedení bojleru do chodu, postupujte přesně opačně

Nejprodávanější bojlery na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Dražice OKCE 125

 Nejlepší 125 litrový 
Objem: 125 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 524 x 524 x 1067 mm
Hmotnost: 48 kg
⭐ 100 %7400 Kč Číst recenze
#2Wterm AQ 80

 Nejlepší 80 litrový 
Objem: 80 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2400 W
Nejvyšší teplota bojleru: 65°C
Rozměry: -
Hmotnost: 25 kg
⭐ 100 %8050 Kč Číst recenze
#3Dražice OKCE 200

 Nejlepší 200 litrový 
Objem: 200 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 600 x 600 x 1290 mm
Hmotnost: 66 kg
⭐ 100 %9550 Kč Číst recenze
#4Dražice OKCE 160

 Nejlepší 160 litrový 
Objem: 152 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 562 x 562 x 1255 mm
Hmotnost: 49 kg
⭐ 99 %7900 Kč Číst recenze
#5Dražice TO 20

 Nejlepší elektrický tlakový 20 litrový 
Objem: 20 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2200 W
Nejvyšší teplota bojleru: -
Rozmery: 502 x 263 x 597 mm
Hmotnost: 15 kg
⭐ 97 %4300 Kč Číst recenze
#6Mora EOMKU 80 SKSM
Objem: 76 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 2000 W
Nejvyšší teplota bojleru: 74°C
Rozmery: 454 x 461 x 803 mm
Hmotnost: - kg
⭐ 95 %6650 Kč Číst recenze
#7Tatramat EOV 120 Trend

Objem: 120 l
Typ ohřívače: zásobníkový
Způsob ohřevu: elektrický
Příkon: 1800 W
Nejvyšší teplota bojleru: 75°C
Rozmery: 475 x 483 x 1117 mm
Hmotnost: 35 kg
⭐ 90 %6350 Kč Číst recenze
0 Sdílení