Domácnost

Test 7 nejlepších bezsáčkových vysavačů: Recenze & Jak vybrat

nejlepsi-bezsackove-vysavace

Výběr nejlepšího bezsáčkového vysavače není snadný. Přesto se vám pokusíme s ním pomoci. V následujícím článku vás seznámíme nejen s výhodami a nevýhodami, ale především se všemi důležitými parametry tohoto úklidového pomocníka. Tyto informace se vám budou hodit při srovnávání různých modelů a už se nenecháte jen tak ošálit reklamními triky.

Popularita bezsáčkových modelů roste a sortiment je široký – o to je jednodušší se v něm ztratit. Pokud ale budete vědět, co chcete, můžete najít model, který vám za investované peníze poskytne nejlepší služby. Pomoci vám mohou i uživatelské recenze bezsáčkových vysavačů. Ačkoli nejsou vždy zcela objektivní, můžete v nich narazit na zajímavé poznatky. Ještě lepší a přesnější informace pak nabídnou nezávislé odborné testy.

Nejlepší bezsáčkové vysavače na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1THOMAS CYCLOON HYBRID

 Vítěz HAUS & GARTEN TEST 02/2018 
Příkon: 1400 W
Třída energetické účinnosti: -
Nádoba:
Délka kabelu / Akční rádius: 8 m / 11 m
Hlučnost: -
Typ filtru: HEPA 13
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9000 Kč Číst recenze
#2Rowenta RO7690EA
Příkon: 550 W
Třída energetické účinnosti: -
Nádoba: 2,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 8,4 m / 11 m
Hlučnost: 68 dB
Typ filtru: HEPA
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7700 Kč Číst recenze
#3Rowenta RO 3786 EA

 Super cena i hodnocení 
Příkon: 750 W
Třída energetické účinnosti: A
Nádoba: 1,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 6,2 m / 8,8 m
Hlučnost: 79 dB
Typ filtru: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#4Sencor SVC 510GR

 Nejprodávanejší, hodnocení 89 % 
Příkon: 850 W
Třída energetické účinnosti: B
Nádoba: 1,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 5 m / 7,5 m
Hlučnost: 76 dB
Typ filtru: HEPA
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#5HOOVER XP 25011
Příkon: 800 W
Třída energetické účinnosti: 4A
Nádoba: 1,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 6 / 9 m
Hlučnost: 75 dB
Typ filtru: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#6Leifheit Regulus PowerVac 11926

 Oblíbení akumulátorový 2v1 
Baterie: Li-Ion
Doba provozu: 40 min
Doba nabíjení: 3,5 hod
Nádoba: 0,45 l
Hmotnost: 2,8 kg
Provedení: tyčový + ruční
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#7Philips FC 6823/01
Baterie: Li-Ion
Doba provozu: 65 min
Doba nabíjení: 5 hod
Nádoba: 0,6 l
Hmotnost: 2,73 kg
Provedení: tyčový
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]12000 Kč Číst recenze

Jak vybrat bezsáčkový vysavač

Který typ filtrace je nejúčinnější? Jaký příkon a sací výkon by měl vysavač mít? Co lze vyčíst z energetického štítku? Jaké praktické funkce může vysavač mít? Na to vše a mnohem víc vám v našem průvodci přineseme odpovědi.

Taky vám představíme několik nejoblíbenějších a spolehlivých značek těchto spotřebičů a poradíme vám, kolik za vysavač utratit, abyste získali odpovídající kvalitu. Začneme ale krátkým popisem principu bezsáčkového vysavače a taky jeho výhodami a nevýhodami oproti sáčkovému provedení.

Výhody a nevýhody bezsáčkových vysavačů

Bezsáčkovým vysavačům se někdy říká „cyklonové“. Při své činnosti využívají odstředivé síly, jejichž působením dochází během vysávání rovnou k oddělování větších nečistot. Ty končí v integrované odpadní nádobě. Menší částice jsou ale zachyceny filtračním systémem. Kvalitní filtry zachytí i 99 % prachových částic a propustí ven jen čistý vzduch.

Po ukončení úklidu odpadní zásobník jednoduše vysypete a vysavač je připraven k dalšímu použití. Nemusíte řešit příliš přeplněný sáček, který omezuje sací výkon, nemusíte ani shánět a dokupovat žádné sáčky. Právě to jsou zásadní výhody cyklonového vysavače. U kvalitních modelů je navíc filtrace na špičkové úrovni a některé vysavače disponují i vodním filtrem.

A jaké jsou nevýhody? Především nutnost pokaždé vysypávat obsah zásobníku. U některých modelů může navíc při vysávání docházet k určitému rozptýlení prachu, což může dělat problém alergikům. Taky filtry jsou u bezsáčkového řešení víc zatěžovány a je potřeba je častěji vyměňovat.

Jak poznat kvalitní bezsáčkový vysavač?

kvalitní vysavač
Thomas Cycloon Hybrid – Vítěz testu bezsáčkových vysavačů

U bezsáčkových modelů je velmi důležitá kvalita provedení a účinnost filtrace. Nekvalitní modely nedokážou plně pracovat s cyklonovým efektem a většina odpadu je zachycena pouze na filtrech. Jak ale zjistit, zda jde o kvalitní a výkonný výrobek?

Základním vodítkem může být cena. U bezsáčkových modelů není rozumné orientovat se podle nejlákavější cenovky. Do skutečně funkčního modelu budete muset určitou částku investovat. Dále vám jako nápověda může posloužit energetický štítek.

Energetický štítek

  • Energetická třída – Informuje o energetické efektivitě. Nejnižší spotřebu mají vysavače třídy A.
    Roční spotřeba energie – Orientační spotřeba elektřiny v kWh. Vypočítává se z úklidu plochy o rozloze 87 m2 50krát za rok.
  • Třída emisí – Velmi důležitý faktor pro zhodnocení celkové kvality a účinnosti vysavače. Informuje o tom, jak čistý vzduch vystupuje z vysavače (tedy hodnotí účinnost filtrace). Doporučujeme volit modely ve třídě A.
  • Účinnost vysávání (podlahy/koberce) – Další zásadní informace. Informuje o celkové výkonnosti a efektivnosti práce vysavače na tvrdém a měkkém podkladu. U pevných podlah je vhodné volit opět třídu A, u koberců se lze spokojit i s třídou B, nebo C.
  • Hlučnost – Tento údaj je důležitý zejména pro komfort při používání. Bezsáčkové modely se hlučností pohybují okolo hranice 70 dB. 68 dB nebo méně je už na poměry těchto zařízení vynikající hodnota, naopak modely vyluzující hluk vyšší než 76 dB už budou poměrně nekomfortní.

Důležité parametry

Na jaké vlastnosti a faktory byste se měli při výběru bezsáčkového vysavače zaměřit?

Filtrace

Filtrace je u bezsáčkových modelů stěžejní záležitost. Cyklonový efekt oddělí větší částice, jemný prach ale musí zachytit filtry. Ty jsou usazeny před motorem a za ním.

  • Mikrofiltr – Před motor se obvykle umísťuje tento typ textilního filtru.
  • HEPA – Výstupní filtr je zásadní a dnes se používají převážně vysoce účinné filtry HEPA. Ty se ještě dále dělí na EPA, HEPA a nejvýkonnější ULPA a jsou označeny čísly (E 10 až 12, H 13, H 14, U 15 atd.). Zatímco filtr E 10 zachytí ještě „jen“ 85 % částic, v případě E 12 už je to 99,5 % a u H 13 99,95 %. Vyšší řady se u vysavačů obvykle nepoužívají.
  • Vodní filtrace – Součástí filtračního systému může být i vodní filtrace. Ta je velmi účinná a výhodná pro alergiky i astmatiky – zejména zajišťuje zadržení částic při vyprazdňování (vylévání) zásobníku.

Příkon a sací výkon

Příkon udává spotřebu elektrické energie. Rozhodně ale není totožný s reálným sacím výkonem. Naopak, některé modely mohou být efektivnější i při nižším příkonu, jiné naopak „plýtvají“ a i při vysokém příkonu je sací výkon slabší. Nejčastěji se příkon pohybuje v rozmezí cca 700-900 W.

Sací výkon může být jen cca třetina příkonu. Je ale vhodné volit modely se sacím výkonem alespoň 300 W nebo více. Tuto hodnotu ale výrobce ne vždy uvádí, orientovat se nicméně můžete podle energetického štítku (třída účinnosti vysávání podlah a koberců).

Objem odpadního zásobníku

Nejmenší bezsáčkové vysavače mohou mít kapacitu méně než 1 l. Největší pak více než 4 l (pokud nebudeme počítat speciální a průmyslové modely). Protože lze nádobu snadno vyprázdnit, není objem až tak zásadní. Nejoblíbenější jsou ale vysavače se zásobníkem od cca 1 do 3 l.

Funkce

Co může vysavač umět a jaké funkce vám usnadní práci?

  • Soft Start – Funkce „měkkého“ startu, která šetří motor a výkon se rozbíhá pozvolněji.
  • Mokré vysávání – Vhodné zejména na koberce a čalounění, velmi šetrné vůči materiálu i citlivějším osobám, poradí si i se skvrnami.
  • Signalizace znečištění filtruJak poznat, že je na čase vyměnit filtr? Nejjednodušeji to jde s touto funkcí. Vysavač vás sám upozorní.

Video

Ceny bezsáčkových vysavačů

Za kolik lze bezsáčkový vysavač pořídit?

Vysavače do 2000 Kč

Ano, i v této ceně lze pořídit bezsáčkový vysavač. Zázračné výkony ale nečekejte. Energetická třída je často B, ne-li nižší – a totéž platí pro třídy účinnosti filtrace a vysávání.

Vysavače do 5000 Kč

V této kategorii lze najít spoustu velmi výkonných a efektivních modelů se všemi hodnotami ve třídě A, kvalitním zpracováním a nadstandardními funkcemi. Tato cenová kategorie by měla uspokojit drtivou většinu běžných uživatelů.

Vysavače nad 5000 Kč

V této třídě najdete různé exkluzivní, značkové a speciální modely s prvotřídní výbavou a efektivitou. Vyberou si především náročnější uživatelé.

Nejlepší značky bezsáčkových vysavačů

Které značky nabízejí dobré vysavače za odpovídající cenu a těší se pozitivnímu hodnocení?

  • Rowenta – Známá značka s dobrým výběrem především ve střední cenové kategorii.
  • ETA – Tradiční domácí značka s několika cenově dostupnými a přitom solidními modely.
  • Sencor – Sencor nabízí řadu velmi levných bezsáčkových vysavačů. Ne vždy ale nabízejí zrovna optimální účinnost. Pro nenáročné použití mohou být ale dostačující.
  • Electrolux – Velký výběr, který zahrnuje i několik výkonných a dobře hodnocených modelů.

Nejčastější otázky nakupujících

Je bezsáčkový vysavač vhodný do domácnosti s alergiky?

Ano, ale záleží na kvalitě filtru (alespoň E 12) a třídě účinnosti filtrace (A). Problém může být při vysypávání zásobníku. Výrobci se snaží rozptyl prachu eliminovat, nejlépe si v tomto směru vedou modely s vodní filtrací.

Jak často je třeba měnit filtr?

Obecně se doporučuje vyměnit výstupní filtr aspoň jednou za půlrok. U některých modelů je
k dispozici indikátor zanesení filtru, který vás na potřebu výměny sám upozorní.

Jak často je třeba vysypávat zásobník?

Zásobník byste měli vysypávat po každém vysávání a je potřeba ho i pravidelně pořádně vyčistit a umýt.

Mohlo by vás také zajímat:

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1THOMAS CYCLOON HYBRID

 Vítěz HAUS & GARTEN TEST 02/2018 
Příkon: 1400 W
Třída energetické účinnosti: -
Nádoba:
Délka kabelu / Akční rádius: 8 m / 11 m
Hlučnost: -
Typ filtru: HEPA 13
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9000 Kč Číst recenze
#2Rowenta RO7690EA
Příkon: 550 W
Třída energetické účinnosti: -
Nádoba: 2,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 8,4 m / 11 m
Hlučnost: 68 dB
Typ filtru: HEPA
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7700 Kč Číst recenze
#3Rowenta RO 3786 EA

 Super cena i hodnocení 
Příkon: 750 W
Třída energetické účinnosti: A
Nádoba: 1,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 6,2 m / 8,8 m
Hlučnost: 79 dB
Typ filtru: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#4Sencor SVC 510GR

 Nejprodávanejší, hodnocení 89 % 
Příkon: 850 W
Třída energetické účinnosti: B
Nádoba: 1,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 5 m / 7,5 m
Hlučnost: 76 dB
Typ filtru: HEPA
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#5HOOVER XP 25011
Příkon: 800 W
Třída energetické účinnosti: 4A
Nádoba: 1,5 l
Délka kabelu / Akční rádius: 6 / 9 m
Hlučnost: 75 dB
Typ filtru: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#6Leifheit Regulus PowerVac 11926

 Oblíbení akumulátorový 2v1 
Baterie: Li-Ion
Doba provozu: 40 min
Doba nabíjení: 3,5 hod
Nádoba: 0,45 l
Hmotnost: 2,8 kg
Provedení: tyčový + ruční
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#7Philips FC 6823/01
Baterie: Li-Ion
Doba provozu: 65 min
Doba nabíjení: 5 hod
Nádoba: 0,6 l
Hmotnost: 2,73 kg
Provedení: tyčový
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]12000 Kč Číst recenze
0 Sdílení