Sport / outdoor

Test 7 nejlepších balančních podložek: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší balanční podložky

Chtěli byste svou domácí „tělocvičnu“ obohatit o co nejlepší balanční podložku, ale tápete ve velkém výběru a mezi různými typy? Pak se pohodlně usaďte a pusťte se do našeho návodu, který vám s volbou ideální podložky pomůže. Tuto cvičební pomůcku můžete často najít ve fitness centrech, ale také v rehabilitačních střediscích. Poskytuje totiž rozmanité možnosti pro různé druhy tréninků, od kondičních a posilovacích až po rekonvalescenční apod.

V našem průvodci vás podrobně seznámíme s tím, jaké benefity může cvičení na těchto podložkách přinášet a seznámíme vás s různými způsoby a účely jejich použití. Taky představíme jednotlivé varianty – a připravte se na to, že možností není úplně málo. Samozřejmě se ale zaměříme i na konkrétní parametry, které byste měli zvažovat při nákupu.

Balanční podložky lze pořídit za poměrně velmi lidové ceny, ale v nabídce je i spousta modelů pro náročnější zájemce. Předtím než do této pomůcky investujete, měli byste vědět, co od ní očekávat. S tím vám poradíme. Rozhodně ale neváhejte využít i informace z různých uživatelských recenzí balančních podložek, z žebříčků a testů. Dozvíte se mnoho zajímavého o konkrétních modelech.

Nejlepší balanční podložky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1BOSU Balance Trainer Profi

Průměr: 63,5 cm
Nosnost: 136 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4609 Kč Číst recenze
#2BOSU NexGen Pro Balance Trainer
Průměr: 63,5 cm
Nosnost: 159 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4499 Kč Číst recenze
#3inSPORTline Dome Advance
Průměr: 58 cm
Nosnost: 130 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#4inSPORTline Dome Mini
Průměr: 45 cm
Nosnost: 150 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#5Sharp Shape Ballance ball
Průměr: 63 cm
Nosnost: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#6LIFEFIT BALANCE BALL
Průměr: 58 cm
Nosnost: 200 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#7inSPORTline Bumy BC500
Průměr: 45 cm
Nosnost: 200 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]669 Kč Číst recenze

Jak vybrat balanční podložku

Výběr konkrétní podložky závisí na vašich potřebách a způsobu použití, ale třeba i na finančních a prostorových možnostech. V první řadě vás provedeme různými typy těchto pomůcek, abyste se později dokázali v nabídce lépe zorientovat. Zmíníme výhody těchto nástrojů a co lze od jejich používání očekávat. Taky se podíváme na některé důležité parametry, jako je rozměr, nosnost apod.

V neposlední řadě sesumírujeme nabídku tří základních cenových kategorií a taky vám představíme několik osvědčených značek a výrobců, kteří kvalitní balanční podložky nabízejí.

Co je to balanční podložka?

Balanční podložka je podpůrná cvičební pomůcka. Nejčastěji má podobu nafukovací polokoule s pevnou základnou, ale existuje i řada jiných variant. Tento prvek obvykle sám o sobě neslouží jako posilovací nástroj, ale používá se k dosažení vyšší intenzity nebo kvality tréninku a velmi často slouží i jako pomůcka při zdravotním a rehabilitačním cvičení.

Jde o nepříliš rozměrný předmět, který však může být při cvičení používán obrovským množstvím způsobů a s mnoha různými cíli a záměry. Proto jeho pořízení rozhodně stojí za zvážení.

K čemu balanční podložky slouží?

Balanční podložka může pomoci dosáhnout vyšší obtížnosti posilovacího tréninku. Především ale umožňuje u různých cviků zapojení většího počtu svalů, zlepšení nervosvalové koordinace, posílení kloubů, posílení středu těla a zlepšení držení těla apod. Podložku lze využít při:

  • Posilovacím a kondičním tréninku
  • Hubnoucím tréninku
  • Posilování a cvičení s vlastní vahou i s pomůckami
  • Při rehabilitacích a v rámci fyzioterapie
  • Při cvičení některých metod a disciplín, jako je pilates, aerobik apod.
  • Při protahování, strečinku

Jaké výhody může přinést cvičení na balanční podložce?

Z používání podložky může cvičenec profitovat v mnoha ohledech. Tady jsou některé nejdůležitější přínosy:

Posílení středu těla

Na posilování středu těla (angl. core) se zcela oprávněně klade v poslední době stále větší důraz. Silný a stabilní střed těla s vyrovnanými svalovými partiemi je zásadním předpokladem budování síly a kondice, ale i podmínkou zdravého cvičení, správného držení těla a fyzického zdraví vůbec. Balanční podložka nutí k mnohem výraznějšímu a žádoucímu zapojení hlubokých a stabilizačních skupin svalů trupu při prakticky jakémkoli cvičení.

Zlepšení nervosvalové koordinace

Používání podložky nutí k vědomějšímu cvičení a zapojování většího počtu svalů než při „normálním“ cvičení. Podložka zvyšuje schopnost svalové i nervové koordinace a vede k lepším výsledkům. Může ale velmi pomoci i při určitých zdravotních potížích nebo v pokročilejším věku, kdy postupně dochází ke zhoršování koordinačních schopností.

Větší vnímání vlastního těla

Cvičení na podložce může zvýšit vaši vnímavost k fyzickým činnostem vašeho těla. Budete si schopni lépe uvědomovat, které svalové skupiny a partie při konkrétním cviku zapojujete – a tím pádem ho budete zvládat technicky přesněji. To povede i k lepším výsledkům.

Podpora spalování tuků

Zapojení většího počtu svalů znamená i větší kalorický výdej a efektivnější spalování tuků. Metabolismus se dostává do „vyšších obrátek“. Balanční podložku lze tedy při hubnoucím tréninku rozhodně doporučit.

Rehabilitace

Balanční podložka se skvěle uplatňuje jako rehabilitační pomůcka, ale výborně se uplatní už při prevenci různých úrazů nebo chronických bolestí civilizačního charakteru (zejména zad, kloubů,…). Tuto pomůcku najdete snad v každém zařízení, kde se provádějí rehabilitace, rekonvalescence, fyzioterapie apod.

Při cvičení na podložce po vážnějším zranění je ale třeba vysoké opatrnosti, ideální je cvičit pod vedením zkušeného trenéra/fyzioterapeuta.

Video

Typy balančních podložek

Balanční podložky by se jistě daly rozdělit z více hledisek a najde se řada poněkud atypických variant, které je těžší jednoznačně zařadit. My se pokusíme o shrnutí alespoň tří základních typů.

BOSA (nebo BOSU), balanční podložka s pevnou základnou

Nejznámější a nejvíce oblíbená varianta. Tento typ často najdete pod názvem BOSA nebo BOSU a jde v principu o nafukovací gumovou polokouli, která je opatřena pevným podložím. Výhodou této podložky je vysoká účinnost a multifunkčnost. Můžete ji navíc používat z obou stran. Cvičit totiž lze nafukovací polokoulí nahoru, ale i dolů, kdy vám vlastně vzniká balanční deska.

Podložky BOSA bývají rozměrnější a naneštěstí taky dražší než ostatní typy. Na druhou stranu vám poskytnou zdaleka největší služby. Přesto se vám investice vyplatí spíš v případě, že chcete podložku při cvičení využívat intenzivnější nebo více způsoby. Pokud chcete cvičení s podložkou prozatím jen vyzkoušet anebo se k němu dostanete jen „rekreačně“, možná bude rozumnější (alespoň z finančního hlediska) sáhnout po jiné variantě.

Celogumové podložky

Odlehčená a levnější verze BOSU podložek pro méně náročné uživatele. Pomůcka je celá z gumy, nemá žádné pevné podloží. Tvar je většinou oblý nebo eliptický. Tyto podložky bývají z pravidla nejenom výrazně cenově dostupnější, ale taky menší. Často jsou opatřeny masážní strukturou (výčnělky).

Mohou být dobrým řešením pro občasné cvičení, pro začátečníky anebo v případě, že nemáte místo nazbyt. Tento typ nenabízí takovou životnost, nosnost ani efektivitu jako BOSU. Přesto může posloužit poměrně dobře.

Balanční deska

Poslední možností je balanční deska. Tato varianta nemá žádnou nafukovací část, obvykle je celá zpracována z plastu, případně i z jiných materiálů (dřevo). Tato deska funguje v principu totožně jako BOSU otočená základnou nahoru.

Protože je ale deska zpracována z pevných materiálů, je cvičení na ní zpravidla náročnější a intenzivnější. Jde tedy o typ vhodný spíše pro zkušenější cvičence. Pokud jde o ceny, balanční desky jsou obvykle dražší než celogumové podložky a většinou (ale ne vždy) levnější než BOSU podložky.

Další varianty

Pod balanční podložky a pomůcky lze zahrnout ještě různé další produkty. Patří sem například:

  • Balanční míče a polštáře – I na těchto pomůckách lze cvičit, slouží ale především ke statickému použití. Ke zdravému sezení, při kterém dochází k soustavnému, byť stěží vědomě zaznamenatelnému, zapojování stabilizačních svalů. Posezení je navíc příjemné, komfortní a může působit uvolňujícím a antistresovým způsobem.
  • Rotany – Speciální balanční rotační podložky. Jde o malou kruhovou základnu, na které lze ve stoji lehce a zdravě posilovat pomocí kmitů vlastními boky na obě strany.

Nosnost

U balančních podložek není nutné sledovat žádné zvláštní nebo komplikované technické parametry. Zaměřit byste se měli víceméně na dva údaje. Prvním z nich je nosnost. Nosnost je důležitá nejenom vzhledem k hmotnosti cvičence. Ovlivní taky, s jakou intenzitou budete moci podložku používat, a svědčí o její celkové odolnosti.

U celogumových podložek se nosnost pohybuje převážně okolo 100 kg až do 130 kg maximálně. Levnější BOSU podložky začínají na nosnosti okolo 130-140 kg. Běžně jsou ale i modely s nosností 150 až 200 kg nebo i více.

Pro běžné domácí cvičení může být ale nosnost okolo 100-120 kg dostačující. Vyšší nosnost volte, pokud trénujete velmi intenzivně. Vysoce odolné podložky se uplatňují především ve fitness a rehabilitačních centrech, kde jsou velmi vytížené a používá je mnoho různých cvičenců.

Rozměry

Celogumové podložky mívají obvykle průměr něco přes 30 cm (nejčastěji cca 33-38 cm). Jde tedy o poměrně kompaktní a skladné zařízení, které lze navíc zcela vyfouknout. BOSU podložky bývají výrazně rozměrnější. Průměr základny těch menších se pohybuje okolo 55-58 cm. Větší mají přes 60 cm. Základna je navíc z pevného materiálu, takže pomůcka je méně skladná.

Příslušenství

U balančních podložek se obvykle s žádným zvlášť bohatým arzenálem příslušenství nesetkáte. Zajímavým a poměrně častým doplňkem jsou expandery. Tedy pryžové pásy s rukojetí určené pro posilování rukou. To se ale týká prakticky výhradně BOSU podložek. K těm může být taky někdy přiložena i pumpička (občas se může malá pumpička vyskytnout i u celogumových podložek).

Video

Ceny balančních podložek

Jaký rozpočet si připravit na pořízení kvalitní balanční podložky? Následují tři základní cenové kategorie, díky kterým si můžete o nákladech na tyto pomůcky udělat aspoň matnou představu.

Balanční podložky do 1000 Kč

V této cenové relaci najdete opravdu obrovský výběr. Půjde ale prakticky výhradně o celogumové modely. Pokud vás ale tato varianta zaujala, najdete zde i nejprodávanější balanční podložky tohoto typu a velmi kvalitní kousky.

Mezi nejoblíbenější patří například model Spokey Fitseat, který lze zakoupit běžně okolo 300 až 400 Kč. V této cenové hladině seženete běžně i rotany a sem tam se zde vyskytne i nějaká balanční deska.

Balanční podložky do 3000 Kč

V této ceně najdete většinu nejprodávanějších balančních podložek typu BOSA. Pokud hledáte podložku pro domácí použití, jistě si zde vyberete. Jsou zde totiž i rozměrnější výrobky a modely s vysokou nosnosti i 150 kg nebo více a taky často s příslušenstvím v podobě expandérů. V této ceně taky najdete většinu balančních desek.

Balanční podložky nad 3000 Kč

Špičkové balanční podložky a desky pro náročné anebo pro použití v komerční sféře nebo ve zdravotnictví.

Nejlepší značky balančních podložek

A teď ke slíbeným výrobcům. Tady je několik osvědčených značek, u kterých si určitě vyberete.

  • BOSU – Podle této značky dostaly podložky ve tvaru polokoule s pevnou podstavou svůj „lidový“ název. BOSU vyrábí špičkové podložky a je zárukou perfektní kvality. V testech balančních podložek se obvykle těší nejvyššímu hodnocení. Cena je ale obvykle 3 tisíce a více.
  • InSportLine – Oblíbený výrobce sportovních pomůcek, který nabízí velkou rozmanitost. Sortiment zahrnuje cenově velmi dostupné, ale i vysoce kvalitní podložky. Poměr ceny a kvality je na vysoké úrovni.
  • Sedco – Obrovský výběr všech možných typů podložek především v nižší cenové relaci. Kvalita je u většiny modelů velmi dobrá.
  • Spokey – Značka nabízí především rotany, ale i velice oblíbenou celogumovou podložku.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké cviky lze na podložkách cvičit?

Balanční podložky lze využít skoro u jakéhokoli cviku s vlastní vahou nebo volnými vahami (činky, závaží, expandery). Podložka může sloužit k lehkým protahovacím a rehabilitačním cviků nebo pro zvýšení efektivity cviků, jako jsou kliky, dřepy apod.

Cvičení se závažím (např. dřepy s činkou) je už spíš pro pokročilé cvičence, pro začátečníka a bez dohledu může být riskantní. Dále je třeba mít na paměti maximální nosnost konkrétního modelu.

Jak začít cvičit?

Základem je stoj na balanční podložce položené pevnou stranou na podlaze. Začněte s oporou (držte se zdi, stolu nebo podobně), pak vyzkoušejte stoj bez opory, na jedné noze, holubičku apod. Při stoji se vždy snažte dodržovat správné držení těla a dýchání. Posléze můžete tyto balanční cviky zkoušet s pevnou stranou podložky obracenou nahoru.

Jak správně stát na podložce?

Abyste dosáhli správných výsledků, snažte se na podložce udržovat správný, rovný postoj. Hlava je vzpřímená, brada rovnoběžná s podlahou, hrudník vypnutý, ramena tlačte dozadu a dolů, břicho udržujte zpevněné, nohy v kolenou nejsou zcela propnuté. Tento postoj je třeba „dostat do krve“ a zcela zautomatizovat, než přikročíte k dalším cvikům.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1BOSU Balance Trainer Profi

Průměr: 63,5 cm
Nosnost: 136 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4609 Kč Číst recenze
#2BOSU NexGen Pro Balance Trainer
Průměr: 63,5 cm
Nosnost: 159 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4499 Kč Číst recenze
#3inSPORTline Dome Advance
Průměr: 58 cm
Nosnost: 130 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#4inSPORTline Dome Mini
Průměr: 45 cm
Nosnost: 150 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1390 Kč Číst recenze
#5Sharp Shape Ballance ball
Průměr: 63 cm
Nosnost: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#6LIFEFIT BALANCE BALL
Průměr: 58 cm
Nosnost: 200 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#7inSPORTline Bumy BC500
Průměr: 45 cm
Nosnost: 200 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]669 Kč Číst recenze
0 Sdílení