Magazín

Jak se zbavit mravenců v bytě jednou pro vždy – tipy a triky na hubení

Hmyz v domě, to není nic příjemného. Ale zatímco sem tam nějakou tu mouchu snadno vyženete nebo rozplácnete, mravenci patří k mnohem neodbytnějším návštěvníkům. Navíc se neomezují na obtěžování osob a posedávání na nábytku. Směle se vrhnou do všech škvír a chtějí se v hojném počtu přiživovat na vašich zásobách. Jak tyto hosty vykázat do patřičných mezí? Na to budeme dnes hledat odpovědi.

Mravenci v bytě
Mravenci v bytě jsou nevítaným návštěvníkem

Něco málo o mravencích

Mravenci jsou úchvatná stvoření. Pokud se jim ale zalíbí u vás doma, zřejmě je nebudete schopni dostatečně docenit. Jsou koneckonců tak úspěšnou hmyzí čeledí právě díky své zarputilosti a neodbytnosti, se kterou dokážou putovat za potravou.

Mravenci dokážou unést mnohonásobek své váhy (údajně až 20násobek) a taky se velmi rychle pohybují. Kdyby byli velcí jako lidé, dosahovali by rychlosti geparda. Na to my potřebujeme motorová vozidla. Nejvíce ale fascinují svými organizačními schopnostmi, díky nimž budují rozsáhlá mraveniště. Běda však, pokud je začnou budovat u vás na zahradě, nebo dokonce v prostorách domu. V takovém případě vás nejspíš čeká spousta nepříjemné práce.

Druhy mravenců

Tohoto hmyzu je snad stejně tolik druhů, kolik je v mraveništi mravenců. Ale mezi nejobtížnější a nejčastější škůdce patří u nás mravenec domácí, obecný, drnový, dřevokazný a v první řadě mravenec faraon neboli…

  • Momorium pharaonis

Mravenec faraon je nejčastějším mravenčím vetřelcem v českých domácnostech a budovách obecně. Tento druh původně pochází z tropických oblastí Afriky a snad i Asie. Dnes žije po celém světě, ale pořád má velice rád teplo. Proto se stahuje do vytápěných prostor.

Faraoni si smlsnou prakticky na jakýchkoli potravinách a surovinách. Ve velkém ohrožení je maso a obecně cokoli s vysokým obsahem bílkovin. Největší problém s tímto žlutým až světle hnědým mravencem je ten, že představuje potenciálního přenašeče chorob.

Prevence

Nejlepší způsob, jak s mravenci zatočit, je vůbec si je nepustit domů. Jak to ale udělat?

  • Nenechávejte potraviny a jídla povalovat na kuchyňské lince nebo jinde. Mravenci mají výborný čich. Nejlepší prevencí je proto důsledný úklid. Domácnost, kde je země plná drobků a stoly se prohýbají pod zbytky jídla, je pro faraony i jiné mravence obrovským lákadlem.
  • Mravenci si vždy najdou škvíru, kudy se do domu dostat, pokud budou moc chtít. Proč jim to ale usnadňovat? Dobře těsnící okna a dveře a absence jakýchkoli děr je obecně dobrou prevencí před hmyzem.
  • Potraviny skladujte v dobře uzavřených skříních nebo lednici a taky v pevně uzavřených nádobách. Papírové sáčky a pytlíky nejsou pro mravence překážkou.
Prevence před mravenci
Součástí prevence před mravenci je schovat jídlo

Mravenci už jsou doma!

Pokud už se mravenci do domácnosti dostali, přichází čas zahájit odboj. Na tento hmyz ale obvykle nezabírá zmatené rozprašování insekticidů. Pouze se rozprchnout do všech stran. Je potřeba postupovat trochu sofistikovaněji. Začněte tím, že budete mravence sledovat.

  • Sledujte, kudy mravenci chodí, najděte jejich cestičky.
  • Najděte skulinu, kterou se do domu dostali.
  • Sledujte, co je nejvíc láká.

Až zodpovíte tyto tři hádanky, budete k vyhnání mravenců z vašeho domova mnohem blíže. Na cestičky můžete umístit vhodné nástrahy a přerušit je. Místa, kterými přicházejí, můžete ucpat nebo zde alespoň položit odpuzující prostředky. To, na co si mravenci udělali zálusk, zničíte nebo ukryjete. Pokud jde o potravinu, je nutné ji vyhodit, protože může být mravenci kontaminovaná a třeba i zdravotně závadná.

Jaké nástrahy či prostředky se používají?

Pokud vám nevadí sáhnout po brutální chemii, existuje několik účinných prostředků, které se k hubení mravenců používají. Může to být například:

  • Lafarex K – Oblíbený a jednoduchý prostředek. Jeden sáček vystačí na cca 3-5 m2 plochy. Mravenci při správném používání mohou vymizet do cca 20 týdnů. Trvá to sice déle, ale výhodou je velmi dostupná cena a snadné použití.
  • Maxforce Quantum – Účinná insekticidní pasta především na mravence faraony. Dokáže s nimi zatočit už během cca týdne. Cena je ale mnohonásobně vyšší.

Tipy na nejlepší prostředky proti mravencům

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Imidasect Ants 5g - gelová nástraha proti mravencům[usr 5 text="true" tooltip="true"]129 Kč Číst recenze
#2KP bioATAK prášek 100 g[usr 5 text="true" tooltip="true"]85 Kč Číst recenze
#3BROS-prášek proti mravencům 100g[usr 5 text="true" tooltip="true"]46 Kč Číst recenze
#4Biotoll na mravence 300 g[usr 5 text="true" tooltip="true"]91 Kč Číst recenze
#5Bros Spray na mravence 150 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]42 Kč Číst recenze
#6Biolit Plus na mravence 400 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]111 Kč Číst recenze
Mravenci bývají velmi dobře organizovaní
Mravenci bývají velmi dobře organizovaní

Alternativní a babské rady proti mravencům

Nejenom insekticidy „živ je člověk“. Lidé jsou vynalézaví a mezi běžným vybavením domácnosti našli spousty věcí, které na mravence zabírají. Které to jsou?

  • Zubní pasta – Tento prostředek má doma zřejmě každý. Ale ne každého napadne využít ho proti mravencům. Nejúčinnější je, pokud pastou vyplníte škvíry, kudy do domu přicházejí. Také jí lze dobře přerušovat mravenčí cestičky. Za stejným účelem můžete zkusit použít třeba i med nebo lepidlo.
  • Savo, saponáty – Škvíry a mezery, které fungují jako mravenčí vchody, lze taky dobře zavřít savem nebo běžnými saponáty. Nastříkejte je do těchto míst třeba injekční stříkačkou.
  • Vápno se sádlem – Pokud smícháte chlorované vápno a sádlo v poměru 2:1, získáte účinnou mast proti mravencům, kterou lze aplikovat na cestičky, místa jejich výskytu či příchodu apod.
  • Houbička jako vábnička – Obyčejnou houbu na mytí namočte do velmi sladké tekutiny, např. do vody se sirupem nebo cukrem. Položte ji jako návnadu. Mravence, kteří se na ni slezou, už zlikvidujete jednoduše. Opakujte dle potřeby. Houbičku, ale raději nechávejte ještě před domem, ať si zbytečně dovnitř nevábíte další návštěvníky.
  • Koření – Mravencům se příliš nelíbí některé druhy koření. Patří sem například skořice, bazalka, majoránka, máta, ale i pepř nebo pálivá paprika či jalovec. Tyto prostředky je odpuzují a vy toho můžete patřičně využít. Velkou sílu má prý celer posypaný solí a skořicí.

Různých zaručených rad a prostředků na to jak se zbavit mravenců najdete ještě mnohem víc. Ale tahle inspirace vám jistě alespoň do začátku vystačí. Jak vidíte, lze toho udělat hodně, aniž byste museli volat odborníky nebo propadat zoufalství.

0 Sdílení