Magazín

Jak odstranit plíseň na zdi? Pomohou babské rady i chemické prostředky

S plísněmi není žádná legrace. Ačkoli jsou mnohými podceňovány, na naše zdraví mají velmi neblahý dopad. Nemusíme s nimi přitom ani přijít do přímého styku. Už pouhá jejich přítomnost v domácnosti nás ohrožuje. V dnešním článku si povíme, jak poznat, že máte v bytě plíseň, jak se bránit jejímu výskytu a jak se jí zbavovat?

Zdravotní rizika spojená s plísní v domácnosti

Působení plísní na organismus není radno podceňovat. Nejvíce pak mohou trpět osoby citlivé, alergické a astmatici. Zvýšené riziko výskytu zdravotních komplikací spojených s vdechováním vzduchu, který je kontaminován plísněmi, hrozí taky kardiakům, kuřákům, diabetikům, dětem i seniorům.

Plíseň na zdi

Velmi ohroženou skupinu představují lidé s vážnými plicními chorobami a pacienti s onkologickými onemocněními. Plísně mohou zhoršovat některé alergické projevy a zdravotní problémy, jako je rýma, kýchání, chronický kašel nebo zánět spojivek.

Často jsou spojovány i s únavou, bolestmi hlavy či břicha nebo ekzémy a vyrážkami. Někdy mohou plísně vyvolat i závažnější zánět či zápal plic. Existuje i podezření, které spojuje plísně s rakovinnými onemocněními. Poslední riziko není zatím zcela jasně prokázané, přesto je zřejmé, že plíseň na zdi není něco, nad čím byste měli mávnout rukou.

Faktory, které přispívají ke vzniku plísní

Poctivá prevence je vždy lepší než následná „léčba“. To platí, i pokud jde o plíseň v našich domovech. Plíseň pochopitelně vzniká v důsledku vysoké vlhkosti. Optimální vlhkost se pohybuje okolo 50 %. Vlhkost nad 80 % už je velmi vysoký rizikový faktor.

Příčinou vysoké vlhkosti a vzniku plísní mohou být například příliš neprodyšná okna (většinou plastová), špatně fungující klimatizace a obecně nedostatečná cirkulace vzduchu. Někdy může být zdrojem problémů i nekvalitní digestoř, která páry neodvádí dostatečně účinně mimo obytný prostor. První varovnou známkou vysoké vlhkosti mohou být orosená okna.

Základní prevencí vzniku plísní je zajištění kvalitní ventilace. To znamená dostatečné a pravidelné větrání i během zimního období a údržba klimatizace nebo ventilačního systému v bezvadném stavu.

Kde se plíseň vyskytuje a jak ji poznat

Pokud se stálá vlhkost v bytě nad 60 %, je domácnost ohrožena vznikem plísní. Větší riziko tvorby plísní se týká zateplených budov – jde o odvrácenou stranu honby za stále dokonalejší izolací, o které se málokdy mluví.

To, zda je váš byt ohrožen plísněmi, zjistíte nejlépe pomocí vlhkoměru. Ten lze koupit už kolem sta korun. Dalším příznakem je už zmíněné rosení oken, plíseň lze odhalit také po čichu. Pokud se objevují začernalé fleky a mapy na zdech, je už plíseň poměrně rozšířená.

Jak se plísně zbavit?

Savo proti plísním

Vnitřní stěny je možné odstranit nanesením speciálních přípravků určených pro dezinfekci vnitřních omítek. Plíseň vždy stírejte ještě za mokra, abyste ji neroznesli do okolí. K jejímu odstranění stačí obyčejná špachtle. Jako prevenci můžete použít speciální nátěrovou barvu s obsahem látek, které proti bujení plísní bojují. Důležité je taky pravidelná údržba a malování.

Savo proti plísním

Velmi účinný a oblíbený prostředek, se kterým se snadno pracuje. Jde o dezinfekční sprej, který má složení určené pro boj s plísněmi.

Tipy na oblíbené přípravky proti plísni na zdi

ProduktHodnoceníCena (od)
#1SAVO Proti plísním 5 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]569 Kč Číst recenze
#2SAVO Proti plísním 500 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]89 Kč Číst recenze
#3CERESIT Stop Plísni All in One 500 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]109 Kč Číst recenze
#4Fungi bezchlorový sprej 500 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]74 Kč Číst recenze

Modrá skalice

Proti plísni lze použít i roztok vody s modrou skalicí – ideálně před malováním. Tímto roztokem natřete postižené stěny a nechte zaschnout, poté nátěr opakujte. Pak už stačí jen vymalovat. Modrá skalice je ale poměrně agresivní. Každopádně se při práci s ní chraňte rukavicemi, kompletním oděvem a ochrannými brýlemi.

Vápno

Hašené vápno. Tato tradiční látka je zřejmě nejlevnější dezinfekcí a proti plísním účinkuje velmi dobře. Lze s ním ošetřit povrchy z různých materiálů. Stačí na čistou stěnu nanést několik nátěrů. Vrstva vápna hubí plísně a houby a je prodyšná.

A samozřejmě, mimo výše zmíněné působení plísní na zdi, je nutné zmínit i zdravotní riziko. Právě plísně mohou do vašeho zdravotního stavu výrazněji promluvit. A proto, pokud potřebujete podpořit svůj organismus, zkuste si vybrat vhodné produkty dle hlavní obsažené složky. My doporučíme sáhnout po koloidním stříbře, grepu nebo medicinálních houbách.

0 Sdílení