Velké spotřebiče

Recenze 7 nejlepších indukčních varných desek

Kvalitní indukční varná deska Klasický sporák kombinující plotny a pečicí troubu patří stále k běžnému vybavení většiny kuchyní. Ale zatímco dříve jste neměli příliš na výběr, dnes je situace jiná a mnoho lidí volí alternativní řešení – např. v podobě varné desky.

Varná deska je prostorově nesrovnatelně úspornější řešení, a pokud příliš nepečete, může vám stačit. Případně si k ní můžete pořídit zvlášť menší samostatnou troubu nebo podobné zařízení. Varných desek existuje samozřejmě více typů. Základní rozdělení počítá s plynovou a elektrickou variantou. My se dnes zaměříme na desky elektrické, indukční. Ty patří k nejžádanějším i přes vyšší cenu oproti klasickým plynovým, protože nabízejí vynikající výhody. V testu proto najdete výběr sedmi nejlepších indukčních varných desek v současné nabídce.

Indukční řešení je energeticky, ale i časově velmi úsporné a bezpečné. O konkrétních výhodách, ale i nevýhodách se však dozvíte více až na konci testu, kde najdete průvodce nákupem/strong>. Ten vám pomůže zorientovat se v nabídce a v důležitých vlastnostech a parametrech těchto spotřebičů. Nyní se už ale vrhněme na samotnou recenzi indukčních varných desek.

Test nejlepších indukčních varných desek podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Electrolux EHI 6540FHK
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11 990 KčČíst recenze
#2Electrolux EHH 6240 ISK
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5 990 KčČíst recenze
#3AEG HK 654400 XB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14 990 KčČíst recenze
#4Whirlpool ACM 832 / BA
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8 961 KčČíst recenze
#5MORA VDI 643 X
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6 990 KčČíst recenze
#6Gorenje IT 614 SC
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]5 805 KčČíst recenze
#7Bosch PVS 645FB1E
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11 923 KčČíst recenze
TOP 7 indukčních varných desek

#1 Electrolux EHI 6540FHK (od 11990 Kč)

 Recenze Electrolux EHI 6540FHK  První místo byla poměrně jasná volba. Usadil se na něm model značky Electrolux, který patří k nejkvalitnějším indukčním deskám na trhu. Jde o variantu se čtyřmi plotnami a zejména s velmi vysokým výkonem a skvělou funkční výbavou. Poměr ceny a výkonu je ideální.

Tato deska disponuje příkonem 7400 W, což je jasný nadprůměr. Její rozměry činí 59 x 52 cm při tloušťce pouhých 5 cm a solidní hmotnosti okolo 10 kg. Těšit se můžete na všechny důležité funkce a bezpečnostní prvky. Nechybí dětská pojistka, indikátor zbytkového tepla, sloučení zón, booster pro zrychlení varu, časovač ani časovač ECO pro omezení tvorby zbytkového tepla. A tento výčet ještě není úplný.

Tato deska představuje naprostou špičku ve své kategorii a jen těžko bychom na ní hledali nějaký výraznější nedostatek – snad kromě poněkud vyšší ceny, která je ale plně úměrná kvalitě.

Co potěší

  • Skvělý výkon
  • Maximální funkční vybavení
  • Tenké a relativně lehké provedení

Co zamrzí

  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 11990 Kč

Koupit v obchodě

#2 Electrolux EHH 6240 ISK (od 5990 Kč)

 Recenze Electrolux EHH 6240 ISK  Druhé místo naší recenze indukčních varných desek patří rovněž modelu značky Electrolux. Ačkoli je EHH 6240 ISK v průměru zhruba o polovinu levnější než 6540 FHK, nabízí velmi dobré provedení a solidní možnosti, ačkoli výkon je poněkud slabší.

Tato deska s celkovým maximálním příkonem 6600 W je opatřena čtyřmi plotnami a váží přes 10 kg. Z bezpečnostních funkcí nabízí například dětskou pojistku, která uzamkne ovládací panel, a indikátor zbytkového tepla oznamující, zda je teplota plochy už na bezpečné úrovni. Kromě toho zde najdete například i praktický booster, který vám umožní rychle přivést k varu i větší množství vody.

Kombinace nízké ceny a přitom rozumných parametrů přinesla této desce vítězství v anketě „Produkt roku 2017“ portálu Heureka.cz a pozici nejprodávanější indukční varné desky u nás. Z dostupných a méně výkonných možností patří EHH 6240 ISK rozhodně mezi nejlepší.

Co potěší

  • Velmi výhodná cena
  • 4 plotny
  • Jednoduché ovládání
  • Booster

Co zamrzí

  • Vyšší hlučnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5990 Kč

Koupit v obchodě

#3 AEG HK 654400 XB (od 14990 Kč)

 Recenze AEG HK 654400 XB  Čtyř-plotýnková deska AEG HK 654400 XB patří mezi dražší a výkonnější modely, které ocení především náročnější uživatelé ve větších domácnostech. Deska má rozměry 49 x 56 x 5,5 cm při hmotnosti 11,2 kg a disponuje příkonem 7400 W. Můžete se tedy těšit na velmi pohodlné a rychlé vaření.

Výhodou tohoto modelu je velká přizpůsobivost. Místo klasických plotýnek jsou zde pouze křížky a nádobí můžete položit kamkoli. Stačí, aby byl křížek zakryt. Deska se pak sama přizpůsobí poloze, a dokonce i velikosti použitého nádobí. Zrovna tak lze spojením získat místo čtyř poloh dvě dlouhé varné zóny.

Kromě toho zde najdete i řadu dalších zajímavých funkcí. Například „Stop and Go“ pro vypnutí a opětovné zapnutí na stejném výkonu, nechybí ani dětská pojistka, časovač nebo samozřejmě booster. Tato deska je velmi propracovaná a nabízí opravdu velmi rychlý ohřev (2 l vody vřou už po minutě). I přes velké množství funkcí je ovládání poměrně velmi jednoduché.

Co potěší

  • Přizpůsobivost plochy
  • Množství funkcí
  • Velmi vysoký výkon

Co zamrzí

  • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 14990 Kč

Koupit v obchodě

#4 Whirlpool ACM 832 / BA (od 8961 Kč)

 Recenze Whirlpool ACM 832 / BA  Čtvrté místo testu indukčních desek obsadil poněkud atypický model známé americké značky Whirlpool. Tato deska nabízí při třech plotýnkách pozoruhodný výkon. Maximální příkon totiž činí 7000 W, což je hodnota běžná pro 4 plotýnková řešení.

Výrobce nakonec uvádí, že při plném výkonu dokáže deska ohřát hrnec za 8 minut na 630°C. Ačkoli těžko říct, k čemu by bylo něco takového dobré.

Co se týče vnějších parametrů, tento model patří mezi rozměrnější a těžší. Váha činí skoro 13 kg a rozměry 51 x 58 cm. Z funkcí zde můžete najít booster, který dokáže využít až 3,6 kW nebo speciální „Power Management“ pro volbu příkonu.

Jinak není funkční vybavení zvlášť závratné a zahrnuje hlavně dětskou pojistku a indikátor zbytkového tepla nebo časovač. Tato větší deska nicméně představuje atypické, ale velmi výkonné řešení, které jistě může někoho zaujmout.

Co potěší

  • 3plotnová deska
  • Větší rozměry
  • Vyšší cena
  • Možnost úpravy příkonu
  • Velmi rychlý ohřev

Co zamrzí

  • Méně funkcí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 8961 Kč

Koupit v obchodě

#5 MORA VDI 643 X (od 6990 Kč)

 Recenze MORA VDI 643 X  Zástupce tradiční české značky Mora nemůže v recenzi indukčních desek jistě chybět. Pro páté místo jsme proto vybrali model VDI 643 X, který patří mezi velmi žádané. Jedná se o větší desku s rozměry 60 x 51 x 6 cm se čtyřmi plotnami. Příkon tohoto zařízení je 6800 W, jedná se tedy spíše o průměrně výkonnou variantu, přesto jistě dostačující.

Příjemnou zprávou je, že boosterem je vybavena každá plotýnka (funkce Sprint) a můžete využít výkon až 3,7 kW. Je zde i časovač, ukazatel zbytkového tepla, dětská pojistka nebo indikátor přítomnosti nádoby, který automaticky vypne plotnu, pokud z ní odstraníte pánev nebo hrnec.

Pokud dáváte přednost české produkci, může být Mora ta pro vás ta pravá volba. Za cenu okolo osmi tisíc získáte kvalitně zpracovanou desku s přiměřenou funkční výbavou a výkonem.

Co potěší

  • Booster pro všechny zóny (až 3,7 kW)
  • Český produkt

Co zamrzí

  • Nižší výkon

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6990 Kč

Koupit v obchodě

#6 Gorenje IT 614 SC (od 5805 Kč)

 Recenze Gorenje IT 614 SC  Cenově velmi dostupná indukční deska Gorenje představuje zajímavou alternativu zejména pro méně náročné uživatele. I přes nižší cenu ale nabízí 4 plotny a maximální příkon až 6800 W, což není úplně špatné. S osmi kilogramy je navíc deska poměrně lehká a manipulace s ní je snadná. A jak je to s funkčním vybavením?

Možností a funkcí není nějak závratně mnoho. To by ale za necelých 6 tisíc korun nikdo ani nečekal. Základní nabídka ale nechybí. Volit můžete z 9 stupňů výkonu a je zde i booster pro rychlý ohřev. Počítat můžete i s dětskou pojistkou, ukazatelem zbytkového tepla, pojistkou proti přehřátí a ovšem i s časovačem.

V nižší kategorii patří indukční deska Gorenje IT 614 SC rozhodně mezi kvalitnější a lépe vybavené modely, které vás nezklamou.

Co potěší

  • Velmi výhodná cena
  • Dostatečný výkon
  • Obstojné funkční vybavení

Co zamrzí

  • Hlučnost
  • Kvalita ovládání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5805 Kč

Koupit v obchodě

#7 Bosch PVS 645FB1E (od 11923 Kč)

 Recenze Bosch PVS 645FB1E  Indukční deska Bosch PVS 645FB1E patří už do vyšší cenové kategorie. Proto na první pohled do parametrů překvapí poměrně nízká hodnota příkonu – pouze 6900 W. Nutno však říct, že tento menší výkonnostní nedostatek nahrazuje deska poměrně velmi solidním funkčním vybavením a kvalitním zpracováním povrchu, které zajistí vysokou efektivitu a rychlost ohřevu.

Těšit se můžete na 17 výkonnostních stupňů, funkci rychlého startu a restartu na předchozí nastavení při náhodném vypnutí. Velkou výhodou je „moveMode“, který spojí dohromady dvě varné zóny pro větší nádoby. Samozřejmě nechybí ani booster pro všechny čtyři varné zóny, časovač, ukazatel zbytkového tepla, automatické vypnutí a dětská pojistka nebo i „PowerManager“ pro volbu příkonu a ukazatel spotřeby energie.

Bosch PVS 645FB1E je tedy co do výbavy opravdu na dobré úrovni a může potěšit i náročnější uživatele.

Co potěší

  • Velmi dobrá funkční výbava

Co zamrzí

  • Vyšší cena
  • Nižší příkon

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 11923 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat indukční varnou desku?

Test indukčních desek je úspěšně za námi. Přesto možná stále nejste rozhodnutí, kterou variantu pořídit, protože všemožných údajů a parametrů je na vás najednou moc. Následující průvodce vám pomůže se v nich zorientovat a ujasnit si, jaký model potřebujete.

Indukční, plynová nebo sklokeramická?

Začněme jen krátkým výčtem možností a jejich porovnáním. Indukční řešení, které využívá elektromagnetické pole indukující teplo, samozřejmě není jediné dostupné. V případě samostatných desek (u sporáků to může být jiné) je však nejefektivnější. Další možností je sklokeramická elektrická deska s topným tělesem.

Toto řešení je ale nepříliš úsporné. Na rozdíl od indukční nebo plynové desky se totiž musí plotny nejdříve rozehřát a taky dlouho chladnou. To je spousta zbytkového tepla. Energetická efektivita je tak jen na 60 % oproti až 90 % u indukce.

A jak je to s plynem? V případě samostatných desek je nevýhodou nižší energetická efektivita, horší rovnoměrnost ohřevu a vyšší nebezpečnost použití. Výhodou je možnost okamžité regulace ohřevu, použití prakticky jakéhokoli nádobí (i s nerovným dnem) a nízká pořizovací i provozní cena.

Výhody a nevýhody indukční desky

A jaké jsou konkrétní přednosti a nedostatky u samotného indukčního řešení?

Výhody:

  • Časová úspornost: Vaření s indukcí je v porovnání s plynovou nebo i sklokeramickou variantou opravdu rychlé.
  • Energetická úspornost: Není třeba čekat, až se plotýnky rozehřejí (jako u sklokeramické desky) a ani než vychladnou. Ohřívá se pouze samotné dno nádoby.
  • Bezpečnost: indukční deska ohřívá dno nádoby a samotná plotna se tak rozpálí pouze od hrnce. Použití je proto velmi bezpečné.
  • Údržba: Hladký povrch desky se dobře udržuje. Když hrnec přeteče, zbytky se na desce nepřipalují.
  • Funkce a možnosti: indukční desky mohou mít řadu pokročilých bezpečnostních prvků a funkcí.

Nevýhody:

  • Pořizovací cena: Vstupní náklady jsou u indukčního řešení výrazně vyšší než u plynového i než u sklokeramického.
  • Nádobí: Deska funguje pouze se speciálním nádobím s magnetickým dnem.
  • Citlivost: Indukční desky jsou háklivější na mechanické poškození, zejména poškrábání.
  • Hlučnost: Indukční varianta není právě tichá. Deska může různě bzučet nebo vibrovat, což může být nepříjemné.

Počet plotýnek a velikost

Jedním z prvních faktorů při výběru desky bude jistě počet plotýnek. Zatímco u sporáků jsou 4 plotny standard, u varných desek se běžně setkáváme jen se dvěma. Vhodný výběr samozřejmě závisí na tom, jak budete zařízení vytěžovat. Pokud chcete desku jako úsporné řešení do malé kuchyně a domácnosti o jednom nebo dvou členech, můžou být 2 plotny zcela dostačující. Deska zabere méně místa, svůj účel splní a víc plotýnek najednou byste pravděpodobně stejně nevyužili.

Desky se 4 plotnami jsou vhodné do větších domácností s dětmi, kde je velké vaření na denním pořádku. Tuto variantu oceníte, i pokud často vaříte pro návštěvy anebo jste jednoduše zvyklí vařit zároveň ve více hrncích.

Co se týče velikosti, šířka desek se většinou pohybuje v rozmezí cca 28-60 cm (podle počtu plotýnek), hloubka bývá standardně okolo 50 cm a výška 4-8 cm. Hmotnost se pohybuje u menších ploten od 4 kg do 12 u rozměrnějších.

Příkon

Příkon je velmi důležitý parametr u každého spotřebiče, nejinak je tomu u varné desky. Při výběru modelu se čtyřmi plotnami byste se měli držet spodní hranice 7000 W. Existují i varianty s nižším příkonem, které mohou být levnější, ale vaření bude pomalejší. U menších desek se příkon pohybuje obvykle v rozmezí 3500-4000 W.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost je vždy na prvním místě, proto se podíváme na funkce a pojistky, kterými mohou být indukční desky vybaveny.

  • Ochrana proti přetečení – Automatické vypnutí desky při vytečení obsahu hrnce na plotnu.
  • Ukazatel zbytkového tepla – upozorňuje na riziko příliš horké plochy.
  • Detekce prázdného hrnce – Deska rozezná prázdné nádobí a sníží výkon, aby nedošlo k jeho poškození.
  • Detekce nádobí – Deska se automaticky vypne, pokud na ní není položeno nádobí.
  • Ochrana před vznícením oleje – Maximální teplota smažení je omezena na 300°C.
  • Uzamčení ovládání – Dětská pojistka.
  • Detekce přepětí a podpětí – ochrana elektrických obvodů.
  • Rozeznání velikosti nádobí – Deska bere v potaz pouze nádoby o průměru větším než 10 cm.

Další funkce

  • Booster – Funkce rychlého zvýšení výkonu. Hodí se např. pro přivedení vody k varu (deska nahradí varnou konvici).
  • Sloučení zón – Umožní sloučit více plotýnek do jedné. Vhodné např. při použití většího pekáče a pro libovolné posouvání nádobí.
  • Časovač – Nastavení zvukového signálu na konkrétní dobu.
  • ECO časovač – Pro omezení zbytkového tepla vypne časovač plotnu chvíli před koncem vaření.
  • Stop and Go – Rychlé vypnutí a opětovné zapnutí při stejném výkonu. Ideální, když si potřebujete někam odskočit.
0 Sdílení