Zdraví

Nejlepší tlakoměry – test a recenze

Nejlepší tlakoměry na trhu Vlastnictví měřiče krevního tlaku bylo kdysi výsadou lékařských ordinací. Pokrok ale přibližuje i profesionální technologie běžným uživatelům a domácnostem. Možnost průběžného měření tlaku oceníte zejména v případě, že vás nebo někoho z rodinných příslušníků trápí hypertenze.

Ceny těchto přístrojů se však stávají natolik dostupnými, že mohou najít cestu k vám domů i coby nástroj prevence. V následujícím článku vám proto poradíme, jak si vybrat nejlepší tlakoměr podle vašich nároků a možností.

Digitálních domácích tlakoměrů je dnes k dostání nepřeberné množství druhů. Některé nabízejí jen základní funkce, jiné mohou skýtat pokročilé možnosti, jako je například bezdrátové připojení k mobilnímu telefonu a získávání či ukládání množství užitečných informací, údajů a statistik.

Naše recenze tlakoměrů vám mohou pomoci zorientovat se v současné nabídce a zjistit, co lze od různých digitálních měřičů očekávat. Pro náš test tlakoměrů jsme vybrali 6 modelů, které patří v současnosti k nejoblíbenějším a jsou běžně dostupné. Zvolili jsme přitom zástupce z každé cenové kategorie.

Na konci testu najdete i praktického průvodce. Při výběru a nákupu tonometru vám pomůže se lépe vyznat v různých možnostech a parametrech měřičů tlaku a umožní vám ujasnit si, jaký typ zařízení vlastně chcete a potřebujete.

Jaký tlakoměr je nejlepší?

  1. Veroval duo control
  2. Omron MIT5 Connect
  3. OMRON M6 Comfort Intelli
  4. Tonometr digi. VEROVAL Compact
  5. OMRON M2
  6. Sencor SBP 690

Test nejlepších měřičů krevního tlaku podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
Levný základ
#6Sencor SBP 690
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]499 KčČíst recenze
#5OMRON M2
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]959 KčČíst recenze
Nejlepší poměr cena / výkon
#4Tonometr digi. VEROVAL Compact
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1 190 KčČíst recenze
#3OMRON M6 Comfort Intelli
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1 628 KčČíst recenze
Pro náročné
#2Omron MIT5 Connect
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2 090 KčČíst recenze
#1Veroval duo control
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1 899 KčČíst recenze

Mini recenze tlakoměrů

6. Sencor SBP 690

Nejlepší levný tlakoměr

 Recenze Sencor SBP 690  Sencor je tuzemská značka (původem z Japonska), která nabízí cenově dostupnou, ale přesto kvalitní elektroniku. Digitální tlakoměr Sencor SBP 690 patří k nejlevnějším, ale může plně uspokojit nenáročné uživatele. Vhodný je i pro seniory, protože jeho ovládání je opravdu snadné a LCD displej je rozměrný a velice přehledný.

Tento model využívá oscilometrickou metodu měření a připojuje se na paži – což je kombinace, která zaručuje dostatečnou přesnost (tolerance +/- 3 mmHG a +/- 5% v případě měření tepu). Dokonce je tu i indikátor roztřesení ruky, které by mohlo mít vliv na měření.

Tento základní přístroj nabízí samozřejmě měření hodnot systolického a diastolického tlaku a také srdečního pulzu. Disponuje i varovným indikátorem, který může pomoci odhalit riziko srdeční arytmie. Jedná se o kvalitní tlakoměr, který je pro běžnou kontrolu tlaku plně dostačující.

Co potěší

  • Dostupná cena
  • Vysoká přesnost měření
  • Paměť pro uložení až 60 měření
  • Manžeta na paži, která se tlakuje i vypouští automaticky
  • Varování při riziku srdeční arytmie
  • Rozměrný displej vhodný i pro seniory

Co zamrzí

  • Příliš tvrdá manžeta, která se hůře upevňuje

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 499 Kč

Koupit v obchodě

5. OMRON M2

 Recenze OMRON M2  Dalším zástupcem z nižší cenové kategorie je Omron M2. Zařízení značky Omron patří mezi nejprodávanější tlakoměry, proto jich v našem výběru najdete hned několik. V tomto případě se jedná o základní model s jednoduchou obsluhou a velmi přehledným, třířádkovým displejem.

Přesnost je obdobná jako u výše uvedeného modelu Sencor – tedy velmi dobrá. Omron M2 vám změří systolický a diastolický tlak i srdeční pulz. Kromě toho dokáže vypočítat průměrné hodnoty tlaku a upozornit i na riziko arytmie.

Omron M2 zvládne v paměti uchovat 21 záznamů o měření a disponuje pažní manžetou. Jedná se o výhodnou volbu, pokud nepožadujete žádné nadstandardní funkce.

Co potěší

  • Přesné měření
  • Jednoduchá obsluha, velký a přehledný displej
  • Přiměřená cena
  • Pažní manžeta
  • Praktické rozměry a nízká hmotnost
  • Vhodný pro seniory

Co zamrzí

  • Užší manžeta nevhodná pro silnější paži
  • Pouze základní funkce

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 959 Kč

Koupit v obchodě

4. Tonometr digi. VEROVAL Compact

 Recenze Tonometr digi. VEROVAL Compact  Čtvrté místo našeho testu tlakoměrů obsadilo další zařízení značky Veroval, se kterou jsme se už setkali. Tentokrát půjde o dostupnější alternativu, která však výbavou stále vyniká nad průměr v dané cenové kategorii. Za zmínku stojí zejména velmi rozsáhlá paměť. Ta umožňuje zaznamenat až 2 x 100 měření – odděleně pro dva uživatele. Spolehlivost měření zajišťuje manžeta na paži. Ta má velké rozpětí obvodu od 22 do 42 cm. Měla by tedy sedět skoro každému. Zařízení pohání 4 tužkové baterie, které mohou vystačit na cca 1000 měření, a to je rozhodně dost.

Další předností je rozměrný displej s velkými číslicemi a taky výrazná tlačítka a jednoduché ovládání. Tento tlakoměr si proto zaslouží pochvalu za uživatelsky přívětivé zpracování a bod navíc získává i za prodlouženou 3letou záruku. Při běžném domácím používání vás tento výrobek určitě nezklame a poskytne vám dostatečně přesné výsledky měření pro průběžnou kontrolu zdravotního stavu.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1190 Kč

Koupit v obchodě

3. OMRON M6 Comfort Intelli

 Recenze OMRON M6 Comfort Intelli  Dalším zařízením ze střední cenové kategorie v testu tlakoměrů je Omron M6 Comfort Intelli. Nabízí velmi dobrou přesnost a podobně jako předchozí produkt umožňuje paralelní užívání dvěma osobami. Paměť je však o něco větší a pojme až 2×100 záznamů o měření.

A čím je tento měřič zajímavý? Dokáže například odhalovat nebezpečné ranní hypertenze a vypočítat týdenní ranní a večerní průměry tlaku; upozorní vás taky na špatně upevněnou manžetu a nevhodný pohyb při měření, který by mohl ovlivnit výsledky. Samozřejmostí je u této cenové kategorie vyhodnocení rizika arytmie.

I přes pokročilejší funkce zůstává displej perfektně přehledný a ovládání jednoduché. Ke cti slouží tomuto modelu i pohodlná manžeta.

Co potěší

  • Jednoduchá obsluha a přehledný displej
  • Univerzální velikost manžety
  • Velká paměť až na 2×100 měření
  • Odhaluje ranní hypertenze
  • Pro dva uživatele
  • Upozorní na nevhodný pohyb či špatně upevněnou manžetu

Co zamrzí

  • Rozměry nejsou příliš „cestovní“

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1628 Kč

Koupit v obchodě

2. Omron MIT5 Connect

 Recenze Omron MIT5 Connect  A dostáváme se k vyšší cenové kategorii v naší recenzi tlakoměrů. Tu bude zastupovat měřič krevního tlaku Omron MIT5 Connect, který ocení i nároční uživatele.

Už podle elegantního designu je znát, že jde o vyšší ligu. K tomu připočítejte možnost Bluetooth připojení ke smartphonu nebo tabletu a máte tu tlakoměr, který plně docení spíš mladší nebo technicky zdatnější uživatelé.

Omron MIT5 nabízí podobně jako model M6 paměť pro dva uživatele na 2×100 záznamů. Dokáže zaznamenat arytmie, odhalovat ranní hypertenze i pomáhat při prevenci mozkové mrtvice. Samozřejmostí je výpočet průměrné hodnoty tlaku.

Omron MIT5 Connect disponuje univerzální manžetou a upozorní vás na její špatné upevnění i na pohyby, které by mohly mít negativní dopad na přesnost měření. I přesto, že jde o prémiový model, zůstává displej velmi přehledný.

Co potěší

  • Přesné měření
  • Možnost bezdrátového připojení k mobilním zařízením
  • Týdenní průměry měření s ranními i večerními hodnotami
  • Možnost paralelního použití dvěma osobami
  • Elegantní, moderní design
  • Přehledný displej a jednoduchá obsluha

Co zamrzí

  • Nepříliš kvalitní překlad návodu
  • Občasné problémy s Bluetooth připojením
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2090 Kč

Koupit v obchodě

1. Veroval duo control

 Recenze Veroval duo control  Tlakoměr Veroval Duo Control L patří ke špičce na trhu a rozhodně si zaslouží první místo v našem žebříčku. Jde o mimořádně přesný a dobře vybavený model, který uspokojí potřeby i náročných uživatelů. Ostatně samy za sebe mluví i recenze a uživatelská hodnocení, ve kterých zařízení atakuje hranici 100 %. Veroval Duo Control L má snad jedinou nevýhodu, a tou je poměrně vysoká cena, aktuálně okolo 1900 Kč. Za tyto peníze však získáte přístroj s naprosto nadstandardními parametry.

Zařízení mohou nezávisle na sobě používat dva uživatelé a do paměti je možné uložit odděleně až 2 x 100 záznamů měření. To se provádí pomocí manžety na paži, jde tedy o precizní způsob s mnohem přesnějšími výsledky než při měření na zápěstí.

Obvod manžety je 32-42 cm, což by mělo být dostačující rozpětí pro většinu uživatelů. Zařízení je opatřeno velkým a přehledným podsvíceným displejem, který bude vyhovovat i osobám se slabším zrakem. Rovněž ovládání je velmi jednoduché a snadno se ho naučí úplně každý. Velkou výhodou je i prodloužená 5letá záruka. Tento nástroj snese srovnání s profesionálními zdravotnickými pomůckami.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1899 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat tlakoměr?

Na následujících řádcích se pokusíme poradit vám, jaký koupit měřič krevního tlaku, aby co nejlépe odpovídal vašim nárokům a požadavkům.

První otázka je nasnadě a zní: Je vůbec domácí tlakoměr k něčemu? Odpověď bude převážně kladná. Pořízení tlakoměru nepředstavuje výrazný zásah do financí a může se stát významným pomocníkem v prevenci, kontrole i léčbě různých problémů.

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je takřka civilizačním problémem, kterým dnes trpí nezřídka i mladí lidé. Vysoký tlak je přitom rizikovým faktorem mnoha zdravotních komplikací, včetně závažných situací, jako jsou mozkové mrtvice a infarkty.

Používání domácího tlakoměru může upozornit na rizika a vést k včasnému lékařskému zásahu, který může i zachránit život. Měření tlaku pouze jednou za čas u lékaře je totiž zcela nedostatečné. Nejlepší výsledky získáte pravidelným a častým měřením.

Tlakoměr na paži

Jak je to s přesností?

Domácí digitální tlakoměry zpravidla využívají oscilometrickou metodu měření, která je relativně přesná, byť nedosahuje dokonalosti lékařských rtuťových měřičů. Rtuťové měřice jsou však náročné na obsluhu – vyžadují praxi v používání a asistenci druhé osoby (a nejsou volně prodejné). Pro domácí použití se proto nehodí.

Běžná odchylka u kvalitních oscilometrických tlakoměrů je však pouze cca +/- 3 mmHG, což je dostatečná přesnost pro kontrolní měření.

Tlakoměr na paži, nebo na zápěstí?

Existují dvě varianty tlakoměrů z hlediska umístění manžety. Varianta pro měření na zápěstí je sice rychlejší a pohodlnější, ale výrazně ztrácí na přesnosti. Pokud tedy chcete co nejpřesnější výsledky, rozhodně volte měřič s manžetou na paži.

Správné nasazení manžety je otázkou zručnosti a zkušeností, ale většina zejména lepších tlakoměrů disponuje indikátorem špatného nasazení nebo nafouknutí manžety. To vás upozorní na riziko zkreslení výsledků.

Jak vybrat velikost manžety?

Správně padnoucí manžeta je důležitá pro pohodlí i přesnost měření. Mnoho tlakoměrů nabízí relativně univerzální velikost manžety na paži nastavitelné pro obvod 22-42 cm. Jindy máte možnost zvolit z různých rozměrových variant. Ty jsou označeny písmeny (S, M, L,…) i údajem v cm.

Obvykle jsou tonometry prodávány s jednou velikostí manžety (nejčastěji M nebo L) s možností dokoupit si v případě potřeby správnou délku.
Univerzální manžeta je vhodná zejména v případě, že bude měřič využívat více osob – je dostačující pro většinu mužů, žen i dětí.

Interní paměť

V současnosti je většina tlakoměrů již vybavena pamětí, která ukládá určitý počet záznamů o měřeních včetně data a času jejich provedení. Záznamy poté můžete procházet a udělat si představu o vývoji svého zdravotního stavu. Množství záznamů, které lze uložit, se různí. Rozpětí je od cca dvaceti až po 100 a více záznamů.

Některé lepší tlakoměry pak nabízejí možnost různých typů statistického vyhodnocení záznamů. Mohou vám např. automaticky vypočítat průměrné hodnoty tlaku – a to třeba i v různých denních dobách apod.

Pokud bude v domácnosti tlakoměr používat více osob a budete chtít využívat těchto statistických funkcí, je vhodné pořídit si přístroj, který umožňuje založení více oddělených uživatelských profilů. Výsledky se tak nebudou míchat.

Pokud bude tlakoměr sporadicky používat i nějaká další osoba, volte zařízení s režimem „host“, který umožňuje měření bez zápisu do statistik některého ze stálých profilů.

Je váš tlak v normě?

Většina i levnějších tlakoměrů nějakým způsobem zobrazuje informaci o tom, jak je na tom váš tlak v porovnání s normou. Nemusíte tedy listovat v lékařských knihách a zjišťovat, jestli je hodnota, kterou vám přístroj naměřil, nízká, vysoká nebo tak akorát.

Stejně tak už většina tlakoměrů disponuje indikátorem rizika arytmie a samozřejmě vám změří také pulz. Tyto tři vlastnosti (vyhodnocení tlaku, arytmie a měření pulzu) by tedy zařízení rozhodně mělo mít – jedná se o základní vlastnosti.

Propojení s PC nebo mobilním zařízením

Možnost komunikace tonometru s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem patří dnes k vybavení zejména dražších modelů (cca nad 2000 Kč). Propojení může být uskutečněno pomocí USB kabelu nebo bezdrátově prostřednictvím rozhraní Bluetooth.

Data lze po importu do PC nebo mobilu zobrazit ve specializované aplikaci (software zpravidla poskytuje výrobce tlakoměru). Zde mohou být k dispozici různé grafy a podrobné statistické údaje. Pořízení měřiče s těmito možnostmi se vyplatí, pokud potřebujete opravdu precizní údaje o svém stavu, které bude případně využívat i váš lékař.

To se týká zejména osob, které trpí vážnějšími formami hypertenze nebo souvisejícími problémy. Pro běžné preventivní měření se jedná o nadstandard, bez něhož se pravděpodobně snadno obejdete.

Jak je to s napájením?

Většina tlakoměrů umožňuje napájení pomocí standardních alkalických baterií i napájení z elektrické sítě. Pro běžné používání jsou baterie zpravidla dostačující, a pokud jsou kvalitní, mohou články vydržet i cca 1000-1500 měření.

Pokud chcete tonometr napájet ze sítě, je výhodnější zakoupit takový, který je již dodáván se síťovým zdrojem. Zakoupení zdroje samostatně vyjde obvykle dráž.

Na co ještě při nákupu myslet?

Při výběru tlakoměru se zaměřte také na to, kdo ho bude používat. Pokud jej například pořizujete jako dárek pro starší rodiče, nenechte se unést technologickými výstřelky. Soustřeďte se spíše na dostatečně velký, kontrastní a přehledný displej a jednoduchou obsluhu i ovládání.

Pokud chcete opravdu přesný tonometr, měli byste volit klinicky testované produkty. Mezi základní certifikace patří BHS, AAMI a IP protokol Evropské hypertenziologické společnosti.

Velkou výhodu může představovat také prodloužená záruka a možnost spolehlivého servisu v ČR. Tohle však oceníte zejména u drahých modelů.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového měřiče krevního tlaku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního tlakoměru na trhu.
0 Sdílení