Sport / outdoor

Nejlepší rotopedy podle testů a recenzí

Nejlepší rotopedy Cvičení nerozlučně patří ke zdravému životnímu stylu a všichni bychom se mu ve vlastním zájmu měli věnovat. Ale ne vždy máme čas zajít do posilovny! Pokud je ovšem vaším oblíbeným sportem cyklistika, měli byste zvážit zakoupení rotopedu. Ale který je ten nejlepší rotoped?

Výběr dobrého rotopedu závisí v první řadě na vašich preferencích – zda jste zkušeným sportovcem nebo si chcete pouze příležitostně udržovat kondičku. Od toho se totiž bude výběr odvíjet!

Dále uvidíte porovnání mezi základními technickými parametry přístrojů, jejich speciálních funkcí a cenou. Takže pokud si stále nejste jisti, jaký rotoped si koupit, rozhodně si přečtěte následující článek!

Pokud si přejete nejnovější model s takovou parádičkou jako možnost výběru reálné trasy přes Google Maps, pak pro vás bude tím pravým inSPORTline inCondi UB60i. Jestli si raději jen občas zajezdíte, aby se vaše svaly taky čas od času protáhly, tak doporučujeme Kettler Cycle M. A pokud vás děsí, že rotoped nebudete mít v bytě kam dát, tak máme za lidovku skládací model inSPORTline Xbike.

Kategorie: Běžecké pásy Rotopedy Steppery Vibrační plošiny Eliptické trenažéry

Test nejlepších rotopedů podle redakce a recenzí

ProduktHodnoceníCena (od)
1.inSPORTline inCondi UB60i
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 990 KčČíst recenze
2.HouseFit Tiro 50
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6 990 KčČíst recenze
3.Kettler Cycle M
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8 590 KčČíst recenze
4.inSPORTline AirBike Lite
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10 790 KčČíst recenze
5.inSPORTline Klegan
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]6 990 KčČíst recenze
6.inSPORTline Kalistic
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]3 990 KčČíst recenze
7.inSPORTline Xbike
[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]3 590 KčČíst recenze

#1 inSPORTline inCondi UB60i


 Recenze inSPORTline inCondi UB60i  Rotoped inSPORTline inCondi UB60i je vyvinut pro sport z domova. Díky transportním kolečkům je mobilní a snadno přenositelný.

Řídítka mají dlouhé úchopy se senzory registrující tepovou frekvenci. Setrvačník o hmotnosti 7 kg a magnetický systém brzd vám nabídne 32 stupňů obtížnosti. Sedlo je možné nastavit vertikálně i horizontálně.

Kvalitní rotoped je vybaven displejem, který zajistí propojení s tabletem či smartphonem skrz Bluetooth. Dostanete údaje o ujeté vzdálenosti, rychlosti jízdy i spotřebě kalorií. V systému je uloženo 12 tréninkových programů s různou zátěží – a můžete si dokonce nastavit reálnou trasu skrz Google Maps.

Shrnutí: Rotoped inSPORTline inCondi UB60i je uživateli velice ceněn pro množství rozličných a profesionálních funkcí. Nakupující si nemohou vynachválit tichý chod, reálné nastavení trasy i možnost sdílet výsledky na sociálních sítích. Pokud je něco vůbec vytýkáno, pak je to nekompletní návod, díky němuž musíte vynaložit více námahy pro objevení všech funkcí. Ale i to může být zábava!

Co potěší

  • Setrvačník o hmotnosti 7 kg
  • 32 stupňů obtížnosti
  • Možnost připojit ke smartphonu
  • Údaje o ujeté vzdálenosti, rychlosti, času, tepu a spotřeby kalorií
  • 12 nastavených tréninkových programů
  • Program kontroly výkonu a tepu
  • Schopnost měřit obsah tuku v těle (BMI)/li>

Co zamrzí

  • Nekompletní návod
  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13 990 Kč

Koupit v obchodě

#2 HouseFit Tiro 50


 Recenze HouseFit Tiro 50  Pokud přemýšlíte, jaký si koupit domácí rotoped za výhodnou cenu, vyzkoušejte Housefit Tiro 50.

Ergonomický rám a odolná středová osa zajišťují přístroji dlouhou životnost. Setrvačník má hmotnost 9 kg a v kombinaci s magnetickým zátěžovým systémem umožňuje nastavit 8 stupňů obtížnosti. Sedlo můžete nastavit vertikálně i horizontálně, stejně jako řídítka.

Rotoped je rovněž vybaven LCD monitorem, který vám ukáže údaje o rychlosti, času, vzdálenosti, počtu spálených kalorií a tepové frekvenci. Přístroj má nastaven jeden manuální program a rovněž disponuje programem Recovery – vyhodnocení fyzické kondice.

Shrnutí: Jeden z nejprodávanějších rotopedů pro méně náročné zákazníky. Velké plus si získal svou univerzálností – je vhodný pro vyšší i nižší zákazníky, s nosností do 150 kg. Jeho nižší pořizovací cena se ovšem neprojevuje na kvalitě! Recenzenti mezi nevýhodami uvádějí příliš velký držák na displej a trochu nepohodlné sedlo – ovšem přístroj sám o sobě je hodnocen velmi kladně.

Co potěší

  • Setrvačník o váze 9 kg
  • 8 stupňů obtížnosti
  • Údaje o tepové frekvenci, spálených kaloriích, rychlosti a vzdálenosti
  • Vyhodnocení fyzické kondice
  • Nízká cena

Co zamrzí

  • Nemá mnoho funkcí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6990 Kč

Koupit v obchodě

#3 inSPORTline Salenas


 Recenze inSPORTline Salenas  Značka inSPORTline nabízí opravdu velký sortiment rotopedů v různých cenových relacích – a její výrobky u nás patří mezi velmi oblíbené. Proto se taky do naší recenze rotopedů dostalo hned několik jejích modelů. Na třetí místě to bude rotoped Salenas, který při ceně kolem 8500 Kč spadá do střední cenové kategorie. Potěší proto i poněkud náročnější uživatele, kteří chtějí trénovat často a intenzivněji. Salenas by měl vůči takovým požadavkům obstát, pokud jde o vybavení i odolnost a kvalitu zpracování. Konstrukce je robustní a unese zátěž až 150 kg, navíc je vhodná i pro vysoké uživatele (okolo 190 cm). Protože má zařízení přes 25 kg, jistě při přesunu oceníte kolečka, praktický je i systém vyrovnání nerovností podkladu.

Součástí vybavení je pak nastavitelné sedlo, držák na lahev, přehledný ovládací panel s podsvíceným displejem. Setrvačník váží 6 kg a úroveň zátěže lze nastavit ve 32 krocích. Ovládání je navíc elektronické. Brzdný systém je magnetický, což je solidní standard. Pokud jde o programové a funkční vybavení, máte se rovněž na co těšit. Přístroj nabízí celkem 16 programů, včetně speciálního HRC anebo WATT režimu pro efektivnější kontrolovaný trénink. Snímání tepu probíhá před držadla. Výbava je tedy vzhledem k ceně na solidní úrovni. Model Salenas je celkově velmi dobře hodnocen uživateli i v testech.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 8 590 Kč

Koupit v obchodě

#5 inSPORTline Klegan


 Recenze inSPORTline Klegan  Tento rotoped je perfektně připraven pro vaše domácí cvičení! Součástí jsou mobilní kolečka pro snadný transport a systém vyrovnávání nerovností podlahy.

Setrvačník o váze 6 kg a magnetický brzdový systém vám umožní nastavit 8 stupňů zátěže s pomocí regulačního šroubu. Sedlo můžete nastavit vertikálně i horizontálně, a protiskluzná madla disponují senzorem pulsu.

Na jednořádkovém displeji budou zobrazeny údaje o rychlosti, vzdálenosti, spálených kalorií a tepové frekvenci. Manuální ovládání funguje intuitivně, a proto je používání rotopedu velmi snadné.

Shrnutí: Tento rotoped se nebojíme doporučit méně náročným uživatelům pro kondiční ježdění. Dozajista ocení všechny základní funkce a snadný způsob ovládání i montáže. Pokud ale hledáte přístroj s rozvinutými funkcemi pro větší experimentování, pak tohle pravděpodobně nebude rotoped pro vás.

Co potěší

  • 8 stupňů zátěže ovládané regulačním šroubem
  • Údaje o času, rychlosti, vzdálenosti, pulsu a spálených kaloriích
  • Jednořádkový displej
  • Držák na vodu

Co zamrzí

  • Vyšší cena pro tento typ rotopedu

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6990 Kč

Koupit v obchodě

#6 inSPORTline Kalistic


 Recenze inSPORTline Kalistic  Manuálně ovládaný rotoped za více než příznivou cenu!

Jeden z nejlepších rotopedů v manuální kategorii. Setrvačník má váhu 4 kg a magnetický brzdový systém. Nabídne vám 8 stupňů zátěže s manuálním nastavením. Polohovací řídítka mají pulsový snímač a pohodlné sedlo je výškově nastavitelné.

Displej vám zobrazí čas, rychlost, vzdálenost, spotřebu kalorií a tepovou frekvenci. Bohužel má tento stroj trochu nižší nosnost (110 kg) a je rovněž omezena výška osoby (185 cm).

Shrnutí: Perfektní model pro rekreační kondiční ježdění. Přístroj je malý, skladný a tichý, ale přesto vám 8 zátěžových programů dá určitě zabrat. Negativně hodnotíme nedostatečnou univerzálnost – váhové a výškové limity.

Co potěší

  • Příznivá cena
  • Setrvačník 4 kg
  • Údaje o času, rychlosti, vzdálenosti, spotřebě kalorií a tepu
  • 8 stupňů zátěže

Co zamrzí

  • Nosnost 110 kg
  • Maximální výška osoby 185 cm

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3990 Kč

Koupit v obchodě

#7 inSPORTline Xbike


 Recenze inSPORTline Xbike  Jako poslední kousek přináší recenze rotopedů skládací model, který je vhodný do malých prostor – rozložit, zajezdit, složit!

inSPORTline Xbike ovšem obsahuje všechny parametry a funkce, které mají běžné rotopedy. Setrvačník má pouze 1,75 kg a 8 stupňů zátěže. Díky jeho malým rozměrům ho proto mohou používat i děti. Sedlo má 6 stupňů vertikálního nastavení a řídítka snímají puls, který je přenášen na obrazovku.

Displej zobrazuje čas, rychlost, vzdálenost, spálené kalorie a puls. Rovněž – jako předchozí model – jsou přítomny limity ve váze (100 kg) a výšce (180 cm) kvůli malému provedení.

Shrnutí: Pokud hledáte tenhle konkrétní typ rotopedu, rozhodně budete spokojeni – malý, tichý a skladný. Má všechny základní funkce, které mají obyčejné rotopedy. Ovšem ty pokročilé bohužel neočekávejte. Tento přístroj je levný model, a jeho funkce tomu proto odpovídají.

Co potěší

  • Malé a lehké provedení
  • Setrvačník váží 1,75 kg
  • Sklápěcí mechanismus
  • 8 stupňů zátěže
  • Údaje o času, rychlosti, vzdálenosti, spálených kaloriích a tepu
  • Nízká cena

Co zamrzí

  • Váhový limit 100 kg
  • Výškový limit 180 cm

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.2 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3590 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat rotoped

Mezi domácími cvičebními pomůckami představují rotopedy starou dobrou klasiku. I dnes, když si můžete vybrat z bezpočtu jiných nástrojů, patří stále k nejoblíbenějším. Nejde přitom o zrovna lacinou záležitost. Kvalitní rotoped vás vyjde minimálně na několik tisíc korun. Jeho pořízení je proto nutné velice dobře zvážit.

V následujícím návodu vám poskytneme zásadní informace, které se vám budou hodit při výběru, nákupu a třeba i používání rotopedu. Zaměříme se na výhody a nedostatky této pomůcky a na důležité faktory a parametry, které by měly hrát roli při srovnávání jednotlivých modelů.

Aktuální novinku rotoped se vzduchovým odporem AirBike od inSPORTline aktuálně propaguje také MMA zápasník Attila Végh. Zakoupit můžete zde.

Proč si (ne)pořídit rotoped?

Rotoped je zařízení, které simuluje jízdu na kole. Různé modely zprostředkovávají tento „zážitek“ více nebo méně autenticky – záleží na typu, provedení konstrukce apod. V každém případě ale na rotopedu procvičíte především dolní končetiny. Je vhodný pro budování svalové vytrvalosti a tvarování zejména hýždí a stehen, v menší míře pak taky lýtek. Částečně se samozřejmě zapojují i svaly zad a břicha.

Rotoped zapojuje největší svalové skupiny těla, a proto je cvičení na něm velmi vhodné a efektivní při budování celkové kondice a taky při spalování tuků. Jízda na rotopedu může být skvělý „kardio trénink“, ale stejně tak můžete cvičení pojmout silověji a používat přístroj například k intervalovému tréninku (pokud zvolíte model s dostatečnou zátěží).

Alternativy

Pokud vám jízda na kole připadá fádní a není to váš šálek čaje, těžko očekávat, že vás rotoped nadchne. Naštěstí existuje celá řada alternativ, které jsou více méně stejně efektivní, ale nabízejí odlišný druh pohybu. Mezi nejznámější patří veslovací trenažér, běžecký pás, orbitrek nebo třeba stepper.

Typy rotopedů

Existuje několik typů rotopedů podle konstrukce a určení. Jak si vybrat ten správný?

Klasická, vzpřímená varianta

Zejména pokud jde o domácí použití, je tento rotoped rozhodně nejpoužívanější. Konstrukce je jednoduchá a poměrně skladná. Ze základny se setrvačníkem a pedály vybíhají stojanová řídítka a sedlo. Rotoped poměrně věrně simuluje jízdu na kole po rovině.

Tento typ je vhodný především pro začátečníky nebo méně náročné cvičence, ale lepší modely ocení i pokročilejší uživatelé. Ideální řešení pro kondiční a kardio cvičení nebo cvičení v rámci hubnoucího programu.

Spinningový rotoped

Tento typ rotopedu už je určený pro náročnější cvičence. Používá se v posilovnách, fitcentrech a pochopitelně při spinningu. Kolo nemá zcela vodorovnou polohu a simuluje spíš jízdu do kopce. Cvičení na tomto rotopedu je technicky i kondičně náročnější, a pokud o jeho pořízení uvažujete, měli byste se s ním nejdříve seznámit pod dohledem trenéra např. právě v nějakém fitness centru.

Spinningové kolo je vhodné pro intenzivnější trénink a ocení ho především aktivnější sportovci, kteří si chtějí udržovat formu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Ležatý rotoped

Speciální varianta se zádovou opěrkou. Tento typ je rozměrnější a používá se především při rekonvalescenci po úrazech a zraněních. Může být vhodnou volbou i pro fyzicky oslabené nebo handicapované osoby. Kolo umožňuje komfortní usazení a delší cvičení bez bolesti zad apod.

Pro běžné domácí kondiční cvičení se tento typ příliš nehodí. Důvodem je např. cena, velké rozměry a poměrně nízká intenzita cvičení s nižším zapojením některých svalových skupin.

Rotopedy podle regulace zátěže

Důležitou roli hraje taky způsob ovládání zátěže. Ta může být regulována ručně, anebo elektronicky.

  • Manuální regulace – U levnějších rotopedů se setkáte především s manuálním ovládáním (např. pomocí kolečka). Sami si regulujete zátěž a máte vše pod kontrolou. Regulace v průběhu jízdy je ale méně přesná a méně pohodlná.
  • Elektronická regulace – Dražší a vyspělejší modely disponují elektronickým ovládáním, které udělá veškerou práci za vás. Obvykle si můžete vybrat z různých přednastavených programů a počítač mění zátěž v průběhu trasy. Je to podobné jako mít k dispozici vlastního trenéra, který vám bude intenzitu cvičení předepisovat. Trasy můžete volit podle obtížnosti a některé rotopedy umí i reagovat na hladinu tepu cvičence a upravovat intenzitu cvičení tak, aby vás udrželi ve správné tepové zóně. Elektronické ovládání je rozhodně komfortnější, propracovanější a pokročilejší, ale za takový rotoped zaplatíte i výrazně více než za model s manuálním ovládáním.

Na co se zaměřit při výběru?

Na jaké parametry a vlastnosti se ještě soustředit, abyste při nákupu rotopedu nešlápli vedle?

Setrvačník

Základní součástka, která je nutná pro chod přístroje. Při výběru rotopedu se zaměřte především na hmotnost setrvačníku. Podle této hodnoty si můžete udělat představu o maximální intenzitě cvičení, kterou lze na daném kole dosáhnout.

Setrvačník do 5 kg je vhodný pro nenáročné a občasné domácí cvičení při nízké intenzitě. Uspokojí začátečníky a méně aktivní cvičence, kteří si jen chtějí občas protáhnout svaly. Okolo 7 kg už lze mluvit o kondičním cvičení a poměrně efektivním kardio tréninku.

Setrvačníky o hmotnosti okolo 10 kg nebo vyšší jsou už vhodné i pro náročnější cvičení, intervalové tréninky, intenzivní jízdu apod.

Šlapací střed

Zde vyvstává zásadní dilema. Miskový vs. ložiskový šlapací střed. Misková varianta je jednoduchá a levná. Klika s pedály vede středem kola. Toto provedení je sice cenově dostupnější, ale má nižší životnost, je hlučnější a vyžaduje častější údržbu a seřizování. Ložiskový střed je sice nákladnější, ale mnohem trvalejší a kvalitnější. Navíc prakticky bezúdržbový a s mnohem tišším chodem.

Brzdný systém

I brzdný systém značně ovlivní intenzitu cvičení, protože zajišťuje odpor při šlapání. Levnější variantou je magnetický systém, kdy je odpor regulován změnami poloh magnetů. Výhodou je nejen nízká cena, ale i tichý chod a poměrně vysoká životnost.

Další možností je indukční systém, který využívá cívku s elektromagnetem. Toto řešení je nákladnější, používá se u dražších a dobře vybavených modelů. Odpor je regulován elektronicky a efektivita je vyšší. Oceníte taky velmi tichý chod, možnost velmi přesné regulace a intenzivního cvičení.

A co dál?

Zaměřte se taky na kvalitu provedení konstrukce a s tím související nosnost. Tu berte vždy s dostatečnou rezervou, zejména pokud budete zařízení používat často. Nosnost okolo 100 kg je minimum.

Důležité je taky provedení sedla. To by mělo být anatomicky tvarované anebo přizpůsobivé (gelová sedla), aby se cvičení obešlo bez bolesti a bylo komfortní. Zaměřte se taky na napájení displeje, to může být buď bateriové, nebo síťové. Baterie vyjde zpravidla dráž a je třeba myslet na včasnou výměnu článků, hodí se, pouze pokud nelze dosáhnout k zásuvce.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké funkce může rotoped nabízet?

Rotoped je obvykle opatřen displejem, který ukazuje základní data. Většinou je to minimálně rychlost, ujetá vzdálenost a čas. Velmi oblíbenou a užitečnou funkcí je pak měření tepu. Čidla mohou být integrována v řídítkách anebo je k dispozici hrudní pás. Podle hodnot tepu můžete v reálném čase upravovat intenzitu cvičení, případně to dělá rotoped automaticky. S tím souvisí další možné funkce…

U elektronicky ovládaných modelů jsou k dispozici speciální přednastavené programy, profily a tratě, které umožňují přesně zaměřený a efektivní trénink. Některé modely umožňují propojení s mobilní aplikací nebo počítačem a stahování dat a statistik, které slouží jako zpětná vazba. Specialitou je možnost naplánování trasy podle Google Maps.

Ceny rotopedů

Do cca 5 tisíc korun lze pořídit nejzákladnější domácí modely. Nelze ale čekat zázraky, co se kvality nebo výbavy týče. Do 10 tisíc už se vejde řada velmi oblíbených modelů pro méně nebo středně náročné uživatele. Nad 10 tisíc už lze pořídit kvalitní a dobře vybavené modely s elektronickým ovládáním, pokročilým počítačem apod.

Nejlepší značky rotopedů

  • InSportLine – Domácí značka s velmi širokou nabídkou v různých cenových kategoriích (především do 10 tisíc Kč). Dobrý poměr ceny a kvality, slušné vybavení, velmi dobré uživatelské hodnocení.
  • Kettler – Tato značka nabízí velmi vysokou kvalitu, zpracování je na vynikající úrovni stejně jako výbava. V nabídce přitom najdete i několik dostupných modelů.
  • Housefit – Výrobce nabízí především cenově dostupnější modely. Některé z nich ale patří k velmi oblíbeným a prodávaným.
  • Hop-Sport – Značka nabízí především velmi levné a základní modely. Jejich výhodou je cenová, ale i prostorová úspornost. Jde o rotopedy vhodné pro začátečníky a občasné cvičení.

V této recenzi rotopedů jsme vám představili to nejkvalitnější v nabízených kategoriích. Jaký rotoped si pořídit, to už záleží na vašich preferencích.

Pokud jste profesionální a náročný sportovec, dozajista si vyberete modernizovaný přístroj s množstvím vylepšených funkcí.

Pokud jste pravidelným rekreačním jezdcem, bude vám pravděpodobně stačit manuálně ovládaný rotoped za nižší cenu. A pokud zápasíte s nedostatkem prostoru v domě, rozhodně sáhněte po skládacím!

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového rotopedu. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího domácího rotopedu na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře