Pro děti

Nejlepší dětské chůvičky (test a recenze)

Nejlepší dětské chůvičky Být rodičem znamená notnou dávku radosti, ale i zodpovědnosti a odříkání. Moderní doba ale nabízí spoustu zařízení, která nám mohou usnadnit život! Přinášíme vám proto výběr nejlepších dětských chůviček, které budou sledovat vaše miminko, zatímco vy máte jinou práci!

Dětské chůvičky sestávají z rodičovské a dětské jednotky. Jednu instalujete do dětského pokoje (nebo na jiné nezbytné místo) a druhou máte u sebe. Dnes jsou na trhu k dostání chůvičky přenášející zvuk, popř. i obraz vašeho dítěte. Některá zařízení jsou kompletně digitalizovaná a některá nabídnou pouze základní funkce. Jakou elektronickou chůvičku si tedy koupit?

Recenze dětských chůviček připravila výběr toho nejlepšího ve všech cenových i funkčních skupinách. Na konci článku naleznete průvodce výběrem dětské chůvičky. Pomůže vám udělat si představu o nabídce dnešního trhu, a tak lépe zohlednit všechny vaše požadavky a nabídky dnešního trhu, a tak lépe zohlednit všechny vaše potřeby.

Test nejlepších dětských chůviček podle redakce

PořadíProduktParametry a informaceHodnoceníCena (od)
#1TrueLife NannyCam H32
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ Skvělé recenze rodičů
⭐ 100 %2700 KčČíst recenze
#2TrueLife NannyCam R7 Dual Smart
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ 360° rotační chůvička
✔️ Využívání aplikace dodává chůvičce neomezený dosah
⭐ 100 %5000 KčČíst recenze
#3TrueLife NannyCam V24
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ Režim VOX pro snížení energie
⭐ 99 %1800 KčČíst recenze
#4TrueLife NannyWatch A15
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ obraz v hodinkách
⭐ 97 %2100 KčČíst recenze
#5Philips Avent SCD731 chůvička
Dosah: až 330 m
Video: NE
Noční vidění: NE
V češtině: -
✔️ čistý zvuk
⭐ 97 %3850 KčČíst recenze
#6Concept KD4000 SMART KIDO
Dosah: až 200 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ oblíbený produkt
⭐ 93 %1600 KčČíst recenze

Jak vybrat dětskou chůvičku?

Nejprve si musíte rozhodnout vlastní kritéria výběru. Obvykle je třeba začít cenou, protože na našem trhu naleznete přístroje pod 1000 Kč, ale také přes 5000 Kč. Od ceny se odvíjí množství funkcí, které chůvička umí.

Výhody a nevýhody dětských chůviček

Stále nejste rozhodnutí, zda má smysl si dětskou chůvičku pořídit? Možná vám pomůže, pokud si jasně a přehledně sesumírujeme výhody, ale i nevýhody tohoto zařízení. Třeba zjistíte, že se bez chůvičky obejdete a ušetřené peníze raději investujete jinam – nebo si naopak uvědomíte, že chůvička bude právě tím „pomocníkem“, kterého potřebujete a který vám zjednoduší a zpříjemní život a péči o dítě.

Výhody chůviček

Základní přednosti chůviček jsou zcela zřejmé, umožňují mít přehled o tom, zda dítě klidně spinká anebo se probouzí s křikem a potřebuje zaopatřit. To může být neocenitelné v případě, že bydlíte ve větším bytě či domě a čas, kdy dítě spí, trávíte ve vzdálenější místnosti, jiném patře, pracovně, kuchyni, dílně nebo třeba i v garáži a podobně.

S chůvičkou nemusíte neustále přemýšlet nad tím, zda se dítě zrovna nebudí s pláčem či křikem – nemusíte každou chvíli vstávat od práce či zábavy, abyste ho šli zkontrolovat. Protože dosah chůviček je několik desítek až stovek metrů (v závislosti na konkrétním modelu a prostředí), můžete chůvičku využít třeba, když se věnujete práci na zahrádce u domu či chalupy, když sedíte s přáteli v pergole nebo u ohně, když se v létě opalujete na terase či balkóně a při celé řadě jiných příležitostí.

Moderní chůvičky jsou velmi dobře vybavené a nabízejí vysokou kvalitu přenosu zvuku, případně i obrazu. Navíc mají i další praktické funkce, které vám mohou pomoci dítě utišit, než se k němu dostanete (lze např. vzdáleně spustit ukolébavky nebo noční světýlko). Většina současných chůviček navíc dokáže hlásit, že nemá dostatečný signál. Nemusíte se proto bát, že dítě křičí a vy ho pouze neslyšíte, protože jste příliš daleko.

Samozřejmě je vždy důležité vybrat si chůvičku pečlivě, tak aby uměla vše, co budete potřebovat. Vycházet byste měli ze způsobu použití i vlastních nároků. Pokud si nákup dobře promyslíte, chůvička vám jistě bude dobře sloužit.

Nevýhody chůviček

Hlavní riziko spočívá v pořízení neodpovídající chůvičky, která například nebude mít dostatečně silný signál, aby pokryla prostor, kde se budete pohybovat – nebo nebude mít všechny funkce, o které stojíte. Toto riziko lze minimalizovat právě svědomitým výběrem.

Dále byste si měli ujasnit, zda chůvičku opravdu potřebujete a využijete. V běžném třípokojovém bytě v paneláku bude skutečně zřejmě zbytečná, protože plačící dítě pravděpodobně uslyšíte velmi dobře, ať budete kdekoli.

Mohou chůvičky škodit zdraví?

Pak je tu jedna takříkajíc kontroverzní „nevýhoda“, která se týká hypotetických účinků elektromagnetického záření chůvičky na zdraví dítěte. Spousta lidí má strach z elektrosmogu a negativního dopadu na organismus (totéž se týká například mobilů, routerů a dalších vysílačů). Důvodem obav jsou však spíše bulvární a záměrně katastrofické články v „lifestyle“ magazínech a na webech. Ty pracují spíše s touhou vzbudit rozruch a zaujmout čtenáře než s vědeckými fakty.

V první řadě je třeba rozlišovat záření ionizující (které je zcela prokazatelně škodlivé, např. rentgenové paprsky) a neionizující, u kterého nebyl vliv na zdraví prokázán (to se týká i chůviček, telefonů apod.).

Dále je třeba připočíst přísné (a s velkou rezervou nastavené) hygienické normy a předpisy, které se na vysílače elektromagnetické záření vztahují a fakt, že dětské chůvičky mají zanedbatelný výkon signálu, který navíc rapidně klesá s každým centimetrem vzdálenosti od zařízení.

Chůvičky lze tedy z považovat za bezpečné – či spíše za kapku v moři ve světě doslova prosyceném elektromagnetickým zářením (z často mnohem silnějších zdrojů). Pokud máte přesto obavy, doporučujeme:

  • Nechávat chůvičku dále od dítěte (cca 1 m nebo více).
  • Vybrat si chůvičku s funkcemi jako VOX (chůvička vysílá pouze, když se dítě vzbudí a začne plakat apod.) a EKO (reguluje výkon signálu chůvičky a šetří baterii).

Typy chůviček podle přenosu signálu

Při výběru dětské chůvičky je rozumné se zaměřit taky na to, s jakým způsobem přenosu signálu dané zařízení pracuje. V principu jsou jen dvě varianty:

Analogové chůvičky

Analogové modely jsou dnes na ústupu a vytlačují je zařízení s digitálním přenosem. Analogová zařízení pracují s nižšími frekvencemi a malým počtem kanálů. Jasnou výhodou je poměrně silný signál. Nevýhodou naopak větší riziko jeho rušení. Kdy tedy může dobře posloužit analogový (FM) model? Například v případě, že ho budete používat na rozlehlejším pozemku u domu či chalupy na venkově. Bude zde menší riziko potenciálního rušení a zároveň využijete vysoký dosah.

Digitální chůvičky

Digitální chůvičky operují s větším počtem kanálů a při vyšších frekvencích. Některé navíc využívají pokročilé šifrování signálu (DECT). Digitální modely jsou tedy jednoznačně na mnohem vyšší úrovni, pokud jde o zabezpečení a soukromí přenosu, naopak dosah bývá omezenější. Přesto už je dnes obvykle dostačující (50-100 m v uzavřených prostorách a až 300 m ve venkovním prostředí). Digitální chůvičky jsou rozhodně vhodnější do města a hustší zástavby, kde lze očekávat větší počet zdrojů rušení.

Smart chůvičky

Zajímavá moderní alternativa, která využívá bezdrátový internetový přenos (Wi-Fi). Chůvičku de facto tvoří samostatná webová kamera (dětská jednotka), která se spáruje s aplikací v mobilním telefonu (rodičovská jednotka). Podobně jako klasické chůvičky mohou mít dětské jednotky různé funkce (samozřejmě obraz a zvuk, ale i např. světlo, senzory teploty či vlhkosti apod.), které ovládáte vzdáleně přes aplikaci.

Kvalita a možnosti dětských jednotek jsou velmi proměnlivé, stejně tak ceny. Výhodou je teoreticky neomezený dosah. Nevýhodou nutnost dostupnosti internetového připojení. V rámci vlastního pozemku tedy můžete být limitováni např. dosahem signálu Wi-Fi routeru, který třeba nemusí mít ani takový dosah jako standardní digitální nebo analogová chůvička.

Jednosměrný vs. obousměrný přenos

Některé zejména levnější chůvičky dokážou vysílat pouze jedním směrem. Tedy z dětské jednotky směrem do rodičovské. U některých modelů je však k dispozici tzv. obousměrný přenos. V praxi to znamená, že můžete skrze rodičovskou jednotku vysílat k dítěti a například na něj mluvit, pokusit se ho utišit jen svým hlasem na dálku nebo než k němu dorazíte. Pokud o tuto funkci stojíte, přesvědčte se, že ji zařízená má.

Hlasitost a citlivost

Zejména novorozenci pláčou často ještě docela potichu a je důležité, aby byla chůvička schopna zachytit i tyto projevy. Roli zde hraje citlivost a kvalita mikrofonu a taky možnost nastavení hlasitosti na rodičovské jednotce. Což budete potřebovat, pokud je kolem vás hluk (puštěná televize, posezení s přáteli apod.). Některé jednotky disponují i diodovými indikátory příchozího signálu. Takže vás i vizuálně upozorní, že mikrofon přijímá zvuk.

Chůvička a monitor dechu

Monitor dechů je speciální přístroj, který zajišťuje kontrolu dechu dítěte a upozorní rodiče v případě rizika udušení (zejména syndrom náhlého úmrtí kojence). Tyto přístroje jsou prodávány samostatně, existují ale i modely kombinované s chůvičkou.

Zatímco chůvička je určena ke sledování dítěte na dálku, monitor dechu hlídá spánek dítěte, i když jste v těsné blízkosti. Používání monitorů dechu je dnes poměrně rozšířené, ale jde o drahá zařízení, která využijete do cca 1 roku dítěte (chůvičku můžete využívat mnohem déle). Proto může být výhodnější jeho zapůjčení.

Napájení dětských chůviček

Napájení je další velmi důležitý faktor výběru. Je však třeba rozlišovat napájení rodičovské a dětské jednotky, které může být odlišné.

  • Rodičovská jednotka – Napájená standardně bateriově (tužkové články nebo dobíjecí akumulátor).
  • Dětská jednotka – Zde je situace složitější. Dětská jednotka může být napájena bateriemi/dobíjecím akumulátorem anebo síťově – případně kombinací obojího (baterie, síť). Kombinované napájení je výhodné, pokud budete chůvičku používat na různých místech. V dětském pokoji ji můžete mít v zásuvce, když spí dítě v kočárku, tak se hodí možnost bateriového napájení. Moderní chůvičky lze často napájet portem USB přes powerbanku, notebook apod.).

Výdrž baterií je velmi různorodá a závisí na řadě faktorů. Kromě samotného typu a kapacity článku i na tom, zda chůvička přenáší jen zvuk nebo i obraz, jaké další funkce používáte, v jaké vzdálenosti je od rodičovské jednotky apod.

Stačí vám přenos zvuku?

Klasické chůvičky fungují na základě obousměrného přenosu zvuku – v rodičovské jednotce slyšíte dítě plakat, pokud je něco v nepořádku. V případě kvalitní chůvičky můžete přes rodičovskou jednotku na dítě i mluvit. Tyto přístroje obvykle zvládnete pořídit do 2000 Kč.

Dnešní doba ale nabízí mnohem více! Chůvička může přenášet nejen zvuk, ale i obraz pomocí LCD obrazovky. V těchto případech budete muset sáhnout do kapsy trochu hlouběji, ale komfort rodiče je zaručen. Slyšíte i vidíte, co dítě dělá – a proto budete v obraze!

Takzvané chytré neboli SMART chůvičky jsou už plně ovládány před aplikaci v mobilním telefonu. Využívají signál Wi-Fi a dosah je tudíž všude tam, kde je dostupné Wi-Fi připojení.

Jak daleko můžu s chůvičkou odejít?

Většina přístrojů má poměrně slušný dosah signálu. Levnější verze obvykle pokryjí 30 m uvnitř budovy a 150 m venku. Kvalitnější zařízení zvládne 50 a více metrů uvnitř budovy a 300 a více metrů venku. Tyto údaje jsou pochopitelně orientační, také záleží na tloušťce a množství zdí a dalších překážek…

Jsou chůvičky bezdrátové?

Technicky, ano. Rodičovská jednotka obvykle funguje na baterky či baterii, kterou můžete nabíjet v adaptéru. Dětské jednotky jsou ale zapeklitější – většina z nich potřebuje nabíjení ze sítě!

Pokud si přejete kompletně bezdrátovou chůvičku, skutečně si to u výrobce ověřte!

S tím souvisí problém výdrže baterie. Každý by si přál, aby zůstala chůvička nabitá co nejdéle. Proto byste se měli zaměřit, zda má vámi vybraná chůvička systém Eco, který zaručuje úsporu energie. Bohužel, výsledek možná ani tak nebude úplně optimální – ale jak dlouho vydrží nabitý váš smartphone?

Mají chůvičky speciální funkce?

Ano, samozřejmě mají.

Funkce pro uklidnění miminka

  • Většina chůviček má v systému nahrané ukolébavky, které můžete miminku pouštět
  • Dále může být přítomno noční světlo, které můžete dítěti rozsvítit skrze rodičovskou jednotku
  • Velmi užitečnou funkcí je přenos hlasu od rodiče k dítěti – začněte miminku šeptat, aby se uklidnilo

Funkce kamery

  • Obrazovka může být různě velká, záleží na vašich preferencích
  • Kamera by neměla být statická – z rodičovské jednotky můžete zorné pole přibližovat nebo otáčet hlavu kamery
  • Určitě je fajn mít na kameře noční vidění

Ostatní funkce

  • Individuálně nastavitelný zvuk by měl být samozřejmostí – každý jsme jinak citliví na hluk
  • Šetření energie (a vlastních nervů) je milé, pokud se chůvička spustí při překročení určité hranice decibelů – pokud funguje pořád, nedostane se vám mnoho odpočinku
  • V některých případech můžete spárovat rodičovskou jednotku s více dětskými jednotkami a dohlížet tak na více dětí nebo na více místností
  • Šifrovaná komunikace ochrání vaše soukromí, a vy zase nebudete rušeni signálem z jiných zařízení
  • Některé chůvičky jsou dodávány společně s monitory dechu.
  • Signalizace ztráty signálu – Velmi užitečnou funkcí je indikátor nedostatečného signálu, který vás upozorní, že rodičovská jednotka už nemusí zachytit vysílání. To jistě využijete např. na větším pozemku.
  • Indikátor vybití – Dochází baterie? Zařízení vás na to upozorní vizuálním signálem. Jde o poměrně standardní funkci.
  • Úsporný režim – Již zmíněné režimy jako VOX a EKO dokážou snižovat spotřebu a šetřit baterii pomocí regulace nebo vypnutí signálu.
  • Tepelné a další senzory – Pokročilejší chůvičky mohou disponovat různými senzory. V první řadě to bývá teploměr, který měří teplotu v dětském pokoji, dále může být součástí i vlhkoměr, nebo dokonce senzor přítomnosti škodlivých látek.

Toto jsou základní parametry, které vám určitě pomohou při rozhodování o koupi dětské chůvičky. Protože pro naše děti uděláme vše – a nejvíce si přejeme, aby byly v bezpečí.

Mobilní aplikace jako alternativa

Možná vás ani nepřekvapí, že dnešní doba nabízí i možnost pořídit si místo chůvičky aplikaci do mobilního zařízení. Je potřeba dvou zařízení (tablety, mobily), kdy jedno bude sloužit jako dětská a druhé jako rodičovská jednotka. Do obou je třeba stáhnout patřičnou aplikaci a spárovat je.

Toto řešení je sice zdarma, ale je trochu komplikované – a navíc velmi nespolehlivé. Tyto aplikace jsou navíc „žrouti“ baterie. Může jít o zajímavé řešení pro zcela ojedinělé použití.

Ceny chůviček

V jakých relacích se pohybují ceny dětských chůviček? Máme pro vás stručné a přehledné shrnutí.

✅ Chůvičky do 1000 Kč

V této cenové kategorii najdete především základní a jednodušší nebo starší modely chůviček. Obvykle přenášejí pouze zvuk a disponují jednostranným přenosem. Lze počítat i s omezeným výběrem dalších funkcí. Vhodné řešení pro nenáročné nebo občasné použití.

✅ Chůvičky do 3000 Kč

Nejoblíbenější kategorie s mimořádným výběrem. Najdete zde i vysoce kvalitní audiochůvičky s nadstandardními funkcemi a pokročilými možnostmi. Vhodné pro náročnější a každodenní použití.

✅ Chůvičky nad 3000 Kč

Špičkové chůvičky s vysokou kvalitou přenosu a nejlepší výbavou. Najdete zde i chůvičky kombinované s monitorem dechu. Vhodné pro náročné rodiče.

Nejlepší značky dětských chůviček

Které značky chůviček jsou ověřené a nabízejí dobrou kvalitu, výkon i možnosti?

  • TrueLife – Jedny z nejoblíbenějších chůviček na trhu. Dobrý výběr, cena obvykle od 1 do 2 tisíc Kč. Audio i video modely, dobrý dosah i funkční vybavení.
  • Philips – Vynikající výběr především dražších, vysoce kvalitních chůviček a mimořádně vybavených chůviček pod označením Philips Avent. Spíše pro náročnější uživatele.
  • Hisense – Značka nabízí oblíbené monitory dechu, ale i chůvičky. Spíše vyšší cena, velmi dobrá výbava.
  • Luvion – Špičkové chůvičky pro nejnáročnější rodiče. Obvykle velmi vysoká cena (5 tisíc a více Kč).
PořadíProduktParametry a informaceHodnoceníCena (od)
#1TrueLife NannyCam H32
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ Skvělé recenze rodičů
⭐ 100 %2700 KčČíst recenze
#2TrueLife NannyCam R7 Dual Smart
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ 360° rotační chůvička
✔️ Využívání aplikace dodává chůvičce neomezený dosah
⭐ 100 %5000 KčČíst recenze
#3TrueLife NannyCam V24
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ Režim VOX pro snížení energie
⭐ 99 %1800 KčČíst recenze
#4TrueLife NannyWatch A15
Dosah: až 300 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ obraz v hodinkách
⭐ 97 %2100 KčČíst recenze
#5Philips Avent SCD731 chůvička
Dosah: až 330 m
Video: NE
Noční vidění: NE
V češtině: -
✔️ čistý zvuk
⭐ 97 %3850 KčČíst recenze
#6Concept KD4000 SMART KIDO
Dosah: až 200 m
Video: ANO
Noční vidění: ANO
V češtině: ANO
✔️ oblíbený produkt
⭐ 93 %1600 KčČíst recenze
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové dětské chůvičky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní chůvičky na trhu.
0 Sdílení